B csoport - 3. forduló

Megszületett a bajnokság első nagyobb meglepetése, a bajnoki címvédő Salgótarján elbotlott az Óbudai Kaszások pályáján. A riválisok Keleten eközben tovább menetelnek, nyert a Kecskemét (új szerb légiósával), az Eger és a Baja is, míg a Tiszaújváros rangadót nyert odahaza a Vásárhely ellen.

Nyugaton a Bonyhád elhozta a két pontot a Veszprém otthonából, de a többi élcsapat sem botlott a hétvégén, idegenben nyert a Törökbálint és a Győr is, míg a Honvéd szép sikerrel tisztelgett nemrég elhunyt legendájuk, Gyurasits István emléke előtt.

Keleti csoport:

Nagykőrösi SKE - KTE Kosárlabda Klub 51-73 (11-19, 9-25, 10-16, 21-13)

Egy negyednyi jó játék elég volt a Kecskemét együttesének, hogy begyűjtse a két pontot a szomszédvárak találkozóján, Nagykőrösön. Az első játékrész derekáig jól tartotta magát a Tóth Viktor vezette (13/3 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 eladott labda, 6 gólpassz) házigazda, ám ekkor Wittmann irányításával megrázták magukat a rutinosabb kecskemétiek, majd a lendületet továbbvitték a második etapra is. Itt gyakorlatilag állva hagyta vendéglátóját az Ivkovics legénység, tíz pont alatt tartotta a nagykőrösieket Dénes Gábor vezérletével, aki 14 pontjából 11-t az első félidőben szerzett. A Hírős város csapatában bemutatkozott a 210 centis Kemal Karahodzics, a 23 éves szerb óriás 10 ponttal és 8 lepattanóval tette le a névjegyét. A pontszegény találkozón nem maradt már izgalom a térfélcserét követően, a vendégeknél lehetőséget kaptak a fiatalok is, így a végig becsülettel küzdő házigazdák kozmetikázni tudtak a végeredményen, de 24 eladott labdájukkal nem volt esélyük a feljutásra pályázó Kecskemét ellen.

Nagykőrös: Tóth V. (13/3 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 eladott labda, 6 gólpassz), Candido (7 pont, 6 lepattanó), Angyal (13 pont, 6 lepattanó)

Kecskemét: Karahodzics (10 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda), Wittmann (10/9 pont, 6 szerzett labda, 5 gólpassz), Dénes (14/12 pont), Mészáros M. (10/6 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda), Pongó Ma. (10 pont, 5 lepattanó)

Tiszaújvárosi Tisza Tv-Phoenix KK - EnterHód Vásárhelyi KS 90-86 (26-15, 23-28, 27-29, 14-14)

A vendégek kezdték jobban a találkozót, ám a kezdőötösére támaszkodó borsodiak hamar magukhoz ragadták a kezdeményezést és percek alatt tíz pontos különbséget varázsoltak a két csapat közé. Előnyüket remekül tartották az első félidőben, ám a nagyszünet előtti percek a vásárhelyieké voltak, így mindössze hat pontos, belátható távolságból várhatták a folytatást az ekkor már 14-nél járó Vas Péter vezette csongrádiak. A harmadik negyed derekán Kóthay lendült bele hazai részről és az egyre jobban közeledő ellenfelet nyolc pont távolságon tartotta, ám a vendégek ismét felkapaszkodtak és végül megnyerve a negyedet tovább faragtak félidei hátárnyukon Nyilasék. Vas Péter sikeres büntetői előbb az egyenlítést, majd Vejinovics duplája már a vezetést jelentette hosszú idő után a vendégnek, innentől pedig nem engedték el egymás kezét a felek. A meccs utolsó perceit a büntetővonalon töltötték a csapatok, amiből végül a házigazdák jöttek ki jobban, így két bravúros helytállás után megszerezte idénybeli első sikerét a Tiszaújváros együttese.

Tiszaújváros: Kóthay (22 pont, 7 lepattanó), Lajsz (18/3 pont – 78 % mezőnyből), Pöstényi (17/6 pont, 5 lepattanó), Tóth T. (15/6 pont, 6 lepattanó)

Vásárhely: Vas P. (31/18 pont, 5 lepattanó), Nyilas (14/6 pont, 4 lepattanó), Vejinovics (14 pont, 3 lepattanó)

Mezőberényi KK - EKF-Eger-HÉSZ SE 61-114 (14-32, 15-20, 14-31, 18-31)

Kiütéses győzelemmel melegített a Kecskemét elleni hazai derbire az Eger együttese, amely az újonc ellen pihentetni tudta sérült kulcsembereit is. A triplákat vaktában lövő, de sajnos be nem találó (2/24) házigazdák győzelmi esélyei tíz perc játékot követően elszálltak, miután már ekkor majd 20 pont volt a két csapat között. Vendég oldalon a Krasznai (23/6), Farkasinszki (21), Jakab (16/9) trió vitte a prímet a pontgyártásban, de Erdei és Pongrácz is tíz fölött zárt (14-14), míg a palánkok alatt nyomasztó fölénnyel bírt az egri együttes, a lepattanóharcot 36-54-re nyerték Zsemlyéék, csak a védőtérfélen több lecsorgó labdát szereztek, mint az egész mezőberényi csapat. A hazaiaknál ismét Gaál Róbert volt a legeredményesebb, az ex-szolnoki játékos 21 pontja mellé leszedett még 7 lepattanót, elcsent 5 labdát (igaz el is adott 4-t) és kiosztott 5 gólpasszt a társaknak, akik közül csak a 13-ig jutó Kis Gerő és a 8 pontja mellé 10 labdát leszedő Sütő tudtak felnőni.

Mezőberény: Gaál R. (21/3 pont, 7 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 eladott labda, 5 gólpassz), Kis G. (13/3 pont), Sütő (8 pont, 10 lepattanó)

Eger: Farkasinszki (21 pont – 90 % mezőnyből, 12 lepattanó), Krasznai (23/6 pont, 4 lepattanó), Zsemlye (8 pont, 7 lepattanó), Jakab Z. (16/9 pont)

Óbudai Kaszások – Salgótarjáni KSE 85-83 (16-17, 20-23, 31-20, 18-16)

Fantasztikus hangulat várta a szombat este Óbudára kilátogató szurkolókat, miután a szép számú hazai publikum mellett a nógrádiak fanatikus B-közepe is elkísérte kedvenceit a fővárosi derbire. A síppal, dobbal, nádihegedűvel érkező drukkerek bíztatása el is kelt Surmannéknak, mert bár jól kezdték a mérkőzést a tarjániak, a tavaly kétszer is simán legyőzött vendéglátók ezúttal nem adták olyan könnyen a bőrüket és már az elejétől fogva tapadtak a címvédőre. Hazai oldalon hol bentről, hol kintről tudtak folyamatosan eredményesek lenni Varga Mátyás fiai, míg a túloldalon nem sültek a távoli dobások, ám a palánk közeléből sorra szállították a kosarakat a vendégek. A második negyed derekán aztán úgy tűnt sikerül ritmust váltania a címvédőnek, a Surmann testvérek amellett, hogy megnyitották családi vállalkozásukat és elkezdték gyártani a triplákat, védekezésben is remekeltek, kétszer is támadó faultot harcoltak ki az óbudaiak amerikai légiósán, London Warrenen, aki nem is találta a gyűrűig vezető utat az első félidőben. A rutinos játékosok egész sorát felvonultató tarjániak gyorsindításokból könnyedén szerezték a kosaraikat, ám öt pontnál jobban nem tudtak ellépni a házigazdáktól. A jól lepattanózó óbudai alakulat folyamatosan harcolta ki a büntetőket, amivel tartotta a lépést esélyesebb riválisával szemben és félidőben mindössze négy pontos salgótarjáni előnyt mutatott az eredményjelző tábla.

A fordulást követően a hazaiak légiósa is bekapcsolódott a mérkőzésbe, sorozatban dobott nyolc pontot, de a vezetés továbbra is Hartvichéknál volt, aki nem mellesleg szinte egymaga tartotta meccsben csapatát, remek dobóformával 30 pontig jutott ezen az estén. A vendégek csapatkapitányának duplája után alakult ki a legnagyobb differencia az összecsapáson, a harmadik etap végjátékában hét ponttal lógott meg a Salgótarján, ám a negyed hátralévő részében már nem tudott a gyűrűbe találni a vendég gárda, az óbudaiak pedig kihasználva ezt 7-0-s rohammal egyenlítettek a mindent eldöntő záró felvonás előtt.

Az időközben zónára váltó házigazdák védekezése megzavarta Sebőkéket, a triplákat pocsékul értékesítő (24 %) vendégek ugyan be-betalálgattak a festéken belülről, de egyre nehezebben jutottak tiszta dobóhelyzetig az óbudai védők szorításában. Hazai oldalon sem ment minden olajozottan, de a néhol tanácstalannak tűnő játékok után is sikerült gólra váltaniuk akcióikat Doharéknak, miközben hátul végig nagyon jól pörögtek. A záró játékrész elején Kiss Károly duplájával még magához ragadta a vezetést a Salgótarján, ám talán ők sem gondolták volna, hogy ekkor vezetnek utoljára a találkozón. Az ellentámadásból Nagy Bálint süllyesztett el egy hárompontos a sarokból, ami után megindult a hazaiak szekere, a fiatal Solymosi Tamás betörés utáni zsákolása pedig talpra ugrasztotta az addig talán csöndesebb hazai szurkolókat is. Innentől fej-fej mellett haladtak a felek a végjátékig, amelyben két pontos hazai vezetésnél Mike Laci szemfüles közelijével eldőlni látszott a meccs az óbudaiak javára. Hartvich azonban büntetőkből tartotta a lelket csapatában és bár a sikeresen kivédekezett ellentámadás után még maradt esélyük az egyenlítésre is, a nagy gyűrű alatti kavarodásból végül a házigazdák jöttek ki jobban és a szezon eddigi legnagyobb meglepetését szolgáltatva legyőzték a tavalyi bajnok Salgótarjánt.

Kaszások: Warren (23/3 pont, 10 lepattanó, 3 gólpassz), Tóth L. (10 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz), Dohar (15/9 pont, 6 lepattanó)

Salgótarján: Hartvich (30/6 pont, 6 lepattanó), Surmann P. (14/6 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda, 6 gólpassz)

DEAC – Bajai Bácska FKE 77-90 (20-29, 15-28, 21-20, 21-13)

Az elmúlt héthez hasonlóan most is tartalékos felállásban nézett farkasszemet az egyik keleti esélyessel a fiatal DEAC gárdája. A kulcsemberek hiányát egy negyedig tudták elviselni Nagy Ágoston tanítványai, a második szakasz derekán aztán nagyobb sebességi fokozatba kapcsolt a bácskai együttes, és kihasználva ellenfelük eladott labdáit gyorsindításokból pillanatok alatt 20 pont körüli differenciát varázsoltak a két csapat közé. A nagyszünetet követően megvillantott valamit valódi tudásából a debreceni alakulat, de ez csak a második félidő minimális megnyeréséhez volt elegendő, a győzelem így is Bajára került. Balogh András (32/3 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz) és Marosi Ottó (14 pont, 9 lepattanó) mellett Nagy Benedek (8 pont, 4 lepattanó, 6 szerzet labda, 9 gólpassz) nyújtott említésre méltó teljesítményt hazai oldalon, míg a vendégeknél a kulcsemberek hozták a mérkőzést, Mándity 24 ponttal és 100 %-os mezőnymutatóval, Hosszú 21-el, míg Ágfalvi 17-el zárta az összecsapást.

DEAC: Balogh (32/3 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz), Marosi (14 pont, 9 lepattanó), Nagy Be. (8 pont, 4 lepattanó, 6 szerzet labda, 4 eladott labda, 9 gólpassz)

Baja: Mándity (24 pont – 10/10 mezőnyből, 3 lepattanó), Ágfalvi (17/3 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz), Hosszú (21/3 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 eladott labda, 5 gólpassz), Délity (12 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz)

Nyugati csoport:

Veszprémi ESE – B-Beton Bonyhád 73-89 (15-23, 25-25, 18-19, 15-22)

Faragó Péter gól jó plusz egyes akcióval kezdett volt csapata ellen. Az első percek fordulatos játéka után a nyitó negyed második felét szervezett támadójátékával 14-4-re  nyerő Bonyhád megugrott riválisától. A második negyedet 8-2-vel indító Veszprém 2 pontra feljött, ám ezután a vendégek mutattak be egy 11-2-es rohamot. A harmadik negyed közepéig még kapaszkodtak a hazaiak, ám utána 10 pont körüli előnyt állandósítottak a bonyhádiak. A záró szakaszra a hazaiak belefáradtak ellenfelük üldözésébe, így Morgen Frigyes legénysége egységes csapatjátékkal megérdemelten nyerte meg az összecsapást.

Veszprém: Szabó B. (15 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda), Nagy R. (14 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 3 gólpassz), Kováts V. (11/3 pont, 4 lepattanó), Fehér (11/3 pont)

Bonyhád: Jilling (18/6 pont, 5 lepattanó), Faragó (14/6 pont,6 lepattanó, 5 szerzett labda, 5 gólpassz), Tömösváry (14/3 pont, 11 lepattanó), Panta (14 pont, 5 lepattanó)

Budapesti Honvéd - TF Budapest 64-61 (21-15, 12-23, 10-9, 21-14)

Fordulatos összecsapáson sikerült győzelemmel emlékezniük a honvédosoknak a klub közelmúltban elhunyt legendás játékosára, Gyurasits Istvánra. Talán a pénteki megemlékezés miatt kezdett meglehetősen tompán a Honvéd, hiszen a 4. percben 7-1-es TF-vezetést mutatott a tábla. A 6. percben, Szeleczky istván által szerzett első hazai akciókosár egy 9-0-s Honvéd roham kezdetét jelentette, s  a negyed végén is a vendéglátók akarata érvényesült. Remek dobóformával nyitotta a második negyedet a TF, hazai  részről a játékrész első felében csak Stefán Dávid volt eredményes, a szakasz közepén pedig már ő sem. Moravcsik Áron vezérletével egy 10 -0-s száguldást mutatott be a TF, amelynek köszönhetően előnnyel zárta a félidőt. A harmadik negyed hatalmas küzdelmet hozott, 5 és 10 pont közötti TF-vezetéssel, amely a végén Stefán jóvoltából 4-re csökkent. A záró szakasz elején növelni tudta előnyét a vendég együttes, a 34. percben Mihalics Gábor hármasa után 54-47-re vezettek Beákék. Ekkor Robert Kwame emelt be egy hármast, ami egy 12-2-es, döntő fontosságú hazai roham kezdetét jelentette. A végjátékban Kwame keze a büntetőknél sem remegett meg, így hazai győzelem született a fővárosi ütközetben.

Honvéd: Kwame (16/3 pont, 5 lepattanó), Tursics (14 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz), Stefán (12 pont, 6 lepattanó)

TF: Beák (18/3 pont, 4 eladott labda, 3 szerzett labda), Katona (13/9 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda, 3 eladott labda), Moravcsik (12/3 pont, 5 gólpassz, 4 szerzett labda)

PTE-PEAC - Győr-SZOL-Széchenyi Egyetem 68-82 (16-27, 21-15, 21-19, 10-21)

Javította múlt heti otthoni fiaskóját a Győr együttese és a tavalyhoz képest jelentősen meggyengült Pécs otthonából elhozták a két pontot Drevenkáék. Már egy negyednyi játék után tíz pont fölé tornázta a különbséget a vendég együttes, amely főleg centerposzton múlta felül házigazdáját, a Hegedűs-Papp duóval nem bírtak ugyanis a baranyaiak. A záró szakasz előtt visszajött még a mérkőzésbe Zalay Zoltán legénysége, ám a rutinosabb játékosokból álló Győr ekkor ismét robbantott és remek védekezéssel végül behúzta az idegenbeli derbit. Hazai oldalon a dupla-dupláig (14 pont, 10 lepattanó) jutó Pöttendi és a 19-t szóró Deák tolták előre csapatuk szekerét, ám ez édeskevésnek bizonyult Pankárék ellen, akiknél öten is elérték a tíz pontos határt.

PEAC: Pöttendi (14 pont, 10 lepattanó), Deák A. (19/9 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz), Szabó R. (10/3 pont, 5 eladott labda)

Győr: Hegedűs (16 pont, 15 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 gólpassz, 3 blokk), Papp B. (24/3 pont), Pankár (17/3 pont, 4 lepattanó), Drevenka (10/6 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz)

MKB Euroleasing Vasas - MTK Törökbálint 75-82 (14-18, 11-16, 26-22, 24-26)

Nem úgy nézett ki a 24. percben, amikor magabiztosan, 40-27-re vezetett a Törökbálint, hogy nagy izgalmakat  tartogat a hátralévő bő 15 perc – mégis ez történt Pasaréten. A negyedben összesen 15 (!!) pontot dobó Velkey János ellenállhatatlan játéka révén egy 20-9-s 4 percet "repesztve" kettőre feljött a Vasas, ám a szakasz végén tudtak újítani a vendégek. A záró etapot 6-0-al indító házigazdák a 32. percben át is vették a vezetést, ekkor azonban a tapasztalt Wehner Zoltán vezetésével egy13-5-s 5 percet produkálva visszaszerezte az előnyét a vendégcsapat, s már nem is adta ki a kezéből. A Vasas remekül helytállt, s ki tudja, ha a győriek ellen parádézó Gorzsás csak egy kicsivel jobb napot fog ki... Nem fogott, Timkó Norbert viszont adottságaihoz méltón kezd játszani, így az MTK-nak így is a vártnál sokkal jobban meg kellett küzdenie veretlensége megőrzéséért.

Vasas: Velkey (26/12 pont, 8 lepattanó, 6 gólpassz), Timkó (18 pont, 10 lepattanó), Szálas (9 pont, 5 lepattanó (mind támadó))

Törökbálint: Wehner (25/6 pont, 11 lepattanó, 5 eladott labda, 3 szerzett labda), Szarvas (14/9 pont, 7 lepattanó (4 támadó), 3 szerzett labda, 4 gólpassz), Baross (5 pont, 13 lepattanó (5 támadó))