B csoport - 10. forduló

Nem volt szerencséjük az idegenben pályára lépő együtteseknek Keleten, mindössze a DEAC gárdájának sikerült nyernie Nagykőrösön, a többi mérkőzésen az élmezőny tagjai könnyedén hozták a hazai győzelmet.

A tavalyi év utolsó fordulójának szenzációját a Vasas csapata szolgáltatta Nyugaton, amely Győrben tudott nyerni. A másik három összecsapáson érvényesült a papírforma - mondjuk arra azért kevesen számítottak, hogy a Honvéd kerek 20 ponttal  tud nyerni Sopronban...

Keleti csoport:

Bajai Bácska FKE - Tiszaújvárosi Tisza Tv-Phoenix KK 92-78 (26-8, 27-33, 17-18, 22-19)

Tíz percnyi játék alatt eldöntötte a Tiszaújváros elleni évzárót a Baja együttese, az első negyedben összeszedett 18 pontos előnyüket már csak megtartani kellett a hátralévő időben, ami nem okozott gondot az Ágfalvi-Mándity duó vezérelte házigazdáknak. Előbbi dupla-duplával 18 pont, 12 lepattanó) jelentkezett, míg centertársa csapata legeredményesebbjeként (23 pont) zárt az összecsapást, amelyen a 18 éves Piukovics Bálint is remek napot fogott ki, a fiatal játékos 16 ponttal és sokoldalú mezőnymunkával rukkolt elő, 27-es teljesítményindexével pedig a leghasznosabb támasza volt a két húzóembernek. A borsodiaknál Kóthay 24-el zárta a találkozót, ezzel az egész mezőnyt maga mögé utasította, de az átszunyókált első negyed miatt nem volt esélyük a bravúrra Brunyánszky István tanítványainak.

Baja: Ágfalvi (18/3 pont, 12 lepattanó, 3 szerzett labda, 8 gólpassz), Mándity (23 pont, 7 lepattanó, 2 blokk), Piukovics (16 pont, 7/7 mezőnyből, 3 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 gólpassz)

Tiszaújváros: Kóthay (24/3 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda), Pöstényi (3 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 11 gólpassz), Magyar L. (9/3 pont, 10 lepattanó)

EKF-Eger-HÉSZ SE - Óbudai Kaszások 105-64 (23-17, 25-14, 26-16, 31-17)

Elmaradt a nagy csata, a Kaszások nem tudtak visszavágni a szezonnyitón elszenvedett hazai vereségért, épp ellenkezőleg, egy óriási pofonba szaladtak bele az Eger otthonában. A hevesiek negyedről negyedre őrölték fel a fővárosi alakulatot, akik pocsék mezőnyszázalékkal tüzeltek a mérkőzésen, mindössze 36 %-os pontossággal értékesítették a dobásaikat, míg ellenfelük 58 %-al, a palánk környékéről ráadásul hibázni se nagyon tudtak (88 %) Zsemlyéék. A rutinos center korlátlan úr volt a gyűrű közelében, 24 lepattanó labdát kaparintott meg, 10-el többet, mint az egész óbudai csapat, amivel 52-14-re nyerték ezt a külön csatát. Zsemlye dupla-dupláján (11 pont, 24 lepattanó) kívül Krasznai 23-al, míg Erdei 19 ponttal járult hozzá a hazai sikerhez, emellett mindketten jeleskedtek az előkészítésben is. A vendégeknél leginkább Dohar István játéka emelhető ki, a csapatkapitány 24 ponttal, közte öt triplával próbálta tartani a lelket a gárdában, ám egyedül kevés volt az egri sereg ellen.

Eger: Zsemlye (11 pont, 24 lepattanó), Krasznai (23/12 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz), Erdei (19/9 pont, 3 lepattanó, 5 eladott labda, 7 gólpassz)

Kaszások: Dohar (24/15 pont), Warren (7 pont, 4 lepattanó, 9 szerzett labda, 6 eladott labda, 4 gólpassz), Köntös (12/6 pont)

Nagykőrösi SKE - DEAC 72-82 (19-21, 14-17, 21-27, 18-17)

Visszavágott a DEAC a Nagykőrösnek az első fordulóban elszenvedett hazai vereségért, saját pályáján múlta felül Lakosáékat a debreceni legénység, mindössze egyetlen negyedet engedve vendéglátójuknak. A siker fő letéteményese Nagy Botond volt, az irányító 24 ponttal (közte öt tripla) zárta az összecsapást, de a játék minden eleméből kivette a részét, elcsent öt lasztit és kiosztott hat gólpasszt is. Persze a társak is kellettek a sikerhez, Szendrei 18-al támogatta őt, öccse, a kisebbik Nagy, Benedek 12-vel, csak úgy, mint Balogh András, míg Marosi a lecsorgó labdát terén szorgoskodott, összesen 10 landolt a kezében. A hazaiaknál Angyal Tamás ellenszerét találták nehezen a cívis városiak, a nagyember nem tudott dobást hibázni a mérkőzésen (7/7 mezőny, 3/3 bünti), 17 pontja mellé pedig 9 lepattanó is felkerült a statisztikai lapjára. A legeredményesebb nagykőrösi Kovács Sándor lett 19-el, míg Lakosa Ákos a mezőnymunkában jeleskedett, de a csapatszinten eladott 13 labdájukat nem tudták megfelelően kompenzálni, így belefutottak sorozatban nyolcadik vereségükbe is.

Nagykőrös: Angyal (17 pont, 9 lepattanó), Kovács S. (19/3 pont, 5 lepattanó), Lakosa Á. (13/6 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda)

DEAC: Nagy Bo. (24/15 pont, 5 szerzett labda, 6 gólpassz), Szendrei (18 pont, 4 lepattanó), Nagy Be. (12/12 pont, 4 gólpassz)

Salgótarjáni KSE - EnterHód Vásárhelyi KS 105-74 (26-20, 29-25, 28-10, 22-19)

20 percig tudta magát tartani a Vásárhely együttese a címvédő otthonában, a térfélcserét követően azonban nagyobb sebességi fokozatba kapcsoltak Surmannék és állva hagyták a csongrádiakat egy negyed alatt. A nógrádiak játékmestere megint elképesztő formában pattogtatott, ismét csak egy hajszál hiányzott a tripla-duplához (17 pont, 8 lepattanó, 11 gólpassz), míg ”mögötte” sorban álltak a jobbnál jobb produkciót nyújtó csapattársak. Mind a 12 pályára lépő hazai játékos ponttal fejezte be az összecsapást és közülük kilenc neve mellett is legalább hét egység szerepelt a lőlapon. A túloldalon Mócsai 7 pont, 10 lepattanós performansza vitte a pálmát, sajnos nem túl messzire, mert a 17 pontos Cziberével karöltve sem tudtak segíteni a vásárhelyieken.

Salgótarján: Surmann P. (17/3 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda, 11 gólpassz), Hartvich (17/3 pont, 3 lepattanó), Godena (8 pont, 9 lepattanó), Likár (7 pont, 8 lepattanó)

Vásárhely: Mócsai (7 pont, 10 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz), Czibere (17/6 pont, 4 szerzett labda), Nyilas (14 pont), Vas P. (12/3 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda)

KTE Kosárlabda Klub – Mezőberényi KK 112-42 (30-10, 21-18, 30-6, 31-8)

KO-val ért véget az év a Keleti csoportban, a bajnoki címre esélyes Kecskemét padlóra küldte hazai pályán a Gaál Robit nélkülöző Mezőberényt, majd 70 pontos sikert aratva. Miután a mérkőzés már tíz perc után eldőlt, így Ivkovics mester bátran adott bizonyítási lehetőséget a fiataloknak, akik közül leginkább Pongó Máté tudott élni ezzel, 10 ponttal és 10 gólpasszal zárva az összecsapást, de Kohári is eljutott 20 pontig.

Kecskemét: Pongó Má. (10 pont, 10 gólpassz), Kohári (20), Karahodzics (16), Wittmann (13)

Mezőberény: Sütő (12), Rácz (9), Zsíros (7)

Nyugati csoport:

SMAFC-NYME - Budapesti Honvéd 69-89 (18-28, 18-21, 18-25, 15-15)

Az első negyed közepéig váltott vezetéssel haladtak a csapatok, Stefán Dávidot kezdetben nem tudták tartani a soproniak. A cserék megtörték a Karácsonyi Zsoltot és Vesztergom Zoltánt is nélkülöző SMAFC lendületét, egy 10-0-s futással ellépett a Honvéd. Zónával jól kezdte a második negyedet a hazai csapat, indítások után Balogh és Rostás révén 11-2-es rohammal egy pontra feljött a hazai csapat. Ekkor beesett két tripla a vendégektől, jött egy újabb 10-0-s Honvéd-szakasz. A második félidő elejét még megnyomták a fővárosiak, Tursics Krisztián vette ekkor vállaira a budapesti gárdát. Hamar közel 20 pontosra növelték előnyüket, a hazai játékosok sorra hagyták ki a büntetőket... A végén már mindkét csapatban a cserék játszottak.

SMAFC: Balogh (21 pont 5 lepattanó), Csaplár-Nagy (11 pont, 13 lepattanó), Szlávik (10 pont), Rostás I. (9 pont, 3 lepattanó, 3 eladott labda, 2 gólpassz)

Honvéd: Tursics (28/9 pont, 5 gólpassz), Stefán (21 pont 5 lepattanó), Máté M. (11/6 pont)

B-Beton Bonyhád - TF Budapest 86-76 (17-20, 24-26, 29-11, 16-19)

Érdekes meccset játszott egymással a két együttes. A hazaiak 8-3-mal kezdtek, majd 14-6-ra is vezettek, ám a negyed utolsó két percét Katona hármasaira építve 9-0-ra nyerő TF fordítani tudott. A vendégek lendületben maradtak s éppen úgy kezdték a második szakaszt, ahogy az elsőt befejezték: egy 9-0-s futással, ami azt jelentette, hogy a nyolcadik percben 17-11-es hazai vezetés után a 12.-ben 29-17-re a vendégek vezettek. A félidő hajrájában kezdett kapaszkodni a Bonyhád, ám amikor közel került a fővárosiakhoz, jött egy-egy tripla Katonától majd Beáktól. A második félidőt 10-2-es rohammal kezdte a Bonyhád s fordított. A szakasz közepén egyenlítettek a vendégek, ám 55-55 után a szakasz második felét 15-2-re nyerte a hazai csapat. Ez döntő roham volt, a záró etapban a TF nem tudta szorossá tenni a meccset. Úgy nyert biztosan a Bonyhád, hogy csupán egyetlen negyedet nyert meg...

Bonyhád: Tömösváry (22/9 pont, 6 lepattanó), Faragó (17/9 pont 7 lepattanó, 5 eladott labda, 3 gólpassz), Lukács (16/9 pont).

TF: Katona (23/15 pont), Franczva (13 pont, 6 lepattanó), Szobi (12/9 pont,  4 lepattanó)

Győr SZOL Széchenyi Egyetem - MKB Euroleasing Vasas 85-96 (23-21, 16-18, 18-27, 28-30)

Óriási meglepetés! Két nappal azt követően, hogy a győriek kiverték a Hepp-kupából az NB I B tavalyi bajnokát, a Salgótarjánt, tudat alatt talán azt hitték, valahogy csak meglesz az alsóházi Vasas elleni meccs is. Csakhogy a budai brigád ehhez nem igazán akart asszisztálni, Saeed Armaghani tanítványai megérezték az esélyt. A döntetlenül végződött első 20 percet követően a fiatal, lendületbe jövő fővárosiak Velkey János és Gorzsás Krisztián vezérletével remek dobóformát fogtak ki, a hazaiak pedig nem tudtak erre a szintre felpörögni - elsősorban védekezésben.

Győr: Horváth G. (20/6 pont, 5 lepattanó, 9 gólpassz), Papp (18 pont, 4 lepattanó), Hegedűs (17/3 pont, 13 lepattanó, 7 gólpassz), Drevenka (13/3 pont, 11 gólpassz)

Vasas: Velkey (22/9 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz), Gorzsás (21/9 pont 5 szerzett labda, 5 gólpassz, 3 eladott labda), Timkó (14 pont,  6 lepattanó), Szálas (14 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz)

PTE-PEAC - MAFC 70-80 (24-22, 16-24, 21-19, 9-15)

Fordulatos mérkőzést nyert meg idegenben a MAFC egy olyan összecsapáson, amelyen a páratlan negyedek a pécsieknek, a párosak pedig a vendég MAFC csapatának sikerültek jobban. Sabáli Balázs legénysége mindent egybevetve a záró szakaszban bemutatott hatékony védekezésének, no meg Lakosa Zsolt és Lakits András remek dobóformájának, valamint Vavra András ponterős és hasznos játékának köszönhette a nehezen megszerzett idegenbeli sikerét.

PEAC: Boldizsár (19/3 pont, 4 szerzett labda 3 gólpassz), Sipos Á. (15/3 pont, 8 lepattanó), Dr. Deák (13/6 pont)

MAFC: Lakosa (23/15 pont, 6-6 lepattanó és gólpassz), Lakits (20/15 pont), Vavra (19 pont, 14 lepattanó)