NB I/B: A PVSK jutott a rájátszásba

Nem tudott győzni hazai pályán a Budafok, így a pécsi fiatalok lesznek ott a rájátszásban. 18 pontos előnyről kapott ki a Vasas az OSE ellen, a tartalékos Veszprém pedig elszenvedte második vereségét a bajnokságban. A Zöld csoportban hármas holtverseny alakult ki az élen, a Vásárhely lett végül a befutó, a Baja és a Kaszások előtt.

Piros csoport

PVSK-Kronosz Kiadó – MAFC 65-98 (10-19, 19-25, 16-24, 20-30)

Demetert és Bírót nem játszatta a ”sorsdöntő” derbin a PVSK együttese, így pedig esélytelen volt a MAFC ellen, amelyben ugyan szintén akadt bőven hiányzó (Washington, Lakits, Lakosa), de még így is nagy falatnak bizonyult a pécsi fiataloknak. Gyakorlatilag negyedről negyedre növelve előnyét, a játék minden elemében dominálva robogott át vendéglátóján a fővárosi gárda, Bordács (20 pont, 12 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 gólpassz, 2 blokk) és Csapai (16/3 pont, 10 lepattanó) össze is hoztak egy-egy dupla-duplát, de Katona Bence is eljutott 20 egységig. Dragasevic (18/3 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda) erőfeszítései bizonyultak a legeredményesebbnek hazai oldalon, ám a sorsukat így sem tudták a saját kezükbe venni, a MAFC tükörsima győzelemmel zárta a szezont. Hogy miért az idézőjel a ”sorsdöntő” derbin: végül nem ez, ha nem a Honvéd budafoki győzelme ért rájátszást a PVSK csapatának!

Legjobb dobók:

PVSK: Dragasevic 18/3, Olasz 9

MAFC: Katona B. 20/9, Bordács 20, Csapai 16/3, Misek 12, Garamvölgyi 11/3

Nyíregyháza Blue Sharks – HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 94-75 (28-24, 18-22, 15-17, 33-12)

Ahogy az várható volt, kulcsemberei pihentetése mellett döntött Mérész mester, így Völgyi, Körtélyesi és Madár sem lépett pályára Nyíregyházán, és a klasszikus kezdőötös tagjai közül Szabó Péter is csak 20 percet kapott, igaz, ő ezzel együtt is csapata legjobbja volt (17/6 pont, 5 gólpassz). Azé a gárdáé, amely nem adta így sem könnyen magát, hiába került már az első negyedben kilenc pontos hátrányba, egy 0-11-es etappal sikerült fordítania a találkozó menetén. A félidőig le is csordogált egyenlő állással a mérkőzés, majd a Veszprém csavart egyet a forgatókönyven, és a Helmeczi (16/6 pont, 7 lepattanó), Lógár (13 pont, 7 lepattanó) duó vezérletével a harmadik felvonás derekán már a listavezetőt juttatta kilenc pontos fórhoz. Nem tört meg azonban ilyen könnyen a házigazda, szisztematikus munkával ledolgozta hátrányát a záró etapra, ott pedig egy 16-2-es negyednyitó rohammal el is döntötte derbit. Hozták a szükséges pluszt a hazai játékosok, Bus (13 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda, 12 gólpassz) kezében jó helyen volt a karmesteri pálca, Czura 19 pontjával a mezőny legeredményesebbje lett, az ifjú Sitku (15/9 pont, 2 blokk) jól élt a kapott játékpercekkel, míg a magasposztokon Tóth (14 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz) és Czinger (12 pont, 8 lepattanó, 3 blokk) is nehezen fogható volt a bakonyiak számára.

Nyíregyháza: Czura 19/12, Sitku 15/9, Tóth G. 14, Bus 13, Czinger 12

Veszprém: Szabó P. 17/6, Helmeczi 16/6, Lógár 13

BKG-Príma SE – Knipl Kft. Bonyhádi KSE 126-89 (34-11, 17-27, 39-19, 36-32)

Tűzijátékkal zárult az alapszakasz Szigetszentmiklóson, a Somogyfoki Péter (17/3 pont, 6 lepattanó, 6 eladott labda, 8 gólpassz) fémjelezte Bonyhád 89 pontja a legtöbb, amit idegenben elért idén a gárda, de ugyanígy a hazaiak is rekordot döntöttek a 126 dobott pontjukkal (ami a második legtöbb a Veszprém 127-ese mögött). Lassú kezdés után állva hagyta ellenfelét a 23 triplát értékesítő BKG, egy 19-1- futással gyakorlatilag már az első negyedben eldőlt a találkozó, de erre még folyamatosan rá tudott pakolni Nagy Ágoston legénysége. Nagy Botond (36/30 pont, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 14 gólpassz) tíz bedobott távolija kalaplengetést érdemel, csak úgy, mint öccse, Benedek hét sikeres találta a 6,75-ön túlról (23/21 pont, 4 szerzett labda, 8 gólpassz), még ijesztőbb a hatékonyság, amivel ezt elérték, 67, illetve 70 %-al céloztak ugyanis a fivérek, miközben Berger 25 ponttal támogatta őket a palánkok alatt.

BKG: Nagy Bo. 36/30, Nagy Be. 23/21, Berger 25/6, Kovács S. 14/6, Szeleczki 11

Bonyhád: Somogyfoki P. 17/3, Tömösváry 14, Kis M. 11, Nagy B. 10/6

OMNIA Pub & Food Békés – MTK Törökbálint 60-91 (15-18, 17-21, 16-28, 12-24)

A harmadik negyed közepéig tudta izgalmassá tenni az összecsapást a Krstic (19/3 pont, 4 lepattanó), Nagy (11/3 pont, 10 lepattanó, 2 blokk) páros fémjelezte Békés, a sokkal motiváltabb és összeszedettebb MTK ekkor lépett meg házigazdájától és tette formalitássá a záró játékrészt. A régi motorosok közül Bihari (20/9 pont, 8 lepattanó, 6 gólpassz) és Jakab (16/9 pont, 3 szerzett labda, 6 gólpassz) vették a hátukra a törökbálintiakat, az addig is biztos vezetésüket egy 11-0-s etappal fejelték meg a harmadik tíz perc során, amivel egyszersmind a bennmaradásuk is kiharcolták, sőt, egészen a kilencedik pozícióig kúsztak fel a tabellán.

Békés: Krstic 19/3, Nagy B. 11/3

MTK: Bihari 20/9, Jakab P. 16/9, Bagi 14, Horváth B. 10/3

BUDAFOK – Budapesti Honvéd SE 70-78 (25-18, 12-20, 17-26, 16-14)

Egy utolsó hazai bravúr kellett volna a Budafoktól a rájátszás eléréshez, miután a PVSK két napppal korábban elvesztette a saját alapszakasz záróját. A kezdés álomszerűen alakult a hazaiak számára, Horváth Márton (16/3 pont, 14 lepattanó, 3 eladott labda) parádés játékával meg tudott lépni riválisától a fehér mezes együttes, ám a szinte tét nélkül, felszabadultabban játszó Honvéd a félidőre utolérte vendéglátóját. A palánk alatt Stefán (14 pont, 11 lepattanó) is villogott a túloldalon, Horváth Ákos (15/9 pont) kulcsfontosságú pillanatokban pörkölt be egy-egy triplát, amivel a térfélcserét követően lélektanilag is kezdett ellenfele fölé nőni Puskás Artúr együttese. A fiatal Lados (19/3 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 4 gólpassz) igyekezett menteni a menthetőt a Budafoknál, de higgadt tudott maradni a Honvéd és megőrzött nyolc pontot az előnyéből, ami nekik egyben hatodik helyet, a Budafoknak pedig fájó búcsút ért a rájátszásról szőtt álmaiktól.

Budafok: Lados 19/3, Horváth M. 16/3

Honvéd: Horváth Á. 15/9, Mucza 14/6, Stefán 14

Vasas Akadémia – OSE Lions 81-90 (25-21, 19-15, 23-25, 14-29)

Jobban sikerült a kezdés az OSE-nek, de örömük nem tarthatott sokáig, kilenc pontos hátrányból is visszajött a Vasas és átvette a vezetést a negyed végére. A második tíz perc kísértetiesen hasonlóan alakult, a Moravcsik (22/9 pont, 4 lepattanó, 6 eladott labda, 7 gólpassz), Andrássy (17/3 pont, 7 lepattanó, 2 blokk), Katona (14/6 pont, 2 szerzett labda, 4 gólpassz) trió irányította házigazda előbb újra elengedte az oroszlányiakat, majd a félidő vége előtt kivágott futásával ismét náluk landolt a vezetés. A lendület ezúttal nem tört meg a térfélcserét követően sem, sőt, a 26. percben már 18 egységgel járt előrébb Faragó Péter legénysége!  A Hegedűst nélkülöző OSE ekkor fújt riadót, Nshimba (12 pont, 12 lepattanó) kosaraival kezdte meg a felzárkózást, amihez Abell (22/9 pont, 8 kiharcolt fault, 8 gólpassz) és Zsíros (14/6 pont, 13 lepattanó, 3 eladott labda) is csatlakozott kisvártatva, 76-76-nál pedig utol is érte a fővárosiakat a negyedik negyedben a tabella harmadik helyezettje. Barócsi még elsüllyesztett ekkor egy triplát a hazaiaknak, de ezután 12 vendég pont jött válasz nélkül, az óra pedig lepergett, kiengedve egy szinte már megnyert mérkőzést a Vasas kezéből a nagyot küzdő OSE-nak.

Vasas: Moravcsik 22/9, Andrássy 17/3, Katona R. 14/6

OSE: Abell 22/9, Zsíros 14/6, Illés 14/3, Mohácsi 12/6, Nshimba 12/6

MEAFC-Miskolc – Nagykőrösi Sólymok KE 86-94 (20-28, 28-30, 15-13, 23-23)

A Nagykőrös hamar a Miskolc tudtára adta, hogy nem áldozati báránynak érkezett hozzájuk vendégségbe, 0-16-al kezdtek Lakosa Zsolt tanítványai, közte a szinte már védjegyükké váló triplákkal, nehezen is tudott felocsúdni ebből a sokkból a MEAFC gárdája. Thornton (21/3 pont, 18 lepattanó, 4 eladott labda, 8 kiharcolt fault) és Takács (19/3 pont) vezérletével sikerült azért normalizálni a helyeztet, de a félidőbeli tíz pontos nagykőrösi fór reményt keltő volt Molnárék (20/6 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda, 4 gólpassz) számára, akiknek legalább 12 ponttal kellett volna győzniük, hogy megelőzzék a borsodiakat. A 24. percben meg is volt Viqueira (20/12 pont, 2 szerzett labda, 2 eladott labda) találatával a lélektani határ, ám huzamosabb ideig nem tudták ezt tartani Lakosáék (13 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 eladott labda, 9 gólpassz). Becsületükre legyen mondva, hogy bár az MTK közben simán nyert Békésen, és ezzel szinte tét nélkülivé tette a derbit, a Nagykőrös az utolsó pillanatig küzdött a 12 pontos határ eléréséhez, a 40. percben is vezettek 79-91-re, de Molnár faultja, valamint az amúgy remekül játszó Mácsai (18/6 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz) technikaija sorsdöntőnek bizonyult. Thornton ugyanis a helyére küldte a büntetőket, és bár Fehér még válaszolt triplából, az amerikai ismét eredményes tudott lenni, ami már elég volt a határon belüli vereséghez hazai részről.

MEAFC: Thornton 21/3, Takács D. 19/3, Lippai 14

Nagykőrös: Viqueira 20/12, Molnár M. 20/6, Mácsai 18/6, Lakosa 13

A negyeddöntők párosításai:

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém (1.) – PVSK-Kronosz Kiadó (8.)

MAFC (2.) – Vasas Akadémia (7.)

OSE lions (3.) – Budapesti Honvéd SE (6.)

Nyíregyháza Blue Sharks (4.) – BKG-Príma SE (5.)

9-10. helyezett (nem játszik a rájátszás első körében): MTK Törökbálint, BUDAFOK

Keresztjáték a 11-14. helyért (bennmaradásról döntő párharcok):

MEAFC Miskolc (11.) – Knipl Kft. Bonyhádi KSE (14.)

Nagykőrösi Sólymok KE (12.) – OMNIA Pub & Food Békés (13.)

Zöld csoport

Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub – DEAC U23 78-51 (21-13, 18-15, 27-8, 12-15)

Legjobbjai nélkül utazott Tiszaújvárosba a DEAC, ennek megfelelően szinte nem is forgott veszélyben a házigazdák győzelme, bár a második negyedben vezényelt egészpályás letámadással azért meg tudta zavarni kicsit a hazai fejeket Kovács Adrián együttese. A nagyszünetben azonban rendet tettek soraikban a borsodi csapat tagjai, Hill (29 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda), Gáspár (10 pont, 12 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 eladott labda, 7 gólpassz) és Kovács (11 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz) álltak a gárda élére, amely pillanatok alatt átrobogott fiatal ellenfelén, bebiztosítva ezzel a kilencedik helyet az alapszakaszban, míg a hajdúságiak készülhetnek a rájátszásra.

Tiszaújváros: Hill 29, Kovács 11, Gáspár 10

DEAC: Csomor 13/3, Kozák B. 10/6, Asszú 10/3

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC – KTE-Duna Aszfalt 89-91 (21-22, 22-22, 30-26, 16-21)

Épp a közvetlen rivális Pápa pályáján fogadta a kecskeméti fiatalokat a Győr alakulata, amely – mint utólag kiderült - győzelem esetén az ötödik helyet is megszerezhette volna a rájátszásra. Végig fej-fej mellett haladtak a csaptok, hol egyik, hol másik gárda tudott ellépni pár ponttal, ”hazai” oldalon Csaba György 26, valamint Rátvay Tamás 22 pontos teljesítménye mellett Gáll Dominik (15/9 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 7 gólpassz) és Rátvay Balázs (13 pont, 8 lepattanó, 2 blokk) sokoldalú játéka tartotta versenyben a kisalföldieket, míg a vendégeknél Molnár Dániel (35/12 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda, 6 eladott labda, 9 kiharcolt fault, 4 gólpassz) hozott nem mindennapi performanszot, kisegítve Kucsera (11/3 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz) és Plézer (22/12 pont) ihletettebb napjával. Izgalmasan alakult a végjáték, büntetőkkel fordította a maga javára a találkozót a Kecskemét, de volt még labdája az egyenlítéshez a Győrnek, ám mind a triplakísérlet, mind Rátvay Balázs utolsó közelije célt étvesztett, így bravúrral fejezte be az alapszakaszt Váradi Kornél legénysége.

Győr: Csaba Gy. 26/3, Rátvay T. 22/3, Gáll 15/9, Rátvay B. 13

Kecskemét: Molnár D. 35/12, Plézer 22/12, Fülöp 12, Kucsera 11/3

EKE Eger KOK – SMAFC 82-58 (25-15, 21-15, 23-14, 13-14)

Nem tartogatott sok izgalmat a soproniak egri vendégjátéka, a két nagyember, Csaplár-Nagy (15 pont, 9 lepattanó) és Kovács (14 pont, 6 lepattanó, 2 szerzett labda, 6 eladott labda) ugyan okozott némi fejfájást a hevesieknek, de irányítójuk, Czukor nélkül nem tudtak nagy ellenállást kifejteni. Az Egernek nem kellett izgulnia az utolsó fordulóban, a 20-ig jutó Mészáros vezérletével korán dűlőre tudta vinni, amelyben sokat segített a 39-26-re megnyert lepattanó csata és a csapatként kiosztott 22 gólpassz is.

Eger: Mészáros B. 20/15, Szabó G. 12/12, Máté B. 11/3, Szicsák 11

SMAFC: Csaplár-Nagy 15, Kovács B. 14

Újpest-MT – Salgótarjáni KSE 73-69 (24-19, 15-18, 13-11, 21-21)

A várt nagy csatát hozta a két gárda találkozója, bár a dobásokkal nem villogtak egyik oldalon sem (38 ill. 32 %), a végjáték így is körömrágósra sikeredett. Hiába járt ugyanis szinte végig előrébb a Durasevic (13 pont, 12 lepattanó, 3 eladott labda, 10 kiharcolt fault, 7 gólpassz, 3 blokk), Franczva (17 pont, 13 lepattanó), Surmann Gábor (22/6 pont, 5 lepattanó) trió fémjelezte házigazda, a Salgótarján Herendic (18/3 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 eladott labda) és Joó (14 pont, 7 lepattanó) vezérletével folyamatosan tapadni tudott a fővárosiakra, sőt, egyszer-egyszer a vezetést is sikerült átvenniük. Az utolsó percben Kovács Martin triplájával zárkózott egy pontra a nógrádi együttes, majd kezdődhetett a büntetőpárbaj, melyben egyik fél sem villogott, Boinitzernek (11/3 pont, 10 lepattanó) ment a legkevésbé, ő hármat is hibázott vendég részről, így egyenlítés (és hosszabbítás) helyett az Újpest biztosíthatta be a győzelmét és az ötödik pozícióját, amivel a Salgótarjánnal kezdi a rájátszást…

Újpest: Surmann G. 22/6, Franczva 17, Durasevic 13

Salgótarján: Herendic 18/3, Joó 14, Boinitzer 11/3, Piukovics B. 10

Óbudai Kaszások – Concordia Motax KC Pápa 97-92 (15-15, 16-22, 19-22, 26-17, 9-9, 12-7) – kétszeri hosszabbítás után

Utólag nem osztott, nem szorzott már a Kaszások eredménye a végső sorrendben, hiszen se előrébb, se hátrébb nem tudott mozdulni az Armaghani legénység, ennek ellenére az egyik legkiélezettebb és izgalmasabb meccsükkel zárták az alapszakaszt. Kellett ehhez pápai oldalról Cook (28/6 pont, 18 lepattanó, 9 kiharcolt fault, 7 gólpassz) ihletett formája, valamint Sonyák (20/9 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda) és Grebenár (24 pont, 8 lepattanó, 2 szerzett labda, 10 kiharcolt fault) remeklése, no meg az óbudaiak hatalmas akaratereje, hogy 11 pontos harmadik negyedbeli hátrányukból is visszajöjjenek a mérkőzésbe. Rosemond (32/9 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 10 kiharcolt fault, 4 gólpassz) játszotta a legfőbb szerepet ebben, de Ondima 21 pontja, vagy Takács 15 lepattanója is sokat nyomott a feltámadásban, így a záró negyedre újra ki-ki meccsé változó derbin még vezettek is az utolsó percben. Grebenár mentette először hosszabbításra a találkozót, majd Sonyák triplája kellett az újbóli ráadáshoz, amiben már sorra célt tévesztettek a távoli kísérletek, a Kaszások pedig az Ondima-Rosemond páros pontjaival behúzta utolsó bajnokiját.

Kaszások: Rosemond 32/9, Ondima 21//9

Pápa: Cook 28/6, Grebenár 24, Sonyák 20/9

Vásárhelyi Kosársuli – Bajai Bácska FKE 82-73 (22-18, 12-20, 27-14, 21-21)

A Vásárhely hálával tartozhat az óbudaiaknak, hogy 50 percen át küzdöttek a győzelmért, mert bár a 12/12-es hazai mérleg önmagáért beszél, kellett a Kaszások sikere is ahhoz, hogy a hármas holtversenyből a csongrádiak jöjjenek ki az alapszakasz bajnokaként, mivel az egymás elleniben rosszabbul zártak a Bajával szemben. Igazi csapatmunkával és egy régen látott harmadik negyeddel fektette két vállra a második etapban még feltámadó bácskaiakat Tóth Tamás együttese, öten is elérték ugyanis a tíz pontos határt, egyedül Pavlovicnak nem sikerült ez a bravúr a hat legtöbbet játszó játékos közül, cserébe 10 lepattanót és 7 gólpasszt tett be a közösbe. A Nagy (21/9 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 8 kiharcolt fault), Jakab (18/6 pont, 8 lepattanó, 2 szerzett labda, 8 kiharcolt fault), Pongó (16/12 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 eladott labda) tengely próbálkozott a Bajánál megmenteni az alapszakasz győzelmet, de a 38 %-os dobóteljesítménnyel nehéz volt ellensúlyozni a hazaiak majd 50 %-os pontosságát.

Vásárhely: Varga Z. 16/3, Bálint 16, Vas P. 15/9, Béres 13/3, Molnár B. 10/3

Baja: Nagy D. 21/9, Jakab P. 18/6, Pongó 16/12

Vásárhelyi Kosársuli (1.) – DEAC U23 (8.)

Bajai Bácska FKE (2.) – Concordia Motax KC Pápa (7.)