B csoport - 11. forduló

Óriási mecset játszott egymással a Keleti csoport első helyéért az Eger és a Salgótarján, ahol a hazaiak bírták jobban a végjátékot, és szilveszterezhetnek az élen. Az MTK nagyon magabiztosan győzte le a Vásárhely együttesét, ugyanez igaz a Kecskemétre is, akik a Kaszások gárdáján rohantak át. A Baja ismét nyerni tudott idegenben, ezúttal Tiszaújvárost vették be, míg az alsóházban a Szerencs hazai pályán sem tudta megtörni nyeretlenségi szériáját a DEAC ellen.

Nyugaton a hét végén szinte minden a Nagykanizsa kezére játszott, ugyanis míg Kovács Nándor fiai nyerni tudtak Kozármislenyben, az üldözői közül a hét rangadóján a Bonyhád bukott, a SMAFC-ot pedig ismét egy - elvileg - középcsapat tréfálta meg. Az érdi újonc Treff 07 SE megszerezte első hazai sikerét, az eddig remekül szereplő pécsi együttest két vállra fektetve. A fővárosi rangadón a MAFC nagyot küzdve jött vissza a mérkőzésbe, de a végét a TF bírta jobban.

Keleti csoport

MTK Törökbálint – EnterNet Vásárhelyi KS 96-66 (19-10, 21-21, 27-20, 29-15)

Rendesen bealudt a vendég Vásárhely együttese a kezdésnél, Szarvasék ezt kihasználva 9-0-val indították a derbit. Kis késéssel ugyan, de Babut és Utasi révén azonban megkezdte a pontgyártást a csongrádi alakulat is, így nem kerültek nagy hátrányba rögtön a mérkőzés elején. Tartotta előnyét a jól dobó törökbálinti gárda, akik ezen az estén végre igazi csapatként küzdöttek egymásért. A Vásárhelynél a 27-ik percben esett szét minden, innentől kezdve se a gyűrűig vezető utat, se egy jól működő védelmet nem sikerült találni, így a vendéglátók fokozatosan léptek el ellenfelüktől. Kovács és Hajmásy nagyon élt a házigazdánál, de Szabó harciassága és Spririev jó meglátásai is kellettek a sikerhez. Vendég oldalon Utasi és Kukla pontjai édeskevésnek bizonyultak a török(bálinti) sereg ellen, mellettük még Babut próbálta menteni a menthetőt, kevés sikerrel.

Törökbálint: Kovács A. (29 pont, 11 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Hajmásy (22 pont, 3 lepattanó), Spiriev (14 pont, hat gólpassz)

Vásárhely: Utasi (21 pont), Kukla (11 pont), Babut (8 pont, 10 lepattanó)

EKF-Eger-Hész SE – Salgótarjáni KSE 77-71 (16-18, 18-18, 19-22, 24-13)

Nem csak nevében volt rangadó a mérkőzésen, aminek nem kisebb tétje olt, mint, hogy melyik csapat tölti első helyen az ünnepeket. Az Eger nem is teketóriázott sokáig, három triplával nyitották a mérkőzést, de a rutinos tarjáni had hamar visszakapaszkodott a mérkőzésbe és innentől nem is eresztették egymást a felek. A hazaiak nagyon kicsi rotációval dolgoztak, de kezdő embereik mind extrát hoztak, így belefért az is, hogy a padról egyáltalán ne érkezzen pont a találkozón. A félidőt Hartvich utolsó másodperces ziccerével a vendégek zárták előnnyel, de ez nem tartott sokáig a fordulás után, amikor is Krasznai lendült bele nagyon a hevesieknél. A Tarján azonban tapadt végig vendéglátójára, sőt meg is tudtak lépni hét ponttal Surmannék, ám az Eger visszaküzdötte magát és a végjátékra újra nyílttá tette az összecsapást. Az utolsó percekben aztán a hazaiak tudtak ”nagyobb” előnyt kicsikarni, ami után a nógrádi alakulatnak már nem volt visszaút, így nagy csatában szerezte meg az ”őszi” első helyet az EGER.

Eger: Kováts R. (13 pont, 14 lepattanó), Máté B. (22 pont, 3 szerzett labda), Krasznai (20 pont, 8 kiharcolt fault)

Salgótarján: Surmann P. (14 pont, 10 lepattanó, 8 kiharcolt fault, 6 gólpassz), Kocsis T. (17 pont), Sebők (14 pont, 5 eladott labda)

Tiszaújvárosi Tisza TV - Bajai Bácska FKE 73-85 (13-20, 23-23, 17-15, 20-27)

Végig kézben tartva a mérkőzést, magabiztos játékkal szerezte meg második idegenbeli győzelmét a Baja együttese. Hiába múlta felül lepattanózásban és dobószázalékban is ellenfelét a borsodi gárda, a sok eladott labda végül megbosszulta magát. A bácskaiaknál ezúttal is egy trió húzta a csapat szekerét, de most Hosszú és Ágfalvi mellé Kancsár csatlakozott, akikkel nem bírt a Pöstényi-Kóthay-Tóth-Benőcs alkotta négyes fogat. A bajaiak hosszú kihagyás után visszatérő rutinos irányítója remekül használta eddigi tapasztalatait és a fiatal tiszaújvárosi gárda ellen folyamatosan harcolta ki a dobófaultokat, pontjai nagy részét a büntetővonalról szerezte. Győzelmével a Baja az ötödik helyen zárta az első kört, míg a hazaiak nyolcadikként telelnek.

Tiszaújváros: Kóthay (20 pont, 6 lepattanó, 7 kiharcolt fault), Pöstényi (17 pont, 5 kiharcolt fault), Benőcs D. (11 pont, 9 lepattanó)

Baja: Ágfalvi (24 pont, 8 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Hosszú (24 pont, 3 szerzett labda, 5 kiharcolt fault), Kancsár (17 pont, 10 kiharcolt fault)

Kecskeméti Főiskola – Óbudai Kaszások 101-69 (34-18, 25-25, 26-5, 16-21)

Villámrajtot vett Mészáros vezérletével a hazai együttes, akik sokkal mozgékonyabban és agresszívabban játszottak a vendég óbudaiaknál. Folyamatosan mentek befelé a kecskeméti fiatalok, nagyon jó százalékkal értékesítve a helyzeteiket, mivel semmiféle ellenállásba nem ütköztek a vendégek részéről. A Kaszások Nagy Bálint hármasaival próbált zárkózni, de mindenre volt válasza Forray Gábor tanítványainak. A fordulás után sem változott a játék képe, sőt, a házigazdák még nagyobb sebességi fokozatba kapcsoltak, 21-5-s első öt perccel izgalommentessé tették az utolsó játékrészt. Ismét csapatként múlta felül ellenfelét a Hírös Város csapata, akik már nem először bizonyították be, hogy bizony számolnia kell velük a bajnoki címre törő csapatoknak is. Az óbudaiak továbbra sem találják a győzelemhez vezető utat, talán a hosszabb szünet némi változást hoz a szebb napokat is látott Kaszások gárdájának.

Kecskemét: Mészáros M. (28 pont, 5 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Lakits (23 pont, 10 lepattanó), Puszta D. (9 pont, 8 lepattanó)

Kaszások: Nagy B. (17 pont, 5 gólpassz), Horváth M. (16 pont, 4 szerzett labda, 6 eladott labda), Gáspár Z. (12 pont, 7 lepattanó)

Szerencs VSE – DEAC 55:76 (16-23, 12-13, 10-19, 17-21)

Most vagy soha! Akár ez is lehetett volna a szerencsiek számára a mérkőzés mottója, hisz az egyik alsóházi csapat látogatott hozzájuk, bár a kép csalóka, mert ez a roppant fiatal debreceni együttes sok gárdát megtréfált már ebben a szezonban. A hazaiaknál hiányzott Birk, ami nem javított az esélyeiken, a vendégek pedig ki is használták ezt, minden negyedet megnyerve magabiztosan hozták el a győzelmet a ”csoki fellegvárából”. Nagy Botond ismét tarthatatlan volt, a debreceni kisember 30 pontig jutott, míg a vesztes oldalon a már megszokott Endrész-Jakab duó próbálta megtörni a szerencsi átkot, akiknek így jövőre marad az első NB 1-es győzelem megszerzése.

Szerencs: Jakab L. (20 pont), Endrész (13 pont)

Nyugati csoport

FKSZC Sárvár - Győrszol SZSE 54-84 (17-22, 13-22, 5-24, 19-16)

A vártnál jóval biztosabban nyert a Győr. A kiegyenlített első szakasz után egyértelműen a Simon és Hegedűs vezette vendég együttes akarata érvényesült, a két középső negyedet 46-18-ra nyerve eldöntötte a maga javára a meccset az egyre markánsabb győri gárda. Hiába teljesített jobban és ért el ismételten dupla-duplát a régi szombathelyi játékostársak közül a csupaszív Feigl Imre, mégis Pankár Tibor örülhetett a győzelemnek.

Érdekességek a statisztikából:

Sárvár: Feigl (14 pont, 12 lepattanó), Szabó B. (10 pont, 9 lepattanó)

Győr: Simon (22 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 gólpassz), Hegedűs (14 pont, 15 lepattanó (6 támadó))

Budapest.Honvéd - SMAFC NYME 74-73 (18-20, 20-13, 18-19, 18-21)

Fordulatos, izgalmas meccs volt, amelyet a vendégek kezdtek jobban, pontosabban. A Honvéd az első negyed második felében pörgött föl, s lendületben is maradt, a második szakasz egyértelműen a hazaiaké volt, amelynek első felében egy 16-4-es rohammal fordított a hazai együttes. A sérülten is remekül kezdő, ám ekkor pihenő Szlávik nélkül támadásban tanácstalanok voltak a soproniak. Szünet után Szlávik és vele együtt a SMAFC is "visszajött" a meccsbe, ám Stefánék ha szűken is, de tartották előnyüket elsősorban azzal, hogy sorra szedték vissza a pattanókat a soproni palánk alatt. A záró szakaszban Szlávik lebicegett, Kovács, majd Csaplár-Nagy kipontozódott. Ám nem tudott élin a lehetőséggel a Honvéd, Takács eredményessége révén fordított a SMAFC, viszont az izgalmas meccsen az utolsó szó a hazaiaké volt, akik elsősorban 20 (!) támadó lepattanójuk révén nyertek.

Honvéd: Stefán (18 pont, 8 lepattanó (5 támadó)), Taga (17 pont, 4 lepattanó), Tursics (13 pont, 4 gólpassz)

SMAFC: Szlávik (15 pont) Takács (15 pont, 3 gólpassz), Csaplár-Nagy (11 pont, 16 lepattanó (7 támadó))

Veszprémi Egyetem - Bonyhádi KSE 74-69 (28-20, 27-16, 9-21, 10-12)

A hétvége rangadója ellentétes félidőket hozott. Az első félidőben a hazai csapat lehengerlő támadójátékot nyújtva közel 20 pontos előnyre tett szert, Faragó valamint Horváth ponterősségére alapozva. Talán a tetemes vezetéstől túlságosan is megnyugodott a Veszprém, amelynek nagyon "leült" szünet után a támadójátéka. Dicséret illeti a bonyhádiakat, akik egy pillanatra nem adták fel, ám az első félidőben összeszedett hátrányuk ahhoz túl nagy volt, hogy ledolgozzák, viszont szorossá tudták tenni a rangadót.

Veszprém: Faragó (24 pont, 6 kiharcolt fault), Horváth R. (17 pont, 6 lepattanó), Fekete (11 pont, 12 lepattanó)

Bonyhád: Kovács B. (24 pont, 4 gólpassz, 8 kiharcolt fault), Rutkai (13 pont, 6 lepattanó), Tömösváry (12 pont, 15 lepattanó (7 támadó))

Treff 07 SE - PTE-PEAC PVSK 87-69 (25-27, 20-15, 20-11, 22-16)

Szokták mondani, csak triplákkal nem lehet meccset nyerni. Az újonc csapatok csatájában azonban döntő faktor volt a távoli dobások találati aránya. A hazaiak egészen parádés dobóteljesítménnyel - tripla 10/17, 57% - rukkoltak elő, míg az újoncként a középmezőny elején tanyázó, eddig remekül szereplő  pécsiek kétszer annyi kíséreltből kevesebbet értékesítettek - 7/34 21%. A vendégek a Drevenka-Valaczkay kettőssel nem tudtak mit kezdeni, ráadásul az első negyed után már védekezésben is feljavult az érdi együttes, amely megérdemelten nyert.

Treff 07: Drevenka (29 pont, 7 lepattanó, 5 szerzett labda, 9 gólpassz), Valaczkay (27 pont, 4 gólpassz), Tóth (11 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz)

PEAC: Gubi (17 pont, 4 gólpassz), Simon (16 pont), Horváth B. (13 pont, 5 lepattanó, 6 eladott labda), Mihalics (9 pont, 11 lepattanó)

MAFC – TF-Budapest 65-75

Két hasonló stílusú csapat találkozott a fővárosi derbin, amelynek első félideje az agresszív védekezését a hazaiakra erőltető vendégeknek sikerült jobban, így 18 pontos előnnyel vonulhattak a nagyszünetre. A harmadik negyed kiegyenlített játékot hozott, majd az utolsóban újítani tudott a MAFC gárdája és nagy hajrába kezdve felzárkózott egyetlen pontra a házigazda. A TF azonban még időben kapcsolt és a mérkőzés hajrájára ismét összekapták magukat és egy feszültségtől sem mentes összecsapáson végül győzelmet arattak idegenben.

MAFC: Kovács Á. (21 pont), Kerpel-Fronius (12 pont)

TF: Katona (13 pont), Sztrányay (11 pont)

Ceragem Kozármisleny SE – Kanizsa KK DKG-EAST 83-95 (23-13, 25-19, 20-27, 15-36)

Légiósok csatáját vártuk, de a vendégeknél hiányzott a sérüléssel bajlódó Neal, így csak Cuebla parádét láthatott a nagyérdemű a mérkőzés elején. Sokkal jobban kezdtek a hazaiak a horvát játékos vezérletével már 20 ponttal is vezettek a házigazdák. A második félidőben ébredt a listavezető, egész pályás letámadással próbálta megzavarni a mislenyiek lendületét, sikerrel, ám a harmadik tíz perc vége ismét a  baranyai együttesé volt így megőriztek kilenc pontot az előnyükből. Az utolsó felvonásra már egy teljesen más Nagykanizsa futott ki, gyors gólokkal fokozatosan ledolgozta hátrányát és a negyed közepére a vezetést is átvette a zalai gárda, amit már nem is engedett ki a kezéből a végjátékban.