NB I B: óriási hajrá után győzőtt a MAFC

Bár továbbra sincs meg a bronzcsata másik résztvevője, mégis eseménydús hétvégét tudhat maga mögött a másodosztály mezőnye. A Kecskemét és a TF negaítv pontcsúcsot ostromoltak, a Bonyhád kiütötte a gyengélkedő Baját odahaza, a MAFC 20 pontos hátárnyból jött vissza és nyert hazai pályán az Eger ellen, míg a Törökbálint-Salgótarján rangadó botrányos véget ért. Mindössze egyetlen vendég siker született a fordulóban, az alsóházban a Tiszaújváros Pécsett tudott diadalmaskodni.

Kecskemét: Djeraszimovics (19/3 pont, 3 szerzett labda), Bencze (10 pont, 3 lepattanó, 4 szerzett labda), Hegedűs (9/3 pont, 5 lepattanó)

Keresztbejátszás az 1-8. helyért:

KTE Kosárlabda Klub - TF Budapest 55-37 (14-11, 22-9, 11-11,  8-6)

Ha szabad egy kis magán jellegű kitérőt tenni, amikor először rápillantottam az állásra azt hittem nagyjából félidei, vagy három negyed utáni állás. Ám egy óra múlva is ezt az eredményt lehetett látni, akkor derült ki, hogy ez a végeredmény... Maradjunk annyiban mindkét csapat dicséretet érdemel a védekezéséért - különösen a 4. negyedben. Amúgy nem kizárt, hogy negatív pontcsúcs született ezzel a két csapat által összehozott 92-vel. A Kecskemét amúgy már az első félidőben eldöntve a meccset, gond nélkül őrizte meg veretlenségét.

TF: Katona (18/6 pont, 4-4 lepattanó és szerzett labda), Moravcsik (9 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda)

B-Beton Bonyhádi KSE - Bajai Bácska 114-55 (33-16, 24-18, 32-11, 25-10)

Nem volt egy súlycsoportban a két csapat. A hazaiak lényegében az első negyedben eldöntötték a meccset az évad végére széteső bajaiak ellen. A második félidő már bonyhádi örömjátékot hozott, Panta-parádét és hazai gála-előadást. A bonyhádiaktól hatan jutottak 10 pont fölé, Faragó Péter rontott dobás nélkül szerzett 16 pontot.

Bonyhád: Panta (25/12 pont, 4 lepattanó),  Faragó (16/9 pont, 5 gólpassz), Verli (13/3 pont, 9 lepattanó), Rutka (12/6 pont, 5 lepattanó), Jilling (11/3 pont), Tömösváry (11/3 pont)

Baja: Délity (19/15 pont), Hosszú G. (13 pont, 3 gólpassz)

MAFC - EKF-Eger HÉSZ SE 83-82 (16-17, 23-25, 16-28, 28-12)

Kisebb kosárcsodának lehettek szemtanúi akik kilátogattak a Hauszmann utcába. Az első negyed közepétől az Erdei Ádám és Kováts Róbert vezette egrieknél volt az előny. Az első félidőben Lakosa Zsolt vezérletével még "tapadt" a vendég csapatra a MAFC, ám a második elején "robbantott" az Eger. A vendégek 8-2-vel kezdték a második félidőt, a hazaiak pedig több ítélet ellen is hevesen tiltakoztak - a hevesiek nem bánták. Rövid idő alatt 4 technikait osztottak ki a sporik a hazai csapat részére s ebből kettőt Sabáli mesternek, akinek el is kellett hagynia kispadját. Krasznai Tibor gyakorolhatta a büntetőket - többnyire sikerrel s közel 20 ponttal ellépett az Eger. Biztos győzteseknek látszottak a vendégek, hiszen a záró szakasz közepéig minden MAFC kosárra volt válaszuk. A hajrá azonban az ekkor már Garai Péter dirigálta MAFC-é volt. A végjátékban sokáig szinte a gyűrűre sem néző Csapai triplák formájában egyik csapást a másik után mérte az amúgy rutinos játékosokból álló, ám a végére érthetetlen módon elbizonytalanodó egri alakulatra. Nagy Balázs és Vavra András is villant, akcióról akcióra csökkentette hátrányát a MAFC. A végjáték hőse,  Csapai - akit kerestek is társai a labdával - pedig bő 20 másodperccel a vége 2 pontos egri vezetésnél ötödik tripla kísérletét indította útjára, s ahogy az előző 4, ez is mintaszerűen kivitelezett, hibátlan volt. Hiába támadhatott a győzelemért az Eger, nem találtak be a vendégek, így egy hihetetlen érdekes meccsen hazai siker született.

MAFC: Csapai (17/15 pont, 5 lepattanó), Lakosa (14 pont, 6 lepattanó, 8 gólpassz), Vavra (14 pont, 11 lepattanó), Lakits (11 pont, 3 gólpassz), Nagy B. (10/6 pont, 5 lepattanó)

Eger: Erdei (20/9 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz, 3 szerzett labda), Krasznai (20// pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz, 5 eladott labda), Kováts (20/3 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda), Zsemlye (6 pont, 11 lepattanó)

MTK Törökbálint - Konecranes-Salgótarjáni KSE  82-77 (25-18, 18-17, 20-17, 19-25)

Kevésbé a játékról, mint sem a végjátékot övező botrányról marad emlékezetes a két csapat hétvégi találkozója. Mindkét együttes más-más szemszögből közelíti meg a történteket, mindkét csapat máshogyan látta a kosárlabda pályára nem illő eseményeket, így most megpróbálom semleges szemszögből leírni az incidenst. A lényeg, hogy a mérkőzést végig kézben tartó Törökbálint a hajrára is vezetéssel fordult, ám ekkor a hazaiak részéről Bihari, míg a tarjániaktól Hartvich akaszkodott össze, ami végül utóbbi kiállításával zárult. Ekkor kissé elszabadultak az indulatok, a pályára civilek léptek, és az őket sújtó vélt vagy valós sérelmek miatt a nógrádiak levonultak alig, több mint két perccel a vége előtt a pályáról, így a meccset az akkor vezető Törökbálint nyerte. Sajnálatos, hogy ilyet kellett megélnünk a hétvége legnagyobb rangadójának várt összecsapáson, bár az tény, hogy remek meccset vívtak a felek, amíg a játékról szólt a találkozó. A sportban nincs ha, így sosem tudjuk meg mi lett volna, ha végigjátsszák a mérkőzést, de a házigazda kiegyensúlyozott teljesítményét elnézve, valószínűleg törökbálinti siker született volna akkor is.

Törökbálint: Spiriev (16 pont, 4 lepattanó, 6 gólpassz), Wehner (20/3 pont, 3 lepattanó), Bihari (10 pont, 7 lepattanó)

Salgótarján: Surmann P. (21/6 pont, 6 lepattanó, 6 gólpassz), Gorski (16 pont, 6 lepattanó), Godena (13 pont, 7 lepattanó)

Keresztbejátszás a 9-20. helyért:

Veszprémi Egyetem - DEAC 100-86 (21-22, 37-23, 28-15, 14-26)

A meccs elején "csikorgott" a hazai gépezet, a bátran játszó fiatal debreceni együttes vezetett. A két középső negyedben aztán a remek dobóformát kifogó Kováts, valamit Takács vezérletével pazar támadójátékot nyújtva 65 pontot dobtak a hazaiak s ezzel el is döntötték a meccset a maguk javára. A záró szakaszban a vendégek a szintén igen jól "tüzelő" Nagy Botond vezérletével 20-on belülre került a DEAC.

Veszprém: Kováts (25/18 pont, 4 lepattanó), Takács (24/6 pont, 4 lepattanó), Szabó (12 pont 6 lepattanó, 4 gólpassz), Czakó (12 pont 8 lepattanó), Nagy R. (4 pont, 11 gólpassz)

DEAC: Nagy Bo. (32/24 pont, 4 eladott labda), Gál (11 pont, 4 lepattanó), Bács (10 pont)

Győr-SZOL Széchenyi Egyetem - Nagykőrösi SKE 102-87 (25-16, 24-23, 23-21, 30-27)

Jó kis meccset játszott egymással a két csapat. A győriek minden negyedet megnyertek, de nem volt könnyű dogok a szívós, remekül küzdő nagykőrösiek ellen. Extra egyéni teljesítményre volt szükség a hazai sikerhez Tóth Pétertől és Drevenka Dávidtól, valamint Papp Balázstól. Igaz jó teljesítmények a másik oldalon is akadtak a nagykőrösi Tóth Viktortól és Mácsaitól, de a biztos győri győzelmet nem tudták megakadályozni a tartalékosan felálló vendégek.

Győr: Tóth P. (37 pont), Papp B. (17 pont, 11 lepattanó), Horvátgh G. (15/6 pont), Drevenka (12 pont, 12 gólpassz)

Nagykőrös: Mácsai (26 pont, 11 lepattanó), Tóth V. (26/12 pont, 8 lepattanó,  6 gólpassz, 7 eladott labda), Lakosa (13/9 pont,  4 eladott labda, 3-3 lepattanó és gólpassz), Kónya (10/6 pont)

Budapesti Honvéd SE - Mezőberényi KK 93-62 (27-14, 17-14, 23-18, 26-16)

Ahogy azt előzetesen várni lehetett, nem okozott gondot a Honvédnak a Mezőberény legyőzése, a hazaiaknál négyen is 20-as teljesítményindex felett zártak, közülük leginkább Bohanek érdemel említést, aki úgy érte el ezt a bravúrt, hogy mindössze egyetlen sikeres mezőnykísérlete volt, viszont kiosztott hat blokkot a mérkőzésen. A legeredményesebb a hazaiak játékmestere, Tursics lett 22 egységével, őt Zsíros követte a túloldalon 21-el, de igazán stabil performansszal előrukkoló társa nem akadt a békésiek bedobójának, így csapata továbbra is nyeretlen a rájátszásban.

Honvéd: Tursics (22 pont), Máté M. (17/6 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 gólpassz), Szeleczky (16 pont, 6 lepattanó), Bohanek (2 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz, 6 blokk), Kovács D. (10 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda)

Mezőberény: Zsíros (21/15 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda, 4 gólpassz), Sütő (10 pont, 7 lepattanó), Hovorka (11/6 pont, 3 lepattanó, 3 gólpassz), Kiss G. (13/9 pont, 3 szerzett labda)

SMAFC-NYME - EnterHód Vásárhelyi KS 76-67 (19-15, 19-15, 15-18, 23-19)

Nem bírt a remek napot kifogó Baloghal a vásárhelyi együttes, a hazaiak nyerőembere a ponttermelés mellett (22) a lepattanózásból (10) is bőven kivette a részét, de mellette még hárman zártak tíz pont fölött a soproniaknál. A lepattanótcsatát nagy különbséggel elveszítő vendég gárda (43-25) palánk alatti teljesítményéről sokat elárul, hogy a legtöbb lecsorgó labdát a hosszú idő után újra életjelet adó irányító, Vejinovics kapkodta le, szám szerint hatot.

SMAFC: Balogh (22/3 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda), Szlávik (15/3 pont, 3 lepattanó, 3 eladott labda), Rostás (12 pont, 7 lepattanó), Bausz (11/3 pont, 5 eladott labda, 5 gólpassz)

Vásárhely: Vejinovics (10 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz), Marinkovics (16 pont, 5 lepattanó), Kukla (8 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 2 blokk)

DEAC - Budapesti Honvéd SE 89-87 (28-27, 26-27, 18-18, 17-15)

Roppant izgalmas derbit játszott egymással a két együttes, melyről sokat elárul, hogy a hatodik percben összekapart nyolc pontos Honvéd vezetés volt (12-20) messze a legnagyobb különbség a felek között. A hazaiakat a Nagy Botond-Takács Dániel- Asztalos Soma trió repítette a találkozón, míg a Kwame nélkül felálló fővárosiaknál a Bohanek-Máté Márk-Szeleczky hármas fogat villogott, őket segítette hatékonyan a Tursics (10 gólpassz), Kovács (13) páros. A végjátékban egy pontos debreceni vezetésnél Bohanek állhatott oda a büntetővonalra, ám csupán a második kísérlete landolt a gyűrűben, ami után még maradt ideje a DEAC-nak a meccs eldöntéséhez. Nagy Botond vállalta magára az ítélet végrehajtó szerepét, a kisember duplájával újra a házigazda járt előrébb, amire már nem is tudott válaszolni a Honvéd, habár a gyenge dobóformát kifogó Tursicsnak volt még egy kísérlete az utolsó másodpercekben.

DEAC: Asztalos (24 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz), Takács D. (17 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda), Nagy Bo. (23/9 pont, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 7 gólpassz)

Honvéd: Máté M. (19/9 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz), Bohanek (13 pont, 11 lepattanó, 2 blokk), Szeleczky (12 pont, 9 lepattanó, 2 blokk), Tursics (11 pont, 3 szerzett labda, 5 eladott labda, 10 gólpassz), Kovács D. (13/3 pont, 3 lepattanó, 3 eladott labda)

MKB-Euroleasing Vasas - Óbudai Kaszások 85-56 (21-16, 20-18, 24-10, 20-12)

Nem várt nagy verésbe szaladt bele a Kaszások gárdája Pasaréten, az óbudaiak ismét csak az első félidőben tudták tartani a lépést vendéglátójukkal – csak úgy, mint az előző fordulóban a Honvéd pályáján -, amit ekkor főleg a rutinos Mike Laci ponterős játékának köszönhettek. A térfélcserét követően azonban 12-2-vel kezdett a Garamvölgyi, Timkó duó fémjelezte Vasas és állva hagyta ellenfelét egy negyednyi játék alatt. A különbség innentől 20 pont körül mozgott a két budai alakulat között, hogy mégis majd 30 lett a vége, az Velkey utolsó perces ”megőrülésének” tudható be, a hazaiak játékosa ugyanis bevágott három triplát a hajrában, amivel végképp a padlóra küldte a vendégeket.

Vasas: Garamvölgyi (21 pont, 13 lepattanó, 3 szerzett labda), Timkó (14 pont, 9 lepattanó), Velkey (17/12 pont, 3 lepattanó, 3 gólpassz)

Kaszások: Nagy B. (7/3 pont, 10 lepattanó, 5 szerzett labda, 5 gólpassz), Mike (13/3 pont, 9 lepattanó), Korona (14/6 pont, 7 szerzett labda, 3 eladott labda), Dohar (11/6 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda)

PTE-PEAC – Tiszaújvárosi Tisza Tv-Phoenix KK 77-83