NB I B - Az arany kapujában a Salgótarján

Elérkeztünk a másodosztály utolsó felvonásához, a hétvégén lejátszották a feljutásért folyó döntő első mérkőzést. A meglepetéscsapat Baja hazai pályán szerette volna egy újabb bravúrral megörvendeztetni a teltházas publikumot, de a Salgótarján keresztülhúzta a bácskaiak számítását, így már csak egy győzelemre van a végső sikertől. A harmadik helyért folyó párharcban a Bonyhád sovány, két pontos előnyt tudott kiharcolni az egri visszavágóra.

(Az eredményre kattintva a mérkőzés statisztikája jelenik meg.)

Döntő:

Bajai Bácska FKE - Salgótarjáni KSE 83-91 (22-21, 20-32, 23-18, 18-20)

Nagyon fogadkoztak Baján, hogy a Nagykanizsa és az Eger kiejtése után a toronymagas esélyesnek tartott Salgótarjánt is sikerül elkapniuk, de a bravúr ezúttal elmaradt. A szezon elején már egyszer megmérkőztek itt a felek, akkor a hazai csapat 78-63-ra múlta felül a nógrádiakat, akiknek akkoriban még az is kérdéses volt, hogy egyáltalán kiállnak-e a mérkőzésre. Azóta rendeződtek a viszonyok Salgótarjánban, érkeztek a Surmann fivérek, akik óriási lökést adtak a csapatnak, csak úgy, mint a döntő első mérkőzésén, ahol Péter hét, míg öccse, Gábor öt gólpasszal szolgálta ki a társakat, köztük a 24 pontig jutó Godenát és a 25-öt szóró Gorskit. Hiába kezdett jobban a Délity vezette (26/9 pont, 8 lepattanó) házigazda, a tarjániaknak a bajnokság során szinte már ”védjegyükké” vált, hogy beragadnak a rajtnál, így csak a második negyedre melegedtek be, amit be is húztak 12 ponttal, megnyugtatónak tűnő előnyt szerezve a nagyszünetre. A Baja azonban felszívta magát a térfélcserét követően, visszajöttek Ágfalviék a meccsbe, ám a nógrádi alakulat két jól elhelyezett hárompontossal ismét ellépett riválisától és végül biztosan hozta a döntő pontgazdag első felvonását. Hazai pályán le is zárhatja a két győzelemig tartó finálét a Salgótarján, de ne feledjük, az alapszakasz során a Baja tudta legjobban megszorítani Sebőkéket a bevehetetlen nógrádi katlanban (76-66). Veretlenség ide vagy oda, a rájátszás, és pláne a döntő már egészen más műfaj, itt tényleg bármi megtörténhet, ahogy azt a bácskai csapat már többször is bebizonyította az egyenes kieséses szakaszban…

Baja: Ágalfvi (24/6 pont, 9 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Délity (26/9 pont, 8 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Hosszú (19/12 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 8 kiharcolt fault), Mándity (9 pont, 5 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 4 blokk)

Salgótarján: Gorski (25/3 pont, 10 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Godena (24 pont, 11 lepattanó), Surmann G. (13/6 pont, 4 szerzett labda, 5 gólpassz), Surmann P. (11/3 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 7 gólpassz)

3. helyért:

Bonyhádi KSE - EKF-Eger-HÉSZ SE 76-74 (20-18, 13-28, 26-18, 17-10)

Egy félidőn keresztül nyeregben érezhette magát az Eger, 20 perc játékot követően úgy tűnt, csak formalitás lesz a visszavágó, miután a vendégek 13 pontos vezetését mutatta az eredményjelző tábla. A Bonyhád azonban megrázta magát a második félidőre, a harmadik etap közepétől a negyedik negyed derekáig majd 20 pontot vert rá a hevesiekre, és miután a záró felvonásban sikerült 10 dobott pontnál megállítania az egri együttest, 6,2 másodperccel a vége előtt, egy pontos hátárnyban esélyük nyílt a mérkőzés megnyerésére. A dobást a legeredményesebb hazai játékos, Lukács Attila (24/12) vállalta magára, aki a sarokból be is vágta a győzelmet jelentő triplát. Némi vigaszra adhat okot a vesztes félnél, hogy Máté Balázs újra megtalálta a dobóformáját, a hevesiek legponterősebb játékosa 32-vel zárta az összecsapást, közte öt triplát elsüllyesztve a bonyhádi gyűrűben. Nagy csata várható a visszavágón is, ismerve az elődöntő történéseit, ahol az Eger ledolgozhatónak tűnő hátrányát nem sikerült eltüntetnie, míg a tolnaiak megszorongatták a bajnoki cím legfőbb várományosát, a Salgótarjánt idegenben.

Bonyhád: Lukács (24/12 pont, 6 lepattanó), Panta (17 pont, 6 lepattanó), Kovács B. (11/3 pont, 7 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Jilling (12 pont, 4 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 6 gólpassz)

Eger: Máté (32/15 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 5 kiharcolt fault), Zsemlye (14 pont, 10 lepattanó, 3 gólpassz), Kováts R. (10 pont, 4 lepattanó)

A győztes kosár:

5. helyért:

SMAFC-NYME - MTK Törökbálint 84-75 (18-19, 10-20, 26-18, 30-18)

Nagy csatát hozott a soproni első mérkőzés, az indulatoktól sem mentes találkozón Hajmásy irányításával (33/21) jobban kezdett és sokáig magabiztosan vezetett is a Törökbálint, ám a végére elfogytak a vendégek, a SMAFC pedig okos játékkal végül simán hozta a ”kötelező" hazai pályán. Balogh volt a nyerőember a hűség városában, a meccs előtt a szezon legjobb soproni játékosának választott bedobó 31 ponttal vezette győzelemre csapatát, fontos pillanatokban szerzett kosaraival lendítve át a holtpontokon a házigazdákat. A visszavágó is hasonlóan parázs hangulatú összecsapást ígér, a kilenc pontos előny bár megnyugtató lehet, korántsem biztos, hogy elegendő lesz Törökbálinton az ötödik hely megszerzéséhez.

SMAFC: Balogh G: (31/15 pont, 6 kiharcolt fault, 2 blokk), Csaplár-Nagy A. (10 pont, 10 lepattanó, 2 blokk), Herczeg (13/3 pont, 8 lepattanó), Szlávik (13/3 pont)

Törökbálint: Bihari (21 pont, 11 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 eladott labda, 9 kiharcolt fault), Hajmásy (33/21 pont, 4 eladott labda)

7. helyért:

PTE-PEAC PVSK - Kanizsa KK 67-72 (14-15, 10-23, 20-11, 23-23)

Pontszegény első etap után nagyobb iramra váltott a Balogh-Beák-Bus trió fémjelezte Nagykanizsa és 14 pontos előnyt gyűjtött a félidőre. A térfélcserét követően elkezdtek kapkodni a vendégek, a zalaiak hibáit pedig gyors gólokkal büntette a pécsi együttes és a negyed végére látótávolságon belülre kerültek a baranyaiak. A végjátékot rengeteg szabálytalanság tette kicsit szaggatottá, de a kanizsaiak higgadtak tudtak maradni, így először az idei rájátszás során előnyből várhatják a (hazai) visszavágót.

PEAC: Halász (22/3 pont), Sipos (14 pont), Pöttendi (10 pont)

Kanizsa: Beák (17/6 pont), Balogh (11/6 pont), Bus (10/3 pont)

9. helyért:

TF-Budapest - Győrszol-SzESE 76-63 (17-17, 27-14, 14-13, 18-19)

Egy negyednyi jó játékkal sikerült elegendőnek tűnő előnyt szereznie a visszavágóra a TF együttesének, bár biztos, hogy pokoli percek várnak a Mehmedovics legénységre Győrben. A győzelem kulcsát a jobb hárompontos százalékban (36 ill. 13) és a lepattanócsata megnyerésében (34-28) kereshetjük, utóbbinál külön bravúr, hogy a palánk közelében igen masszív Pankár-Hegedűs párost sikerült ”lenyomnia” a lecsorgó labdák begyűjtésében a Sztányay-Goda kettősnek. A két győri játékos most is a hátán cipelte csapatát, de melléjük senki nem tudott felzárkózni, míg a fővárosiaknál a több kiegyensúlyozott teljesítmény is szerepet játszott a sikerben.

TF: Sztányay (14 pont, 12 lepattanó), Moravcsik (15/6 pont, 4 kiharcolt fault), Katona (17/12 pont, 6 kiharcolt fault)

Győr: Pankár (15 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 8 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Hegedűs (20 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda, 5 blokk)

11. helyért:

Nagykőrösi Sólymok KE - Budapest Honvéd 77-78 (26-16, 23-10, 8-32, 20-20)

Nem kímélte egymást a két fiatal együttes, az ellentétes félidőket hozó mérkőzés után abszolút nyílt maradt a párharc végkimenetele, habár a Nagykőrösnek van több oka a kesergésre, hiszen 23 pontos előnyt adtak el egy negyednyi játék alatt. A térfélcserét követően mintha az öltözőben ragadt volna a hazai csapat, a Honvéd Kwame és Tursics vezérletével átrohant a házigazdákon, Lakosáék pedig csak külső szemlélőként figyelték ahogy fokozatosan olvad el óriási előnyük. A vége egy pontos vendég siker lett, de a nagykőrösi gárdának idegenben sem kell feltartott kezekkel pályára lépnie, amit jónéhány bravúr győzelem is bizonyít az idei bajnokságból.

Nagykőrös: Lakosa (17/3 pont, 7 lepattanó, 7 gólpassz), Tóth V. (14/3 pont, 4 szerzett labda, 4 gólpassz), Nagy B. (15/6 pont, 4 lepattanó)

Honvéd: Kwame (17/3 pont, 7 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Tursics (19/9 pont, 7 kiharcolt fault), Sétáló (6 pont, 4 lepattanó, 4 blokk)

13. helyért:

Kecskeméti Főiskola – EnterNet Vásárhelyi Kosársuli 80-71 (18-11, 16-17, 27-21, 19-22)

Ebédidőben feszült egymásnak a két keleti rivális, a korai időpont pedig a vendégeket zavarta meg jobban, a lendületes és pörgős kosárlabdát erőltető Kecskemét hamar állva hagyta a csongrádiakat. A folytatásban sem változott a játék képe, a Vásárhely hibáit rendre kihasználta a házigazda és már 17 ponttal is vezetett a második félidőben. A hajrában aztán Czibere és Vas tettek róla, hogy maradjon még esélye a Kosársulinak a hazai visszavágóra, így a mérkőzés képe alapján kisebb bravúr, hogy megúszta 10 ponton belüli vereséggel a Vásárhely.

15. helyért:

Tiszaújvárosi Tisza TV - Veszprémi Egyetem 69-63 (14-16, 12-15, 20-12, 23-20)

Jobban kezdtek a vendégek, Kováts és Faragó vezérletével egy félidőnyi játék után veszprémi vezetéssel vonultak nagyszünetre a csapatok. A fordulás után azonban az addig csak három pontig jutó Mohácsi megemberelte magát, egymás után szórta a triplákat, végül 19-et tett be a közösbe, amivel szűkös, hat pontos előnyhöz juttatta (szezon végi) csapatát a veszprémi visszavágó előtt.

Tiszaújváros: Mohácsi (19/12 pont), Lajsz (14 pont), Tóth T. (12/6 pont, 6 lepattanó), Kóthay (10/3 pont, 4 eladott labda, 4 kiharcolt fault)

Veszprém: Fekete (17/9 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda), Faragó (11 pont, 4 lepattanó, 9 kiharcolt fault), Czakó (6 pont, 10 lepattanó), Mérész (11/3 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda, 5 kiharcolt fault)

17. helyért:

MAFC – Óbudai Kaszások 83-65 (20-23, 15-21, 18-11, 30-10)

Három negyedig úgy tűnt, a Kaszások nem, hogy megtartja, de még rá is tesz az első mérkőzésen összeszedett előnyére, miután kihasználva a MAFC-osok haloványabb dobóformáját lépésről lépésre távolodott vendéglátójától az óbudai együttes. Ám a házigazdák a paksi légió (Kerpel-Fronius, Kovács) és Fodor büntetőivel mindent egy lapra feltéve támadtak az utolsó felvonásban, a rohanós játék pedig célba ért, a Kaszások elfáradtak, a MAFC pedig vérszemet kapva ledolgozta a hátrányát és a maga javára fordította a párharcot.

MAFC: Kerpel-Fronius (29 pont, 7 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 3 szerzett labda, 3 eladott labda), Kovács Á. (17 pont, 9 lepattanó, 9 kiharcolt fault, 7 szerzett labda, 5 eladott labda, 6 gólpassz, 2 blokk), Fodor (16/3 pont, 7 kiharcolt fault, 6 szerzett labda, 3 gólpassz)

Kaszások: Dohar (11/3 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz), Nagy B. (10 pont, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 5 gólpassz), Mike (8 pont, 7 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 3 szerzett labda, 3 eladott labda), Losonczy )17/3 pont, 3 szerzett labda, 6 eladott labda)

A párharc végeredménye: 168-161 a MAFC javára.

19. helyért:

DEAC - Ceragem Kozármisleny 96-84 (20-23, 19-16, 37-19, 20-26)

A harmadik negyedbeli gólesőnek köszönhetően elérhető közelségbe került a DEAC számára, hogy ledolgozza az első mérkőzésen összeszedett 24 pontos hátrányát, de a rutinosabb kozármislenyiek Gémes Levente dupla-duplájával, valamint a Lánczos-Boldizsár-Schaffer trió hatékony közreműködésével összeszedték magukat a záró felvonásra és megőriztek 12-t az előnyükből, ami egyben a bennmaradást is jelentette kis baranyai csapatnak. A hazaiaknál villogtak a fiatalok, a 19-el záró Asztalos irányításával becsületesen küzdöttek az utolsó percekig, de hiába a szép otthoni búcsú, az odavágón bekapott nagyobb zakó a szimpatikus debreceni csapat kiesését jelentette a B csoportból.

DEAC: Asztalos (19/6 pont, 3 szerzett labda), Bak (13 pont, 7 lepattanó), Kerezsi (13 pont, 5 szerzett labda), Nagy B. (21/6 pont, 3 eladott labda, 5 gólpassz)

Kozármisleny: Gémes (18 pont, 14 lepattanó, 4 eladott labda), Lánczos (123 pont, 6 kiharcolt fault), Boldizsár (18 pont, 5 kiharcolt fault), Schaffer (15 pont, 7 lepattanó)

A párharc végeredménye: 180-168 a Kozármisleny javára.