B csoport - 16. forduló

A Baja nyerte a keleti rangadót, a szenvedő fél az Eger volt, míg a Vásárhely 19 pontos hátárnyból fordított Debrecenben. A Salgótarján a 35-ik percben még vesztésre állt hazai pályán a Nagykőrös ellen, ám elképesztő hajrát produkálva hozta a kötelező győzelmet. A Kecskemét idegenben, míg a Kaszások saját pályájukon arattak győzelmet a hétvégén.

Nyugaton továbbtart a Honvéd mélyrepülése, a Győr Budapesten mért 20 pontos verést Zsoldos András fiaira. A TF viszont újabb rangadót nyert idegenben, ezúttal a MAFC-csarnokában. A másik három mérkőzésen a papírforma érvényesült.

Keletei csoport:

Tiszaújvárosi Tisza Tv-Phoenix KK - KTE Kosárlabda Klub 52-87 (18-24, 8-18, 5-28, 21-17)

Remek dobóteljesítményével az első negyedben még tartani tudta a lépést a listavezetővel a Tiszaújváros, ám 18-15-ös borsodi vezetés után megállt a házigazdák tudománya, a Kecskemét egy 15-0-s rohammal fordított, majd a második félidőt is nagy iramban kezdte az Ivkovics legénység. 17-2 lett a harmadik szakasz eleje, de összesen is csak öt pontot engedélyeztek ebben a periódusban vendéglátójuknak, akiknél leginkább a Kóthay (13), Lajsz (17) duó érdemelt dicséretet. A Kecskemét gárdájánál Karahodzics a mezőny legeredményesebbje címet (21) dupla-duplával ”ünnepelte” (12 lepattanó), őt a rutinosabb játékosok, Hegedűs (17) és Wittmann (12) követték. Az éllovas minden kategóriában dominált a mérkőzésen, a lepattanó csatát 41-20-ra nyerte, hattal több gólpasszt könyvelt el, 14 eladott labdába hajszolta bele a hazai csapatot és a teljesítményindexek terén is nyomasztó fölénye volt, 125-52 lett a vendégek javára.

Tiszaújváros: Kóthay (13 pont, 4 lepattanó, 6 eladott labda), Lajsz (17/3 pont), Varga Á. (6/3 pont, 5 lepattanó)

Kecskemét: Karahodzics (21 pont, 12 lepattanó, 2 szerzett labda), Hegedűs (17/9 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda), Wittmann (12/6 pont, 3 lepattanó, 2 szerzett labda, 5 gólpassz), Mészáros M. (10 pont, 5 lepattanó)

Óbudai Kaszások - Mezőberényi KK 91-75 (24-23, 32-17, 15-24, 20-11)

Immáron amerikai légiósa nélkül vette fel a harcot a sereghajtó Mezőberény ellen a Kaszások együttese, az idei szezonban sok játékos mozgást megélt óbudaiak pedig be is ragadtak a rajtnál, a békésiek kezében volt az irányítás az első negyed nagy részében, csak a hajrában tudta magához ragadni a kezdeményezést a hazai alakulat.  A második etapban kétszer is meg tudott lódulni a Dohar-Mike páros húzta házigazda, így a félidőre sikerült megnyugtató előnyt a táblára varázsolniuk. A térfélcserét követően sokáig nem tudott közelebb lopózni a fővárosiakhoz a Zsíros-Kiss-Sütő trió fémjelezte vendég gárda, ám a negyed hajráját 13-3-al zárták, újra nyílttá téve a találkozót. Az óbudaiak érezték, hogy szorul a hurok, rendezték védekezésüket a Mezőberény pedig már nem tudott újítani, így ha a vártnál nehezebben is de hozta az ”életben maradáshoz” (négy közé jutáshoz) szükséges győzelmet a Kaszások együttese.

Kaszások: Dohar (21/9 pont, 16 lepattanó, 3 szerzett labda, 2 blokk), Mike (15/3 pont, 13 lepattanó, 3 gólpassz), Nagy B. (13/6 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 gólpassz), Szabó M. (13 pont, 8 lepattanó), Korona (18/9 pont, 4 gólpassz)

Mezőberény: Zsíros (18/12 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz), Kiss G. (21/3 pont, 4 gólpassz), Sütő (9 pont, 7 lepattanó)

Bajai Bácska FKE - EKF-Eger-HÉSZ SE 73-68 (25-16, 12-20, 16-14, 20-18)

Míg az egyik oldalon felépült hosszú sérüléséből a csapatkapitány Ágfalvi Bálint, addig a másik fél egyik kulcsembere, Máté Balázs betegsége miatt nem tudta ponterős játékával segíteni csapattársait, ez pedig döntően befolyásolta a rangadó kimenetelét. Hiába lepattanózott jobban a Kováts-Zsemlye páros vezérletével az egri együttes (37-48), a bácskaiak pontosabban céloztak a találkozón (48 ill. 36 %), ráadásul Délity Bene révén egy ”titkos fegyvert” is bevetettek (19 pont, 8 lepattanó), miután a korábban az A csoportot is megjárt játékos talán először tudott idén húzóember lenni csapata sikerében. A visszatérő Ágfalvi inkább csak lelki támaszt tudott még nyújtani társainak a pályán, míg Mándity Máté sorozatban ötödször jutott el dupla-dupláig (11 pont, 10 lepattanó), emellé még tőle szokatlan műfajban is jeleskedett hét gólpasszával. Győzelmével a Baja az elmúlt hetek vesszőfutása ellenére karnyújtásnyira került a felsőházi rájátszástól.

Baja: Mándity (11 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda, 7 gólpassz), Délity (19/9 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda), Ágfalvi (9 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda, 6 gólpassz), Hosszú (16/3 pont, 2 szerzett labda, 4 gólpassz)

Eger: Kováts (16 pont, 13 lepattanó), Zsemlye (13 pont, 12 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 eladott labda), Erdei (10 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda), Krasznai (12/3 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 6 gólpassz)

Konecranes-Salgótarjáni KSE - Nagykőrösi SKE 91-69 (15-22, 26-19, 18-17, 32-11)

A végeredményt szemlélve kissé hihetetlennek tűnik, hogy a 35-ik percben még a Nagykőrös vezetett 64-67-re, de a mérkőzés addigi részét végig betliző hazaiak még időben fújtak ébresztőt és egy 27-2-es szakasszal zárva a találkozót kínkeserves győzelmet arattak. A nagy különbségű siker ellenére mondhatjuk ezt, hiszen alig találták a formájukat a házigazda rutinos ászai, amit remekül ki is használt a Tóth-Lakosa-Mácsai trió vezette vendég együttes, és bátor játékkal, valamint pontos távoli dobásaikkal érlelték a bravúrt a tarjáni katlanban. Sajnos learatniuk azonban nem sikerült munkájuk gyümölcsét, a félgőzzel játszó nógrádiak így is hozták a kötelezőt odahaza, de a főpróbájuk nem sikerült fényesre a Kecskemét elleni rangadót megelőzően.

Salgótarján: Surmann P. (14/9 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 eladott labda, 12 gólpassz), Likár (13 pont, 6 lepattanó), Sebők (14 pont, 4 szerzett labda, 5 gólpassz), Godena (8 pont, 13 lepattanó, 3 gólpassz), Hartvich (19/6 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda)

Nagykőrös: Tóth V. (16/6 pont, 6 lepattanó, 2 szerzett labda, 5 eladott labda, 4 gólpassz), Mácsai (8 pont, 9 lepattanó, 6 szerzett labda, 3 blokk), Lakosa (13/9 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda, 5 eladott labda, 5 gólpassz)

DEAC - EnterHód Vásárhelyi KS 87-90 (34-23, 21-15, 19-32, 13-20)

19 pontos hátárnyból felállva győzött Debrecenben a Vásárhely, annak ellenére, hogy majd három negyeden keresztül semmi jelét nem mutatta egy óriási formajavulásnak a csongrádi együttes. A házigazdák Nagy Botond révén villámrajtot vettek az első negyedben, a fiatal játékmester egymaga 17-t vállalt csapat 34 pontjából, hétből öt triplát értékesített, az etap hajrájában sorozatban négyet, míg a gárda agresszív védekezése megfojtotta a vendégek támadójátékát. A folytatásban sem történt változás a játék képét illetően, a Vásárhely szenvedett, a DEAC könnyedén kosárlabdázott, egészen a 27-ik percig. 71-55-ös hazai vezetésnél ugyanis végre rendezte hátul is sorait a csongrádi alakulat, és egy 17-3-as futással visszajött a meccsbe a Marinkovics-Vas-Czibere hármas fémjelezte együttes, és innen már nem engedték el egymás kezét a felek. A záró etapban a hajdúságiak jártak végig egy lépéssel előrébb, de az őrült végjátékban nem volt szerencséjük, büntetőt hibáztak egyenlítési lehetőségnél, a túloldalon pedig Czibere keze nem remegett meg a vonalról, és bár a másodikat ki akarta hagyni a vásárhelyi játékos, így is bebiztosította csapata győzelmét, miután a DEAC utolsó reményteljes tripla kísérlete célt tévesztett.

DEAC: Gál B. (16 pont, 3 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 gólpassz), Nagy Bo. (31/18 pont, 3 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda), Asztalos (13/3 pont, 4 lepattanó), Balogh A. (16 pont)

Vásárhely: Marinkovics (34 pont, 15 lepattanó, 3 eladott labda), Vas P. (17/9 pont, 4 gólpassz), Czibere (17/9 pont, 4 eladott labda, 3 gólpassz)

Hét közben pótolt mérkőzésen: KTE Kosárlabda Klub - Konecranes-Salgótarjáni KSE 76-53 - részletek a következő összefoglalóban.

Nyugati csoport:

Veszprémi Egyetem - MKB-Euroleasing Vasas 84-79 (13-23, 13-17, 27-23, 31-16)

Hiába kezdett remekül és vezetett még három negyedet követően is a pasaréti legénység a Veszprém otthonában, a házigazdák az utolsó szakaszban megrázták magukat és nagy hajrát produkálva behúzták az alsóházi derbit. Veleky óriásit játszott a vendégek színeiben, a Vasas irányítója 29 pontja mellé, 7 lepattanót is elkönyvelt, de Gorzsás (18) és Timkó (13) is termékeny estét zártak, kár, hogy mögöttük hatalmas űr tátongott a társak részéről. A Veszprémnél Oltárczy 27-el volt a nyerőember, míg Kováts 17-el támogatta őt, a hazai sikerben nagy szerepet játszott, hogy 17 eladott labdába tudták belekergetni a fiatal fővárosi alakulatot.

Veszprém: Oltárczy (27/6 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda), Kováts V. (17 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz), Sefcsik (14/12 pont, 2 szerzett labda), Szabó B. (10 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda)

Vasas: Velkey (29 /9 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda), Gorzsás (18/12 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz), Timkó (13 pont, 6 lepattanó)

Budapesti Honvéd SE - GYŐR-SZOL-Széchenyi Egyetem 78-98 (27-34, 18-23, 20-30, 13-11)

Továbbra is gödörben van a Honvéd, amely ezúttal hazai pályán maradt alul. Zsoldos András fiai elsősorban védekezésben gyengélkedtek, az első félidőben 57 pontot kaptak, Tóth Pétert és az ezúttal a kiszolgálás helyett dobó "üzemmódban" kosárlabdázó Drevenka Dávidot képtelenek voltak megállítani a hazaiak, a két győri kosaras extra egyéni teljesítményt nyújtott. A mérkőzés úgy végződött kerek 20 pontos vendég sikerrel, hogy három negyed után 87-65-re vezetett a Győr, amely kezd magára találni a bajnokság hajrájára. A Honvéd pedig egyelőre nem találja a kiutat a gödörből, zsinórban a negyedik vereségét szenvedte el,s  elsősorban az "elhárítással", azaz a védekezéssel vannak gondok. Egy hete 118, most pedig 98 pontot kapott a gárda....

Honvéd: Máté (16/6 pont, 3 gólpassz), Tursics (14 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Kwame (13 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz), Stefán (11 pont, 6 lepattanó)

Győr: Tóth P. (29/3 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz), Drevenka (26/12 pont), Pankár (12 pont, 4 lepattanó), Péterfai (11 pont, 10 lepattanó (6 támadó))

SMAFC-NYME - MTK Törökbálint 65-82 (13-36, 23-15, 14-13, 15-18)

A Törökbálint ott folytatta, ahol az előző fordulóban a Honvéd elleni parádéja alkalmával abbahagyta. A hazaiak három percig tartották a lépést Wehner Zoltánékkal, utána átrohant ellenfelén Molnár István csapata, szervezett védekezésből gyors, szellemes akciókat vezetve a 3. és a 13. perc között egy szédületes, 35-8-as száguldással hamar eldöntötte a meccset. Később ugyan visszaesett a vendégek dobószázaléka, a soproniaknál azonban ezen a mérkőzésen csupán Balogh Gergely volt igazán "éles". Vezetésével a záró szakasz közepén 10 ponton belülre küzdötte fel magát a SMAFC, ám ekkor a tapasztat Wehner két triplája végképp eldöntötte a mérkőzést, amelyen a szédületesen kezdő vendégek magabiztos rajt-cél győzelmet arattak.

SMAFC: Balogh (25/6 pont, 3 lepattanó), Csaplár-Nagy (13 pont, 9 lepattanó) Bausz (2 pont, 8 gólpassz, 5 eladott labda)

Törökbálint: Wehner (25/6 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz), Szarvas (17/15 pont, 3 gólpassz), Bihari (17 pont 13 lepattanó, 5 gólpassz)

B-BETON Bonyhád - PTE-PEAC 109-72 (23-14, 32-26, 33-17, 21-15)

Az éllovas és a sereghajtó összecsapásán az első - gyakorlatilag védekezés nélküli - félidőben még próbálta tartani a lépést a pécsi csapat a jelentős magasságbeli fölényben lévő bonyhádiakkal. A harmadik negyedben a hazaiak továbbra is rendkívül magas fordulatszámon pörögtek, ezt a ritmust már nem tudták követni a vendégek. A harmadik tíz percben Panta Istvánék lényegében megduplázták az első félidőben szerzett előnyüket, 30 pont fölé "hizlalva"a különbséget. Mindent egybevetve az első és az utolsó összecsapásán érvényesült a papírforma, fölényesen nyert a listavezető.

Bonyhád: Lukács (27/15 pont, 5 gólpassz), Panta (24/3 pont, 6 lepattanó), Faragó (14/6 pont, 5 lepattanó, 9 gólpassz), Tömösváry (10 pont, 12 lepattanó)

PEAC: Sipos (25/3 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett, 5 eladott labda), Dr Deák (15/3 pont, 5 gólpassz), Ignácz (9/3 pont, 3 gólpassz), Pöttendi (8 pont, 11 lepattanó)

MAFC - TF-Budapest 63-74 (15-21, 16-11, 19-20, 13-22)

Továbbfolytatta menetelését a TF együttese, amely a csoport  újabb élcsapatának otthonában diadalmaskodott. Merim Mehmedovic fiai 8-0-s "repülőrajttal" jelezték, hogy a Hauszmann utcában is szeretnék folytatni sikersorozatukat. A negyed közepére Lakits András vezérletével 12-10-re feljött a MAFC, ám Katona Róbert triplája után a negyed végéig tartotta 4-8 pontos előnyét a TF.  A második negyed elején bő 2 perc alatt egy 6-0-s rohammal ledolgozta hátrányát a MAFC, de 21-21 után újra meglépett 5-tel a TF, ám ezt követően egy 8-2-es szakaszt bemutatva, Misek Levente  vezérletével átvette a vezetést a hazai csapat. Az utolsó szó a félidő végén Mihalics Gábor révén a TF-é volt, amely 1 pontos vezetéssel fordult. A második félidőt Moravcsik Áron eredményességére alapozva egy 7-2-es futással kezdték a vendégek, majd Beák Gábor találataival tartották az ekkor szerzett előnyüket, amely Katona újabb hármasa után 10  pontra nőtt. A negyed hajrájában Lakits remeklése révén 2 pontra zárkóztak fel a hazaiak. A záró szakaszban is futott az eredmény s ellenfele után a MAFC. A szakasz közepén Misek villanásaival, egy 6-0-s rohammal 1 pontra jött föl a házigazda, ám ekkor Katona újabb triplája megtörte a hazai együttest. Ez a hármas egy a végső diadalt jelentő 9-2-es futás kezdetét jelentette az ezúttal a triplákat önmagához képest igen jól (10/23 43%) dobó, a lepattanó csatát pedig 35-28-ra megnyerő TF számára.

MAFC: Vavra (16 pont, 11 lepattanó), Lakits (16/6 pont, 11 lepattanó, 5 eladott labda), Misek (12 pont, 3 gólpassz)

TF: Beák (19/9 pont, 10 lepattanó), Katona (18/12 pont, 6 szerzett labda), Moravcsik (12/6 pont, 8 gólpassz, 7 eladott labda)

Hétközi pótolt mérkőzésen: MKB-Euroleasing Vasas - MAFC 70-87 - részletek a következő összefoglalóban.