B csoport - 12. forduló

Vásárhelyen játszották a legizgalmasabb derbit a keleti régióban, a házigazdák csak hosszabbítás után tudták felülmúlni a debreceni egyetemistákat, de Salgótarjánban is nagy derbit láthatott a nógrádi közönség, a Baja szint végig partiban tudott lenni a friss Hepp Kupa győztessel, bár a bravúr elmaradt. Egerben, Törökbálinton és Nagykőrösön sima hazai sikernek tapsolhattak a szimpatizánsok. Az egyik nyugati rangadón (Bonyhád-Nagykanizsa) hazai-, a másikon (SMAFC-Győr) vendégsiker született. A TF-Budapest elvesztette hazai veretlenségét.

(Az eredményre kattintva a mérkőzés statisztikája jelenik meg.)

Keleti csoport:

EKF-Eger-Hész SE – Tiszaújvárosi Tisza TV 83-54 (23-15, 18-16, 21-11, 21-12)

Végig vezetve, nagyobb megerőltetés nélkül hozta a kötelezőt a listavezető egri gárda. Az elején még a szerb Micic vezetésével tudta tartani a lépést vendéglátójával a Tiszaújváros, de aztán fokozatosan léptek el Erdeiék, a fordulás után pedig a fault gondokkal küzdő borsodiakon átrohanva biztosították be a győzelmet. Kulcsjátékosait pihentetni tudta Váczi Péter edző, mert a cserék remekül éltek a kínálkozó lehetőséggel, különösen Farkasinszki volt elemében. A Tiszaújvárosnak nem az Eger együttesét kell legyőznie, de más csapatok ellen sem lesz keresnivalója, ha három legjobb dobójuk (Tóth, Pöstényi és Kóthay) ismét ekkora betlit mutat be (együttesen 10 pont…).

Eger: Erdei (17 pont, 5 szerezett labda, 3 gólpassz), Farkasinszki (12 pont, 8 lepattanó, 4 kiharcolt fault), Máté B. (14 pont, 3 lepattanó)

Tiszaújváros: Magyar L. (13 pont, 4 kiharcolt fault), Micic (11 pont, 5/5 mezőnyből), Benőcs D. (10 pont, 8 lepattanó)

EnterNet Vásárhelyi KS – DEAC 87-83 (24-29, 24-16, 13-14, 14-16, 12-8) - hosszabbítás után

Óriási meccsen vágott vissza az őszi verségért a Vásárhely, csak az extra öt perc után tudtak dűlőre jutni a felek. A végig kiegyenlített találkozón a Vas-Czibere-Utasi trió húzta a házigazdák szekerét, míg a túloldalon a Nagy Botond-Asztalos Soma páros tartotta a lépést velük. A junior (!!!) korú debreceni irányító ismét hatalmas meccsen van túl, 33 ponttal, 9 szerzett labdával és 15 kiharcolt faulttal zárta az összecsapást, ami 51-es teljesítményindexet eredményezett. A rendes játékidő hajrájában amúgy Nagy Ágoston tanítványainál volt még az előny 16 másodperccel a vége előtt, de Vejinovics hárompontosával sikerült hosszabbításra menteni a mérkőzést. Ott a Czibere-Vas duó állt a Vásárhely élére és nagy csatában, de végül sikerült bebiztosítani hazai pályán ezt a kínkeserves győzelmet.

Vásárhely: Utasi (15 pont, 10 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 6 gólpassz), Vas P. (24 pont, 7 lepattanó), Czibere (16 pont, 7 lepattanó, 5 szerzett labda)

DEAC: Nagy B. (33 pont, 5 lepattanó, 9 szerzett labda, 15 kiharcolt fault, 4 gólpassz, 51 IBM), Asztalos (25 pont, 7 lepattanó), Nagy S. (6 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda)

Salgótarjáni KSE – Bajai Bácska FKE 76-66 (18-19, 16-14, 16-21, 26-12)

A hazai pályán eddig nagyon magabiztos Salgótarjánra alaposan ráijesztett a bácskai alakulat, amely agresszív védekezésének és kulcsembereik remeklésének köszönhetően majdnem bravúrt ért el a Hepp Kupa győztes otthonában. 35 percig kinézett a meglepetés a vendégek részéről, de Surmann Péter és Jaroszlav Gorszki eltolta addig a tarjániak szekerét, majd a végjátékban Kocsis áthúzta a célvonalon. Ágfalvi és Mándity a palánk alatt, míg Hosszú és Kancsár mezőnyben végzett hasznos munkát a vendégeknél, de a hajrára elkészültek erejükkel a bajaiak, így csak megnehezíteni tudták a házigazdák dolgát, a bravúrról lecsúsztak.

Salgótarján: Surmann P. (20 pont, 4 eladott labda, 9 kiharcolt fault, 7 gólpassz), Gorski (12 pont, 6 lepattanó), Kocsis T. (17 pont, 4 szerzett labda)

Baja: Hosszú (20 pont, 5 szerzett labda, 7 kiharcolt fault), Mándity (15 pont, 14 lepattanó), Kancsár (10 pont, 4 szerzett labda, 6 eladott labda, 4 gólpassz)

MTK Törökbálint – Szerencsi VSE 99-75 (23-21, 34-20, 23-19, 19-15)

Egy alaposan átalakult Törökbálint fogadta a még mindig első NB 1-es győzelmét üldöző Szerencs együttesét. Az újoncnál ismét a Jakab-Endrész páros vitte a prímet, de ahogy a szezonban már számtalanszor, úgy most is kevés volt kettejük jó játéka Molnár István tanítványai ellen. A meccset a második tíz percben döntötte el a hazai csapat, az itt felhizlalt 16 pontos előnyt végig tartani tudták Szarvasék, és egyetlen negyedet sem engedtek a vendégeknek. Mind a tíz pályára lépő hazai játékos feliratkozott a pontdobók közé, közülük a legeredményesebbnek Hajmásy Péter bizonyult 25 egységgel.

Törökbálint: Szabó B. (17 pont, 8 lepattanó, 7 kiharcolt fault), Szarvas (17 pont, 7 lepattanó), Hajmásy (25 pont)

Szerencs: Endrész (32 pont, 7 kiharcolt fault), Jakab L. (27 pont, 6 lepattanó, 6 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 5 gólpassz)

Nagykőrösi Sólymok KE – Óbudai Kaszások 97-78 (17-17, 24-18, 26-23, 30-20)

Kiegyenlített első félidő után, folyamatosan lépett el ellenfelétől az ismét Lakosa Zsolt vezette Nagykőrös, és a fiatal házigazda együttes, majd 20 pontos diadallal vágott vissza az első fordulóban elszenvedett óbudai vereségért. A vendégek nem tudták tartani a tempót a betörésekre és kinti dobásokra építő hazaiakkal, akik a sorra megítélt büntetőket is biztos kézzel értékesítették, 82 %-al tüzeltek a vonalról. Az óbudaiak esélyeit nagyban rontotta, hogy két kulcsjátékosuk is a kipontozódás sorsára jutott és vereségükben nagy szerepet játszott, hogy a már említett Lakosa Zsoltot képtelenek voltak megfogni, a házigazdák nyerőembere 64 %-os mezőnymutatóval és 93 %-os büntetőzéssel jutott el 35 pontig.

Nagykőrös: Lakosa Zs. (35 pont, 14/15 büntető, 10 kiharcolt fault), Tóth V. (7 pont, 4 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Nagy B. (18 pont, 3 lepattanó)

Kaszások: Nagy B. (19 pont, 3 lepattanó, 4 kiharcolt fault), Mike (16 pont, 6 lepattanó)

Nyugati csoport:

SMAFC-NYME - Győrszol-Széchenyi Egyetem 68-69 (22-12, 7-20, 14-13, 25-24)

A meccs elején érződött, hogy a vendégek kicsit "berozsdásodtak", hosszabb ideje nem játszottak tétmeccset, míg a SMAFC a Hepp Kupa négyes döntőjén kicsit játékba lendült. Kozma Tamás, a győriek edzője bő egy perc elteltével, 6-0-s SMAFC vezetésnél időt kért. Csapata 12-0-s hazai vezetés után szerezte Simon révén első kosarát, s zsinórban dobott 6 pontot. A negyed végén  zónára állt át a Győr, ám ezt Halász és Balogh révén triplákkal átdobta a SMAFC. A második szakasz elején túlpörgött, sorra adta el a labdákat a hazai együttes, s a Győr hat perc alatt két rutinos bedobója, Simon és Pankár vezetésével egy  15-2-es rohammal fordított. A sok hiba mellett rosszul is dobtak ekkor a soproniak. Térfélcsere után végig fej-fej mellett, váltott vezetéssel haladtak a felek. A remekül dobó Baloghot képtelenek voltak tartani a vendégek, győri részről viszont felnőtt a feladathoz az amúgy soproni Horváth Gergő. A végjátékban az addig sokat rontó Hegedűs dobott be két triplát. Az utolsó 12 másodpercben háromszor is fordult a kocka, végül 3 szekundummal a vége előtt Baruta egyetlen kosarával - gyors s ügyesen kijátszott akció végén - megszerezte a győzelmet a Győr. A vendégek a soproni együttes 17 eladott labdája miatt úgy is nyerni tudtak, hogy a lepattanóharcot 38-18-ra elvesztették...
Érdekességek a statisztikából:

SMAFC: Balogh (24 pont), Karácsonyi (10 pont, 6 lepattanó, 6 szerzett labda, 6 gólpassz), Csaplár-Nagy A .(10 pont, 13 lepattanó, 5 eladott labda)

Győr: Simon (20 pont, 7 kiharcolt fault, 6 szerzett labda), Pankár (14 pont, 4 szerzett labda), Hegedűs (14 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda,.4 blokk)

A veszprémiektől a sérült Mérész, vendégektől az állítólag olaszországi próbajátékon tartózkodó horvát légiós, Ivan Cubela hiányzott. Bár "repülőrajttal" - 13-2 - kezdett a Veszprém, ez, s a mislenyi ász hiánya talán túlságosan is megnyugtathatta Kováts Viktorékat, mert leült ezután a játékuk. A Kozármisleny szinte végig ott lihegett a veszprémiek sarkában, nemegyszer nagyobb hátrányból is visszajöttek a pattanózást 47-28-ra (!!) megnyerő Gémesék, ám végül egy alacsony színvonalú meccsen csak "bedarálta" ellenfelét, s hozta a kötelezőt a Veszprém.

Veszprém: Faragó (22 pont, 5 gólpassz), Kováts (13 pont, 7 gólpassz), Fekete (11 pont, 8 lepattanó), Horváth R. (11 pont, 7 lepattanó)

Kozármisleny: Boldizsár (21 pont, 5 lepattanó), Gémes (11 pont, 12 lepattanó, 6 eladott labda), Schafer (10 pont, 12 lepattanó), Kis B. (10 pont, 7 lepattanó)

A rangadó első félidejében egyértelműen az ekkor remekül dobó, egységes csapatjátékot nyújtó, a rutinos Pantát reaktiváló Bonyhád akarata érvényesült, míg a vendégeknél gondot jelentett, hogy irányító poszton Bausz hamar összeszedte személyi hibáit. Fordulás után fordult a kocka, s Neal, valamint Beák vezetésével megkezdte a felzárkózást a vendég nagykanizsai együttes. A hajrában, amikor igazán közel kerülhetett volna ellenfeléhez a Kanizsa, mindig beesett egy-egy tripla hazai részről, hol Jillingtől, hol Lukácstól, így izgalmas, fordulatos rangadón, feszült végjátékban bonyhádi siker született.

Bonyhád: Lukács (25 pont), Jilling (23 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz),Lőrincz (12 pont, 4 lepattanó)

Nagykanizsa: Neal (39 pont, 7 lepattanó, 5 eladott labda), Beák (24 pont, 8 kiharcolt fault), Hoffmann (9 pont, 10 lepattanó)

Talán még a papírforma alapján vártnál is simább, fölényesebb győzelmet aratott a Honvéd a sárváriakkal szemben. A vendégek az első negyedben még jól tartották magukat, és a harmadik negyed végén is tisztesnek mondható hátrányban voltak, de a záró szakaszra teljesen szétestek. A nagy különbség ellenére is ki kell emelni, hogy a hazaiaktól három játékos is dupla-duplát ért el.

Honvéd: Kwame (17 pont, 11 lepattanó), Tursics (15 pont, 10 gólpassz),  Kiss B. (11 pont, 10 lepattanó)

Sárvár: Szabó D. (11 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda), Horváth (9 pont), Kalmár (8 pont, 6 eladott labda)

A fővárosiak, azok után, hogy élcsapatokat is "elkaptak" otthonukban, első hazai vereségüket szenvedték el. Az első három negyedben nagyon érződött Merim Mehmedovic tanítványain a "rozsda", azaz a hosszabb kihagyás, a játékhiány, a pécsiek ezt messze nem "sínylették meg" ennyire. A triplákat mindkét csapat katasztrofálisan dobta - TF 5/30, 17%, Pécs 2/13, 15%. Döntő volt, hogy a rengeteg rossz dobás miatt a lepattanóharc kimenetele, ezt a vendég pécsiek 43-32-re nyerték, gólpasszok tekintetében pedig 11-5-re bizonyultak jobbnak. Érdekesség, hogy  TF csapata a záró tíz percben több pontot dobott, mint az addigi 3 negyedben, de ezzel csak "kozmetikázni" tudott veresége mértékén

TF: Sztrányay (18 pont, 11 lepattanó), Moravcsik (15 pont, 4 eladott labda), Katona (10 pont, 5 szerzett labda)

Pécs: Pöttendi (16 pont, 6 lepattanó), Halász (14 pont, 7 eladott labda, 3 gólpassz), Horváth B. (14 pont, 8 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 5 eladott labda), Sipos (11 pont, 9 lepattanó)

Ahhoz képest, hogy másodosztályú alsóházi összecsapás volt, remek, élvezetes, izgalmas kis meccset produkált a két gárda. A kiegyenlített, magas színvonalú első 10 perc után a másodikban egyértelműen a Paksról T-licensszel a MAFC-ban szereplő Kovács Ádám vezette hazai együttes akarata érvényesült, "szárnysegédje", Fodor Kristóf pedig, amellett, hogy igen eredményes volt, ügyesen is szervezte a fővárosiak játékát. A távolról végig katasztrofálisan dobó (2/17,12%) érdiek a szünet után védekezésük keményebbé, szervezettebbé tétele révén megtörték a MAFC lendületét, s a Drevenka, Valaczkay, Tóth trió ponterősségének köszönhetően feljöttek, de a fordítás, jórészt az említett gyenge dobóteljesítmény miatt nem sikerült a vendég érdi csapatnak.

MAFC: Kovács Á. (26 pont, 7 lepattanó), Fodor (16 pont, 7 gólpassz), Koncz B. (14 pont, 4 lepattanó), Máté (14 pont), Temesvári (7 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz)

Treff: Drevenka (25 pont, 4 szerzett labda, 7 gólpassz), Tóth L. (19 pont, 9 lepattanó, 8 eladott labda, 8 kiharcolt fault), Valaczkay (18 pont, 7 lepattanó)