B csoport - 18. forduló

A továbbjutók és a helyezések már korábban eldőltek a B csoportban, de mivel idén minden csapat magával viszi az eredményeit a rájátszásba, így egyáltalán nem volt mindegy, hogy ki milyen mérleggel zárja az alapszakaszt. Nagy meglepetés nem született a záró fordulóban, mostantól viszont élesedik a verseny, főleg a felsőházban.

Keleti csoport:

Mezőberényi KK - Tiszaújvárosi Tisza Tv-Phoenix KK 87-97 (22-25, 16-32, 22-19, 27-21)

32 ponttal és 12 lepattanóval mutatkozott be Sitku Ernő a Tiszaújváros együttesében, amivel elévülhetetlen érdemeket szerzett új csapata idegenbeli sikeréből. A borsodi alakulat a második negyed derekán robbantott, ekkor még csak két ponttal jártak előrébb a vendégek, de egy 4-19-es rohammal a félidőre dűlőre vitték a találkozót, ezután pedig már nem tudta tíz pontnál jobban megközelíteni ellenfelét a Mezőberény gárdája. Sitkun kívül a csapathoz szintén nemrég érkező Varga Ádám zárt termékenyebb estét, ő 19-el zárta az összecsapást, de Lajsz (15) és Kóthay (12) is elemében volt, így hiába játszott remekül Jenei (21 pont, 9 lepattanó), Kiss (22) és Zsíros (15pont, 6 gólpassz) is a hazaiaknál, a második etap öt perces rövidzárlata vereséghez vezetett.

Mezőberény: Jenei (21 pont, 9 lepattanó), Kiss G. (22/12 pont), Sütő (5/3 pont, 9 lepattanó), Zsíros (15/3 pont, 6 gólpassz)

Tiszaújváros: Sitku (32/9 pont, 12 lepattanó), Varga Á. (19/3 pont, 3 lepattanó), Lajsz (15/3 pont), Kóthay (12/3 pont, 3 eladott labda)

Óbudai Kaszások - KTE Kosárlabda Klub 61-89 (8-21, 18-23, 11-26, 24-19)

Veretlenül zárta az alapszakaszt és lett első Keleten a Kecskemét együttese, Sztojan Ivkovics fiai az utolsó fordulóban sem pihentek és újabb nagy arányú győzelmet arattak, ezúttal Óbudán. Az első percekben még kiegyenlített játék folyt a pályán, ám az idő előre haladtával egyre több eladott labdába kergette bele vendéglátóját az éllovas (összesen 21-be), és könnyű kosarakkal tudta növelni előnyét. A második negyedben kintről is elkezdett betalálni a Hírös Város csapata, de a házigazdák szemfüles kosarakkal és jól kijátszott dobóhelyzetekkel nem engedték, hogy a különbség óriási legyen, viszont így is majd 20 ponttal ment a Kecskemét a nagyszünetben. A második félidő sem hozott változást a játék képében, a vendégek könnyedén szerezték a kosaraikat, míg az óbudaiaknak meg kellett szenvedniük minden dobásért. Az utolsó etapban már mindkét csapatban a fiatalok kaptak bizonyítási lehetőséget, egyik oldalon sem vallottak szégyent, a lényeg azonban. hogy makulátlan mérleggel megy tovább a felsőházi rájátszásba a Kecskemét gárdája, míg a Kaszások az ötödik helyet megcsípve várják a folytatást.

Kaszások: Szabó M. (13 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda), Mike (11/3 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda), Dohar (13/9 pont, 3 eladott labda)

Kecskemét: Karahodzics (12 pont, 11 lepattanó), Dénes (18/6 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz), Pongó Ma. (14/6 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz), Hegedűs (14/3 pont), Pongó Má. (9/3 pont, 6 gólpassz), Wittmann (10/9 pont, 5 szerzett labda, 6 gólpassz)

DEAC - Tiszaújvárosi Tisza Tv-Phoenix KK 90-98 (21-16, 21-23, 24-35, 24-24)

Nagy csatát hozott a két fél találkozója, melynek végén a Tiszaújváros három nap alatt bezsebelte második idegenbeli győzelmét is. Pedig az első félidőben még a Sitku-Pöstényi-Varga trió fémjelezte vendégeknek kellett az eredmény után futniuk, hogy aztán a térfélcserét követően, 52-52-es állásnál egy 4-18-s futással a maguk javára fordítsák a mérkőzést. A DEAC azonban nem adta meg magát ilyen könnyen hazai pályán, a záró szakasz elején nyolc pontos hátárnyban 11-0-t repesztettek a meccsen 19 pontig jutó Takács Dani vezérletével  és újra átvették a vezetést. A már említett borsodi hármashoz azonban csatlakozott még a jól játszó Lajsz is a végjátékban, és jó büntetőzésüknek köszönhetően sikerült ismét megfordítaniuk a találkozót, az utolsó két percben 11 kísérletből 10-t küldtek a helyére a vonalról. Nem célunk, hogy a csapból is Sitku folyjon, de a nyíregyházi legenda második tiszaújvárosi mérkőzésén máris megdöntötte pontrekordját, 34-el zárt Debrecenben, mellette úgy néz ki az ifjú Varga Ádám is megtalálta a dobóformáját 26-al segítve rutinos csapattárását.

DEAC: Takács D. (19 pont, 6 lepattanó), Gál B. (9 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 5 gólpassz), Nagy Bo. (18 pont, 4 gólpassz), Asztalos (12 pont, 3 lepattanó)

Tiszaújváros: Sitku (34/12 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz), Lajsz (13 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz), Varga Á. (26/6 pont), Pöstényi (16 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda)

Mezőberényi KK - EnterHód Vásárhelyi KS 76-75 (22-16, 22-27, 15-16, 17-16)

A forduló meglepetése Mezőberényben született, ahová az utóbbi időben egyre tetszetősebb játékot mutató Vásárhely látogatott, ám (egyik) vezérük, Nyilas István hiányát ezúttal nem bírta el a csongrádi együttes és kellemetlen vereséget szenvedett az újoncotthonában. A vendégek játéka végig akadozott a találkozón, a probléma forrását már hetek (hónapok) óta az irányítóposzton keresi az együttes, kevés jó teljesítményt láthattunk a vásárhelyi játékmesterektől ebben a szezonban. Cziberéék eladott labdáival remekül gazdálkodott a hazai gárda, védő oldalon pedig jól hatástalanították Marinkovicsot, aminek köszönhetően az utolsó percig partiban voltak esélyesebb ellenfelükkel. A végjátékban pont egy ex-vásárhelyi okozta a csongrádiak vesztét, Vejinovics labdavesztését követően ugyanis a korábban a csongrádiaknál pattogtató Rácz Tamás szerezte meg a békésiek győztes kosarát, begyűjtve harmadik győzelmüket a szezonban.

Mezőberény: Rácz (13 pont, 9 lepattanó), Zsíros (19/15 pont, 4 lepattanó), Jenei (8 pont, 8 lepattanó), Kiss G. (13 pont, 3 eladott labda, 3 gólpassz)

Vásárhely: Vas P. (16 pont, 9 lepattanó), Mócsai (9 pont, 13 lepattanó), Czibere (14/3 pont), Marinkovics (8 pont, 10 lepattanó)

EKF-Eger-HÉSZ SE - Nagykőrösi SKE 91-53 (26-18, 20-10, 25-8, 20-17)

Egerben már nem volt esélye az alapszakasz végére magára találó Nagykőrösnek, a házigazdák negyedről negyedre növelték előnyüket, a térfélcserét követően pedig végképp dűlőre vitték a mérkőzést, miután addigi 16 pontos előnyüket megduplázták tíz percnyi játék alatt. A hazaiak védekezését dicséri, hogy 34 %-os dobóteljesítménybe és 21 eladott labdába kergették bele a vendégeket, akik a lepattanóharcban is alulmaradtak a hevesiekkel szemben. Utóbbi műfajban a Zsemlye (14), Kováts (10) duó járt az élen, mindketten dupla-duplával zártak, győzelmével az Eger pedig megszerezte a harmadik helyet a csoportban.

Eger: Zsemlye (10 pont, 14 lepattanó, 3 gólpassz), Kováts (15 pont, 10 lepattanó), Krasznai (10/3 pont, 7 gólpassz), Máté B. (13/3 pont, 3 szerzett labda, 3 eladott labda)

Nagykőrös: Tóth V. (17 pont, 5 szerzett labda, 4 eladott labda, 4 gólpassz), Mácsai (13/3 pont, 10 lepattanó, 4 eladott labda), Angyal (12 pont, 7 lepattanó)

Konecranes-Salgótarjáni KSE - Bajai Bácska FKE 64-58 (19-14, 11-18, 23-14, 11-12)

Tét nélküli rangadóval – persze ez csak félig igaz, mivel az eredményeit mindenki viszi magával a rájátszásba - zárult a Keleti csoport alapszakasza, a tavalyi döntő visszavágóján a Salgótarján megvédte hazai pályáját és legyőzte a baja együttesét, habár sokáig nem nekik állt a zászló. Az első negyedben és gyakorlatilag az egész mérkőzésen a Hosszú (27/12), Mándity (11 pont, 11 lepattanó) duó cipelte a hátán a bácskaiakat, a nyitó felvonásban csak ők szereztek pontot vendég oldalon, de a tarjáni gépezet eléggé akadozott ahhoz, hogy ne tudjanak nagyobb előnyt kiharcolni. A második szakaszban aztán robbantott a Baja, 2-16-ot repesztettek, de Surmannék még időben kapcsoltak és az irányító félidő vége előtt behintett triplájával kettő pontra zárkóztak a nógrádiak. A nagyszünet után fej-fej mellett haladt a két együttes, majd Sebők Tamás gondolt egyet hazai oldalon és zsinórban dobott kilenc pontjával meglógott a Salgótarján, miközben csak két pont érkezett válaszként Hosszútól, előnyét pedig meg is tartotta az etap végéig a címvédő. A záró szakaszban végig tíz ponton kívül tartotta a Baját a házigazda és habár bő három perccel a vége előtt leállt a tarjáni támadó alakulat, 15 pontos (64-49) vezetésről így is be tudott vitorlázni a célvonalba az együttes. A Salgótarján ezzel bebiztosította második helyét Keleten, míg a Baja negyedikként zárt.

Salgótarján: Surmann P. (17/3 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett labda, 8 gólpassz), Hartvich (14 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 gólpassz, 2 blokk), Sebők (13/3 pont, 8 lepattanó), Godena (4 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda)

Baja: Hosszú (27/12 pont, 5 lepattanó, 5 eladott labda), Mándity (11 pont, 11 lepattanó, 4 eladott labda), Nagy D. (9/6 pont, 8 lepattanó, 5 eladott labda, 3 gólpassz)

Nyugati csoport:

Veszprémi Egyetem - GYŐR-SZOL-Széchenyi Egyetem 93-89 (28-26, 20-22, 23-20, 22-21)

Nagy dobópárbajt hozott a két egyetemi együttes gyakorlatilag tét nélküli bajnoki mérkőzése. A két csapat szinte végig fej-fej mellett haladt, túl sok energiát nem fordítottak a védekezésre az együttesek. A végén az inkább csapatként működő - hat hazai játékos jutott 10 pont fölé - veszprémiek kerekedtek fölül a két extra egyéni teljesítményre építő győri csapattal szemben.

Veszprém: Szabó B. (22 pont 7 lepattanó, 5 gólpassz), Oltárczy (17/3 pont, 4 lepattanó), Nagy R (13/3 pont),  Takács A. (12 pont)

Győr: Tóth P. (25/6 pont, 4 lepattanó, 7 gólpassz, 10 kiharcolt fault), Papp (25/3 pont, 8 lepattanó), Péterai (14 pont, 5 lepattanó), Drevenka (12/6 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz)

B-BETON Bonyhád - SMAFC-NYME 83-68 (17-19, 17-12, 20-15, 29-22)

Bátran, jól kezdett a Baloghot és Bauszt is nélkülöző, legutóbb nagyon szétesően kosarazó soproni együttes, amely nagy meglepetésre vezetett is az első negyed után. Később fokozatosan átvette az irányítást a még Lőrincz nélkül is több rutinos játékost felvonultató, hosszabb kispaddal rendelkező hazai csapat, amely végül érvényre juttatva a papírformát és a játékát ügyesen szervező Faragó Péter vezérletével biztosan győzött.

Bonyhád: Rutkai (19/3 pont), Panta (17/3 pont, 6 lepattanó), Faragó (12/9 pont, 10 gólpassz), Lukács (10/6 pont), Tömösváry (10/3 pont, 5 lepattanó)

SMAFC: Ugaros (16/6 pont, 6 lepattanó), Csaplár-Nagy (14 pont, 11 lepattanó, 3 gólpassz), Szlávik (10 pont 6 lepattanó), Vesztergom (8 pont, 5 lepattanó)

PTE-PEAC - MTK Törökbálint 66-87 (26-25, 9-16, 20-20, 11-26)

A páratlan negyedekben felnőtt a feladathoz a pécsi együttes, amely - támadásban - káprázatos első negyedet produkált. Összességében azért mindenképpen dicséret illeti a PEAC-ot, mert három negyeden át meg tudta nehezíteni a listavezető - sőt most már mondhatjuk, hogy a csoportelső - dolgát. A befejező szakaszra azonban "elfogytak” a pécsiek s a vendégek nagyobb tudásukat érvényre juttatva egy magabiztos idegenbeli győzelemmel koronázták meg egész éves  jó teljesítményüket.

PEAC: Igáncz (22/3 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz), Dr. Deák (14/6 pont), Sipos (12/3 pont 6 lepattanó)

Törökbálint: Szarvas (20/18 pont, 4 lepattanó, 6 gólpassz), Wehner (20/6 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Spiriev (14 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz)

MKB-Euroleasing Vasas - TF-Budapest 56-82 (17-17, 13-20, 11-23, 15-22)

Egy negyeden át tudott ellenállni a TF sikereit megalapozó kőkemény, agresszív védekezésnek a Vasas. A második negyedtől a vendégek rá tudták kényszeríteni akaratukat a sereghajtó hazai csapatra s fokozatosan elhúzva tőle fölényes győzelmet arattak.

Vasas: Velkey (13/3 pont, 5 eladott labda), Garamvölgyi (13 pont, 12 lepattanó, 4 gólpassz)

TF: Katona (16/9 pont, 8 szerzett labda 7 kiharcolt fault), Beák (15/6 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda), Szobi (13/3 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz), Moravcsik (11 pont, 4 gólpassz)

MAFC - Budapesti Honvéd SE 66-74 (13-22, 19-27, 18-13, 16-12)

Sokkal jobban ráhangolódott az "örökrangadóra" a csalódott, hétközi hazai veresége után a felsőházba jutástól eleső Honvéd, mint a tagságát az NB I B legjobbjai között Sopronban bebiztosító MAFC. Az első félidőben az ekkor már a tét nyomása alól felszabadulva kifejezetten jól játszó Honvéd közel 20 pontos előnyre tett szert. Sabáli Balázs minden bizonnyal "helyretette" a szünetben a hazai játékosokat, akik már jobban csipkedték magukat ám túl nagy előnyt adtak riválisuknak, így csupán felzárkózni tudott a MAFC - fordítani nem.

MAFC: Vavra (22 pont 7 lepattanó, 8 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Misek (19/3 pont, 8 kiharcolt fault), Fodor (8/6 pont, 6 lepattanó (5 támadó))

Honvéd: Szeleczky (12 pont, 7 lepattanó), Tursics (11/3 pont, 4 gólpassz), Kovács D. (11/6 point, 4 lepattanó)