NB I B: meglepetések fordulója

Meglepetésekkel tarkított fordulón van túl a honi másodosztály mezőnye, odahaza bukott a Salgótarján, a MAFC és a Törökbálint is, míg az Eger, Vásárhely, Baja, Bonyhád kvartett tovább menetel a B csoprotban.

Keleti csoport:

Tiszaújvárosi Tisza Tv-Phoenix KK - Óbudai Kaszások 72-46 (17-13, 13-1, 25-22, 17-10)

Egy negyedig volt alsóházi rangadó a két gárda találkozója, a hazai oldalon Sitkut, a vendégeknél Nagy Bálintot nélkülöző derbi a második negyed óbudai csődje után dőlt el végleg, amikor is csupán egyetlen büntetőre voltak képesek tíz perc játék alatt a fővárosiak. A borsodiak sem életük formájában pattogtattak, de összeszedettebb játékot mutattak, ami a sok hibával tarkított mérkőzésen elég volt első győzelmük megszerezéséhez.

Tiszaújváros: Benőcs (14 pont, 12 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 blokk), Magyar (8 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 gólpassz), Lajsz (11 pont, 4 lepattanó), Varga Á. (15/3 pont, 3 lepattanó, 3 eladott labda), Tóth T. (11/3 pont, 3 lepattanó)

Kaszások: Dankó (7 pont, 15 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 eladott labda, 5 blokk), Losonczy (8/3 pont, 3 lepattanó), Korona (16/9 pont)

MAFC - Mercedes-Benz Gyár KA 70-82 (21-16, 13-17, 14-17, 22-32)

Vavra András mellé nem igazán tudtak felnőni fiatal társait, a kosaras berkekben csak ”Jackson”-ként ismert középjátékos 26 ponttal és 9 lepattanóval messze a mezőny legjobbja volt, de egyedül csupán három negyedig tudta partiban tartani együttesét, az utolsóban a terheket csapatszinten jobban elosztó Kecskemét ritmust tudott váltani és bebiztosította a győzelmét. Pongó Martin 21 egységével volt a nyerőember a vendégeknél, akik négy fordulót követően a legjobb négyben tanyáznak a Keleti csoportban.

MAFC: Vavra (26 pont, 9 lepattanó), Fodor (11 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 gólpassz), Fekete (7/3 pont, 6 lepattanó, 2 blokk)

Kecskemét: Pongó Ma. (21 pont, 4 lepattanó), Kuntics (13/6 pont, 3 eladott labda, 4 gólpassz), Pongó Má. (7/3 pont, 3 lepattanó, 4 szerzett labda)

Konecranes-Salgótarjáni KSE - MKB-Euroleasing Vasas 77-81 (18-14, 18-23, 23-18, 18-26)

A bajnokság eddigi legnagyobb szenzációját szolgáltatta a Vasas együttese, miután bevette a bevehetetlennek tűnő nógrádi erődöt és győzni tudott a tavalyi ezüstérmes otthonában. Tanács Attila eltiltása és hiánya nem lehet mentség a vereségre, a keret még így is bombaerős Salgótarjánban, igaz Borszéki egyelőre árnyéka régi önmagának, Mitic támadásban egyelőre nem opció, míg az U23-as fiatalok a derbi előtt lejátszott UP meccs miatt nem tudtak jó formát mutatni, így már kicsit érthetőbb, hogy a vérszemet kapó pasarétiek hogyan is tudták elkapni a bajnoki cím egyik esélyesét saját közönségük előtt. Ez nem jelenti, hogy kisebbítenénk a Vasas érdemeit, hiszen óriási fegyvertényt vittek véghez a dupla-duplázó Nagy Szabolcs vezetésével és felköttették az alsóházi csapatok gatyáját rendesen.

Salgótarján: Sebők (33 pont, 10 lepattanó, 4 eladott labda), Mitic (0 pont, 15 lepattanó, 3 blokk), Gorszkij (17/6 pont, 11 lepattanó, 5 eladott labda)

Vasas: Nagy Sz. (16/6 pont, 11 lepattanó), Lakosa (16/3 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda), Mohay (14 pont, 7 lepattanó), Moravcsik (13/3 pont, 5 szerzett labda, 5 eladott labda, 3 gólpassz)

Vásárhelyi Kosársuli - Nagykőrösi SKE 91-55 (19-16, 20-9, 22-19, 30-11)

A ”mindenes” Tóth Viktor és a triplaspecialista Kovács Sanyi hiányát nem tudta elviselni a nagykőrösi együttes, csupán tíz percig tudtak partiban lenni Mondzsinger vezérletével a jóval esélyesebb Vásárhely otthonában, utána a 26 pontig jutó (közte 6 trojka) Drahos fémjelezte házigazdák fokozatosan felőrölték ellenfelüket és végül magabiztos győzelemmel őrizték meg veretlenségüket a Keleti csoport élén. 33 eladott labdával ritkán lehet meccset nyerni, ez most sem ment a Nagykőrösnek, amely a lepattanót csatát is nagy különbséggel 47-22-re bukta el.

Vásárhely: Drahos (26/18 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 gólpassz), Vas (12/3 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 gólpassz), Mócsai (0 pont, 5 lepattanó, 7 szerzett labda, 4 gólpassz), Czibere (16/3 pont, 5 szerzett labda)

Nagykőrös: Mondzinger (20 pont, 9 lepattanó, 6 eladott labda), Jurászik (13/9 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda), Mácsai (9 pont, 13 lepattanó, 8 eladott labda)

Budapesti Honvéd SE - Szolnoki Olaj U23 67-71 (14-19, 11-13, 22-19, 20-20)

Úgy látszik a szolnoki fiatalokkal is számolni kell idén, miután az első fordulóban elszenvedett 30 pontos vásárhelyi zakót követően alaposan kicserélődött a gárda kerete és azóta egy teljesen más arcát mutatja az együttes. Ezt most a Honvéd sínylette meg hazai pályán, miután a Tóth Zoltán (27 pont) vezette vendégek egy pocsék dobóteljesítményt (34 ill. 38 %) hozó összecsapáson kerekedtek felül vendéglátójukon és már a középmezőnyben loholnak az élboly után, ott, ahol a Honvéd is áll jelenleg, hiába kezdte remekül, két győzelemmel a bajnokságot.

Honvéd: Kwame (15 pont, 8 lepattanó, 8 szerzett labda, 3 eladott labda, 5 gólpassz), Kovács D. (13/3 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda), Szollár (19/9 pont, 3 eladott labda)

Szolnok: Tóth Z. (27/15 pont, 4 eladott labda), Csaba (10/6 pont, 12 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda), Dumic (9 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 eladott labda)

EKF-Eger-HÉSZ SE - DEAC 80-59 (18-18, 20-9, 19-17, 23-15)

Elmaradt a rangadó Egerben, mindössze tíz percig volt partiban a DEAC a hevesiekkel, a félidőre összeszedett 11 pontos fórját növelni is tudta a térfélcserét követően a Zsemlye-Erdei-Máté trió fémjelezte vendéglátó együttes és a vártnál könnyebb mérkőzésen őrizte meg veretlenségét. A fő különbség a dobószázalékokban keresendő, míg az egriek egészen kiváló, 61 %-os pontossággal céloztak mezőnyből, addig a hajdúságiak a 40-et sem érték el (38 %) és csupán hatszor állhattak oda a büntetővonalra.

Eger: Erdei (21/9 pont. 5 lepattanó, 5 gólpassz), Zsemlye (18 pont, 3 lepattanó), Máté B. (15/3 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz)

DEAC: Kaluha (15/3 pont, 3 gólpassz), Boldizsár (10/6 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz), Nagy Bo. (12/3 pont, 3 gólpassz)

Vásárhelyi Kosársuli - Budapesti Honvéd SE 72-64 (27-16, 15-12, 17-13, 13-23)

Míg a Vásárhely tovább szárnyal, addig a Honvéd kisebb hullámvölgybe került az elmúlt időben, ez volt a fővárosiak harmadik veresége zsinórban, de pánikra azért nincs okuk a Dózsa György úton hiszen remek gárdáktól kaptak ki mindannyiszor. A csongrádiak a pontgazdag első negyed után minden etapban rá tudtak tenni még egy lapáttal, így a végén, 18 pontos vezetésnél már hátra is dőlhettek a záró szakaszra, ahol a vendégek faragni tudtak a különbségen az ismét remeklő Kwame irányításával. Drahosék egyelőre nagyon magabiztosan menetelnek, de lassan elérkeznek számukra is az igazi erőpróbák, hogy mennyire is kell számolnunk velük a felsőházért folyó csatározásban, az kétségtelen, hogy eddig meggyőző a produkciójuk.

Vásárhely: Czibere (19/9 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda), Marinkovics (15 pont, 9 lepattanó), Vas (11/3 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda), Drahos (6 pont, 6 lepattanó, 9 eladott labda, 6 gólpassz)

Honvéd: Kwame (14 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda), Kovács D. (13 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 2 blokk), Bohanek (9 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda), Szollár (11/3 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 eladott labda)

Nyugati csoport:

Győr-Szol Széchenyi Egyetem - PTE-PEAC 85-72 (23-20, 14-19, 23-21, 25-12)

A nyitó negyed közepén 11-6-ra vezetett a Győr, de két triplával fordított a vendég pécsi csapat a jelen helyzetben alsóházinak nevezhető összecsapás elején. Váltott vezetéssel haladtak felek. A második negyedben jobbára a PEAC üldözte a Győrt, ám a félidő végén egy 9-1-es rohamot bemutatva fordítottak a vendégek.

Szünet után sem eresztette egymást a két rivális, továbbra is hol győri, hol pedig pécsi vezetést mutatott a tábla. A záró szakasz előtt 60-60-as döntetlenre álltak a felek.

A záró szakasz Drevenka hármasával kezdődött, s ez egy 10-3-as győri roham kezdetét jelentette. A szakasz közepén Sipos Ádám s Horváth Gergely "váltottak" triplát. A 37. percben még 75-70-re visszakapaszkodott a PEAC, de onnan egy 6-0-lal megadta neki a kegyelemdöfést a hazai csapat.

Győr: Papp (23/3 p., 11 lep.), Horváth G. (21/3 p., 4 lep., 3 gp.), Gombás (18/3 p., 10 lep., 6 gp.), Péterfai (7 p., 7 lep., 6 szerz. l.)

PEAC: Koller (19/6 p., 4 gp., 3 ea.), Nagy B. (18/6 p., 3-3 lep. és ea.), Csenák (13 p., 7 lep.).

SMAFC-NYME - Veszprémi ESC 78-69 (12-23, 22-18, 18-11, 12-12, 14-5)

Idegesen kezdett a SMAFC, 2 és fél perc elteltével 9-0-s veszprémi vezetést mutatott a tábla. Vertetics és Hoffmann vezérletével továbbra is a vendégek vezettek, de a negyed hajrájában Czukor ls Herczeg villanásaival 4 pontra feljöttek a hazaiak. Az első negyed utolsó s a második első másfél percében többek között egy-egy Kováts és Oltárczy triplával egy 10-0-s rohamot bemutatva jelentős előnyre tett szert a Veszprém. Czukor szinte egymaga próbálta versenyben tartani a SMAFC-ot, amely a félidő hajrájában Godena vezette ellenfele pár hibját kihasználva 10-en belülre került.
Szünet után Balogh és Csaplár-Nagy villanásaival ledolgozták hátrányukat a soproniak. A záró szakaszban ha szűken is, de többnyire a  Veszprém vezetett. Berneczei triplájával 14 másodperccel a vége előtt átvette a vezetést a SMAFC, Hoffmann egy jó büntetőjével a rendes játékidő végén 64-64 volt az állás.
A hosszabbítás elején Balogh kosár plusz büntetős akciója, majd Herczeg triplája megtörte a vendégek ellenállását, a SMAFC nagy hátrányból felállva szerezte meg első győzelmét.

SMAFC: Czukor (17/3 p., 4-4 gp. és ea., 5 szerz l.), Balogh G. (17 p., 5 lep., 6 gp.), Herczeg (13/6 p.), Csaplár-Nagy (10 p., 11 lep., 4 gp.),  Berneczei (10/3 p.), Vesztergom Z. (6 p., 9 lep. (6 támadó))

Veszprém: Vertetics (19/3 p., 7 lep.), Hoffmann (13 p., 6 lep.), Godena (12 p., 6 lep.), Czakó 9 p., 5 lep.)

MTK Törökbálint - Motax Concordia KC Pápa 87-90 (17-28, 19-15, 21-15, 22-19, 10-13)

Egyik legjobbja, Wehner Zoltán nélkül elvesztette veretlenségét a rutinos pápaiakkal szemben az MTK Törökbálint. Az elején 6-4-re még a hazaiak vezettek, ám utána Ács vezérletével egy 8-0-s futást bemutatva megugrottak a vendégek. Bihari Máté ekkor szinte egymaga próbálta versenyben tartani a hazai csapatot, ám a negyed végén Henrik vezérletével jött egy újabb pápai 8-0, így 10 pont fölötti vendég vezetéssel zárult az első negyed.

Bódi Ferenc vezérletével próbált kapaszkodni a hazai csapat, ám Kálmán László és Keresztes Rafael tett róla, hogy érdemben ne tudjon feljönni a Törökbálint. A félidő végén büntetőkkel 10-en belülre került a vendéglátó.

Szarvas sziporkáival indult a játék szünet után, ám Jarosevits kosaraival ismét 10 fölé nőtt a Pápa előnye. S ezt egészen a 30. percig tartotta. A negyed utolsó percében azonban 1-1 Bódi ls Fülöp tripla, valamint előbbinek egy duplája 8-0-s törökbálinti futást jelentett, amellyel a záró szakasz előtt 3-ra küzdötte fel magát a hazai együttes. A 33. percben Szarvas triplájával egalizáltak a hazaiak. Ez óriási lökést adott az MTK Törökbálintnak, amely szinte állva hagyta ellenfelét, 60-60 után egy 8-1-es rohamot bemutatva ellépett. A Pápa azonban nem tört meg, a Kálmán, Keresztes Jarosevits trió révén riválisa után eredt. A rendes játékidő Kálmán kosár plusz büntetős akciójával, s 77-77-es döntetlennel zárult.

A "túlórát" Kálmán vezérletével 7-0-lal indította a sokáig vezető, ám a partit vesztett helyzetből hosszabbításra mentő, így lélektani előnyben lévő Pápa. Szarvas két büntetővel és egy triplával visszahozta a hazai reményeket, ám a túlóra végjátékban rendre Kálmánnal szemben szabálytalankodtak a hazaiak, aki biztos kézzel értékesítette a büntetőket, így remek meccsen, hatalmas csatában a Pápa megfosztotta veretlenségétől a tartalékos törökbálintiakat.

MTK-Törökbálint: Bódi (25/6 pont, 5 lep., 6 ea.), Szarvas (22/12 p., 3 szerz. l., 4, ea.), Bihari (18 p., 10 lep., 4 gp.) , Fülöp (9/9 p.).

Pápa: Kálmán (28/3 p., 10 gp.), Henrik (17/12 p., 3-3 lep. és gp.), Ács (15 p., 3 lep.), Keresztes (14 p., 7 lep., 3 blokk), Jarosevits (14 p., 4 lep.).

Bajai Bácska FKE - PVSK Kronosz Kiadó 99-70 (24-11, 23-10, 30-21, 22-28)

A várakozással ellentétben nem lett igazi rangadó a két, az összecsapást megelőzően veretlen gárda összecsapása. Bár Pascu révén triplával a vendégek szereztek vezetést, erre egy 15-3-as "lerohanással" felelt a Baja, megadva ezzel az egész találkozó alaphangját. A második negyed első 3 percében bemutatott 10-0-s rohammal pedig el is döntötte a maga javára a meccset a hazai gárda. Az első félidőben nem volt egy súlycsoportban a két együttes, szünetben már közel 30 ponttal vezetett az ekkor meglehetősen súlytalannak tűnő pécsi fiatalokkal szemben a Bácska.

A meccs lényegi kérdései ezzel el is dőltek, a második 20 perc már gyakorlatilag egy védekezés nélküli óriási dobópárbajba ment át.

Baja: Nagy D. (23/9 p., 12 lep., 3 gp.), Mándity (21 p., 5 lep., 6 gp.), Hosszú (18/3 p., 8 lep.).

PVSK Kronosz: Pascu (17/6 p.), Kőhalmi (12/6 p., 3 ea.), Somogyfoki (11/3 p., 7 lep.), Bödör (11 p., 2-2 lep. és gp.)

B-BETON Bonyhád - Budafoki KK 112-56

Nem tartogatott sok izgalmat az újonc és a nyugati éllovas csatája, a Bonyhád imponáló magabiztossággal kerekedett felül a budafokiakon, ami a számok ismeretében nem túl nagy meglepetés. Hat tolnai kosaras érte el a tíz pontot, ez a túloldalon csupán Vajdának és Flecknek sikerült, 61 illetve 31 %, ami a mezőnymutatót illeti a hazaiak javára, ezen kívül 40-28-ra nyerték a lepattanócsatát és belekergették 25 eladott labdába is a vendégeket.

Bonyhád: Faragó (20/9 pont, 8 lepattanó, 7 gólpassz), Horváth B. (23/12 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 5 gólpassz), Hegedűs (17 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz, 3 blokk), Jilling (15/9 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 gólpassz), Tömösváry (15 pont, 3 lepattanó)

Budafok: Vajda (14/3 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda), Fleck (10 pont, 10 lepattanó, 3 eladott labda)

A csoportok állása ide kattintva érhető el.

Fotó (slide): ferfikosar.smafc.hu

Fotó (1.): agriasport.hu