NB I B - A Salgótarján fél lábbal a négy között

A másodosztály negyeddöntőiben csak a PEAC nem tudta kihasználni a hazai pálya előnyét, a másik három együttesnek sikerült némi fórt összekovácsolnia a visszavágóra. Nagyobb meglepetések nélkül zajlottak le az alsóbb régiók küzdelmei, a bennmaradásért folyó csatározásban pedig a Kaszások és a MAFC gárdái kerültek lépéselőnybe.

(Az eredményre kattintva a mérkőzés statisztikája jelenik meg.)

Rájátszás az 1-8. helyért:

SMAFC-NYME – EKF-Eger-HÉSZ SE 66-59 (25-19, 14-12, 14-18, 13-10)

Botár László beszámolója a mérkőzésről:

A nyugati csoport harmadik helyén záró soproniak a keleti második Eger elleni "odavágójának" elején a vendégek a három és fél perc alatt hét pontot "hintő" Máté révén tartották a lépést a SMAFC-cal, ám a negyed közepén Balogh és Szlávik hármasa egy 10-0-s haza roham kezdetét jelentette, Erdei pedig a harmadik hibáját kapta a hetedik percben. Két pikáns párharc is zajlott a pályán, az ex-körmendiek csatájából többnyire Máté került ki győztesen Szlávikkal szemben, de a négyes poszton, a Kovács Benedek-Kováts Robi összecsapás is az egri kosaras sikerével végződött. A feszült légkörű találkozó második negyedében Zsemlye vitatta az ellene megítélt három hiba jogosságát, s érkezett rögtön a negyedik egy technikai formájában.
A folytatásban a SMAFC többször is megugrott 8-10 ponttal, ám játékosai ekkor, hogy tovább növeljék előnyüket kapkodni kezdtek. A vendégek viszont a remek dobóformát kifogó Máté vezetésével, s kiegészítő embereik - Farkasinszki, Klepej, Szarvas - jó védekezése, hasznos játéka révén többször is felzárkóztak. A SMAFC-ot ekkor többször is a mindössze 18 éves Czukor segítette át a nehézségeken. A 38. percben például 60-59-re jött föl az Eger, de a végjáték Karácsonyi szerzett labdáinak köszönhetően a SMAFC-é volt, sőt az utolsó pillanatokban még Balogh növelhette volna az előnyt, de dobása leperdült a gyűrűről, így a soproniak hét pontos előnnyel utazhatnak a pénteki egri visszavágóra.

SMAFC: Balogh (14/3 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda), Szlávik (12/6 pont, 3 lepattanó), Karácsonyi (12 pont, 5 lepattanó, 6 szerzett labda, 4 gólpassz), Czukor (8 pont, 3/3 dupla, 2/2 büntető, 2 lepattanó) Csaplár-Nagy (4 pont, 10 lepattanó)

Eger: Máté (28/9 pont, 6 lepattanó), Kováts R. (12 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda, 2 gólpassz), Erdei (7/3 pont, 3 szerzett labda), Farkasnszki (6 pont, 9 lepattanó)

Baja Bácska FKE – Kanizsa KK DKG-EAST 75-65 (19-21, 16-13, 18-20, 22-11)

Jól kezdték a találkozót a vendégek, Bausz vezérletével folyamatosan növelni tudták előnyüket, de a házigazdák időben kapcsoltak és közelebb férkőztek a nyugati bajnokhoz még az első negyedben. A folytatásban majd hat percig képtelen volt a gyűrűbe találni a zalai együttes, ezt kihasználva meg is léptek Hosszúék, de a félidő közeledtével felébredt a Kanizsa, így csak egy pontos hátárnyban vonulhattak az öltözőbe. Rendkívül kiegyenlített csatát hozott a folytatás, a csapatok egy pillanatra sem engedték elszakadni egymást, ám a záró felvonás hajrájában néhány jól elhelyezett triplával meg tudott lépni a bácskai alakulat, amivel behúzta az első mérkőzést. A végjátékot nagyon elrontotta a kissé elfáradó kanizsai együttes, tíz másodperccel a vége előtt hét pontos hátárnyban náluk volt a labda, de nem becsülték meg eléggé azt és Nagy Dániel utolsó másodperces triplájával tíz pontos előnyhöz juttatta a Baját, ami akár a továbbjutáshoz is elég lehet a visszavágón. A hazaiaknál, mint oly sokszor a szezon során, ezúttal is a Hosszú-Mándity-Ágfalvi trió vitte a prímet, míg a túloldalon Hoffmann Balázs dupla-duplával volt a zalaiak vezére, akik remélik, hogy a T-licenszeseikkel (Bödör, Kertész) kiegészülve odahaza simán túljutnak a bajaiakon.

Baja: Hosszú (25/12 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda), Mándity (15 pont, 15 lepattanó, 4 eladott labda), Ágfalvi (16 pont, 5 kiharcolt fault)

Nagykanizsa: Hoffmann (14/3 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 kiharcolt fault, 2 blokk), Balogh (14/3 pont, 4 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Bausz (13/6 pont, 3 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 4 gólpassz)

MTK Törökbálint – Bonyhádi KSE 96-82 (27-23, 17-20, 27-21, 25-18)

Míg a hazaiaknál mindenki hadra fogható volt az összecsapásra (félig-meddig felépülve sérüléseikből), addig Nyugat másodikja kénytelen volt nélkülözni egyik alapemberét, Tömösváry Mátét, így a rutinos Panta István nagyon magára maradt a palánk alatt a Törökbálint nagyembereivel szemben. A vendéglátóknál szintén, egy korábban A-csoportot is megjárt játékos, Hajmásy Péter ontotta a kosarakat a mérkőzés elején, amivel előnyhöz is juttatta csapatát egy negyednyi játékot követően. Panta mellett Jilling is kezdte felvenni a találkozó ritmusát, kettejük jó játékával fordítani is tudott a Bonyhád, de egy sikeres hárompontost követően mégis a házigazdák mehettek előnnyel a nagyszünetre. A pihenő Molnár István fiainak használt jobban, 6-0-al nyitottak a fordulás után, az ekkor összeszedett előny pedig ki is tartott a negyed végéig, így hét pontos fórban várhatták az utolsó játékrészt Szarvasék. 14-3-s rohamot vezéreltek a törökbálintiak a negyedik negyed elején, ami már kisebb pánikra adhatott okot vendég oldalon, mert az ekkor a két csapat között lévő 18 pontos differencia már több, mint nehezen ledolgozható hátrány még egy hazai visszavágóra is… A bonyhádiak azonban összeszedték minden rutinjukat, nem estek szét teljesen a feltüzelt vendéglátójuk ellen és sikerült pár pontot faragniuk a pénteki tolnai összecsapásra.

Törökbálint: Hajmásy (32/18 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda, 4 kiharcolt fault), Bihari (20 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Szarvas (19/12 pont, 5 eladott labda, 4 gólpassz), Spiriev (7/3 pont, 5 lepattanó, 7 gólpassz)

Bonyhád: Jilling (25/12 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda, 4 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Panta (24/9 pont, 11 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Kovács B. (12/3 pont, 5 szerzett labda, 8 kiharcolt fault, 5 gólpassz)

PTE-PEAC PVSK – Salgótarjáni KSE 71-90 (22-19, 8-26, 21-22, 20-23)

Bár sima győzelmet aratott a Salgótarján együttese, a találkozó mégsem úgy indult, hogy a vendégek könnyed sikerét hozza majd az összecsapás. Főleg Pöttendi kosaraira támaszkodva az újonc pécsi gárda remekül kezdte a negyeddöntő első meccsét, már nyolc ponttal (22-14) is meglógott a keleti csoport bajnokától, de ekkor beütött a mennykő. Már az első negyed végén megtorpantak a házigazdák, innentől kezdve pedig nem tudták megállítani a tarjáni hengert, és a minden hájjal megkent Surmann Péter irányításával egy 28-2-s futást produkálva gyakorlatilag tíz perc jó játékkal eldöntötték a mérkőzést (és egyben a továbbjutást is). A hazaiak becsületére legyen írva, hogy nem adták meg magukat ilyen könnyen, a fordulást követően még egyszer fel tudtak zárkózni nyolc pontra (39-47), de innentől ismét a vendégek akarata érvényesült és végül magabiztosan nyerték a találkozót, amivel már a zsebükben érezhetik a továbbjutást.

PEAC: Pöttendi (13 pont, 7 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Mihalics (13/3 pont, 5 lepattanó), Halász (10 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda, 7 eladott labda, 3 gólpassz)

Salgótarján: Surmann P. (22/6 pont, 8 gólpassz), Godena (15 pont, 6 lepattanó, 4 kiharcolt fault), Surmann G. (11 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 gólpassz)

Rájátszás a 9-16. helyért:

Budapesti Honvéd SE – EnterNet Vásárheliy KS 75-84 (24-20, 14-26, 14-19, 23-19)

Borult a papírforma, a Vásárhely együttese kisebb meglepetésre győzni tudott az élcsapatok számára is nehezen bevehető Dózsa György úton, így kilenc pontos előnnyel várhatja a pénteki, csongrádi visszavágót. A találkozó a két irányító párbaját hozta, a hazaiaknál Tursics Krisztián, míg a vendégeknél a nemrég magyar állampolgárságot kapó Vejinovics villogott, és ahogy az ő külön harcukat, úgy a mérkőzést is a vendégek karmestere nyerte. A találkozón végig a vásárhelyiek akarata érvényesült, az elején még a Honvéd nagyemberei révén tartotta velük a lépést, de a második félidőt ellentmondást nem tűrően kezdték a kék-sárga mezesek (négy percig nem kaptak kosarat) majd húsz pontos előnyt összeszorgoskodva. A fiatal fővárosaik egy alacsony szerkezetű csapattal rohamoztak ugyan az utolsó percekben, de csak kozmetikázni tudtak az eredményen, remélve, hogy ez elég lesz a továbbjutás kiharcolására idegenben.

Honvéd: Tursics (22/6 pont, 7 lepattanó, 11 kiharcolt fault), Szeleczky (17 pont, 8/10 mezőnyből), Földi (7/3 pont, 3 szerzett labda, 5 gólpassz), Bohanek (4 pont, 10 lepattanó, 3 gólpassz)

Vásárhely: Vejinovics (22/3 pont, 9 lepattanó, 5 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 6 gólpassz), Utasi (15/6 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 7 kiharcolt fault), Vas P. (16/6 pont, 6 gólpassz, 2 blokk) Schéda (9 pont, 4 lepattanó, 3 blokk)

Nagykőrösi Sólymok KE – Veszprémi Egyetem 80-81 (28-17, 16-11, 13-22, 23-31)

Két merőben ellentétes félidőt produkálva hosszú idő után ismét idegenbeli sikernek örülhettek a veszprémiek, miután elképesztő izgalmak közepette legyőzték a Lakosa vezette Nagykőrös gárdáját. Az amúgy a Szolnok kötelékeibe tartozó játékos irányításával folyamatosan húzott el az első játékrészben a házigazda, amit a vendégek is ”segítettek” pontatlan játékukkal. A nagyszünet viszont Szájer József legénységének használt jobban, mintha egy teljesen más csapat jött volna ki a pályára, Mérész Csaba vezetésével apránként dolgozta le hátrányát a Veszprém együttese, de hét pont így is megmaradt a nagykőrösi előnyből a záró felvonásra. Hazai oldalon Kovács Sándor, míg a vendégeknél Faragó Peti vette a hátára csapatát a negyedik etapban, de újra Mérész lett a főszereplő, a rutinos játékos hosszú idő után ugyanis egy triplával vezetéshez juttatta együttesét, amely úgy tűnt lendületet is kap ettől, de Lakosa még egy utolsó rohamot indított a nagykőrösieknél. Fel is zárkóztak egy pontra, de a végjátékban higgadt tudott maradni a tapasztaltabb játékosat felsorakoztató Veszprém, amely sikerével nyolc mérkőzés után nyert ismét idegenben.

Nagykőrös: Lakosa (35/3 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda, 15 kiharcolt fault, 5 gólpassz, 46 VAL), Angyal (9 pont, 3 lepattanó, 2 gólpassz), Mácsai (6 pont, 6 lepattanó)

Veszprém: Nagy R. (19/6 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 12 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Mérész (16/6 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Fekete (11 pont, 11 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Faragó (18/9 pont, 4 szerzett labda)

TF-Budapest – Kecskeméti Főiskola 91-70 (26-18, 18-14, 14-18, 33-20)

Több jó egyéni teljesítményének és a kecskemétiek tartalékosabb összeállításának köszönhetően könnyedebb győzelmet arattak a fővárosiak, mint azt előzőleg vártuk. A meccs ennek ellenére csak az utolsó negyedben dőlt el, addig tudta tartani magát a kulcsembereit nélkülöző vendég együttes, a TF azonban nagyobb sebességi fokozatba kapcsolva lerohanta a hajrában Forray Gábor tanítványait. A hazaiaknál öten is elérték a tíz pontos határt, közülük is kiemelkedett Goda László teljesítménye, aki dupla-duplával vezette győzelemre csapatát. A vendégeknek a vereség okát leginkább a pocsék dobóteljesítményben (22/60 - 37 % mezőnyből) és a 19 eladott labdában kell keresniük…

TF-Budapest: Goda (11 pont, 14 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 kiharcolt fault), Moravcsik (18 pont, 3 szerzett labda, 6 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Béres (10 pont, 7 lepattanó), Katona (18/12 pont, 3 szerzett labda), Szobi (18/9 pont, 3 leapattanó, 3 eladott labda)

Kecskemét: Lakits (17 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda, 8 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Velkey (10 pont, 4 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Pongó (10/3 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda)

Tiszaújvárosi Tisza Tv-Phoenix KK - Győrszol-Széchenyi Egyetem 57-73 (24-24, 10-16, 10-18, 13-15)

A tapasztalat győzedelmeskedett a fiatalság felett, a borsodiak csupán egy negyedig tudták tartani magukat Pankárék ellen, utána fokozatosan adták meg magukat a győrieknek. Csupán Benőcs Dávid és Kóthay László tudtak tíz pont fölé jutni hazai oldalon, a többiektől nem sok segítség érkezett, még talán az ifjabbik Benőcs nyújtott értékelhető produkciót, de ez édeskevés volt a kezdő ötösükre támaszkodó vendégek ellen. A Tiszaújvárosnak még úgy ahogy sikerült rendeznie a védekezését, ám a támadójátékukat a kapkodás és a pontatlanság jellemezte, amivel nem csak a mérkőzés, de nagy valószínűséggel a továbbjutás is elúszott.

Tiszaújváros: Kóthay (16/9 pont, 6 eladott labda, 6 kiharcolt fault), Benőcs D. (16 pont, 11 lepattanó), Benőcs V. (5 pont, 5 lepattanó)

Győr: Pankár (18/3 pont, 11 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Hegedűs (13 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 5 blokk), Csiszár (13/9 pont, 2 szerzet labda)

Rájátszás a 17-20. helyért:

Ceragem Kozármisleny SE – Óbudai Kaszások 67-71 (16-17, 10-21, 20-18, 21-15)

Villámrajtot vettek a vendégek, 0-10-nél időt is kellett kérnie a hazai együttesnek, ami továbbra sem lassította le az óbudaiakat, de az időmérő berendezés elromlása mégis kizökkentette a fővárosiakat a ritmusból, aminek köszönhetően nagy nehezen belejött a játékba a Kozármisleny is. A második negyedre rendeződni látszódtak a problémák, ami meg is nyugtatta a Kaszások gárdáját és gyors gólokkal operálva fokozatosan távolodott riválisától. A térfélcserét követően többször is 15 pontra tudta duzzasztani a különbséget a vendég gárda, de a házigazdák a Lánczos-Gémes-Boldizsár trió vezérletével mozgósították utolsó tartalékaikat is, amivel sikerült behozhatónak tűnő differenciára csökkenteniük a hátrányukat. A továbbjutásra ennek ellenére az óbudaiaknak van nagyobb sanszuk odahaza.

Kozármisleny: Lánczos (14/3 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 kiharcolt fault), Gémes (11 pont, 10 lepattanó,), Boldizsár (15 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 5 kiharcolt fault)

Kaszások: Mike (15/3 pont, 10 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Kollár (20/6 pont, 2 gólpassz), Dohar (14/6 pont, 4 lepattanó)

(A mérkőzésről készült statisztika megbízhatóságáról csak annyit, hogy a vendégek amúgy sokat játszó centere, Horváth Márton nem is szerepel benne, és többek adata sem helytálló, legfőképp a játszott percek tekintetében. Így a statisztikai lapból nem kaphatunk reális képet a mérkőzésről.)

DEAC – MAFC 88-104 (19-24, 22-25, 19-22, 28-33)

Negyedről negyedre, apránként őrölte fel vendéglátóját a MAFC gárdája, megnyugtató előnyt szerezve a budapesti visszavágóra, amivel gyakorlatilag biztossá vált a nagy múltú klub bennmaradása. Míg a ”műegyetemieknél” több jó teljesítmény is akadt (heten zártak dupla számhegyű VAL pontszámmal és hatan termeltek tíz pont felett), addig a debreceniek szekerét az Asztalos Soma-Nagy Benedek duó próbálta előre tolni, kevés sikerrel. Hiába vetett be mindenkit a hazaiak mestere, a B csoportos szinten rutinosabb játékosokból álló MAFC együttese kisebb rotációval is könnyedén vette be Debrecen városát.

DEAC: Asztalos (26/6 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 kiharcolt fault), Nagy B. (19/9 pont, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 7 gólpassz), Bak (8 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz)

MAFC: Radovics (21/3 pont, 6 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Kovács Á. (16/3 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 eladott labda, 6 gólpassz), Koncz (13/3 pont, 5 lepattanó), Fodor (8 pont, 6 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Misek (18 pont, 5 eladott labda, 5 kiharcolt fault)

Rájátszás a 21-23. helyért:

FKSZC-Sárvár – Szerencs VSE 70-47 (24-8, 12-13, 13-6, 21-20)

Óriásit kellene javulnia a Szerencsnek ha legalább a vigaszágon szeretne valami maradandót produkálni, mert a Sárvár valósággal legázolta a borsodiakat a párharc első meccsén. Két negyedben sem tudta elérni a tíz pontot a vendég együttes, ami valljuk be, még a másodosztályban is igen ritka ”bravúr”. Endrész ugyan mintha a hosszú kihagyás után kárpótolni szeretné társait, sorra hozza a kiemelkedő teljesítményeket, de most még nagyobb szakadék tátongott közte és a csapat többi része között. Ez pedig kevés lesz a Sárvár rutinosabb játékosai ellen, akik közül Feigl masszív dupla-duplával bizonyult csapata legjobbjának.

Sárvár: (Feigl (11 pont, 21 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Horváth D. (14/3 pont, 4 eladott labda, 10 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Szabó D. (11 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda), Szendi (7 pont, 7 lepattanó), Horváth P. (14/3 pont, 5 eladott labda, 4 gólpassz)

Szerencs: Endrész (22 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 eladott labda, 8 kiharcolt fault), Kállai (6 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda)