B csoport - 19. forduló

Botlott a Keleti listavezető, így új éllovasa van a csoportnak, a sorozatban kilencedik győzelmét Tiszaújvárosban begyűjtő Törökbálint hátát nézi most a mezőny. Az Eger kulcsembere nélkül szenvedett vereséget az otthon mindenkire veszélyes Kecskemét ellen, míg a másik trónkövetelő, a Salgótarján Óbudán aratott fölényes győzelmet, meggyőző játékkal. Eldőlni látszik a negyedik hely sorsa, a Baja első számú üldözőjét gyűrte le a hétvégén, ezzel majdhogynem bebiztosítva a felsőházi rájátszást.

Nyugaton fekete napjuk volt az éllovasoknak, a forduló előtt az első három helyen álló együttes egyaránt kikapott, a listavezető Nagykanizsa ráadásul saját pályáján botlott. A hátralévő fordulókban óriási harc lesz a legjobb négy közé jutásért küzdő hét csapat között - több kulcsfontosságú összecsapással.

(Az eredményre kattintva a mérkőzés statisztikája jelenik meg.)

Keleti csoport

Bajai Bácska FKE - EnterNet Vásárhelyi KS 74-61 (9-13, 26-19, 19-15, 20-14)

Sok hibával és kapkodással kezdődött a mérkőzés, a bajaiak nem akartak közelebb menni, mint a 6,75-ös vonal, míg a vendégek hozták az elmúlt fordulók formáját, sok eladott labda tarkította a játékukat. Mégis a Vásárhely jött ki jobban a negyedből, a pontszegény nyitó játékrészt 9-13-ra behúzták Vasék, de utána beindultak a bácskaiak magasemberei és a félidőre megkaparintott vezetést a térfélcserét követően még tovább tudták növelni, amivel el is döntötték a mérkőzést. Küzdött ugyan becsülettel a vendég gárda, de a Baja belső duójával, különösen Mándity Mátéval nem tudtak mit kezdeni az egyre jobban fáradó csongrádi centerek, az A csoportot is megjárt játékos dupla-duplával vezette csapatát győzelemre. Vereségével gyakorlatilag elbúcsúzhat a legjobb négytől a Vásárhely, aminek leginkább Baján örülhetnek, mivel így Hosszúék foglalhatják el az utolsó kiadó helyet a felsőházi rájátszásban.

Baja: Mándity (23 pont, 15 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 kiharcolt fault), Varga I. (7 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz, 2 blokk), Ágfalvi (10 pont, 6 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Hosszú (13 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 5 gólpassz)

Vásárhely: Vas P. (11 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz), Utasi (8 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 3 gólpassz), Kukla (10 pont, 10 lepattanó, 5 eladott labda), Szilágyi L. (9 pont, 4 szerzett labda, 6 eladott labda, 8 kiharcolt fault)

Óbudai Kaszások - Salgótarjáni KSE 60-110 (17-27, 16-23, 14-30, 13-30)

Szezonbeli talán legjobb játékát nyújtva, egy perc kétséget sem hagyott a győztes kilétét illetően a bajnoki címre törő Salgótarján együttese. Surmannék higgadt játékkal, a labdákat szépen megjáratva és a helyzeteiket kiváló százalékkal értékesítve folyamatosan növelték a z előnyüket, míg a házigazdák csak első negyedben tudtak méltó ellenfelei lenni a Hepp Kupa győztesnek. A 64 %-os dobóteljesítmény és a 21 eladott labda kiharcolása jelentette a fő különbséget a két csapat között a nógrádiak javára, akiknél a tízes pont és teljesítményindexet is heten lépték át, míg az óbudaiaknál ez csak három, illetve két embernek sikerült…  A Szebb napokat is látott Kaszások együttese már biztosan az alsóházban folytatja az alapszakasz után, míg a Salgótarján gárdájára sorsdöntő meccsek várnak a Törökbálint és az Eger ellen az első pozíció megszerzéséért.

Kaszások: Horváth M. (8 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda, 2 blokk), Dohar (11 pont), Kollár (10 pont)

Salgótarján: Gorski (19 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Surmann P. (14 pont, 4 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Sebők T. (15 pont, 4 szerzett labda), Surmann G. (14 pont, 7/7 mezőnyből), Godena (12 pont, 6 lepattanó)

Nagykőrösi Sólymok KE - DEAC 87-70 (21-19, 27-15, 22-16, 17-20)

A hazaiaknál Tóth Viktor, a vendégeknél Asztalos Soma nem volt ott a feldobásnál, kulcsembere hiányát viszont a debreceni együttese érezte meg jobban, mivel a palánk alatt így igencsak meggyengült Nagy Ágoston legénysége, ezt mutatja a 42-29-re elveszített lepattanó csata is. Így egy negyedig tudta csak tartani magát az ismét a ”Nagyok” (Szabolcs, Botond, Benedek) vezette hajdúsági alakulat, a második etaptól kezdődően fokozatosan lépte le ellenfelét a Nagykőrös, amelyben ismét Lakosa Zsolt bizonyult a nyerőembernek. A hazaiak fiatal játékosa csúnya angol szakszóval majdnem quadrupla-double-t hozott össze, ami négy statisztikai mutatóban jelenti a tízes határ elérést, ehhez csupán egy kiharcolt fault és két gólpassz hiányzott. A nagykőrösiek győzelmének egyik kulcsa, hogy az eddigiektől szokatlanul sok segítség érkezett a padról is, míg a vendégeknél a már említett három játékoson kívül senki nem tudott hozzátenni a mérkőzéshez.

Nagykőrös: Lakosa Zs. (31 pont, 11 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 eladott labda, 9 kiharcotl fault, 8 gólpassz), Angyal T. (10 pont, 8 lepattanó), Mácsai (12 pont, 4 kiharcolt fault), Nagy B. (13 pont, 5 lepattanó, 6 kiharcolt fault)

DEAC: Nagy Sz. (14 pont, 10 lepattanó, 4 szerzett labda, 2 blokk), Nagy Be. (12 pont, 3 gólpassz), Nagy Bo. (19 pont, 3 eladott labda, 4 kiharcolt fault)

Kecskeméti Főiskola - EKF-Eger-HÉSZ SE 91-82 (33-29, 21-21, 14-11, 23-21)

Szórát Dorina beszámolója a mérkőzésről:

Az első negyedben egyik fél sem fektetett a védekezésre nagyobb hangsúlyt, annál inkább a támadásra! Mindkét oldalon kiemelkedő százalékkal dobtak a játékosok és fej-fej mellett haladtak mindaddig, míg Forray edző a fiatal Jakab Pétert nem küldte a pályára. A korosztályos válogatott Jakab hármasaival a hazai együttes utolérte a vendég egri csapatot és a negyed végére megfordította az állást. A Kecskemét lendületes és ötletes játékkal folytatta a második játékrészt, már tíz pont is volt a két csapat között a hazaiak javára, mikor Váczi Péter magához rendelte az övéit kis fejmosásra. Ez szemmel láthatólag jót tett csapatának, hiszen megkezdték a felzárkózást, azonban nem tudták megtartani Mészáros Mátét, aki akkor 8 pontot dobott zsinórban (végül tripla-duplával zárta a mérkőzést), így a félidőre megmaradt a négy pontos hazai előny. A nagyszünet után sem sikerült az Egernek megfordítania az eredményt, a 24. percben már 62-50-re vezetett a Kecskeméti Főiskola, azonban nem dőlhettek hátra a hazai szurkolók, hiszen az egri csapat óriási hajrába kezdett az utolsó negyedre. Krasznai pontjainak köszönhetően percek alatt fordult a kocka, a 32. minutumban már egy ponttal az Eger vezetett 68-69-re, ezt kecskeméti időkérés követte. Az edzői stáb tanácsai jót tettek a végig nagyon lelkesen játszó, győzni akaró hírösvárosi ifjaknak, keményen állták az Eger támadásait és jól szervezett akcióiknak, higgadtságuknak köszönhetően megszerezték a jól megérdemelt győzelmet. Az Eger három vereségéből kettőt a fiatal Kecskemét csapatától szenvedett el!

Kecskemét: Mészáros M. (22 pont, 10 lepattanó, 11 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Pongó Má. (11 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda, 5 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Gruda (8 pont, 9 lepattanó,)

Eger: Krasznai (26 pont, 6 eladott labda, 11 kiharcolt fault), Erdei (18 pont, 5 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Kováts (14 pont, 5 lepattanó)

Tiszaújvárosi Tisza TV - MTK Törökbálint 70-90 (15-20, 13-34, 24-27, 18-9)

Sorozatban aratott kilencedik győzelmével (no meg az Eger kecskeméti vereségével) a tabella élére ugrott a Törökbálint együttese, Hajmásyék mostani áldozata a múlt hét meglepetéscsapata, a Tiszaújváros volt. Egy negyed kellett a vendégeknek mire felvették a mérkőzés ritmusát, innentől viszont nem volt megállás, Hajmásy kint, Bihari bent volt tarthatatlan, míg Szarvas a szervezésből vette ki a részét, így aztán elég volt a második felvonást simábban hozniuk a vendégeknek, hogy ismét győzelmet ünnepelhessenek. Hazai részről a Kóthay-Benőcs duó érdemel említést, de a fiatal páros jó teljesítményével ezúttal nem sokra mentek a borsodiak.

Tiszaújváros: Kóthay (18 pont, 4 eladott labda, 6 kiharcolt fault), Benőcs D. (17 pont, 5 lepattanó, 3 blokk)

Törökbálint: Bihari (28 pont, 12 lepattanó, 6 szerzett labda, 9 kiharcolt fault), Hajmásy (32 pont – közte nyolc tripla, 2 szerzett labda), Szabó B. (8 pont, 12 lepattanó, 4 kiharcolt fault)

Nyugati csoport

Igazi alsóházi ütközet, amelyen azért érződött az érdieken, hogy az esélyesség terhe nyomja őket. A Feigl vezette sárváriak ezt ügyesen kihasználták, szünet után azonban Tóth és Drevenka jóvoltából fokozatosan kerekedett ellenfele fölé az érdi csapat, s végül biztosan nyert. Érdekességként jegyezzük meg, úgy tudott győzni a Treff, hogy játékosai nem dobtak triplát.

Érdekességek a statisztikából:

Treff: Tóth (20 pont, 11 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 gólpassz), Drevenka (16 pont, 6 lepattanó, 7 szerzett labda, 5 eladott labda, 8 gólpassz), Valaczkay (14 pont, 3 lepattanó)

Sárvár: Feigl (14 pont, 13 lepattanó, 6 eladott labda, 3gólpassz), Szabó B. (13 pont, 6 lepattanó, 8 kiharcolt fault), Szabó D.(11 pont, 4 szerzett labda, 3 eladott labda)

Az első szakaszban bátor, eredményes támadójátékkal előnyt szerzett a vendég soproni gárda. A második negyedre rendezte a védekezését az éllovas, s a szünetben döntetlenre álltak a felek. A második félidő elején Bausz büntetőivel ugyan a hazaiak jártak előrább, ám utána Balogh Gergely vezetésével egy 7-1-es futással visszaszerezte a vezetést a SMAFC. A hazaiak Beák eredményessége révén tapadtak a soproniakra, sőt Czigler kosara után ismét vezettek, ám a negyed Szlávik triplájával és soproni előnnyel zárult. A befejező játékrészt egy 6-0-s rohammal kezdve tíz pontra növelte előnyét a SMAFC. A hajrára Balogh László és Bausz révén négy pontra feljött a hazai gárda, de ennél többre nem futotta. A vendégek elsősorban jó védekezésüknek köszönhették a győzelmüket, annak, hogy Beákot 10, Hoffmannt pedig 6 pontot tudták tartani.

Nagykanizsa: Balogh L. (16/6 p., 4 szerz.) , Bausz (13/3 p., 6 lep. 4 gp.), Tóth O, (10/3 p., 9 kih f., Beák (10/6 p., 2 szerz., 3 ea.), Hoffmann (6 p., 10 lep.), Czigler (6 p., 7 lep)

SMAFC: Balogh G. (25/9 p., 3-3 szerz. és ea., 8 kih f.), Kovács B.(13 p., 9 lep.), Szlávik(12/6 p.,4 lep., 2 gp.), Karácsonyi (9 p., 2 szerz., 4 ea., 3 gp.), Csaplár-Nagy (4 p., 14 lep.)

A hazai pályán félelmetesen erős fővárosiaknak ezúttal pillanatnyi esélyük sem volt. A bonyhádiak már az első félidőben eldöntötték az összecsapást s rutinos játékosai vezetésével magabiztos rajt-cél győzelmet arattak.

TF: Szobi (15/3 p., 3 lep., 2 szerz., 4 ea.), Oláh (15 p., 7 lep.), Katona (13/9 p., 4 szerz., 2 ea., 3 gp.), Moravcsik (11 p., 5 lep., 4 szerz. 2 ea., 7 gp.)

Bonyhád: Panta (15 p.., 3 lep.), Lukács (14/3 p., 7 kih. f.), Jilling (13/6 p., 2-2 lep. és gp.),  Rutkai (13 p., 10 lep., 4 gp.), Lőrincz (12/12 p., 2 lep., 3 ea.)

Nagy meglepetésre a MAFC szinte végig vezetve biztosan győzött az esélyesebb Veszprém ellen. Kovács Ádám ismét vezéregyéniség volt a budai csapatban, s ezúttal társai is akadtak a pályán, többek között a győzelemhez egy markáns dupla-duplával hozzájáruló Temesvári. A hazai csapat a negyedik negyed elején került egy mély hullámvölgybe, s ezalatt egy 10-0-s futással három pontra feljött a Veszprém, ám ekkor a MAFC új erőre kapott, s meglepő, de megérdemelt győzelmet aratott.

MAFC: Kovács Á. (26 p., 10 lep., 2 szerz., 5 ea., 12 kih f., 6 gp), Temesvári (15 p., 13 lep., 2 blokk), Kerpel-Fronius (13/6 p, 2-2 lep. és szerz.), Radovics (12/3 p., 3 gp.)

Veszprém: Faragó (19/6 p., 4-4 ea. és gp., 3 szerz.), Nagy (19/3 p., 3-3 lep., szerz.és gp., 7 ea.), Kováts (15/6 p., 3 szerz.)

A hosszú veretlenségi sorozata után hullámvölgybe kerülő győri csapat másodszor is kikapott a pécsiektől. Hiába nyert meg három negyedet is a győri együttes, a második tíz percben a hazaiak ellenállhatatlanul játszottak, így hiába zárkózott fel, s tette szorossá a meccset a Győr, a kritikus pillanatokban jobban koncentráló pécsiek győztek, köszönhetően többek között a lepattanóharc megnyerésének (36-26). Sikerével még a pécsiek is versenyben vannak a négy közé jutásért zajló harcban.

PEAC: Sipos (16/3 p 100%-os pontossággal mezőnyből és büntetőből, 6 lep.), Halász (14 p. 3-3 szerz. és ea. 2-2 gp. és lep.), Csernák (12 p., 5 lep., 3 szerz.)

Győr: Pankár (22/3 p., 7 lep. 3 szerz., 6 ea., 8 kih. f., 2 gp.), Simon (18/3 p., 4 lep.), Hegedűs (10/3 p., 6 lep., 3-3 szerz. és ea..)

Ceragem Kozármisleny SE - Budapesti Honvéd SE 75-67

Az első negyedet tíz ponttal tudta megnyerni a hazai együttes és előnyét szinte végig meg is tudta tartani. A végjátékban a Honvéd felzárkózott egyszer három pontra, de a baranyai gárdának volt tartása, és higgadt játékkal visszaverték a fővárosiak rohamait, értékes győzelmet aratva haza pályán.