B csoport - 6. forduló

A Kecskemét csak óriási csatában tudta legyőzni a másodosztály címvédőjét, a Salgótarján együttesét, ezzel egyedüli veretlenként vezeti a Keleti csoportot. Az élmezőny csapatai közül mindenki nyerni tudott a hétvégén, a Baja és a Kaszások odahaza, míg az Eger Tiszaújvárosban járt sikerrel. A nyeretlenek csatája is parázs mérkőzést hozott, de ha nehezen is, hozni tudta odahaza a DEAC a Mezőberény elleni összecsapást.

A hétvégi forduló után nincs már nyeretlen együttes a Nyugati csoportban, mivel a PEAC kisebb meglepetésre simán nyert Veszprémben. Nem az övék volt az egyetlen bravúr a fordulóban: az eddig veretlen MTK Törökbálint a Honvéd otthonában botlott, a TF pedig könnyedén nyert a SMAFC csarnokában. A MAFC odahaza aratott nagy arányú győzelmet a több sebből vérző Vasas ellen, míg a Bonyhád és a Győr randevúja után továbbra is hibátlan mérleggel vezeti a csoportot a tolnai együttes.

Keleti csoport:

Tiszaújvárosi Tisza Tv-Phoenix KK - EKF-Eger-HÉSZ SE 54-65 (12-14, 15-22, 16-14, 11-15)

Pontszegény derbit hozott a Hepp-Kupa ”visszavágója”, az Eger jobb védekezésének és centerei hatékony kihasználásának köszönhetően ismét nyerni tudott borsodi riválisa otthonában. Álmos kezdés után a második negyedben lépett el vendéglátójától a hevesi alakulat, és bár a triplákkal hadilábon álltak Erdeiék a mérkőzés egésze folyamán, de bentről eredményesebbek tudtak lenni a dupla-duplát összehozó Lajsz fémjelezte tiszaújvárosiak ellen. A házigazdák kulcsemberei közül a már említett magasemberen kívül csak Pöstényi ponterős játéka (16/6) dicsérhető, dolgukat nagyban nehezítette, hogy az együttes mindkét mozgatórugója (Kóthay, Magyar) a kipontozódás sorsára jutott. A második félidőben szépen lecsordogált a mérkőzés, az összesen 18 labdát elszóró borsodiak nem tudtak érdemben megújulni, így az Erdei vezette vendégek értékes győzelemmel gazdagabban térhettek haza Tiszaújvárosból.

Tiszaújváros: Lajsz (10 pont, 11 lepattanó), Pöstényi (16/6 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda), Magyar L. (9/3 pont, 6 lepattanó)

Eger: Erdei (14/6 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda), Kováts R. (7 pont, 12 lepattanó, 4 szerzett labda), Zsemlye (10 pont, 6 lepattanó)

Salgótarjáni KSE - KTE Kosárlabda Klub 58-69 (18-19, 13-15, 15-16, 12-19)

A honi másodosztály eddigi legnagyobb rangadóján összecsapott az a két keleti gárda, mely alanyi jogon az élvonalban indulhatott volna az idei kiírásban, ám különböző okok miatt mégis a B-csoportba nevezett. A Salgótarjánban megrendezett derbi talán a vártnál is nagyobb harcot és magasabb színvonalat hozott, de a tavalyi bajnok nem tudta legyőzni a válogatott játékosokat is felvonultató Kecskemétet, mely továbbra is veretlenül vezeti a Kelet Csoportot.

Az első negyedben már látszott, hogy az előzetes eredmények alapján a nógrádiaknál lényegesen erősebbnek látszó Ivkovics-legénység ellen nem fog alárendelt szerepet játszani a Salgótarján, 10 perc játék után a triplavonalon kívülről rengeteget hibázó alföldiek egy ponttal mentek, elsősorban a válogatott Wittman remek irányítójátékának köszönhetően.

A túloldalon Surmann Péter (5 pont, 5 lepattanó, 10 gólpassz) viszont nagyon szépen tartotta a lépést magasabban jegyzett kollégájával, borzasztóan korán kiosztott 6 gólpasszt a B-csoport jelenlegi assziszt-királya, s bizony a társak keze is sült, idei messze legjobb produkcióját hozta Dániel Tamás legénysége. A játékrész közepén viszont némileg megtorpant a 13-at szóró Hartvich húzta vendéglátó, de csak rövid időre tudott ellépni a KTE, félidőben csupán 3 pont volt a felek közötti távolság.

A harmadik negyedben még feljebb kapcsolt a két gárda, s a Kecskemét képtelen volt nagyobb előnyre szert tenni, ugyanis a triplák csak nem akartak beesni vendégoldalon, 28 kísérletből csupán 5-ször talált be a tavaly még az élvonalban szereplő alakulat, de a tarjániak is csupán 6 távolit értékesítettek, igaz jóval kevesebb, 19 próbálkozásból.

Az utolsó 10 percnek 4 egységnyi kecskeméti vezetésről mehettek neki a felek, de itt már kijött, hogy lepattanózásban a Benze (0 pont, 8 lepattanó) - Karahodzsics (12 pont, 6 lepattanó) páros (hol egyik, hol másik, hiszen elég sűrűn váltogatták egymást a parketten) erősebb a hazai magasembereknél, a 38 - 33-ra hozott külön párharc végül döntőnek bizonyult, kicsit elfáradt fejben a Salgótarján, melynek rutinos ászai is sorozatban rossz döntéseket hoztak a 33. perc után, ahonnan már nem volt visszaút Godeánék számára, ráadásul Mészáros Máté, a vendégek ifjonc kosarasa is a találkozó ezen szakaszában élt leginkább, két nagyon fontos kosarat szerzett gyors egymásutánban, amivel érdemben eldöntötte a rangadót az Ivkovics-legénység.

Ugyan a mérkőzést nem tudta megnyerni, de még bőven a bajnokság elején járva megmutatta a Surmann Péter vezette nógrádi gárda, hogy méltó ellenfele lehet ebben a szezonban a papíron jobb erőkből álló Kecskemétnek, s vélhetően nem csak egyszer találkozik még ebben a kiírásban ez a két gárda, mely potenciálját tekintve kiemelkedik a Keleti Csoportból.

Salgótarján: Hartvich (13/6 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz), Godena (10 pont, 8 lepattanó), Surmann P. (5/3 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 10 gólpassz), Sebők (10 pont, 3 lepattanó, 4 eladott labda)

Kecskemét: Wittmann (20/6 pont, 6 szerzett labda, 7 gólpassz), Mészáros M. (11/3 pont, 7 lepattanó), Pongó Má. (8 pont, 5 lepattanó, 5 gólpassz), Karahodzics (12 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda)

Óbudai Kaszások - Nagykőrösi SKE 94-60 (30-19, 23-15, 21-15, 20-11)

A remek szériában lévő házigazdák rögtön az elején befűtöttek a nagykőrösieknek, Dohar és Korona vezérletével 6 triplát süllyesztettek el az első negyedben a vendégek gyűrűjébe. Összekapta ugyan magát támadásban a Lakosa legénység és így belátható távolságban maradt az óbudaiakkal szemben, ám a Kaszások a második etapban szigorítottak a védekezésükön, ami után a félidőben már majd 20 ponttal jártak előrébb. A térfélcserét követően apró reményszikra villant fel vendég oldalon, meg is közelítették újra tíz pontra a fővárosiakat, ám még időben kapcsoltak a házigazdák és ritmust váltva tovább növelték az előnyüket a záró szakasz előtt. Az utolsó negyed pontatlan játékot hozott mindkét együttes részéről, a mérkőzés ekkorra már eldőlt, ami egyben azt is jelentette, hogy a Kaszások megszerezték sorozatban a negyedik győzelmüket.

Kaszások: Dohar (20/12 pont, 5 lepattanó), Warren (14/3 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 gólpassz), Korona (13/9 pont)

Nagykőrös: Candido (9 pont, 7 lepattanó), Dudás (10/6 pont, 13 lepattanó), Angyal (9 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda)

Bajai Bácska FKE - EnterHód Vásárhelyi KS 90-73 (27-17, 29-22, 22-10, 12-24)

Szemernyi esélye sem volt a Vásárhelynek a Baja otthonában, a bácskaiak az első perctől kontrolálták a mérkőzést és negyedről negyedre növelve előnyüket könnyed győzelmet arattak. Főleg a palánk alatt volt nyomasztó a hazaiak fölénye, az Ágfalvi-Mándity duó valósággal lubickolt a festéken belül, mindketten bődületes dupla-duplát repesztettek, míg Hosszú és Délity a periméteren játszott rendkívül hasznosan. Vendég oldalon Vas Péter és Vejinovics az első félidőben, míg Mondzinger a másodikban volt eredményes, de a formáját még kereső csongrádiaknak ez csak arra volt elég, hogy a záró felvonásban kozmetikázzanak valamit a különbségen.

Baja: Mándity (24 pont, 14 lepattanó, 5 szerzett labda, 40 VAL), Ágfalvi (24 pont, 15 lepattanó, 38 VAL), Hosszú (22 pont, 5 lepattanó, 6 szerzett labda, 5 gólpassz, 32 VAL), Délity (11/3 pont, 7 gólpassz)

Vásárhely: Vas P. (21/9 pont, 3 szerzett labda), Mondzinger (15 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz), Vejinovics (10/3 pont, 5 lepattanó, 6 szerzett labda, 5 eladott labda)

DEAC - Mezőberényi KK 92-87 (13-24, 28-25, 29-15, 22-23)

Alsóházi rangadó a javából! Egyik együttes sem ilyen rajtról álmodott a bajnokságban, a debrecenieket sérülések hátráltatták, míg a Mezőberénynek szoknia kell(ett) még az NB 1 ritmusát. A vendégek tudhatták, hogy ez lesz az eddigi legnagyobb esélyük első győzelmük megszerzésére, így ennek megfelelően is kezdték a találkozót, amivel alaposan ráijesztettek a házigazdákra. Végre nem egy emberes csapat benyomását keltették, az eddigi vezér Gaál mellett Zsíros, Jenei és Kiss Gergő is a szebbik arcát mutatta, de a DEAC szépen lassan összekapta magát és fokozatosan dolgozta le a hátrányát. A harmadik negyed döntőnek bizonyult, a hazai csapat ekkor fordította meg először a mérkőzés állását és a vezetést már ki sem adták a kezükből a lefújásig. Nagy Botond ismét régi fényében tündökölt, agilis játékával sok borsot tört a vendégek orra alá, de a sikerben óriási szerepet játszott a két nagyember, Marosi Ottó és Takács Dániel is. Előbbi kiváló dobószázalékkal dolgozva (11/13 – 85 % mezőnyből, 8/8 büntetőből) jutott el 30 egységig, míg az ex-Factumos Takács első meccsét játszva a DEAC színeiben 23 ponttal mutatkozott be új csapatában.

DEAC: Marosi (30 pont, 8 lepattanó, 40 VAL), Takács D. (23 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 eladott labda, 33 VAL), Nagy Bo. (23/6 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda)

Mezőberény: Gaál (26/9 pont, 8 lepattanó, 5 szerzett labda, 13 eladott labda, 11 gólpassz), Zsíros (19/9 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 gólpassz), Jenei (15 pont, 5 lepattanó)

Nyugati csoport:

PTE-PEAC - Budapesti Honvéd 73-77 (25-17, 17-20, 10-19, 21-21)

Az egy fordulóval korábbi összecsapás tétje az volt, a pécsiek megszerzik-e első győzelmüket a bajnokságban, vagy a vendégek érik el első idegenbeli sikerüket. Fordulatos meccsen a hazaiak remekül kezdtek, ám a folytatásban a játék irányítását fokozatosan átvevő Honvéd fordított, s mivel a vendégeknél több átlagon felüli teljesítmény is akadt, izgalmas csatában nyerni tudtak Pécsett.

PEAC: Dr. Deák (27/15 pont, 4 lepattanó), Boldizsár (11 /3 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 4 gólpassz), Kaltenecker (10/3 pont, 5 lepattanó)

Honvéd: Máté M. (19/6 pont, 4 lepattanó, 6 szerzett labda), Tursics (16/6 pont, 5 eladott labda, 9 gólpassz), Kovács D. (13/3 pont, 5 gólpassz), Stefán (9 pont, 8 lepattanó), Bohanek (9 pont, 8 lepattanó)

Veszprémi Egyetem - PTE PEAC 66-93 (17-21, 19-28, 20-24, 10-20)

Úgy tűnik a tét, a győzelmi kényszer agyonnyomta a veszprémieket a meccs előtt még nyeretlen, ám az utóbbi két hétben már javuló formát mutató pécsiek elleni összecsapáson. Az első negyed még szoros volt, ám utána az A-csoportos szintű játékot nyújtó Deák vezette pécsiek fokozatosan a hazai csapat fölé kerekedtek, egyre magabiztosabbakká váltak, s könnyed győzelmet arattak a görcsösen, erőlködve kosarazó veszprémiek otthonában.

Veszprém: Czakó (17 pont, 5 lepattanó), Nagy R. (13/9 pont, 4 lepattanó, 5 gólpassz), Szabó B. (10 pont, 13 lepattanó), Oltárczy (10/6 pont, 3 szerzett labda, 4 eladott labda), Kováts (10/6 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda)

PEAC: Dr. Deák (32/15 pont, 7 lepattanó), Koller (26 pont, 3 gólpassz), Pöttendi (15 pont, 13 lepattanó)

Budapesti Honvéd - MTK-Törökbálint 90-81 (29-22, 20-16, 24-17, 17-26)

Úgy született meg a nyugati csoport meglepetése, hogy a forduló előtt veretlen Törökbálintnak pillanatnyi esélye nem volt a szédületesen kosarazó Tursics Krisztián vezette Honvéd ellen. Az első három negyedben Zsoldos András fiai egyértelműen rákényszerítették akaratukat a tapasztaltabb törökbálintiakra. 30 perc után közel 20 pont volt a hazai csapat előnye, a végén ezen "kozmetikázott" ugyan az MTK Törökbálint, ám ezúttal fikarcnyi esélye sem volt nyerni a több kiugró egyéni teljesítménnyel "megspékelve" csapatként is nagyot játszó Honvéddal szemben.

Honvéd: Tursics (25/12 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda, 12 gólpassz), Kwame (19/6 pont, 4 szerzett labda, 7 gólpassz), Kovács D. (14/9 pont), Máté M. (13/9 pont), Bohanek (10  pont, 7 lepattanó)

Törökbálint: Wehner (17/3 pont, 4 lepattanó, 8 gólpassz), Szarvas (17/12 pont, 5 eladott labda), Baross (17 pont, 7 lepattanó), Spiriev (11 pont, 4 eladott labda), Bihari (11 pont, 7 lepattanó)

MAFC – MKB-Euroleasing Vasas 85-47 (19-2, 26-17, 17-18, 23-10)

A kezdeti botladozás után úgy tűnik kezd beérni Sabáli Balázs munkája a Hauszmann utcában. Az utóbbi hetekben élcsapatok dolgát is megnehezítő Vasast az első negyedben "elintézte" a MAFC, amely  27-2-es (!!) kezdés után félidőben már közel 30 ponttal vezetett. A Vasas szakvezetőjének, a MAFC csapatában egykor - a jelenleginél jóval magasabb szinten - szép eredményeket elérő Saeed Armaghaninak a látogatása elég szomorkásra sikeredett korábbi sikerei színhelyén. Bár együttese  erősen tartalékos volt, hiszen Gorzsás és Velkey is hiányzott, tanítványaitól nyilván valamivel nagyobb ellenállást várt a rutinos Vavra vezette MAFC otthonában.

MAFC: Vavra (27 pont, 12 lepattanó), Lakosa (20/3 pont, 4 lepattanó), Misek (12/3 pont, 4 gólpassz), Lakits (10 pont, 4 gólpassz), Nagy B. (10/9 pont)

Vasas: Mohay (13/3 pont, 4 lepattanó),  Nagy I. (9 pont), Garamvölgyi (7 pont, 4 lepattanó)

B-Beton Bonyhádi KSE - Győr SZOL SZSE 88-78 (23-18, 24-19, 17-27, 24-14)

A színvonalas első félidőben fokozatosan elhúzva jól küzdő ellenfelétől szerzett 10 pontos előnyt a veretlen bonyhádi együttes. Szünet után óriási fordulat következett, a legszebb napjaira emlékeztetően kosárlabdázó korábbi válogatott Pankár Tibor vezérletével ledolgozta hátrányát a vendég Győr. A felzárkózás s a hátrány ledolgozása azonban sokat kivett a vendégcsapatból, így mindent egybevetve egy küzdelmes, jó mérkőzésen, ha nem is könnyen, de  hozta a kötelező győzelmet a tolnai alakulat

Bonyhád: Faragó (23/6 pont, 6 lepattanó, 6 eladott labda, 3 gólpassz), Panta (19 pont, 7 lepattanó, 5 eladott labda), Lőrincz (10/6 pont), Tömösváry (10 pont, 9 lepattanó), Lukács (10 pont, 3 szerzett labda)

Győr: Pankár (32/6 pont, 3 szerzett labda), Hegedűs (16/3 pont, 7 lepattanó, 3 blokk), Papp B. (13 pont, 5 lepattanó)

SMAFC-NYME - TF Budapest 56-72 (13-18, 10-26, 22-11, 11-17)

A soproniak hét közben Pápán úgy estek ki az NB II-es hazaiakkal szemben a Hepp-kupából, hogy három rutinos játékosukat, Baloghot, Csaplár-Nagyot és Karácsonyit munkahelyi elfoglaltság miatt nem szerepeltették. Ez utóbbi betegsége miatt a hétvégi bajnokin sem játszhatott, így irányítójuk nélkül elég vérszegény, szervezetlen volt a SMAFC támadójátéka. A TF csapata hozta a szokásos, minden ellenfél számára igen kellemetlen agresszív harcmodorát, amellyel sikerült óriási káoszt kialakítani a soproniaknál. A fővárosiak a második negyedben átrohantak a SMAFC csapatán s hiába "jött vissza" a harmadik negyedben a hazai együttes, mivel összesen 32 (!!) labda eladásába hajszolta bele a TF a soproniakat, nem volt kétséges a biztos vendégsiker.

SMAFC: Csaplár-Nagy (12 pont, 13 lepattanó), Rostás (12 pont, 4 eladott labda), Szlávik (10/3 pont, 6 lepattanó, 6 eladott labda)

TF: Katona (20/15 pont, 6 szerzett labda), Moravcsik (19 pont, 4 lepattanó, 7 szerzett labda, 7 gólpassz, 5 eladott labda), Beák (16/6 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda)