NB I B: Az MTK óriási győzelme első helyet ért Bonyhádon

Véget ért az NB I B alapszakasza, méghozzá több érdekes eredménnyel. Az MTK nem kis meglepetésre megnyerte a Nyugati Csoportot, miután idegenben verte meg nagyon a rivális Bonyhádot, a Debrecen pedig hozta a papírformát és biztosította továbbjutását a másik oldalon. Lássuk, hogyan alakultak az egyes összecsapások!

Kelet

DEAC – Tiszaújváros 88:67 (27:22, 13:7, 20:16, 28:23)

Nagy Botond irányításával fokozatosan lépett meg a DEAC a vendégektől. Nyolc-kilenc perc után hét, a második negyed közepén pedig már tíz ponttal vezettek a hazaiak (36:26). Nagyjából ekkor fagyott be a mérkőzés, a félidő utolsó három percében nem esett kosár. A nagyszünet után, ahogy a Hódmezővásárhely ellen is, most is beragadt a DEAC. A vendégek négy büntetővel és egy mezőnygóllal öt perc alatt hat pontot faragtak a hátrányukból (40:35). Takács Dániel fújt ébresztőt a hajdúságiaknak, pontjaival újra jelentősebb előnyt építettek fel a hazaiak (60:44). Az utolsó játékrészben egy 17:3-as menettel lerohanta ellenfelét a DEAC, és ezzel már harminc ponttal vezetett (77:47). A Tiszaújvárost az mentette meg a nagyobb szégyentől, hogy a hazaiak cseresora fejezte be a mérkőzést.

DEAC: Kovács (17/3 pont), Nagy Bo. (16/6 pont), Takács (10 pont, 7 lepattanó).
Tiszaújváros: Kóthay (20/6 pont, 6 kiharcolt fault), Varga (16/3 pont, 5 kiharcolt fault).

Salgótarján – Eger 82:89 (19:22, 20:18, 24:30, 19:19)

Erdei Ádám hárompontosával kezdődött a mérkőzés, és ez szimbólum is lett az északi rangadón: a Salgótarján akárhányszor egyenlített, az egri irányító mindig beszórt a triplát. Ezt a kűrt háromszor táncolták el, de a tarjániak eszméltek, és igyekeztek egyből átvenni a vezetést. Bánatukra ezek az pillanatok sem tartottak sokáig, mert Máté Balázsék mindig azonnal rendet raktak. A második félidőre a két-hárompontos hevesi előnyből három-öt pontos lett. A kiélezett meccsen neurológiában ötösre vizsgáztak az egri főiskolások, a Salgótarján szívós piócaként tapadt az ellenfelére, de megroggyantani nem tudta.

Salgótarján: Gorszkij (22/3 pont, 7 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Oluics (19/9 pont), Sebők (17/6 pont, 7 kiharcolt fault).
Eger: Máté B. (27/12 pont, Erdei (21/12 pont, 10 lepattanó), Garamvölgyi (12 pont), Zsemlye (6 pont, 8 lepattanó).

MAFC – Bp. Honvéd 106:83 (35:13, 21:20, 25:23, 25:27)

Mintegy háromszáz néző látogatott ki a kosárlabda örökrangadójára, akik remek hangulatot varázsoltak a Gabányiba. A MAFC meg is hálálta a szurkolást, míg a vendégek elaludták a rajtot. Négy perc után, Fekete Csaba két triplája után már 16:4-re vezettek a hazaiak. A következő négy percet tudta kiegyenlítetté tenni a Honvéd, utána viszont megint nem találtak a gyűrűbe, így a MAFC egy félidőre elég ponttal zárta az első negyedet (35:13).

A kisszünet után rangadóhoz méltó szoros meccset játszottak a csapatok, a különbség se nem csökkent, se nem növekedett. A harmadik negyed elején viszont markánsan változott a Honvéd játéka, öt perc alatt gyors támadásokkal és Máté Márk hárompontosával megfelezték a hátrányukat (62:50). A tavaly még honvédos Tursics Krisztián indította be újra a MAFC-ot, és vezérletével egy 16:2-es szériát futottak a hazaiak (78:52). Hiába nézett ki úgy, hogy ledolgozhatatlan a Honvéd hátránya, az utolsó etapban sem ült le a mérkőzés. Sőt, a dinamikus játékot néha paprikás hangulat kísérte. A közönség-szórakoztató rangadót az első negyedben összeszedett előnyével nyerte meg a MAFC.

MAFC: Lakosa (22/3 pont, 5 kiharcolt fault), Fekete (18/9 pont, 11 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Tursics (17/9 pont), Vavra (14/6 pont), Misek (11 pont, 5 kiharcolt fault).
Honvéd: Máté (18/6 pont, 5 kiharcolt fault), Szeleczky (14 pont, 7 kiharcolt fault), Kwame (12 pont), Szalay (11 pont), Szollár (10 pont, 5 kiharcolt fault).

DEAC – MKB-Euroleasing Vasas 77:59 (20:14, 23:10, 13:23, 21:12)

A Tiszaújváros szerdai legyőzése után biztossá vált a DEAC számára, hogy amennyiben legyőzi a Vasast, sikeres tavaszi hadjárata következtében a felsőházban folytathatja. Talán pont a nagy tét volt az oka, hogy nem találtak be a Vasas zónája ellen, így jó ideig a vendégek vezettek és irányították a játékot. Ekkor a debreceniek a szerdán is kiválóan működő letámadózónájukhoz nyúltak, ami látványos zavart okozott a Moravcsik Áront nélkülöző pasarétieknél. Eredményes védekezésük mellé kiváló dobóforma társult, így Takács Dániel vezetésével jelentősen elléptek a védekezést gyakran váltogató Vasastól (43:24).

A lefutottnak tűnő meccs a második félidőben újra izgalmakat hozott. Ritmust fogott a fiatal vendég gárda a DEAC második sora ellen, de később hiába jöttek vissza  a hazai kulcsemberek, a szagot kapott Vasas vészesen közeledett. A negyedik negyed elejére már hat ponting zárkóztak Lang Mátéék (56:50), de ekkor Nagy Botond percei következtek. A hajdúsági irányító hat pontjával újra lépéselőnyben volt a DEAC, de nem sikerült megtörni a fővárosi akadémistákat. Újabb roham után, égy perccel a vége előtt újra ott loholtak a DEAC  nyakán (62:59). Azonban a Forma-1-es közvetítésekből is jól tudjuk, más dolog szélárnyékban tapadni és megint más dolog előzni... A hazaiak újra elhúztak, a Vasas pedig már a juniorokat küldte pályára, így alakult ki a játék képéhez képest nagyobb arányú, de mindenképpen megérdemelt DEAC-győzelem.

Meg kell említeni, hogy a záró etap során sajnos nem csak az eredmény alakulása miatt ugrált a jelenlévők vérnyomása. A barátias légkör ellenére, a sípmesterek elvesztették a fonalat és csúnya bakikat vétettek. A hazaiak a negyed elején, a vendégek pedig a végén kérhettek rajtuk számon több ítéletet – szemmel láthatóan joggal.

DEAC: Takács (20 pont), Kovács (14/6 pont, 6 lepattanó), Nagy Bo. (16/9 pont), Nagy Be. (2 pont, 9 gólpassz).
Vasas: Lang (11 pont), Nagy Sz. (6 pont, 13 lepattanó).

Tiszaújváros – Vásárhely 77:88 (14:21, 15:21, 20:18, 28:28)

Azzal, hogy pénteken a DEAC legyőzte a Vasast, már biztossá vált, hogy a Vásárhely idén sem tud felsőházba kerülni. Ennek ellenére tisztességes sportemberhez méltóan komolyan vették a mérkőzést, és hat percnyi szoros játék után Vas Péter és Nyilas István tripláival meg is léptek. A második negyedben is próbálta tartani magát a Tiszaújváros, de a játékrész végére újra elfogyott az energia (29:42).

Úgy nézett ki, hogy a második félidő sem hoz változást, de a negyedik negyed elején Lajsz Gergely hat pontjával váratlanul újra szoros lett a mérkőzés (55:60). Sőt, aprólékos, de masszív munkával az utolsó perc előtt már csak egy kosár volt a különbség a két csapat között (73:75). Ahogy a mérkőzés elején, újra Vas Péter hárompontosával kezdett érvényesülni a rutin és az erősebb keret a végjátékra. Talán, ha a hazaiak távoli dobásai jobban ülnek (4/22 – 18,2%), lett volna esélyük a győzelemre.

Tiszaújváros: Lajsz (22 pont, 10 lepattanó), Kóthay (19 pont, 7 kiharcolt fault), Tóth (15/9 pont).
Vásárhely: Vejinovics (22/6 pont, 10 lepattanó), Vas (12/6 pont), Nyilas (12/6 pont), Czibere (9/3 pont, 7 kiharcolt fault).

Szolnoki Olaj U23 – Mercedes-Benz 59:58 (25:7, 12:12, 15:17, 7:22)

Mészáros Máté és a Pongó-testvérek nélkül érkezett a kecskeméti U23-as gárda Szolnokra. A vendégek beugrói nem tudtak élni a bizonyítási lehetőséggel, a Tisza-parti U23-asok 12:0-val indították a mérkőzést, majd a második negyed elejére már majdnem húsz ponttal is vezettek (27:7). Ez volt az utolsó pont, amikor száguldott a Szolnok, mert a fennmaradó huszonhét percben már csak kínkeserves huszonkét pontra futotta erejükből. Hiába a hazaiak lefulladása, a Mercedes motorja is köhögött. Ugyan Kovács Barnabás hárompontosai üdítő pillanatai voltak a mérkőzésnek, a harmadik negyed közepén még mindig jelentős előnye volt a Szolnoknak (47:26). Innen indultak be vendégek, akik egy perccel a vége előtt ki is tudtak egyenlíteni, de Mándoki Tamás keze kétszer nem remeg meg a büntetővonalról, egy ponttal nyertek a szolnoki U23-asok.

Szolnok: Csaba (22/6 pont, 7 lepattanó), Mándoki (11/3 pont, 7 lepattanó, 6 kiharcolt fault).
Kecskemét: Kovács (19/15 pont), Kuntics (17/6 pont).

Óbudai Kaszások – Nagykőrös 91:59 (29:14, 15:20, 22:15, 25:10)

Bár a vendégek tartalékosan léptek pályára, még ehhez képest is meglepően simán tudott nyerni a Kaszások. Korona Zsolt idénycsúcsával a hazaiak már az első negyedben sem hagytak esélyt a Nagykőrösnek. A második etapban javított teljesítményén a Lakosa-legénység, de a nagyszünet után egy 16:0-s hazai rohammal eldőlt a mérkőzés. Ha a mutatott játékát tartani tudja a Kaszások, akkor jövőre is biztos részt vevői lesznek a másodosztálynak.

Kaszások: Korona (22/12 pont), Nagy B. (21/6 pont), Kováts (13 pont, 9 lepattanó, 8 kiharcolt fault), Mészáros (12/6 pont), Mondzinger (11 pont, 9 lepattanó).
Nagykőrös: Rácz (16/12 pont), Mácsai (12/3 pont, 7 kiharcolt fault), Jurászik (11/9 pont), Kovács (10 pont).

Nyugat

Pápa – MTK Törökbálint 75:72 (20:25, 15:15, 22:12, 18:20)

Annak reményében érkezett Pápára az MTK, hogy folytatja győzelmi szériáját. Bódi Ferenc volt a legeltökéltebb, kilenc pontot szerzett rövid idő alatt. Elég hamar elszakadt a cérna Kálmán Lászlónál, a saját kosara után reklamált, aminek a vége az lett, hogy kiállították! A megítélt büntetőket Szarvas Gábor értékesítette, ezzel pedig már nyolc ponttal vezettek a vendégek (10:18) hat perc után. Azzal, hogy a Pápa hirtelen elvesztette vezérét, nagy lehetőség kínálkozott a törökbálintiak előtt, mégsem tudták kihasználni. A hazaiak jól tartották magukat, a nagyszünetben pedig rendezhették soraikat.

A harmadik negyedben Keresztes Rafaelék egy perc alatt megfordították a mérkőzést (41:40). Sokáig fej-fej mellett haladtak a csapatok, de a játékrész második felében Henrik István triplájával már hét ponttal vezetett a Pápa (55:48). Az utolsó negyedben tartotta előnyét a Pápa, ami leginkább annak köszönhető, hogy a vendégoldalról csak Bódi volt képes pontot szerezni. A baj nem jár egyedül, Bihari Máté orra eltört egy palánk alatti küzdelemben. Már tíz ponttal is vezetett a Pápa (71:61), ekkor lépett színre Wehner Zoltán, azonban hiába a három tripla és a két büntető, nem volt már idő megmenteni a mérkőzést.

A Pápa csapatkapitánya nehéz mérkőzést tett még nehezebbé, de a csapat minden tagja hozzá tudta rakni azt a pluszt, amivel pótolható egy maghatározó játékos. Ezzel szemben az MTK vereségének fő oka, hogy a Szarvas-Wehner-Bódi veterántrió mögött nem volt erő, a fiatalabbak közül csak hárman tudtak pontot szerezni, és mindössze csak tizenhetet.

Pápa: Henrik (15/9 pont), Keresztes (12 pont, 7 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Horváth A. (10 pont).
Törökbálint: Bódi (26/6 pont), Wehner (19/9 pont), Szarvas (10 pont, 8 kiharcolt fault).

Bonyhád – MTK Törökbálint 71:86 (19:26, 21:22, 16:27, 15:11)

A törökbálintiak hétközi vereség ellenére a nyugati első hely volt a tétje a Bonyhád – MTK rangadónak. A vendégek hangolódtak rá jobban a derbire, az első hat dobásukat nem hibázták el, míg a saját gyűrűjüket bedeszkázták (2:15). A második negyed elejére nézett ki úgy, hogy a Bonyhád le tudja dolgozni kezdeti hátrányát (26:30), de Szarvas Gáborék megrázták magukat és újra nyolc-tíz ponttal vezettek.

A második félidőt is jobban kezdték a vendégek, Baross Kristóf pontjaival már majdnem húsz ponttal égett a listavezető Bonyhád (40:58). Faragó Péter próbálta menteni a menthetőt, de a hazaiak megközelíteni sem tudták az MTK-t, akiknél – a pápai mérkőzéssel ellentétben – a cserék is hozzá tudtak tenni a sikerhez. A negyedik negyed elején Csempesz Balázs triplájával már áthidalhatatlan szakadék tátongott a két csapat között (56:78). A hazaiak erejéből már csak arra futotta, hogy kicsit tompítsák a vereséget, de ezen a meccsen többen is adósak maradtak a pontokkal.

Az MTK oda-vissza verte a nagy rivális Bonyhádot, a mostani azért is nagy siker, mert két játékosa is hiányzott. A törökbálintiak ezzel a győzelemmel megérdemelten lettek a nyugati csoport bajnokai. A tolnaiak szintén pusztán három vereséggel abszolválták az alapszakaszt, ahogy a rájátszásba a keleti oldalról érkező MAFC is. Ennek a három csapatnak van a legtöbb esélye a bajnoki döntőbe kerülni, de mögöttük olyan gárdák sorakoznak, akik bármikor képesek idegenben is nyerni.

Bonyhád: Faragó (26/9 pont, 10 lepattanó, 7 kiharcolt fault), Hegedűs (6 pont, 11 lepattanó), Tömösváry (6 pont, 9 lepattanó).
Törökbálint: Szarvas (27/15 pont, 5 kiharcolt fault), Bódi (19/9 pont, 9 lepattanó, 8 kiharcolt fault), Wehner (16/3 pont, 5 kiharcolt fault), Baross (12 pont, 13 lepattanó).

Győr – Veszprém 77:76 (16:26, 13:19, 24:17, 24:14)

A Veszprém kezdte jobban a mérkőzést, a hatodik percre már tíz ponttal vezetett (8:18). A második negyedben győriek többször próbáltak közelebb kerülni ellenfelükhöz, de a negyed végén egymás után öt triplával a vendégeknek már magabiztos előnyük volt (27:45). Sok távoli dobást emeltek el a vendégek, és ugyan csak kevés ment be, azok viszont akkor, amikor kellettek.

A harmadik negyed közepén már eldőlni látszott a mérkőzés (38:59), amikor a győriek elkezdtek védekezni. Mindig is tudtuk, hogy a támadás motorja a védekezés, ezt a tézist bizonyították a győri egyetemisták. A Veszprém nyolc percen keresztül nem tudott mezőny gólt szerezni, a hat büntetőjükkel szemben a hazaiak huszonnégy pontot rámoltak be (62:65). Az Oltárczy-Hoffmann kettős hét pontjával újra a vendégeknek állt a zászló (62:72), de a győriek még egy utolsó rohamra összeszedték erejüket. Időzítésük jól sikerült, az utolsó pillanatban Helmeczi András kosarával átvették a vezetést, és ezzel először vezettek a meccsen. A veszprémieknek még volt egy támadási lehetőségük, de dobásaik lejöttek, így Rátvay Tamás fiai nyerték meg az izgalmas egyetemi rangadót.

Hiába dobott a Veszprémben hat ember is tíz pont felett, a többiek semmit nem tudtak hozzá rakni. A győriek a diadal ellenére az alsóházban folytatják a küzdelmeket, de jól látható, hogy az idén új edzővel elkezdett munka kezd beérni. Élcsapatokkal játszottak szoros meccseket, amiből az következik, hogy amennyiben egy-két fiatallal meg tudják erősíteni a keretet, jövőre már a legjobb nyolc sem tűnik elérhetetlennek.

Győr: Gombás (24/6 pont, 10 lepattanó), Horváth (16/6 pont), Péterfai (12 pont, 7 lepattanó), Papp (10 pont).
Veszprém: Szlávik (16/6 pont), Oltárczy (16/6 pont), Hoffmann (12/3 pont, 7 kiharcolt fault), Vertetics (10/6 pont), Kováts (10 pont).

TF-Budapest – Baja 95:58 (29:12, 28:14, 21:12, 17:20)

A helyezések alapján szorosabb mérkőzést vártunk, de Mehmedovics Merim legénysége átrohant a vendég Baján. Agresszív védekezésből Beák Gábor rengeteg labdát szerzett, amiből a TF könnyű ziccereket dobott. Az első negyed végén tizenegy pontos előnynél (19:8), Hosszú Gergelyből tört elő a fenevad, és mivel elég közelről mondta bele a játékvezető arcába a nem túl szofisztikált véleményét, örülhetett, hogy nem állították ki. Ez a kis intermezzo nem zökkentette ki Katona Róbertet, aki folytatta a parádét és a félidőben már huszonhárom pontnál járt.

A nagyszünet után sem tudta rendezni a sorait a Baja. Az örökifjú Tóth Szabolcs aktív támadójátékával és precíz védekezésével nem igen tudtak mit kezdeni. A center bár merre járt, onnan gólt dobott vagy adott egy olyan elzárást, amiből egy-két passz után másnak volt helyzete. A harmadik negyed végére már majdnem negyven ponttal vezetett a TF (73:34). Az utolsó játékrészben próbálta meg kozmetikázni az eredményt a Baja, de ahogy tavaly is, idén is el vannak átkozva, hogyha a tizenegyedik kerületbe mennek játszani.

TF: Katona (25/12 pont), Tóth (17 pont, 9 lepattanó), Beák (13/3 pont, 8 szerzett labda), Szobi (12/3 pont), Mihalics (10/3 pont, 7 lepattanó).
Baja: Mándity (21 pont, 9 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Hosszú (16/6 pont), Nagy (12/3 pont).

SMAFC – PTE-PEAC 73:65 (14:15, 16:14, 22:15, 21:21)
Ahogy az várható volt, a SMAFC nyerte az egyetemek ütközetét. Mivel a két csapat között korban és ebből adódóan rutinban is elég nagy különbség van, a fiatal pécsi egyetemistáktól az is szép teljesítmény, hogy végig tartani tudták magukat. Egyedül a harmadik negyed végén volt egy kis megingásuk, és az akkor benyelt nyolc pontos hátrány kitartott a meccs végéig.

SMAFC: Karácsonyi (13/9 pont), Balogh (13 pont, 8 kiharcolt fault), Czukor (10 pont), Csaplár-Nagy (9 pont, 13 lepattanó).
PEAC: Moosz (18/6 pont), Nagy (15/9 pont, 7 kiharcolt fault), Sipos (14 pont).

Pápa – Budafok 69:60 (21:18, 20:15, 11:13, 17:14)

Szerdán is tulajdonképpen, és most Kálmán László nélkül nyert mérkőzést a Pápa. A hétközi győzelem a nyugati bajnok MTK ellen kemény munka volt, addig a szombati szűk győzelem a kiesési zónához tartozó Budafok ellen már inkább necces. A vendégek a nyolcadik percig még vezettek is (17:18), de amíg a Pápa folyamatosan rotált, addig a Budafoknak nem voltak cseréi. Ennek tudható be, hogy a szűk előnyből a második negyed közepére már jelentős hátrány lett (31:20). A nagyszünetben újra levegőhöz jutottak a vendégek húzóemberei, és fel is zárkóztak négy pontra (43:39). Meglepetésre ezt a különbséget folyamatosan tudták tartani a nem túl gólgazdag harmadik etapban, sőt az utolsó negyedben Takács Márton kosara után már az előzésre is gondolhattak a budafokiak (56:55). Lehet, hogy ez csak remény volt, de lehet, hogy a Pápa csak a mézesmadzagot húzta a vendégek előtt, mert az utolsó négy percben Keresztes Rafaelék megerőltették magukat és simán behúzták a meccset.

Pápa: Keresztes (17 pont, 10 lepattanó, 7 kiharcolt fault), Jarosevits (14 pont), Simon (12/6 pont), Vajda (11/6 pont).
Budafok: Károly (18/6 pont, 7 kiharcolt fault), Takács (12 pont), Buday (11/3 pont).

PVSK-Kronosz – Sopron KC U23 76:101 (20:28, 19:21, 18:25, 19:27)

Az élvonalbeli klubok U23-as derbijét a várakozásoknak megfelelően a soproniak nyerték. Kilenc percig szoros volt a mérkőzés, de az első negyed utolsó percében kilenc pontot kapott a PVSK. A harmadik negyedet is 9:0-lal kezdte a Sopron, így már majdnem húsz ponttal vezettek a vendégek (39:58). Nem nagyon volt olyan szakasza a mérkőzésnek, amikor a hazaik egy kicsit is tudták volna uralni a mérkőzést. Mindkét csapatban többen vannak, akikkel a jövőben számolni szeretne a klubjuk, de közülük kiemelkedik a tizennyolc éves Rátvay Tamás. Az ifjú titán harmincnyolc pontot dobott, ezzel pedig az idei alapszakasz rekordere lett.

PVSK: Somogyfoki (15 pont, 7 lepattanó), Büki (14 pont, 7 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Délity (13/9 pont, 7 lepattanó), Kőhalmi (13/9 pont).
Sopron: Rátvay (38/15 pont, 5 kiharcolt fault), Molnár (26 pont, 10 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Bus (14/3 pont, 6 kiharcolt fault), Ruják (12/6 pont, 11 lepattanó).

IDE KATTINTVA TEKINTHETŐ MEG A KÉT FŐCSOPORT VÉGEREDMÉNYE!

Fotó: mtkbasket.com