B csoport - 16. forduló

Az esélyesebb csapatok győzelmével zárult Keleten a forduló, a legnagyobb izgalmakat Debrecenben élhették meg a szurkolók, ahol a hazai csapat csak egy ponttal tudta felülmúlni a Tiszaújvárost. A többi mérkőzés nagy különbségű sikerrel zárult, az első négybe igyekvő csapatok mindenhol érvényre tudták juttatni a papírformát.

Nyugaton többé-kevésbé az előzetes várakozásoknak megfelelő eredmények születtek, bár a 30 percen át gyengélkedő Veszprém a saját pályáján alaposan megszenvedett a jó napot kifogó érdi együttessel szemben.

Keleti Csoport

DEAC - Tiszaújvárosi Tisza TV 77-76 (23-27, 13-13, 22-16, 19-20)

A múlt héten a szerencse a borsodiak mellé állt, most az utolsó pillanatokban elpártolt tőlük Debrecenben, így egy elhibázott ziccernek köszönhetően egy pontos vereséget szenvedtek a legjobb nyolc közé jutásért vívott létfontosságú rangadón. A hazaiak nyerőemberei a ”Nagyok” voltak, Botond ismét csapata legeredményesebbjeként tolta előre a fiatal csapat szekerét, míg névrokona Szabolcs dupla-duplával járult hozzá a sikerhez. Mellettük Asztalos Soma 16 pontja, közte három triplája kellett még nagyon ehhez a fontos győzelemhez, mert a derbi behúzásával utolérte a nyolcadik helyen ellenfelét a DEAC. A vesztes oldalon több jó egyéni teljesítmény is akadt, de Tóth, Pöstényi, Benőcs és Kóthay megbízhat játéka is kevés volt az idegenbeli bravúrhoz.

DEAC: Nagy B. (31 pont, 7 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Nagy Sz. (10 pont, 10 lepattanó, 8 szerzett labda, 4 gólpassz), Asztalos (16 pont, 4 kiharcolt fault)

Tiszaújváros: Pöstényi (17 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda, 4 kiharcolt fault), Tóth T. (18 pont, 3 lepattanó), Benőcs D. (12 pont, 9 lepattanó). Kóthay (6 pont, 4 kiharcolt fault, 8 gólpassz)

Szerencsi VSE - Bajai Bácska FKE 75-101 (18-25, 12-31, 27-23, 18-22)

Borítékolható vereség, de elfogadható különbség egy, a kezdőötösében A-csoportot is megjárt játékosokat felvonultató Bajától. A bácskaiak célja egyértelműen a négy közé jutás a szezonban, a szerencsieké az első NB 1-es győzelem megszerzése. Ehhez a 75 dobott pont már jó alap lehet, pláne, hogy most nem csak két ember volt képes ”használható” teljesítményre, de a borsodi újoncnak nem ezt a Baját kellene legyőznie. A vendégeknél a Hosszú-Mándity duó vitte a prímet, melléjük Délity a pontjaival, míg Fehér hasznos mezőnymunkájával járult hozzá a sikerhez, amelyet gyakorlatilag már egy félidőnyi játék után bebiztosítottak.

Szerencs: Jakab L. (16 pont, 8 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 7 gólpassz), Kovács Á. (15 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda, 4 kiharcolt fault), Marton P. (16 pont, 4 kiharcolt fault)

Baja: Hosszú G. (28 pont, 6 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Mándity (19 pont, 9 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Délity (23 pont), Fehér Cs. (4 pont, 9 lepattanó, 10 gólpassz)

Salgótarjáni KSE – Nagykőrösi Sólymok KE 89-65 (21-15, 17-20, 25-20, 26-10)

Teljes csapatával bárkire veszélyes lehet az újonc nagykőrösi együttes, de mostanában még az ág is húzza az idei év (egyik) meglepetéscsapatát. Eddigi legjobb játékosuk, Lakosa Zsolt a mérkőzés napján a Szolnok szolgálataiban volt épp, míg testvére, Ákos visszatért a tengeren túlra pattogtatni, és ha ez még nem lenne elég, további két kulcsjátékosuk, Tóth Viktor és Nagy Balázs sérüléssel küszködik jelenleg. Így nézve már kisebb bravúr a ”csak” 24 pontos vereség a Hepp Kupa bajnok otthonában, bár tegyük hozzá, hogy a nógrádiaknál sem volt teljes a keret: Sebők, Hartvich és az idősebbik Surmann testvér (Péter) sem öltött szerelést a mérkőzésre. A házigazdáknak így sem okozott gondot a Nagykőrös bedarálása, akiknél Gorski és Likár dupla-duplával jelentkeztek az összecsapáson. A vesztes oldalon Angyal és Bányai teljesítménye dicsérhető leginkább, de kettejük jó játéka is kevés volt a csodához Salgótarjánban.

Salgótarján: Gorski (18 pont, 10 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Godena (13 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 7 kiharcolt fault, 4 blokk), Likár (10 pont, 16 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 3 blokk),

Nagykőrös: Angyal (9 pont, 8 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Bányai (16 pont, 4 lepattanó, 5 kiharcolt fault)

EnterNet Vásárhelyi KS - Kecskeméti Főiskola 82-64 (14-12, 17-12, 26-17, 25-23)

Hiába hiányoztak legjobb játékosai a vendégeknek, a kecskeméti fiataloknak így is majdnem sikerült a bravúr a vásárhelyi csarnokban. Bár egy negyedet sem tudott elhozni a hírös város csapata, de végig tapadt a házigazdára a Jakab Péter vezérelte vendég együttes, ám a végén nem bírták el kulcsjátékosaik hiányát, így a hazaiak rutin rókái be tudták húzni sorozatban negyedik győzelmüket. A csongrádiak fő sikerkovács Vas Peti volt, aki 25 ponttal terhelte meg az ellen gyűrűjét, de Schéda, Mócsai és Utasi hasznos mezőnymunkája is kellett a győzelemhez. A már említett Jakabon kívül Kiss és Braunk nyújtottak értékelhető teljesítményt vendég oldalon, ám most a fiatal lendület nem tudott utat törni magának a rutinos Vásárhely ellen.

Vásárhely: Vas P. (25 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda, 7 kiharcolt fault), Schéda (10 pont, 10 lepattanó, 6 szerzett labda), Mócsai (11 pont, 10 lepattanó, 6 szerzett labda), Utasi (12 pont, 7 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 eladott labda, 5 kiharcolt fault)

Kecskemét: Jakab P. (24 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 kiharcolt fault), Kiss I. (15 pont, 6 lepattanó, 6 eladott labda, 6 kiharcolt fault)

MTK Törökbálint - Óbudai Kaszások 112-87 (41-10, 25-27, 24-30, 22-20)

Esélyt sem hagyott ellenfelének a törökbálinti együttes, amely állva hagyta az óbudaiakat a nyitó negyedben. Hajmásyék szó szerint átrohantak a vendégeken, akik nem találtak a ritmust támadásban és visszazárni sem tudtak megfelelően. A második félidő elején felcsillant még a remény a Kaszások számára, vissza tudtak jönni 16 pontra, ám egy időkéréssel sikerült rendet raknia a fejekben Molnár Istvánnak, majd újabb ritmusváltással ismét megnyugtató különbséget szorgoskodtak össze a hazaiak. A végjáték már dobópárbajjá alakult, egyik oldal sem a védekezéssel volt elfoglalva, így a szurkolók egy izgalommentes, de szép akciókkal tarkította mérkőzést láthattak.

Nyugati Csoport

Letámadásával és zónájával a MAFC alaposan meglepte a sérült Karácsonyit, valamint Takácsot nélkülöző hazaiakat. A 12. percben 26-12-re vezetett a vendégcsapat, az addigi hazai pontokból 8-at Balogh szerzett. Utána Szlávik vezérletével egy 10-0-s futást mutatott be a SMAFC. A második félidő kiegyenlített játékkal indult. A 3. negyed közepén Balogh és Szlávik révén 3 támadást is triplával fejezett be a hazai együttes, s fordított. A záró szakasz egyértelműen a SMAFC-é volt, a vendégek, a szerintük szünet után jelentősen megváltozó játékvezetői felfogás miatt sokat reklamáltak, 3 technikait is kaptak, s bár gyengén kezdett, végül simán nyert a hazai együttes úgy is, hogy játékosai gyengén (16/31) büntetőztek.

Érdekességek a statisztikából:

SMAFC: Balogh (27 p., 2/7 dupla. 6/7 tripla. 5/6 bünt. 5 lep., 4 gp,), Szlávik (14 p. , 3/6 dupla, 2/7 tripla, 2/6 bünt., 4 lep., 5-5 ea. és gp.), Kovács B. (14 p., 6/11 dupla, 2/2 bünt., 6 lep., 3 gp.), Csaplár-Nagy (12 p., 6/9  dupla, 0/3 bünt., 7 lep., 4 ea.)

MAFC: Fodor (13 p., 3/7 dupla, 7/10 bünt., 5 lep., 7 kih. fault), Kerpel-Fronius (12 p., 2/3 dupla, 2/4 tripla, 2/2 bünt.), Kovács Á. (11 p., 3/11 dupla, 0/1 tripla, 5/7 bünt., 6 lep. (4 támadó). 6 kih. fault)

A győriek végig vezetve, magabiztosan hozták a kötelező győzelmet a horvát Cubelát ezúttal is nélkülöző Kozármisleny ellen. A hazai együttesben ezúttal korábban kevesebb lehetőséghez jutó kosarasok remekeltek, a hazaiaknál Hegedűs, a vendégeknél pedig Gémes ért el dupla-duplát.

Győr: Csiszár (6/7 dupla. 2/4 tripla, 2/4 bünt. 4 szerz., 3 ea., 6 gp.), Hegedűs (20 p., 7/16 dupla, 0/1 tripla, 6/6 bünt. 14 lep., 3 blokk), Papp (18 p., 8/8 dupla, 0/1 tripla, 2/2 bünt., 6 lep.)

Kozármisleny: Kis (16 p., 8/12 dupla, 0/3 bünt., 3 lep.), Lánczos (14 p., 3/4 dupla 1/3 tripla, 5/6 bünt. 5 lep., 7 kih fault, 6 gp.), Boldizsár (13 p., 6/13 dupla, 0/2 tripla, 4 lep., 6 ea.), Gémes (10 p., 5/10 dupla, 0/1 tripla és bünt., 15 lep.)

A rutinos, ismét dupla-duplával jelentkező Feigl vezette sereghajtó az első félidőben várakozáson felül jól tartotta magát az éllovassal szemben, amelyből ismét hiányzott a két legjobb dobó, Beák és Neal. Szünet után már érvényre juttatta tartalékosan is nagyobb tudását a kanizsai együttes, és összességében biztosan hozta a kötelező győzelmet.

Sárvár: Feigl (11 p., 4/10 dupla, 3/5 bünt., 12 lep., 3 szerz., 22 ea. és gp.), Horváth P. (7 p., 1/2 dupla, 1/4 tripla, 2/2 bünt., 4 lep., 6 ea.), Szabó D. (7 p., 2/4 dupla 1/2 tripla, 4-4 lep. és ea., 3 gp.)

Nagykanizsa: Kertész (15 p., 5/7 dupla 1/3 tripla, 2/2 bünt., ) Hofmann (14 p., 3/6 dupla 1/1 tripla, 5/5 bünt.), Stárics (14 p., 3/4 dupla 2/3 tripla, 2/2 bünt.)

Három negyed után a levegőben lógott a bombameglepetés, hiszen a tompa, enervált hazaiak ellen 30 perc után 8 ponttal vezetett a "vérszemet kapó", a váratlan esélyre ráérző alsóházi érdi gárda. A záró szakaszban aztán összekapta magát a Veszprém, s a végjátékban Faragó tripláival a maga javára fordította az összecsapást.

Veszprém: Faragó (21 p., 5/12 dupla, 2/9 tripla, 5/5 bünt., 3-3 szerz. és ea., 4 gp.), Kováts (14 p., 1/5 dupla, 2/9 tripla, 6/6 bünt., 4-4 lep. és ea., 3 gp.), Fekete (12 p., 6/11 dupla, 0/1 bünt., 16 lep.), Czakó (12 p., 6/8 dupla, 3 lep., 5 szerz.)

Treff: Valaczkay (21 p., 5/7 dupla, 3/5 tripla, 2/4 bünt., 3 lep., 4 szerz., 2 ea.), Drevenka (18 p., 5/8 dupla, 2/7 tripla, 2/3 bünt., 9 ep., 6 ea., 5 gp.), Tóth (13 p., 6/10 dupla, 1/4 bünt., 9 lep., 6 ea., 4 gp.), Ipach (13 p., 4/8 dupla, 5/5 bünt., 7 lep., 5 ea.)

Nem először produkált a szezon során parádés nyitó negyedet a bonyhádi együttes. A szomszédvár pécsi alakulatnak azonban volt tartása, felállt a padlóról a hazaiak szédületes kezdése után. Fokozatosan dogozta le tetemes hátrányát a vendégcsapat, s a harmadik szakasz után csupán 2 ponttal vezetett a Bonyhád, amely a hajrára újra magára talált, s végül megnyerte a fordulatos, élvezetes meccset.

Bonyhád: Lukács (21 p. 5/7 dupla, 3/8 tripla, 2/2 bünt, 3-3 lep. és ea., 8 gp.), Tömösváry (13 p., 5/9 dupla, 1/2 tripla, 10 lep.), Rutkai (13 p., 4/5 dupla, 1/2 tripla, 2/3 bünt., 3 lep., 6 kih fault), Lőrincz (13 p., 2/5 dupla 2/7 tripla, 3/3 bünt., 3-3 lep. és ea.)

Pécs: Mihalics (5/14 dupla. 0/4 tripla, 7/11 bünt., 7 lep.), Pöttendi (13 p.,5/8 dupla, 3/5 bünt., 8 lep., (4 támadó), 3 ea., 2 gp.), Sipos (11 p., 4/5 dupla, 1/2 tripla, 0/2 bünt., 3 lep.)

A két fővárosi középcsapat összecsapása küzdelmes, fordulatos játékot hozott. Az első szakaszban a jól dobó hazai együttes akarata érvényesült, de a második negyedben a kitartó, harcos, keményen védekező TF dominált. Térfélcsere után, a harmadik negyedben újra megugrott az ekkor pontosabban játszó Honvéd, amely ennek köszönhetően "behúzta" a győzelmet hazai pályán. Sikerében jelentős szerepe volt a szervezettebb csapatjátéknak, amelyet a gólpasszok 14-5-ös aránya is jól jelez.

Honvéd: Tursics (22 p., 3/5 dupla 3/4 tripla, 7/9 bünt., 5 lep., 8 kih. fault, 2 gp.), Szeleczky (16 p., 7/10 dupla, 2/2 bünt., 9 lep.), Kwame (11 p., 4/4 dupla 1/3 tripla)

TF: Katona (21 p., 5/6 dupla és bünt., 2/11 tripla, 2 lep., 6 szerz.), Szobi (19 p., 4/12 dupla, 2/5 tripla, 5/8 bünt., 6 lep.), Goda (10 p., 5/9 dupla, 0/1 tripla, 7 lep.)