B csoport - 9. forduló

Ami a Kecskemétnek sikerült, az a Bonyhádnak nem, a keleti első megúszta a hazai fiaskót a magát roppant jól tartó Kaszások ellen, ám a nyugati éllovas zsinórban a második vereségébe szaladt bele, ezúttal Sopronban. A tavalyi finálé visszavágóján a Salgótarján könnyedén nyert a Baja otthonában, míg a Honvéd-MAFC összecsapás a két klub legendás rivalizálást idézte, melyen végül hosszabbítás után újabb nagy sorozatot szakított meg Zsoldos András legénysége.

Keleti csoport:

Nagykőrösi SKE – EKF-Eger-HÉSZ SE 66-86 (15-22, 18-24, 22-16, 11-24)

A Hepp Kupa nyolcaddöntője után ismét Nagykőrös randevúzott egymással a két együttes, a házigazdák pedig remélték, hogy sikerül a bajnokságban visszavágni a kupabúcsúért az egrieknek. A kezdés azonban nem erre utalt, a feldobás után egyből a kezébe vette az irányítást az esélyesebb vendég gárda és ki sem engedte azt a félidő végéig. A térfélcserét követően jött a rövidzárlat a hevesieknél, a házigazdák Kovács Sándor tíz pontjával szépen zárkóztak ellenfelükhöz, ám Váczi Péternek egy időkéréssel sikerült megnyugtatnia játékosait, akik innentől újra dominálták a mérkőzést és két héten belül másodszor távoztak nagyarányú győzelemmel Nagykőrösről.

Nagykőrös: Kovács S. (15/9), Dudás (14/9), Jurászik (11/6), Candido (11)

Eger: Máté B. (21/9), Zsemlye (20), Kováts (14), Krasznai (9/3)

Tiszaújvárosi Tisza-TV Phoenix KK – DEAC 91-73 (24-27, 21-14, 22-18, 24-14)

Jobban kezdett a Nagy Botond vezérelte debreceni alakulat, a fiatal irányító ismét bomba formában pattogtatott, 33 pontjából 27-t a triplavonalon túlról szerzett, ám az ő egyedüli remeklése csak az első negyed megnyeréséhez volt elegendő. Tíz perc játékot követően már a borsodiak akarata érvényesült, folyamatosan léptek el ellenfelüktől a dupla-dupláig jutó Lajsz (18 pont, 14 lepattanó) és a szintén termékeny estét kifogó Tóth Tamás (18/3) fémjelezte vendéglátók, így a végére elfáradó hajdúságiak beleszaladtak sorozatban a negyedik vereségükbe is.

Tiszaújváros: Lajsz (18 pont, 14 lepattanó), Tóth T. (18/3 pont, 7 lepattanó), Sebők B. (14/6 pont), Magyar L. (14/3 pont), Kóthay (8/3 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz)

DEAC: Nagy Bo. (33/27 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz), Marosi (11 pont, 8 lepattanó), Balogh A. (12 pont)

EnterHód Vásárhelyi KS - Mezőberényi KK 109-65 (30-14, 29-20, 24-19, 26-12)

Nem okozott gondot a több ex-vásárhelyi kosarast is felsorakoztató Mezőberény legyőzése a csongrádiaknak, már az első perctől nem volt kérdés, hogy ezt a meccset csak egy csapat nyerheti meg. Mócsaiék agresszív védekezése ellen nem találta az ellenszert az újonc békési alakulat, nagyon sok hibába hajszolták bele ellenfelüket a házigazdák (20 eladott labda), eközben pedig a támadó oldalon remekeltek Nyilasék, a félidőben már több mint 20 ponttal jártak előrébb. A nagy szünet után sem változott a játék képe, a hazai együttes igyekezett kiszolgálni hálás szurkolóit, és szebbnél szebb akciókkal szórakoztatták a nagyérdeműt, míg a vendégek csak egy apró harmadik negyed végi feltámadásra voltak képesek. Öten értek el legalább 13 pontot a csongrádiaknál, a legeredményesebb a 26-ig jutó Schéda lett, míg a mezőberényiek ház i gólkirálya a 1-t szóró Gaál lett.

Vásárhely: Schéda (26 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz), Nyilas (19/12 pont, 7 lepattanó, 5 szerzett labda, 3 gólpassz), Mócsai (17 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 gólpassz, 2 blokk), Vas P. (13 pont, 9 lepattanó, 6 szerzett labda, 3 gólpassz)

Mezőberény: Zsíros (8/3 pont, 10 lepattanó, 5 szerzett labda, 3 eladott labda, 3 gólpassz), Sütő (7 pont, 15 lepattanó, 4 eladott labda), Gaál (18/6 pont, 7 eladott labda)

KTE Kosárlabda KlubÓbudai Kaszások 74-64 (23-11, 17-13, 23-16, 11-24)

A bravúr ugyan elmaradt, de mindenképp a forduló egyik meglepetés eredményét produkálta az Óbudai Kaszások alakulata a veretlen Kecskemét otthonában, miután több meghatározó játékosuk (Kollár, Mike, Tóth, Losonczy) nélkül is az eddig legszorosabb mérkőzést játszották a feljutásra pályázó házigazdákkal. 30 percig úgy tűnt, hogy az óbudaiakat is maga alá gyűri az Ivkovics legénység, ám a pocsék dobóforma (1/31 a hárompontos vonalon túlról), amiben a válogatott irányító, Wittmann Krisztián betlije (1/16 mezőnyből, 0/12 triplából) is nagy szerepet játszott, megbosszulta magát a vendégek zónája ellen. A harmadik etap végén Karahodzics zsákolásával 63-37-re ment már a Hírös város csapata, ám ekkor Nagy Bálint triplájával elindult a Kaszások szekere és egy 18-0-s rohanással nyolc pontra megközelítette a hazai együttest. A csoda azonban elmaradt, a Kecskemét mozgósította utolsó tartalékait is, és ha a vártánál sokkal nehezebben is, de hozta a kötelezőt Szotjan Ivkovics gárdája.

Kecskemét: Pongó Má. (17 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda), Karahodzics (12 pont, 11 lepattanó), Mészáros M. (10 pont, 7 lepattanó), Pongó Ma. (14 pont, 4 lepattanó)

Kaszások: Warren (26 pont, 12 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 eladott labda, 5 gólpassz), Dohar (12/6 pont, 4 lepattanó), Nagy B. (8/6 pont, 4 szerzett labda, 3 eladott labda), Köntös (10/6 pont)

Bajai Bácska FKE – Konecranes-Salgótarjáni KSE 70-84 (14-25, 19-13, 14-19, 23-27)

Nem bízta a véletlenre a tavalyi döntő visszavágóját a Salgótarján együttes, ezúttal sikerült a rajtot is jól elkapniuk Surmannéknak és 2-8-al állva hagyták a bácskaiakat. Az első negyedben csak futott az eredmény után a Baja, majd miután elkezdtek ébredezni a házigazdák az eredmény is egyre szorosabbá vált, a félidőben csak öt pont volt a hátárnyuk, ám a gárda elvesztette egyik kulcsemberét még a nagy szünet előtt, Hosszú Gergő idejekorán a kipontozódás sorsára jutott. Vezére nélkül is derekasan tartotta magát az Ágfalvi-Mándity duóra építő hazai alakulat, a két nagyember ismét masszív dupla-duplával jelentkezett, de miután náluk Délity sem tudott felnőni a feladathoz, így a több jó egyéni teljesítményt felmutatni tudó tarjániak győzni tudtak és átvették a második helyet a bajaiaktól. A vendégeknél Surmann Péter volta főbika ismét (20/6 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz), de Sebőköt (28/6) és Hartvichot (21/6) sem tudták megtartani a bácskai védők, már pedig csak ők hárman majdnem túldobták (69 pont) az egész bajai együttest.

Baja: Ágfalvi (15/3 pont, 12 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 gólpassz), Mándity (22 pont, 16 lepattanó), Hosszú (11/3 pont)

Salgótarján: Surmann P. (20/6 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 7 gólpassz), Sebők T. (28/6 pont, 3 szerzett labda), Hartvich (21/6 pont, 4 lepattanó), Likár (3 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 blokk)

Nyugati csoport:

SMAFC-NYME - B-BETON Bonyhád 84-75 (15-15, 29-17, 23-22, 17-21)

Nagyon összekapta magát a SMAFC a listavezető ellen, miután a rutinos Balogh, Csaplár-Nagy, Karácsonyi trió mellé ezúttal a fiatalabbak közül is akadtak, akik felnőttek. A soproniak a második negyedben nyújtott ellenállhatatlan játékukkal döntötték el a mérkőzést, a bonyhádiaknál Jillingén kívül nem akadt kiemelkedő egyéni teljesítmény. Pár roppant érdekes adat a statisztikából: a SMAFC centere, Csaplár-Nagy Arnold csupán egyetlen lepattanóval (21) szerzett kevesebbet,  mint az egész bonyhádi együttes. A lepattanóharcot 51-22-re nyerő SMAFC-nak az is "belefért", hogy 5 szerzett labda ellenében 28-at adjanak el játékosai…

SMAFC: Balogh (25 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz, 5 eladott labda), Csaplár-Nagy (16 pont, 21 lepattanó (9 támadó)), Herczeg (14/9 pont, 6 lepattanó), Rostás (14/3 pont, 7 lepattanó), Karácsonyi (7 pont, 9 gólpassz, 6 eladott labda)

Bonyhád: Jilling (22/6 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz), Lukács (15/9 pont), Faragó (13/3 pont, 4 gólpassz), Panta (10 pont)

Győr SZOL Széchenyi Egyetem - Veszprémi Egyetem 104-91 (31-20, 32-24, 19-20, 22-27)

A triplákat közel 60%-kal (11/19, 58%) dobó győriek parádés első félidei támadójátékuknak köszönhetően magabiztos rajt-cél győzelmet arattak. Szünet után az amúgy jól küzdő veszprémiek tudtak valamit "kozmetikázni" az eredményen, de az első félidőben összeszedett 19 pontos hátrányuk után a bravúrra nem volt esélyük.

Győr: Pankár (24/9 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz), Hegedűs (24/6 pont, 14 lepattanó, 5 gólpassz, 4 blokk), Horváth G. (18/6 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz), Baruta (16/6 pont), Papp (10/3 pont), Drevenka (9/3 pont, 5 lepattanó, 12 gólpassz)

Veszprém: Oltárczy (18/6 pont, 4 lepattanó 5 gólpassz), Nagy R. (16 pont, 5 gólpassz), Fehér (15/3 pont, 3 lepattanó), Horváth R. (11/9 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz)

MTK Törökbálint - PTE PEAC 87-73 (28-16, 16-19, 21-14, 22-24)

Az esélyeknek megfelelően biztos törökbálinti győzelem született. Az igen jó dobóformát kifogó Wehner vezette hazaiak gyakorlatilag végig vezetve rajt-cél győzelmet arattak. A pécsiek ugyan most sem adták olcsón a bőrüket, szívósan küzdöttek az utolsó pillanatig, de igazán nem tudták megnehezíteni a hazai együttes dolgát, amelyben a meccs utolsó perceiben már a fiatalok játszottak.

Törökbálint: Wehner (27/21 pont, 5 lepattanó), Bihari (16 pont, 11 lepattanó, 8 gólpassz), Szarvas (16/9 pont, 3 gólpassz), Spiriev (12 pont)

PEAC: Pöttendi (18 pont, 3 lepattanó), Ignácz (17/3 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda), Dr. Deák (15/3 pont, 4 lepattanó)

TF Budapest – MKB-Euroleasing Vasas 81-61 (24-15, 20-15, 16-15, 20-16)

Újabb papírforma-eredmény. Bár a Vasas hosszabb idő után a legerősebb összeállításában szerepelt, kiemelkedő egyéni teljesítmények híján egy pillanatra sem tudta kétségessé tenni a Beák és  Katona vezette TF győzelmét, amelyben Moravcsik ügyesen játszott a dobógépek kezei alá. A TF ezúttal is hozta harcos, agresszív védekezését, amellyel 30 labda eladásába hajszolta bele a Vasas fiatal játékosait, akik így hiába nyerték meg 36-27-re a lepattanó csatát.

TF: Beák (28/9 pont, 4 lepattanó), Katona (17/6 pont, 4 eladott labda), Szobi (11 pont, 3 szerzett labda), Moravcsik (10 pont, 7 gólpassz, 9 szerzett labda)

Vasas: Gorzsás (10/6 pont), Garamvölgyi (10 pont, 10 lepattanó), Nagy L. (10 pont), Timkó (8 pont, 8 lepattanó)

Budapesti Honvéd - MAFC 97-94 (28-15, 23-18, 23-26, 10-25, 13-10) – hosszabbítás után

Az első félidő, sőt még három negyed után is biztos győztesnek tűnt az örökrangadót 8-0-lal indító Honvéd. Igaz, a nyitó negyed közepén Misek levente vezérletével 11-9-re feljött a MAFC, ám az ezt követő, egy-egy Robert Kwame és Tursics Krisztián hármassal alátámasztott 10-2-es futással tetemes előnyre tett szert a házigazda. Az első negyed vége és a második eleje Vavra András és Tursics dobópárbajának jegyében telt, tartotta 10 és 15 pont közötti  előnyét a hazai együttes. A 17. percben "megrogyni" látszott a MAFC, Kovács Domonkos két triplája, majd Kwame zsákolása után egy 8-0-s rohammal már 21 ponttal ment a Honvéd, s ebből 18 a nagy szünetre is megmaradt.

A második félidő nagy dobópárbajjal kezdődött, a 24. percben Stefán Dávid kosarával ismét 21 pontosra hízott a hazaiak előnye. A 27-ik percben 66-46-nál Kovács kapott technikait s ez felrázta a MAFC csapatát. A Lakosa - Misek kettős eredményessége révén egy 13-4-es futással a negyed hajrájában a 10 pontos lélektani határ közelébe küzdötte fel magát a vendég gárda, ám a negyed Máté Márk és Kwame pontjaival és 15 pontos Honvéd vezetéssel zárult.
A záró szakaszt ellenállhatatlanul, a Vavra-Misek duó eredményessége révén egy 12-0-s futással kezdve ellenfele nyomába ért és 74-71-re feljött a MAFC. A Honvéd első pontjait a negyedik negyedben több, mint öt perc elteltével szerezte büntetőkből Kwame, amely egy 6-1-es hazai hazai "részhajrá" kezdetét jelentette. A 37. percben 80-72-re vezetett a Honvéd, ám ekkor Lakosa kosár plusz büntetős akciója újra életre keltette a MAFC reményeit. Mégis a 39. perc elején, Tursics büntetőivel 84-78-ra vezettek a hazaiak, ám az utolsó bő másfél percet Vavra, Fodor Kristóf és Lakosa révén 6-0-ra nyerve hosszabbításra mentette az örökrangadót a MAFC.
A túlóra az addig szinte észrevétlen Lőrincz Béla két duplájával indult, majd Fodor hármasa fokozta tovább az izgalmakat, amire jött egy újabb Tursics tripla. Lakits és Vavra is csak egy-egy büntetőt dobott be, Tursics a túloldalon mindkettőt. Misek duplája s egy rontott hazai akció után Lakosa az egyenlítésért büntetőzhetett – de egyet elhibázott, a túloldalon viszont a mind a hat pontját a hosszabbításra időzítő Lőrincz keze nem remegett meg. Nagy Balázs szintén büntetőkkel egyre hozta vissza a MAFC-ot , majd a legvégén Tursiccsal szemben ítélt szabálytalanság után a vendégek ellen technikait is ítéltek, miután az alapvonali bedobást követően hátralévő 0,7 másodperc túl gyorsan pörgött le és ezt hevesen reklamálták a zsűriasztalnál. Tursics a négy büntetőből kettőt bedobott, nyert a Honvéd, amely a Bonyhádé után a MAFC nagy sorozatát is hosszabbítás után törte meg.
Érdekességként tesszük hozzá, hogy bár összességében nem dobták rosszul a büntetőket (35/48, 73%) a vendégek, 13 rontott büntetőjüknek volt némi szerepük a vereségükben. A Honvéd, kevesebb, mint fele annyi kísérletből ötöt rontott (18/23, 78%) a vonalról.

Honvéd: Tursics (23/9 pont, 9 gólpassz), Máté M. (18/9 pont, 5 szerzett labda, 3 gólpassz, 3 eladott labda), Kovács D. (18/6 pont, 5 lepattanó), Kwame (15/6 pont, 7 eladott labda, 3 szerzett labda)

MAFC: Misek (27/9 pont, 6 szerzett labda), Lakosa (24  pont, 5 lepattanó 4 eladott labda), Vavra (23 pont, 11 lepattanó, 3 szerzett labda)