Zadarban is kikapott az Olaj

Ma este "kiesési rangadót" játszott az Adria Liga két utolsó helyezettje - a Zadar vendége volt a magyar bajnok Szolnoki Olaj KK együttese. A több nehezítő körülményt - edzőváltást, sérüléseket és betegségeket - elszenvedő vendég együttesnek itt volt a nagy alkalom, hogy elmozduljon a tabella utolsó helyéről, hiszen a forduló előtt mindössze egy győzelemmel többet gyűjtött a horvát kiscsapat. Az idegenbeli diadal azonban nem sikerült, az Olaj nagyjából másfél negyed alatt összeszedett egy olyan hátrányt, amiből már nem volt visszaút, így már két vereséggel vannak lemaradva az utolsó előttitől.

Adria Liga, 12. forduló
Zadar (horvát, 4-8) - Szolnoki Olaj KK (2-10) 72-54 (25-11, 23-15, 14-9, 10-19)

Zadar: Allen 4, Ramljak 2, Delas 2, Krasic 6, Kastropil 12.
Csere: Travis 18, Vrbanc 2, Brkic 14, Burgason 3/3, Prostan 3/3, Ivanov 2, Batur 4.

Szolnoki Olaj KK: Simon 1, Sehovics 12, Kalve 13, Trepák 3/3, Báder 9.
Csere: Szabó 4, Fodor 9/3, Markovic 3/3.

A vendég szolnokiak kezdője nagyban átalakult az eddig megszokottakhoz képest. Nem léphetett pályára Horváth Ákos sem - Brandon Gay, Németh István és Grebenár Péter mellett -, így Szead Sehovics és Ernests Kalve egy poszttal lejjebb csúszott a megszokottnál, négyesben pedig Trepák Zoltán kezdett. Nagyon nem indult jól a találkozó az Olaj szempontjából, hiszen két támadás alatt két faultot kapott Báder Márton, máris Szabó Miklósnak kellett váltania, Simon Balázs pedig 5 labdabirtoklás alatt háromszor adta el a labdát, nehezen lehetett ráfogni tehát, hogy bármennyire is sikerült volna kikerülnie a gödörből a magyaroknak. Szerencséjükre a túloldal is igen pontatlan volt ekkor, főleg Barisa Krasic-nak nem ment a dobás, így az első percek alatt nem alakult ki nagyobb különbség. Ami óriási problémát jelentett újfent, az a faultok mennyisége és beszedésének gyorsasága volt.

Hat percig nem volt ezzel akkora gond, ebben a borzasztóan pontszegény periódusban csak 10-8-ra vezetett a Zadar, ám innentől kezdve alig-alig tudott kivédekezni támadást a Szolnok - ha nem első szándékból, akkor támadólepattanót követően vagy büntetőkből voltak eredményesek a vendéglátók, így egyre inkább kezdett nőni a távolság. Az sem segítette a magyarokat, hogy Báder után a másik center, Szabó is beszedte az első negyedben a második faultját, így 7 perc játékot követően előbbinek máris vissza kellett térnie a pályára, ennyi faulttal viszont várható volt, hogy annyira keményen nem teheti oda magát védekezésben. A vendégek teljesen megálltak a pontgyártásban is, hiszen összesen 11 egységig jutottak 10 perc alatt, 14 pontosra hízott hátrányuk után pedig félő volt, hogy újra elment a meccs egy negyed alatt.

A második felvonás semmivel nem indult jobban, mint ahogy az előző befejeződött, a hazaiak - Romeo Travis, Chaisson Allen és Jozo Brkic vezetésével - egyre nagyobb, 13 perc után 25 pontosra duzzadó előnyt építettek ki maguknak (38-13), itt gyakorlatilag tudható volt, hogy ez a meccs sajnos eldőlt, mivel Báder harmadik faultját is megkapta, az egyébként is tartalékos Olaj pedig legjobb játékosa nélkül nem sok mindenben reménykedhetett idegenben, 25 pontos hátrányban. Sehovics két duplájával, illetve Trepák hármasával ugyan feljebb kúszott valamennyire a magyar együttes, ám ez is csak annyit jelentett, hogy 20 pont környékére tornászták le a különbséget. Egy időkérést követően rendezte a sorokat Ante Nazor, a horvátok edzője, innentől kezdve pedig se előre, se hátra nem mozdultak a felek - illetve a különbség -, a félidőben így 48-26-ra vezetett az utolsó előtti helyezett Zadar.

A félidőre nagyjából kiegyenlítődött a faultarány (11-14), ráadásul a túloldalú Brkic, illetve Franko Kastropil is 3-3 hibával álltak. A nagy különbségek az eladott labdák számában (2-8), a büntetődobásokban (11/14 vs. 5/8), illetve a bedobott kétpontosokban (17/28 vs. 9/19) mutatkoztak. A triplák egyik oldalon sem mentek (1/11 vs. 1/7). A horvátoknál hárman kitűnően játszottak ekkor. Travis csak csereként kezdett, de 15 pont, 6 pattanó és 4 kiharcolt fault állt már ekkor is a neve mellett. Allen nem vállalt sokat, de szinte hiba nélkül játszott, 4 pontot, 5 gólpasszt, 4 pattanót és 3 kiharcolt faultot tudott felmutatni az első 20 perc alatt. A faultgondba kerülő Brkic 13 pontot és 6 pattanót szedett össze. A vendégeknél Sehovics 8 pont, 3 pattanó, 3 kiharcolt fault, de leginkább már akkor szedte össze a dolgait, amikor eldőlt a meccs. Kalve az elején nagyon hasznos volt, szinte egyedül tartotta életben a reményeket az első pár percben - ő 7 ponttal, 2 pattanóval és 2 kiharcolt faulttal állt.

A harmadik felvonást jobban kezdték a szolnokiak, nagyon gyorsan összegyűjtettek 3 hibát a horvátokkal, így legalább annak az esélye felsejlett, hogy esetleg az egypontosoknak köszönhetően feljebb tudnak kúszni. A pontszegénység azonban nemcsak az első, hanem a második félidő első negyedének elejére is jellemző volt, négy perc alatt mindössze 4-4 egységet tudtak termelni a felek. A vendéglátóknál az első félidőben -5 VAL-lal záró Krasic kapkodta magát, hogy összetákoljon egy normális statisztikát, a vezetésével tartotta simán előnyét a Zadar. Hiába azonban a faultgondok most már a túloldalon is, a Szolnoknak nem sikerült kihasználnia ezt, még tovább nőtt a különbség, egy Travis 2+1-et követően pedig kénytelenek voltak időt kérni, 27 perc játékot követően már 27-tel ment az ellenfél (60-33). A játék képe sajnos semmit sem változott, még a büntetőket is pocsék százalékkal értékesítették a magyarok (7/16 az első harminc percben), így nem volt meglepő a 27 pontos differencia egy borzasztóan gyenge színvonalú negyedet követően (62-35).

A záró játékrészt is jobban kezdték a hazaiak, már 30 pont fölé is eljutott a fórjuk, ám Fodor Márton és Sehovics vezérletével még kozmetikázott az Olaj, pillanatok alatt visszajöttek 23 pontra (66-43), időt is kért Nazor mester a 34. percben, mielőtt valami fatális dolog történne a pályán. A pihenő azonban nem sokat segített a hazaiakon, és még ha győzelmük nem is forgott veszélyben, újabb négy perc elteltével már csak 15-tel vezettek (67-52), még egy időkérést eszközölt a hazaiak vezetőedzője. Nem nagyon kellett izgulnia, hiszen ekkor adott tanácsainak már volt foganatja is, a Zadar magabiztosan tartotta a különbséget, végül 72-54-re nyertek, így 4-8-cal állnak, míg a Szolnok begyűjtötte 10. vereségét is, a következő körben pedig a Partizant fogadja.