NB I B: Óriási hullámzás a középházban

Lassan a végjátékához érkezik az NB I B-ben a 9-16. helyért zajló rájátszás. A közelmúlt mérkőzés dömpingjében a csapatok többsége hullámzó teljesítményt nyújtott, de számos érdekesség történt több fronton is. Jöjjenek a részletek!

Vásárhelyi Kosársuli - SMAFC-NYME 83-76 (25-12, 14-19, 23-15, 21-30)

Az öt játékosát különböző okokból nélkülöző soproniak bátortalanul kezdtek, a határozott, jól dobó hazaiak nagy előnyt szereztek. A második negyedben a magára találó SMAFC 10 ponton belülre került, de a harmadik 10 perc megint a hazaiaké volt. A záró szakaszban a soproniak minden  mindegy alapon remek dobóteljesítményt nyújtva 3 pontra feljöttek, de ez  sokat kivett belőlük, a végjátékban elkövetett hibákat kihasználva győztek a hazaiak.

Hódmezővásárhely: Kukla (14/6 pont), Czibere (13/12 pont, 3 eladott labda, 5 gólpassz), Varga D. (12 pont, 7 lepattanó), Vas (11 pont), Vejinovics (9/3 pont, 4 gólpassz), Mócsai (2 pont, 6 szerzett labda)

SMAFC: Jávor (18/9 pont), Karácsonyi G. 18// pont, 4 lepattanó), Nagy G. (12/3 pont, 3-3 lepattanó, eladott labda és gólpassz), Balogh G. (11/3 pont, 4 lepattanó, 5 eladott labda), Csaplár-Nagy (7 pont, 8 lepattanó).

Bajai Bácska FKE – MKB-Euroleasing Vasas 90:88 (24:18, 27:16, 21:21, 18:33)

A feldobás után percekig csak egy csapat volt a pályán, a Baja villámrajtot vett és elhúzott a buszban ragadt pasarétiektől. A negyed második részében belelendültek az akadémisták, fel is kapaszkodtak, de hullámzó játékuk miatt nem tudtak tartósan a vendéglátó nyakán maradni. Ugyanez történt a második játékrészben is, ahol a Baja 8 ponttal nyerte meg az utolsó három percet, így a félidő végére – tetemesnek tűnő – 15 pontos előnyt szerezett. A harmadik negyedben a hazai csapat nem tudta kivégezni ellenfelét, ami a záró etap során ütött vissza. Az extázisba kerülő vendégek ugyanis elkapták a fonalat és egyre veszélyesebben közeledtek. Az utolsó másfél percet 7 ponttal nyerték meg Lakosa Ákosék, így a simának induló mérkőzésből nyílt csata kerekedett. A győztes kiléte végül Piukovics Bálint higgadt büntetőzésével és a játékvezetők főszereplésével dőlt el a hazaiak javára.

Baja: Hosszú (20/12 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz, 7 szerzett labda, 10 kiharcolt fault), Nagy D. (17 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda), Mándity (12 pont, 12 lepattanó), Szabó Á. (13/9 pont).

Vasas: Lakosa (21/6 pont, 5 gólpassz, 4 szerzett labda, 7 kiharcolt fault), Szálas (12/6 pont, 6 lepattanó), Fekete (15/9 pont), Franczva (14 pont).

MKB-Euroleasing Vasas – Veszprémi Egyetem 65:74 (15:21, 18:8, 10:18, 22:27)

A pasarétiek joggal reménykedhettek abban, hogy sok szoros vereség után végre győzhetnek a rájátszásban, hiszen újra soraikban tudhatták Moravcsik Áront, aki sérülése óta először próbálkozott játékkal, míg az idegenben december óta nem nyerő Veszprém több meghatározó játékosát is nélkülözni kényszerült. Az első felvonásban inkább a vendégek vezettek, de hamarosan fordult a kocka. A Veszprém ugyan tartotta magát, de egy mérkőzést eldöntő Vasas roham volt kilátásban. Ez azonban a találkozó végéig elmaradt, hiszen a hazaiak pocsékul dobtak, helyettük viszont megtették a rutinos „egyetemisták”, akik köszönték szépen, és egy 7:0-ás rohammal megléptek a negyedik negyed elejére.

Egy alacsony színvonalú találkozót nyert a Veszprém, ahol a 25 eladott labda ellenére is több jó egyéni teljesítmény akadt, mint a vesztes oldalon.

Vasas: Mohay (19 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 kiharcolt fault), Franczva (14 pont, 6 lepattanó), Lakosa (11/3 pont).

Veszprém: Hoffmann (17/3 pont, 11 lepattanó, 5 szerzett labda), Vertetics (18/6 pont, 11 kiharcolt fault, 6 gólpassz), Szlávik T. (16/6 pont, 7 kiharcolt fault), Takács A. (15/3 pont, 6 lepattanó).

Veszprémi Egyetem - Vásárhelyi Kosársuli 90-83 (23-31, 18-15, 20-15, 16-16, 13-6)

A fordulatos, hosszabbítás összecsapás kosarakban roppant gazdag játékkal kezdődött, de csapata védekezésével egyik edző sem lehetett elégedett. A remekül dobó vásárhelyiek előnyt szereztek, amelyet a harmadik negyed végéig ledolgozott a védekezésére a második negyedtől jóval nagyobb figyelmet fordító Veszprém. Ahogy az izgalmas záró szakasz úgy a rendes játékidő is döntetlennel zárult, a hosszabbításban pedig már egyértelműen a hazai csapat akarata érvényesült. Hiába dobták jobban a középtávoliakat, (54 illetve 36 %) a triplákat (43 illetve 28%) és a büntetőket is (71 illetve 63%) a vásárhelyiek, a lepattanózást 40-34-re nyerő, mindössze 8 labdát eladó Veszprém 19 labdaeladásba hajszolta bele az alföldi együttest.

Veszprém: Vertetics (22/3 pomt, 6 lepattanó, 12 kih. fault, 3 gólpassz), Szlávik (20 pont), Takács (17/9 pont, 7 lepattanó), Hoffmann (14/3 pont, 10 lepattanó)

Hódmezővásárhely: Kukla (21/9 pont, 7 lepattanó), Vejinovics (20/12 pont, 5-5 lepattanó és eladott labda, 3 gólpassz), Vas (14/6 pont,  lepattanó), Gruda (10 pont), Czibere (6 pont, 8 eladott labda).

Sopron KC-Sportiskola - Salgótarjáni KSE 65-83 (18-21, 14-18, 18-18, 15-26)

Végig a rutinos játékosok alkotta Salgótarján irányította a játékot a soproni fiatalokkal szemben, akik azért szívósan próbáltak tapadni az egységes csapatjátékot nyújtó nógrádi gárdára. Ez három negyeden át sikerült a hazaiaknak, akik az MKB Arénában megszokottnál gyengébben (30%) dobtak távolról. A végén elhúzott a mezőnyből jobban dobó Salgótarján, s ebben emellett döntő szerepe volt annak is, hogy a soproni fiatalok ezúttal meglehetősen sokszor, kerek 20 alkalommal adták el a labdát.

Sopron: Rátvay (19/6 pont), Bus (17/9 pont, 5 lepattanó, 7 eladott labda, 4 gólpassz), Nárai (12/3 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda), Ruják B. (11 pont, 4 lepattanó, 6 kiharcolt fault).

Salgótarján: Gorszkij (15 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda), Oluic (13/9 pont, 4 lepattanó), Madár (13/9 pont 4 gólpassz), Czuprák (11 pont), Sebők (10 pont, 3 gólpassz).

Salgótarjáni KSE - Bajai Bácska FKE 90-71 (27-19, 19-15, 24-21, 20-16)

Hiába játszott nagyon az Ágfalvi-Hosszú-Mándity triuó a Bajában, az újfent egységes csapatmunkával kirukkoló Salgótarjánnal szemben esélye sem volt, A nógrádi együttes hazai környezetben minden negyedet megnyerve magabiztos rajt-cél győzelmet aratott. Különösen szembetűnő, hogy a vendéglátók nagy különbséggel (47-34) nyerték meg a lepattanóharcot. Távolról minskét csapat igen gyengén dobott, a hazaiak 25, a Baja 19%-kal, büntetőzésben pedig sokkal jobb volt a Salgótarján (75 illetve 56%).

Salgótarján: Schéda (17/3 pont, 9 lepattanó, 3 gólpassz). Sebők (15/3 pont, 4 lepattanó), Gorszkij (13 pont, 5 lepattanó), Czuprák (12 pont), Mitics (10 pont, 11 lepattanó)

Baja: Mándity (22 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda), Hosszú (19/12 pont, 5-5 lepattanó és gólpassz, 7 kiharcolt fault), Ágfalvi (11 pont, 10 lepattanó), Nagy D. (11/3 pont, 4 lepattanó, 5 gólpassz).

Bp. Honvéd – SKC-Sportiskola 72-80 (27-26, 20-19, 10-20, 15-15)

A Honvéd csarnok felé haladva a soproni csapat busza bekerült a fővárosi dugóba, így negyed órával a kezdés előtt kezdtek melegíteni a vendégek. Az elején ez érződött is, a Honvéd  jól dobott, el is húzott, de Ruják ekkor időnként bravúrkosarakat is elérve egyedül próbálta versenyben tartani a soproniakat. A vendégek kulcsjátékosai fokozatosan lendültek játékba, a Honvédot pedig mintha meglepte volna a váratlanul nagy ellenállás, azok után. hogy pár héttel korábban Sopronban is nyerni tudott.

Térfélcsere után a Sopron kezdett el védekezni, s ennek köszönhetően, a harmadik negyedben 10 pontot tartotta az első félidőben remekül dobó Honvédot, támadásban pedig Bus és Molnár vezérletével végül megérdemelten nyertek a vendégek.

Honvéd: Kwame (19/3 pont, 11 lepattanó, 3 eladott labda, 4 gólpassz), Máté M. (12/9 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz), Haris (11/9 pont), Szalay (10/6 pont, 4 lepattanó, 6 kiharcolt fault)

Sopron: Bus (22/12 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz, 5 eladott labda, 6 kiharcolt fault), Molnár (18 pont, 13 lepattanó), Ruják B. (16 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz), Nárai(9/3 pont, 4 lepattanó).

Vásárhelyi Kosársuli - Bajai Bácska FKE 72-75 (20-19, 6-16, 17-20, 29-20)

Fordulatos meccsen a kiegyenlített, színvonalas első 10 perc után támadásban "megálltak" a második 10 percben a hazaiak, s sok hibával tarkított játékukat kihasználva fordított a Baja, amely térfélcsere után kiegyenlített játék mellett még növelni is tudta előnyét. A záró szakaszban aztán hosszú hajrát nyitott a hazai együttes, ekkorra "lőtték be" magukat a vásárhelyi kosarasok, feljöttek, de a végjáték a bajaiaké volt. Érdekesség, hogy a ziccereket és a triplákat leszámítva minden statisztikai mutatóban jobb volt a hazai csapat - az eladott labdák száma volt 15-15-ös döntetlen - a teljesítményindex tekintetében 103-97-re "nyert" - és mégis kikapott a Hódmezővásárhely..Persze hiába jobb sok mindenben egy csapat ellenfelénél, ha hazai pályán azl 50%-is közeli találati arány mellett 2/13-as triplamutatót tud felmutatni... Így aztán a Bajának elég volt a Hosszú-Mándity duó átlagon felüli teljesítménye a sikerhez.

Hódmezővásárhely: Czibere (17/3 pont, 5 lepattanó), Varga (15 pont, 12 lepattanó), Kukla (12 pont 4 lepattanó), Gruda (10 pont, 6 lepattanó), Vas (10 pont, 4 gólpassz).

Baja: Hosszú (31/15 pont, 5 lepattanó, 7 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Mándity (17 pont, 13 lepattanó, 4 gólpassz), Piukovics (8 pont), Ágfalvi (6 pont, 6 lepattanó).

SMAFC-NYME - MKB-Euroleasing Vasas  74:71 (23:15, 13:23, 16:13, 22:20)

A múlt heti 45 pontos SMAFC győzelemért szeretett volna visszavágni a Sopronba látogató - ezúttal már teljes kerettel felálló - Vasas. A fővárosiak villámrajtot vettek, de lassan beindult a hazai gépezet, így a SMAFC nyerte az első negyedet. A folytatásban ismét a Vasashoz került a kezdeményezés, agresszív védekezésük ellen sokszor a labdaáthozatal is problémát okozott (ebben a negyedben 12 eladott labdája volt a SMAFC-nak) és Csaplár-Nagy kispadozása miatt a palánk alatti terület is pasaréti kézre került. A második félidőben már kiegyenlítettebb küzdelem folyt a parketten, végig fej-fej mellett haladtak a csapatok. Faultproblémái miatt visszább húzódott a vendég, a soproni alakulat pedig feljavult a triplák és büntetők terén. Talán pont ez utóbbi döntött a végjátékban is a hazaiak javára.

SMAFC: Csaplár-Nagy (18 pont, 17 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Balogh (14/3 pont, 5 kiharcolt fault), Molnár (9/3 pont).

Vasas: Mohay (19 pont, 9 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Lakosa (19/9 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda), Boinitzer (9/3 pont, 9 lepattanó), Franczva (10 pont).

Fotó: kosarsuli.hu