B csoport - 14. forduló

Két sima, egy viszonylag sima, és egy szoros derbi Keleten. Az Eger és a Salgótarján nagyobb megerőltetés nélkül intézte el a Szerencs illetve a DEAC gárdáját, míg a Vásárhely megszenvedett hazai pályán a legjobbjukat (Lakosa Zsolt) nélkülöző Nagykőrös ellen. Ismét izgalmas összecsapást játszott egymással a Kaszások és a Baja, de nem sikerült az óbudaiaknak visszavágni az őszi vereségért.

Egy meglepetést leszámítva papírforma-fordulón vagyunk túl "nyugaton". A győriek újabb idegenbeli bravúrt értek el, ezúttal Bonyhádon nyertek, s ez már rangadónak számított. A többi élcsapat közül a legnehezebben a nagykanizsaiak nyertek, úgy kerekedtek a TF csapata fölé Bauszék, hogy a félidőben még 16 pontos hátrányban voltak.

Keleti csoport:

EKF-Eger-HÉSZ SE - Szerencs 105-53 (34-14, 17-16, 29-19, 25-4)

Papírforma győzelmet aratott a sereghajtó ellen Váczi Péter együttese. A triplavonalon túlról kitűnően tüzelő (6/8 75%) Erdei Ádám vezette házigazdáknál a kulcsemberek több pihenőt kaphattak a találkozón, így a cserejátékosok is lehetőséghez jutottak, amivel - elsősorban Szerdahelyi - élni is tudtak. Az Endrész-Jakab duó teljesítménye ismét kiemelkedett vendégoldalon, de utánuk már sokadszorra a szezonban, hatalmas szakadék tátongott. A lepattanó csatát óriási különbséggel  vesztették el a borsodiak (40-20), de nem becsülték eléggé a labdát sem (19 eladott), illetve a játékszervezés terén is alulmaradtak (15-5 gólpassz) az egriekkel szemben.

Eger: Erdei (25 pont, 6/8 tripla, 3 gólpassz), Szerdahelyi (13 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz), Máté B. (15 pont, 4 kiharcolt fault)

Szerencs: Endrész (23 pont, 7 lepattanó, 11 kiharcolt fault), Jakab (20 pont, 6 eladott labda, 5 kiharcolt fault)

Salgótarjáni KSE - DEAC 92-69 (32-15, 18-19, 26-17, 16-18)

Az esélytelenek nyugalmával léphetett pályára Salgótarjánban a debreceni együttes, pláne úgy, hogy a csapat hét tagja éppen diákolimpia döntőn szerepelt, így Nagy Ágoston edzőnek be kellett vetnie műtét után lábadozó játékosokat, és NB 1-es meccsen még nem szereplő ifjú titánokat is. Emiatt szerették is volna más időpontban lejátszani a mérkőzést, de ebbe a tarjáni vezetők nem mentek bele, így maradt a tisztes helytállás a cívisvárosaiknak. A ’95-ös születésű Nagy Benedek remekül pótolta bátyját és 29/21-s teljesítménnyel erőt adott a foghíjas vendégeknek, hogy két negyedet legalább be tudjanak húzni a nógrádi fellegvárban. A tarjániak sikerét ezzel együtt sem veszélyeztették, akik Gorski és Sebők pontjaival már a meccs elején tetemes előnyt gyűjtöttek össze, így a végén a rutin és a fiatalság párharcából a tapasztalat aratott győzelmet.

Salgótarján: Gorski (22 pont, 12 lepattanó, 4 eladott labda), Sebők T. (18 pont, 5 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 6 gólpassz), Surmann P. (6 pont, 4 szerzett labda, 10 gólpassz)

DEAC: Nagy B. (29 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett labda), Kiss L. (12 pont, 12 lepattanó, 4 eladott labda, 4 kiharcolt fault), Damu (10 pont, 5 kiharcolt fault)

EnterNet Vásárhelyi KS – Nagykőrösi Sólymok KE 77-65 (22-19, 15-17, 17-10, 23-19)

Fontos győzelmet aratott riválisa ellen a Vásárhely gárdája, amely ezzel a sikerrel beérte a vendég együttest a tabellán. A nagykőrösieknél hiányzott eddigi legjobbjuk, Lakosa Zsolt, ám egy félidőn keresztül szívósan tapadtak a házigazdákra, elsősorban palánk alatti játékuknak köszönhetően. Házi Rolanddal és Angyal Tamással meggyűlt a baja a vásárhelyieknek, de Utasi és Vas révén mezőnyben jobban domináltak a csongrádiak és a térfélcserét követően fokozatosan léptek el a vendégektől. Nem tudott újítani a végjátékra a Nagykőrös, így az állandósuló tíz pont körüli differenciát végig megőrizte Elek András legénysége és újabb nehéz összecsapást húztak be hazai pályán.

Vásárhely: Vas P. (20 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 kiharcolt fault), Utasi (12 pont, 11 lepattanó, 5 szerzett labda, 7 kiharcolt fault, 8 gólpassz), Kukla (7 pont, 10 lepattanó)

Nagykőrös: Angyal (10 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 kiharcolt fault), Házi (14 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda), Lakosa Á. (15 pont, 3 szerzett labda, 4 kiharcolt fault)

Óbudai Kaszások - Bajai Bácska FKE 81-85 (14-20, 18-24, 34-23, 15-18)

A forduló egyetlen vendég sikere a Baja csapatához fűződik, amely hasonlóan az őszi mérkőzésükhöz, ismét nagy csatában tudott felülkerekedni az óbudaiakon. Jobban kezdtek a Hosszú és Délity vezette bácskaiak, agresszív védekezésükön nehezen talált fogást a Kaszások együttese, így a félidőre már 12 pontos fórban voltak. Térfélcsere után ritmust váltott a házigazda és elkezdte ledolgozni a hátrányát, sőt a vezetést is át tudták venni Mike Laciék, de a Baja időben kapcsolt még és a negyed végére újra náluk volt az előny. A hazaiak lendülete megtorpant az utolsó játékrészre, de így is győzelmi esélyeik voltak a végjátékra, ám ott higgadtabb tudott maradni a bajai gárda, így a szezonban másodszor is legyőzte riválisát Hosszú István együttese.

Kaszások: Mike L. (19 pont, 10 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Nagy B. (20 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda), Losonczy (17 pont, 5 eladott labda, 4 kiharcolt fault)

Baja: Hosszú G. (22 pont, 5 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Délity (21 pont, 4 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Ágfalvi (16 pont, 4 kiharcolt fault)

A csoport állása:

Nyugati csoport:

Az élcsapat papírforma-győzelmet aratott a sereghajtó ellen. A veszprémieknek egy negyednyi -jelesül a második - igazán jó játék elég volt a magabiztos győzelemhez, a tudásához mérten becsülettel küzdő sárvári együttessel szemben.

Érdekességek a statisztikából:

Veszprém: Kováts (23 pont., 4 lepattanó, 4 eladott labda, 6 szerzett labda), Faragó (20 pont, 7 eladott labda, 3 gólpassz), Fekete (13 pont, 11 lepattanó), Nagy R. (9 pont,3 szerzett labda, 8 gólpassz)

Sárvár: Molnár B. (20 pont, 10 lepattanó, 6 eladott labda, 4 szerzett labda, 3 gólpassz), Szabó D. (12 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda), Feigl (6 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz)

A papírformának megfelelően biztosan nyert a jobb, szervezettebb csapatjátékot nyújtó Honvéd. A vendég érdiek az első negyedben még tartották magukat, a folytatásban azonban érvényre jutott a hazaiak nagyobb összeszokottsága, hosszabb kispadja. Valaczkay ugyan aránylag jó dobóformát fogott ki, ám a Honvéd a gólpasszok összevetésében 16-5 arányban volt jobb, a lepattanócsatát pedig 34-19-re nyerte, így kétség sem férhetett győzelméhez.

Honvéd: Kwame (19 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz), Tursics (17 pont, 5 lepattanó, 3 szerzet labda, 3 gólpassz), Szeleczky (11 pont, 6 lepattanó)

Treff: Valaczkay (29 pont), Drevenka (18 pont, 4 szerzett labda), Tóth L. (10 pont, 6 lepattanó)

A soproniak az első negyedben nyújtott parádés támadójátékukkal alapozták meg a végső sikerüket. A pécsi csapat azt ismét bebizonyította, hogy van tartása, tehát a számukra - főleg védekezésben - igen gyenge első negyed után talpra állt. Ez azonban csupán a tisztes helytálláshoz volt elegendő, a rutinosabb soproni együttes összességében biztos győzelmét nem tudták megakadályozni a vendégek.

SMAFC: Balogh G. (18 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett labda), Csaplár-Nagy A. (14 pont, 9 lepttanó), Karácsonyi (14 pont, 6 gólpassz)

PEAC: Halász Á. (21 pont, 9 eladott labda, 4 gólpassz), Horváth B. (15 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz)

A saját pályáján a legjobbakra is veszélyes, ám ezúttal centerét, Sztrányayt nélkülöző budai alakulat, egy félidőn át a listavezetőre is rátudta kényszeríteni akaratát. Az első félidei agresszív hazai védekezéssel szemben nem nagyon tudott mit kezdeni a hét közben Magyar Kupa meccset is játszó, s legjobb dobója, Marcus Neal nélkül felálló nagykanizsai alakulat, ráadásul hazai részről a hatékony védekezés mellé igen jó dobószázalék párosult. A fordulás óriási fordulat következett be, a kanizsaiak kimentek egész pályás letámadásra, s a kemény védekezés megzavarta a hazaiakat, akik támadásban teljesen elbizonytalanodtak. A kanizsaiaktól Hoffmann-nak és Baloghnak "sült a keze", a záró szakasz pedig már nagyon egyoldalú játékot hozott.

Érdekesség a statisztikából:

TF: Moravcsik (17 pont, 4 eladott labda), Katona (17 pont, 4 eladott labda, 7 szerzett labda, 3 gólpassz), Oláh (15 pont, 6 lepattanó, 6 eladott labda)

Nagykanizsa: Hoffmann (26 pont, 7 lepattanó), Balogh (14 pont) Bausz (12 pont, 3 eladott labda, 4 gólpassz)

Ez a meccs a vendégek légiósának, Ivan Cubelának, valamint a hazaiak a Paks állományába tartozó, T-licenszes játékosának, Kovács Ádámnak a pontpárbajáról marad emlékezetes. Mindketten vállalkoztak bátran, s a hazai együttes annak köszönhetően tudott nyerni -minden negyedet megnyerve egyébként - hogy a vezéregyéniségnek több és jobb "szárnysegédje volt.

MAFC: Kovács Á. (28 pont, 12 lepattanó, 10 kiharcolt fault), Misek (13 pont, 7 lepattanó, 5 eladott labda, 4 szerzett labda, 4 gólpassz)

Kozármisleny: Cubela (34 pont,12 lepattanó, 9 kiharcolt fault), Boldizsár (12 pont, 4 lepattanó, 4 szerzet labda, 3 eladott labda)

Bonyhádi KSE - Győrszol-SzESE 82-95 (17-26, 21-25, 23-19, 21-25)

Remek első félidőt repesztett a Győr gárdája, amivel be is tudta húzni a rendkívül fontos nyugati rangadót a Bonyhád otthonában, és amivel, nem mellesleg megelőzték tolnai riválisukat a tabellán. Két nagy hármas párharcáról szólt a találkozó: míg a hazaiaknál a Lukács-Jilling-Panta trió vitte a hátán a csapatát, addig a vendégeknél a Pankár-Hegedűs-Simon alkotta tengely tolta előre a gárda szekerét. Hiába adott el több labdát a győri együttes, a lepattanó harc megnyerése (22-35) és a jobban szervezett csapatjáték (10-18 gólpassz) elegendő volt a bonyhádi katlan meghódításához.

Bonyhád: Lukács (32 pont, 7/11 tripla, 3 eladott labda), Jilling (17 pont, 4 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Panta (14 pont, 4 kiharcolt fault)

Győr: Pankár (35 pont, 10 lepattanó, 5 eladott labda, 8 kiharcolt fault), Hegedűs (23 pont, 6 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Simon N. (17 pont, 8 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 7 gólpassz)