B csoport - záróforduló

Keleten a Salgótarján a vártnál simábban hozta az Eger elleni rangadót, így a nógrádi alakulat nyerte az alapszakaszt. Minden mérkőzésen hazai siker született, a legizgalmasabb összecsapásnak a Kecskemét óbudai vendégjátéka bizonyult, ahol csupán egyetlen kosár döntött a végjátékban.

A Nagykanizsa nyerte a Nyugati csoportot, mellette a Bonyhád, a SMAFC és az újonc PEAC folytathatja a felsőházban. Katasztrofális idegenbeli mérlege miatt a Veszprém végül a hatodik helyre esett vissza.

(Az eredményre kattintva a mérkőzés statisztikája jelenik meg.)

Keleti csoport

Salgótarjáni KSE – EKF-Eger-HÉSZ SE 84-62 (20-14, 23-6, 10-25, 31-17)

Rangadó helyett könnyed tarjáni sikert hozott a keleti első helyről döntő ütközet. A szorosabb első negyedet követően 14-2-vel nyitották Surmannék a második etapot, amelynek egy szakaszán az Eger több mint öt percig képtelen volt a kosárba találni. A félidőre felépített 23 pontos előny birtokában a nógrádiak már szinte a zsebükben érezhették az alapszakasz győzelmet, de a hevesiek nem szándékoztak ilyen könnyen odaadni azt riválisuknak. A harmadik felvonás utolsó négy percét 16-4-re hozták a vendégek, amivel maradt egy halovány esélyük a fordításra, de a házgazdák ezt másképp gondolták és a Surmann Péter-Sebők Tamás-Jaroszlav Gorski trió vezetésével nagyon megnyomták a záró szakaszt, amivel sima győzelmet arattak legfőbb riválisuk ellen. Zsemlye Sanyi nagyon magára maradt a palánk (12 pont, 18 lepattanó) az egrieknél, egyedül Kováts tudott még a segítségére kelni (15 pont), míg a mezőnyposztokon Surmann Péter gyakorlatilag egymaga leiskolázta a vendégek kisembereit hihetetlen sokoldalú játékával (17 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda, 9 kiharcolt fault, 8 gólpassz). Sikerével a Salgótarján végzett az élen a Keleti csoportban és a Nyugati negyedik, PEAC-al kezdi majd a rájátszást, míg az Eger a SMAFC-ot látja vendégül az első körben.

Salgótarján: Surmann P. (17 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda, 9 kiharcolt fault, 8 gólpassz), Gorski (27 pont, 6 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 3 gólpassz, 2 blokk), Sebők (12 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 8 kiharcolt fault), Surmann G. (16 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 eladott labda, gólpassz)

Eger: Zsemlye (12 pont, 18 lepattanó, 4 eladott labda, 8 kiharcolt fault), Kováts (15 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 kiharcolt fault), Szervas (10 pont, szerzett labda, 3 gólpassz)

EnterNet Vásárhelyi KS - MTK Törökbálint 81-59 (16-23, 22-14, 22-8, 21-14)

A tét nélküli összecsapáson a vendégek már érezhetően a felsőházi rájátszásra készültek, míg a házigazdák szerették volna egy nagy skalppal zárni az alapszakaszt. Ennek ellenére a Törökbálint kezdte jobban a mérkőzést, ám lendülete fokozatosan esett vissza, ahogy rotálta csapatát Molnár István. A jól játszó Biharit egy kisebb bokaficam után már nem is merte visszaküldeni, ám rajta, illetve Szabó Balázson kívül nem igazán ment a kulcsembereknek, így hamar borítékolhatóvá vált Hajmásyék veresége. A Vásárhely ezzel szemben remekelt, öten is elérték a tíz pontos határt, közülük Mócsai dupla-duplával (15 pont, 11 lepattanó) járult hozzá a sikerhez, de nagy különbséggel múlták felül riválisukat a lepattanó csatában (46-29), illetve a kiszolgálás terén (21-9) is. Az már korábban eldőlt, hogy a Törökbálint a harmadik helyen zárta az alapszakaszt, csak az ellenfelük volt kérdéses, amely a Bonyhád együttese lett, miután odahaza legyőzték a Veszprém gárdáját. A Vásárhely a hatodik pozíciót szerezte meg Keleten és a Honvéddal csatázik a 9-16. helyért folyó keresztbejátszásban.

Vásárhely: Mócsai (15 pont, 11 lepattanó, 6 szerzett labda, 5 kiharcolt fault), Kukla (11 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda), Vejinovics (10 pont, 4 szerzett labda, 6 kiharcolt fault, 7 gólpassz), Utasi (17 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda, 5 kiharcotl fault, 4 gólpassz)

Törökbálint: Szabó B. (14 pont, 13 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 eladott labda), Bihari (17 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda), Hajmásy (12 pont, 3 eladott labda)

Óbudai Kaszások - Kecskeméti Főiskola 65-64 (18-19, 11-21, 21-14, 15-10)

A házigazdák a Jészberényből T-licensszel érkezett Hortival és Antallal megerősödve várták a Kecskemét elleni utolsó hazai meccsüket az alapszakaszban, amelynek tétje számukra a kilencedik hely megszerzése - és a kedvezőbb ellenfél a kiesés ellen – volt. Bár két kulcsjátékos is hiányzott a vendégeknél (Mészáros és Pongó Martin), Forray Gábor fiatal legénységét ennek ellenére senkinek sem szabad lebecsülnie, így is jól dobó, gyors, motivált srácok alkotják a keretet. Ennek megfelelően a kecskemétiek az első perctől nagy iramot diktáltak a mérkőzésen, de a Kaszások tartani tudták velük a lépést, a hazaiak játékában azonban kisebb törést okozott a második negyed dereka, mintha kezdtek volna kicsit fáradni a feszített tempóban, így a Lakits vezette vendégek lélegzetvételnyi előnyhöz jutottak a nagyszünetre. Fordulás után lépésről lépésre jött egyre közelebb az óbudai együttes, a kecskemétiek dobásai kezdtek rövidülni, de betörésekből még így is eredményesek tudtak lenni és tartották egyre fogyó előnyüket. A végjáték körömrágós izgalmakat hozott, a szinte végig vezető vendégek a legrosszabbkor veszítették el a vezetést kilenc másodperccel a vége előtt, az ellentámadásból pedig nem tudtak már kosarat szerezni, így a Kaszások gárdája behúzta a mérkőzést és egyben a kilencedik pozíciót is Keleten. Ellenfelük a Gémes Levente fémjelezte Kozármisleny lesz az alsóházi rájátszásban, míg a Kecskemét a hasonló stílusú, TF együttesével mérkőzik a középmezőnyben.

Kaszások: Horti (13 pont, 5 lepattanó, 9 kiharcolt fault), Kollár (17 pont, 3 gólpassz), Losonczy (8 pont, 3 eladott labda, 4 gólpassz)

Kecskemét: Pongó Máté (11 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 7 gólpassz), Velkey (10 pont, 5 lepattanó), Lakits (11 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 7 kiharcolt fault)

Bajai Bácska FKE - Tiszaújvárosi Tisza TV 94-84 (33-16, 20-23, 26-15, 15-30)

Mindkét oldalon akadt hiányzó, a hazaiaknál Ágfalvi, míg a vendégeknél az óriás Micic nem ötöttt szerelést a mérkőzésre, amit gyakorlatilag három negyednyi jó játékkal könnyedén hozott a bácskai alakulat. Hiába volt tét nélküli az összecsapás, a Baja mégsem pihentette kulcsembereit, Hosszú, Délity és Mándity is több mint 30 percet töltött a parketten, de kellett is hármójuk jó játéka sikerhez a remekül hajrázó Tiszaújváros ellen. Benőcs mester bátran nyúlt a cserejátékosokhoz, akik meg is hálálták a bizalmat, de sajnos a szép búcsú elmaradt és otthon tartotta a két pontot a Baja gárdája. Hosszú István fiaira a Nagykanizsa vár a felsőházi rájátszásban, míg a borsodiak Győrben folytatják a bajnokságot.

Baja: Mándity (23 pont, 13 lepattanó, 7 kiharcolt fault), Hosszú (25 pont, 4 lepattanó, 7 szerzett labda), Délity (15 pont, 5 lepattanó, 6 szerzett labda, 5 eladott labda, 5 gólpassz)

Tiszaújváros: Pöstényi (17 pont, 9 lepattanó), Sebők (14 pont, 3 szerzet labda, 4 eladott labda), Radányi (15 pont, 5 lepattanó)

DEAC – Szerencs VSE 101-76 (24-22, 22-17, 29-17, 26-20)

Szoros meccsen ugyan, de ismét alulmaradt az első győzelmét múlt héten begyűjtő Szerencs együttese, ezúttal ”közvetlen riválisa”, a DEAC otthonában. Egy félidőn keresztül remekül tartották magukat a borsodiak, de elég volt a harmadik játékrészt kicsit megnyomnia a Marosi Ottó vezette (21 pont, 6 lepattanó) házigazdáknak, hogy ne forogjon veszélyben a győzelmük. A Szerencsnél öröm lehet az ürümben, hogy végre az Endrész-Jakab pároson kívül is akadt, aki jó teljesítménnyel tudott csapata segítségére lenni (Takács, Vásári), kár, hogy ez csak a bajnokság vége felé valósult meg az újoncnál. A debreceniek közül hatan érték el a tíz pontos határt, és még ennél is többen, összesen nyolcan zártak legalább tízes teljesítményindexel. A szerencsiektől már biztos, hogy búcsúzunk a szezon végén, a DEAC pedig első lépésben a MAC-al küzd meg a kiesés elleni párharcok során.

DEAC: Marosi (21 pont, 6 lepattanó), Damu (14 pont, 4 gólpassz), Tóth B. (10 pont, 5 kiharcolt fault), Kiss L: (10 pont, 5 lepattanó)

Szerencs: Endrész (21 pont, 7 lepattanó, 7 kiharcolt fault), Vásári (12 pont, 6 lepattanó), Takács K. (16 pont, 3 gólpassz), Jakab (18 pont, 4 eladott labda, 6 kiharcolt fault)

Nyugati csoport

Jó védekezéssel s Kovács eredményessége réven 14-6-ra elhúzott a SMAFC a mérkőzés elején. Utána támadásban túlpörögtek, védekezésben pedig rendre lemaradtak a hazaiak, s a Honvéd Taga tripláira alapozva egy 11-2-es rohammal átvette a vezetést. A szakasz Vesztergom kosár plusz büntetős akciójával zárult. A második negyed eleje nagy küzdelmet, de sok hibát hozott, Balogh és Vesztergom eredményességének köszönhetően szerzett pár pontos előnyt szünetre a SMAFC. Karácsonyi másfél percen alatt 8 pontot dobott a második szakasz elején, az ő remeklése Baloghnak is lendületet adott, egy 15-2-es első 4 percet produkált fordulás után a házigazda. A negyed végén pár soproni eladott labda után Stefán vezetésével 10-re jött föl a Honvéd és lendületben is maradtak a vendégek, Bohanek révén hamar felzárkóztak 5 pontra. Kritikus helyzetben újra Vesztergom villant, s kosara a hazai  győzelmet jelentő 6-0-s roham kezdetét jelentette.

Érdekességek a statisztikából:

SMAFC: Kovács (16 p., 8 lep., 4 blokk), Balogh (16/6 p., 6 lep.), Vesztergom (11 p., 4 lep.), Karácsonyi (8/3 p., 3 lep, 5 ea, 9 gp.)

Honvéd: Stefán (15 p., 3 lep.), Taga (11/9 p., 2-2 lep. és ea.), Szeleczky (9 p., 5 lep), Tursics (8 p., 4-4 lep. és  ea., 11 gp.)

A vendég veszprémieket a jelek szerint bénította a tudat, miszerint ha kikapnak, nem jutnak a négy közé. A Bonyhád nem először mutatott be szédületes kezdést, lényegében az első szakaszban eldöntötte a meccset a hazai gárda. A másodikban támadásban ugyan összekapták magukat a vendégek, de a védekezési hibáikat továbbra is könyörtelenül kihasználták Pantáék, akik a harmadik negyedben a szenzációs dobóformát nyújtó Lukács vezetésével megadták a kegyelemdöfést az idegenben szinte az egész szezon során hatástalan veszprémieknek.

Bonyhád: Lukács(31/21 p, 3-3 lep.és szerz., 4 ea., 5 gp.), Panta (18 p., 7 lep.), Lőrincz(16/6 p.), Kovács B. (12 p., 4 lep., 3 gp.), Rutkai (9 p., 4 lep., 6 gp.)

Veszprém: Mérész (15/3 p., 5 lep., 4 gp.), Nagy R. (14/9 p., 6 gp.), Kováts (13/3 p.. 5 ea.), Faragó (11/3 p., 3 lep., 2-2 szerz., és gp.)

Az alapszakasz végére visszaeső éllovast alaposan meglepte az első félidőben a szervezetten védekező baranyai együttes. A szünet után aztán "robbantottak" Beákék, s a papírformát érvényre juttatva nehézkes kezdés után biztosan nyertek - igen gyenge, 7/31, 23%-os triplamutatójuk ellenére.

Nagykanizsa: Bödör (16 p., 7 lep.), Beák (14/12 p., 7 lep,, 4 gp.)

Kozármisleny: Boldizsár (16/6 p., 6 lep.),  Schaffer 11 p., 7 lep.)

A két újonc összecsapásán a pécsieknek nyerniük kellett a négy közé jutáshoz. Az érdi gárda, ahogy oly sokszor, most sem adta olcsón a bőrét, a hazaiakon pedig érződött: nyomás, győzelmi kényszer alatt játszanak. Szünet után azért, többek között a hosszabb kispadnak, valamint Bíró és Horváth feljavuló dobóformájának köszönhetően csak "behúzta" a bravúros negyedik helyezést érő győzelmet a PEAC a jól küzdő, de a meccs végére elfáradó érdiekkel szemben.

PEAC: Bíró (20/15 p., 4 lep., 3-3 szerz., ea. és gp.), Horváth B. (17/9 p.), Mihalics 12 p.,  7 lep.), Pöttendi  (9 p., 4 lep.)

Treff: Drevenka  (25/12 p., 4-4 lep. és gp, 3-3 szerz és ea.), Tóth L. (12 p., 8-8 lep. és ea.), Ipach (11/3 p., 3 lep.., 4 szerz., 3 ea.), Valaczkay (11/9 p., 4 lep.)

Érdekes, fordulatos presztízsmeccset játszott egymással a két budapesti csapat. Végig hullámzó volt a játék, hazai részről többen is átlagon felüli teljesítményt nyújtottak, a MAFC-ban Kovács Ádám távollétében Kerpel Fronius lépett elő vezéregyéniséggé, ám a 28 eladott labda végül megpecsételte a vendégcsapat sorsát.

TF: Katona (22/3 p., 4 lep., 6 gp.), Moravcsik (18/3 p., 5 szerz., 4 ea., 9 kih. fault, 6 gp.), Szobi (18/6 p., 4 szerz., 2-2 lep., ea. és gp.), Béres (16 p., 8 lep., 3 szerz.)

MAFC: Kerpel Fronius (27/12 p., 5-5 lep. és ea., 3 gp.), Koncz (15 p., 5 lep.), Radovics (12/6 p., 5 lep., 7 ea., 4 gp.), Temesvári (9 p., 10 lep., 3 gp.)

Mintha a bajnokság hajrájára visszaeső győriek a sárváriakra zúdították volna az elmúlt hetek minden csalódottságát, keserűségét. Az első negyedben lerohanták ellenfelüket s ezzel el is  döntötték a meccset, amely örömjátékot hozott a részükre. A tabella utolsó helyén záró Sárvárnak megint volt egy jó negyede...

Győr: Baruta (23/3 p., 3 gp.), Hegedűs (19 p., 10 lep., 5-5 szerz. és blokk, 4 gp., 3 ea.), Horváth G. (16/6 p., 2 lep.)

Sárvár: Kalmár (17/15 p., 3 ea., 2 gp.), Szendi (12 p., 11 lep.)