B csoport - 17. forduló

Keleten eldőltek a fontosabb kérdések, a csoportot a Kecskemét nyerte, a Salgótarján már biztos második, a felsőházba jutott négyest pedig az Eger és a Baja gárdái teszik teljessé. Nyugaton ezzel szemben még egy hely kiadó, a hétvégén a Törökbálint nagy lépést tett a Bonyhád legyőzésével, hogy megnyerje a ”régiót”, de a verseny még nem lefutott, a tolnaiakon kívül a TF is beleszólhat a végső sorrendbe. A negyedik pozícióra már csak két együttes esélyes, a MAFC és a Honvéd, a dolog pikantériája, hogy a záró fordulóban pont egymás ellen játszanak.

Keleti csoport:

KTE Kosárlabda Klub – Konecranes-Salgótarjáni KSE 76-53 (17-13, 34-15, 15-17, 10-8)

A Kecskemét Magyar Kup szereplése miatt múlt hét szerdán rendezték a Keleti csoport csúcsmeccsét, ahol a második helyezett Salgótarján látogatott a Hírös Városba, ám a rangadó ezúttal elmaradt, a vendégek csupán egy negyedig tudták tartani a lépést a veretlen éllovassal. A második szakaszt ugyanis négy triplával nyitotta a hazai alakulat, amire csak Surmann Pétertől érkezett válasz két dupla formájában, ez pedig megadta az alaphangot Wittmannéknak és majd 20 ponttal nyerve a szakaszt dűlőre is vitték egy félidő alatt a mérkőzést. A nógrádiak nem adták meg magukat a térfélcserét követően, küzdöttel becsülettel, de a Godena-Gorski-Hartvich alkotta tengely ezúttal nem muzsikált túl fényesen, center poszton csak Likár volt dicsérhető (12 pont, 5 lepattanó), míg mezőnyben a Surmann-Sebők páros próbálta menteni a mundér becsületét, de a triplákat katasztrofálisan dobó tarjániak (1/14 – 7 %) ezúttal nem tudták nagy csatára kényszeríteni a listavezetőt. A Kecskemét pontfelelősei Mészáros (16) és Deraszimovics (15) voltak, a gólpasszokért ezúttal is a válogatott irányító, Wittmann Krisztián felelt (7), míg a palánk alatt a Bencze-Hegedűs páros remekül semlegesítette a nógrádiak belső sorát (2-2 blokk), a fiatal Pongó Martin pedig nagyon hasznos játékkal segítette győzelemre csapatát, amely nem mellesleg 20 eladott labdába kergette bele a címvédő Salgótarjánt.

Kecskemét: Pongó Ma. (11 pont, 3 lepattanó, 6 szerzett labda), Deraszimovics (15/6 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda), Hegedűs (12/9 pont, 6 lepattanó, 2 blokk), Mészáros M. (16/6 pont, 4 lepattanó), Wittmann (9/3 pont, 7 gólpassz)

Salgótarján: Likár (12 pont, 5 lepattanó), Sebők (11/3 pont, 3 lepattanó, 4 eladott labda, 5 gólpassz), Surmann P. (11 pont, 8 lepattanó)

EnterHód Vásárhelyi KS - Óbudai Kaszások 80-64 (25-15, 16-19, 23-13, 16-17)

A tét az volt az óbudaiak számára, hogy megmarad-e a remény az utolsó fordulóra, hogy a felsőházban folytassák majd a küzdelmeket, avagy a Vásárhely végleg szertefoszlatja a Kaszások álmait. A forgatókönyv utóbbit eredményezte, hiába kezdett jól és vezetett 11-4-re a vendég gárda, a csongrádiak hamar rendezték védekezésüket és támadójátékukat, ezt követően pedig egy 21-4-s szakasszal zárták a nyitó negyedet. A második és a harmadik szakasz is hasonlóképpen alakult, jó fővárosi rajtot követően a házigazdák percei következtek, főleg a térfélcserét követően érvényesült a vendéglátók akarata, míg a Kaszások játéka igencsak döcögött, így a záró etap előtt már 17 pont volt Nyilasék előnye. Az utolsó periódusban így nem is az volt a kérdés, hogy az óbudaiak meg tudják-e még fordítani a mérkőzést, hanem, hogy sikerült-e legalább 21 ponttal nyernie a Vásárhelynek, amivel az egymás ellen mérlegük jobb lenne az alapszakasz végén és ezzel megelőzné riválisát a végelszámoláskor. Nos, a különbség összejött, csak nem a lefújáskor, Nagy Bálinték még összekapták magukat a hajrára, így ”csak” 16 pontos hazai sikert ünnepelhetett a csongrádi közönség.

Vásárhely: Marinkovics (17 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 2 blokk), Szilágyi L. (7 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda, 7 gólpassz), Czibere (22/12 pont, 3 lepattanó)

Kaszások: Nagy B. (7/6 pont, 15 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda), Korona (11/9 pont5 lepattanó, 4 gólpassz), Kollár (10/6 pont, 4 lepattanó)

Nagykőrösi SKE - Bajai Bácska FKE 92-75 (27-23, 22-15, 20-20, 23-17)

Az alapszakasz végére magára talált a Nagykőrös együttese is, a Pest megyei alakulat bravúrt bravúrra ”halmoz” az utóbbi fordulókban, a Kaszások legyőzése után közel állt a csodához Salgótarjánban, most pedig itt egy újabb skalp, a tavalyi ezüstérmes Baja két vállra fektetése. A hazaiak kezdő ötösük remeklésének köszönhetik sikerüket, a Tóth-Mácsai-Lakosa-Kovács-Angyal alkotta ötösfogat minden tagja parádés estét zárt, volt itt dupla-dupla (Mácsai és Angyal), nyolc tripla (Kovács) és hasznos kulimunka a mezőnyben (Tóth és Lakosa), amivel negyedről negyedre őrölte fel a bácskaiakat a Lakosa legénység. A vendégeknél a Mándity-Hosszú-Délity trió próbálta életben tartani a győzelmi esélyeket, de hiába kúsztak vissza a záró etapban négy pontra is (74-70), a hajrá frenetikusan sikerült a nagykőrösieknek és egy 18-5-ös utolsó rohammal végleg eldöntötték a mérkőzés kimenetelét.

Nagykőrös: Angyal (16 pont, 13 lepattanó, 4 szerzett labda), Mácsai (15 pont, 13 lepattanó, 3 szerzett labda, 2 blokk), Kovács S. (28/24 pont), Lakosa (13/6 pont, 3 lepattanó, 7 szerzett labda, 4 gólpassz), Tóth V. (14/3 pont, 5 lepattanó, 7 gólpassz)

Baja: Mándity (25 pont, 7 lepattanó, 6 eladott labda), Hosszú (21/9 pont, 8 lepattanó, 8 eladott labda, 4 gólpassz), Délity (13/9 pont, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 3 gólpassz), Piukovics (11/6 pont)

EKF-Eger-HÉSZ SE – Konecranes-Salgótarjáni KSE 42-68 (5-18, 19-14, 4-21, 14-15)

Elképesztően pontszegény mérkőzést hozott a keleti csoport hétvégi rangadója, az egriek saját pályájukon mindössze 42 pontig jutottak 20 %-os (65/13) dobóteljesítménnyel, így a lepattanóharcot (is) megnyerő (35-45) Salgótarján a vártnál könnyebb győzelmet arathatott. Emberemlékezet óta nem zárt negyedet öt, illetve négy dobott ponttal az Eger gárdája, a görcsös támadójátékot pedig ki tudta használni a nógrádi együttes, amelynél a kulcsemberek stabil teljesítménye eredményezte a sikert és egyben a csoport második helyét is.

Eger: Zsemlye (7 pont, 8 lepattanó), Kováts (7 pont, 10 lepattanó)

Salgótarján: Godena (8 pont, 12 lepattanó), Surmann P. (14/3 pont, 6 lepattanó), Likár (5 pont, 12 lepattanó, 3 gólpassz), Sebők (12/3 pont), Ughy (11/9 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda), Gorski (12/6 pont, 6 lepattanó, 6 eladott labda)

KTE Kosárlabda Klub - DEAC 108-68 (33-10, 21-22, 35-18, 19-18)

A biztos első hely tudatában sem pihen a Kecskemét gárdája, Stojan Ivkovics nem jegelte kulcsembereit a DEAC ellen sem és újabb nagyarányú győzelmet aratva tovább őrzi makulátlan mérlegét a bajnokságban. A debreceni fiatalok előtt is le a kalappal azonban, a 68 dobott pont nem rossz a bajnoki cím legfőbb várományosának az otthonában, ráadásul egy negyedet el is tudtak csípni a Nagy-fivérek vezérelte hajdúságiak, ám az első és a harmadik szakaszban hengereltek a házigazdák, amivel bezsebelték 17-ik sikerüket is az alapszakaszban. A légiósok közül ezúttal Karahodzics kapott bizonyítási lehetőséget, a fiatalok ismét remekül éltek a perceikkel, míg a rutinos húzóemberek talán az eddigieknél több szerepet vállalva vették ki részüket a győzelemből.

Kecskemét: Karahodzics (18 pont, 9 lepattanó), Wittmann (16/9 pont, 6 szerzett labda, 6 gólpassz), Bencze (13 pont, 10 lepattanó), Mészáros M. (15 pont, 6 lepattanó), Hegedűs (15/6 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda), Kovács B. (13/9 pont, 2 blokk)

DEAC: Nagy Be. (15/12 pont, 3 szerzett labda), Nagy Bo. (21/12 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 eladott labda, 5 gólpassz)

Nyugati csoport:

MKB-Euroleasing Vasas - MAFC 70-87 (25-21, 8-24, 12-18, 25-24)

Nem tisztelte a Vasas a Magyar Kupában a legjobb 8 közé jutott "osztálytársát”, hanem nekiesett. A MAFC Vavra András vezérletével tartotta ugyan a lépést a lendületes hazaiakkal, de szinte végig a
Vasasnál volt az előny. Nem is tetszett ez a vendégeknek, két technikait is begyűjtöttek a negyed hajrájában. A második szakaszban ahogy a játékra kezdett koncentrálni a MAFC, rögtön megmutatkozott nagyobb tudása, a vendégek több eladott labdába hajszolták bele a Vasas játékosait. Az elő 7 percet 16-2-re nyerve olyan előnyre tett szert a MAFC Lakosa Zsolt és Vavra eredményessége révén, amellyel célhoz ért s gond nélkül nyerte a meccset. A Vasasból ki kell emelni Timkó Norbert játékát, aki amellett, hogy dupla duplát ért el, 3 gólpasszt is kiosztott társainak.

Vasas: Timkó (19 pont, 10 lepattanó, 3 gólpassz), Pék (16/12 pont), Velkey (10/3 pont, 5 eladott labda 3 gólpassz)

MAFC: Vavra (25 pont, 7 lepattanó), Lakosa (23/9 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz), Nagy B. (13/6 pont, 4 lepattanó), Horváth M. (9 pont, 9 lepattanó), Misek (7 pont, 7 gólpassz)

PTE-PEAC - SMAFC-NYME 82-73 (17-17, 21-17, 13-19, 31-20)

Az alsóházi rangadó 5  soproni ponttal kezdődött. Sipos Ádám zsinórban hattal felelt s ettől kezdve az első félidejében végig fej-fej mellett haladtak a felek. A félidő Deák Attila  triplájával s 4 pontos  PEAC vezetéssel zárult. A harmadik negyed közepén 7 ponttal megugrottak a hazaiak, a szakasz hajrája azonban a soproniaké volt, akik Balogh Gergely  és Bausz Kornél kosaraival átvették a vezetést. A 37. percig nem eresztették egymást, együtt haladtak a csapatok, 63-63 után azonban zsinórban 7 pécsi pont következett, majd Bausz technikait kapott. Ugaros hármasával kapaszkodott a SMAFC, de a végjátékban rendre a rutinos Deákkal szemben szabálytalankodtak a soproni játékosok, ő pedig biztos kézzel értékesítette a büntetőket.

PEAC: Deák (28/3 pont (13/14 büntető), 6 lepattanó, 4 gólpassz, 5 eladott labda), Sipos (19/3 pont), Ónozó (12/3 pont, 5 szerzett labda 4 gólpassz), Ignácz (11 pont)

SMAFC: Balogh G. (16 pont), Bausz (13 pont,5 lepattanó, 3 szerzett, 4 eladott labda), Szlávik (13/6 pont 6 lepattanó, 3 eladott labda), Csaplár-Nagy (11 pont, 13 lepattanó)

MKB-Euroleasing Vasas - Budapesti Honvéd SE 68-72 (15-21, 19-15, 18-14, 16-22)

A Honvéd kezdte jobban a hullámvölgyben lévő fővárosi csapatok összecsapását. Stefán Dávid vezérletével bő 3 perc alatt 10-2-es előnyre tettek szert a vendégek. A negyed második felében Timkó Norbert eredményessége révén kiegyenlítetté tette a játékot a Vasas. Gyorsan 10 pontosra növelte előnyét a Honvéd s ezt Tursics Krisztinán villanásaival tartotta a félidő hajrájáig. A játékrész végén azonban a hazaiak egységes csapatmunkával egy 10-2-es rohammal 2 pontra feljöttek. Térfélcsere után Pék Dávid hármasával gyorsan fordított a Vasas. Váltott vezetéssel szorosan egymás mellett haladtak a felek. A befejező negyed közepén 57-53-ra a már kipontozódott Timkó nélkül
játszó Vasas vezetett, ám ezután jó csapatjátékkal, egy 14-3-as rohanással úgy tűnt, a Honvéd a maga javára dönti el a meccset. Garamvölgyi vezetésével azonban 1 pontra még felküzdötte magát
a Vasas, aztán Tursics hármasa megadta a kegyelemdöfést a hazaiaknak.

Vasas: Pék (15/9 pont), Timkó (14 pont, 6 lepattanó), Garamvölgyi (12 pont, 8 lepattanó),  Velkey (9/3 pont, 10 lepattanó)

Honvéd: Tursics (21/12 pont, 7 gólpassz), Stefán (17 pont, 11 lepattanó), Kovács D. (10/3 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Kwame (10 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz)

TF-Budapest - Veszprémi Egyetem 83-57 (18-15, 18-18, 27-10, 20-14)

Esélyeshez méltó magabiztossággal kezdett az utóbbi hetekben bravúrt bravúrra halmozó TF, amely a 7. percben 16-7-re vezetett. Ekkor azonban mintegy varázsütésre magára talált az újabban  javuló formát mutató Veszprém és az első félidőben tartani tudta a lépést a hazaiakkal. Bár a második félidő első kosarát Horváth Roland révén a Veszprém szerezte s 1 pontra megközelítette a hazai együttest, ezután Katona Róbert tripláira alapozva egy döntő 21-2-es 6 perces száguldást "repesztett" a TF és ezzel el is döntötte a meccset a maga javára.

TF: Katona (28/18 pont, 3-3 szerzett labda és gólpassz), Beák (17/9 pont, 7 lepattanó, 5 szerzett labda), Szobi (17/3 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz)

Veszprém: Nagy R. (15/6 pont, 3 szerzett 4 eladott labda), Kováts V. (12/6 pont, 3 szerzett, 8 eladott labda), Takács A. (11 pont, 4 lepattanó)

MTK Törökbálint - B-BETON Bonyhád 92-86 (17-22, 21-19, 33-16, 21-29)

A várakozásnak megfelelően igazi derbi lett a nyugati csoport csúcsrangadója, tele izgalommal, feszültséggel, fordulattal. A vendég Bonyhád kezdett jobban, nyugodtabban, 4-0-ra, majd 9-3-ra, majd 13-5-re is vezettek az ekkor Faragó Péter vezette vendégek. Wehner Zoltán kosarai kezdték felrázni a hazaiakat, a fiatal Fülöp Botond is bátran, ügyesen kosarazott. A negyed közepén 2 pontra feljöttek a hazaiak, ám az etap hajrája Tömösváry Máté eredményessége révén a vendégeké volt. A második periódust 7-0-lal kezdve gyorsan átvette a vezetést a hazai együttes, ezt követően azonban Tömösváry vállaira vette a Bonyhádot és a kosárszerzés minden típusát bemutatva a szakasz közepén egy 13-4-es vezényelt övéinek. A hazaiak Szarvas Gábor, majd Wehner triplájával kapaszkodtak, de szünetben 41-38-ra a vendégek vezettek. A második szakasz ugyan Jilling László kosarával kezdődött, ám ezt követően Radovics Richárd zsinórban 7 pontot szerzett, majd Spiriev Olivér ügyes s ponterős játékával szűk előnyt állandósítottak a házigazdák. Faragó hármasával 54-52-re feljött a Bonyhád, majd nem sokkal később a 27. percben "elszakadt a cérna" a vendégeknél, vélt vagy valós sérelmek miatt Spiriev kosara után – amelynél Faragót látták szabálytalannak a játékvezetők, a vétkes és Panta István is technikait kapott. Spiriev a bónuszt, Szarvas pedig a technikaikért járó 4 büntetőt dobta be. Összességében 54-52 után egy 12-0-s rohamot mutatott be az MTK - köszönhetően részben annak, hogy a vendégek játékosai elvesztették a fejüket, így a negyed megnyugtatónak mondható, 14 pontos hazai vezetéssel zárult. Bár a záró szakasz Szarvas újabb hármasával kezdődött, nem tört meg a Bonyhád, 74-57-es hazai vezetés után Lőrincz Viktor és Lukács Attila kosaraival egy 9-0-s futással 10 ponton belülre kerültek. Wehner újabb triplája és Spiriev kosara után újult erővel kezdte üldözni riválisát a vendég együttes. Jilling vezetésével előbb 5 pontra zárkózott fel a Bonyhád, majd Tömösváry büntetői után Spiriev kés Wehner kosarára Lukács két triplával felelt. A második után az utolsó perc elején 87-86-ra jöttek föl a vendégek, az izgalom a tetőfokára hágott. A végjátékot Szarvas higgadtsága és rutinja döntötte el a hazai csapat javára.

Törökbálint: Szarvas (22/12 pont), Spiriev (20 pont 6 gólpassz, 3 eladott labda), Radovics (19/6 pont, 5 lepattanó), Wehner (14/6 pont, 7 lepattanó), Bihari (12 pont, 4 lepattanó)

Bonyhád: Tömösváry (21/3 pont), Panta (13/3pont, 11 lepattanó), Lukács (12/6 pont, 3 gólpassz), Faragó (10/6 pont), Lőrincz (10/3 pont 4 lepattanó)

GYÕR-SZOL-Széchenyi Egyetem - MAFC 91-90 (15-22, 18-17, 33-23, 25-28)

Fordulatos, változatos meccset játszott egymással a két együttes. E párosításban nemrég a Hepp-kupa elődöntőjében a MAFC nyerni tudott - méghozzá biztosan - Győrben. Most is úgy tűnt az első negyed után, amikor jobban, pontosabban játszottak a vendégek, akik a két András, Lakits és Vavra vezetésével 9-2-vel kezdtek. A gyorsan megszerzett előnyüket  a második közepéig tartották, ám ekkor Papp Balázs és Tóth Péter vezetésével egyenlíteni tudtak a hazaiak. A félidő vége az ekkor

tarthatatlan Lakosa Zsoltnak köszönhetően a MAFC csapatáé volt. Szünet után lendületben maradtak a vendégek, már 9 ponttal is vezettek, majd a negyed közepén Horváth Gergő remek periódusa következett, az ő találataival ledolgozta hátrányát a Győr. Új erőre kapott s egy 8-0-srohammal ismét megugrott a MAFC. A negyed végén azonban Papp Balázs villanásai, no meg a Misek Levente elleni technikaiért dobott büntetők révén a hazaiak percei következtek, akik egy 11-2-es rohammal átvették a vezetést. A zárón etap végig nagyon izgalmasan alakult, váltott vezetéssel haladtak a csapatok. Az utolsó percre fordulva Lakosa zsákolással egyenlített, majd Horváth 3, később Papp 2 büntetőt dobott be, így hiába szerzett két újabb kosarat Lakosa, 1 ponttal a Győr nyerte meg a remek meccset.

Győr: Papp (21/9pont, 9 lepattanó),  Horváth G. (21/3 pont 7 lepattanó), Tóth P. (16/3 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz), Pankár (13 pont, 6 gólpassz), Drevenka (9 pont 7 gólpassz)

MAFC: Lakosa (27 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Lakits (18/6 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz), Vavra (14 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz), Csapai (11/3 pont),  Nagy B. (10/6 pont)