NB I/B: Az OSE vette el a Veszprém veretlenségét

Mindkét csoport csúcsrangadója izgalmasra sikeredett, az Oroszlány hazai pályán vette el a Veszprém veretlenségét, míg a Vásárhely az utolsó másodpercekben nyert derbit a Kaszások ellen.

Piros csoport

OMNIA Pub &Food Békés – Nyíregyháza Blue Sharks 75-92 (19-26, 10-23, 22-26, 24-17)

Nem forgott veszélyben a Nyíregyháza békési sikere, a Tóth Gergely mellett Bazsó Brúnót is nélkülöző Kék Cápák ismét remek dobóformájukat előhúzva arattak magabiztos győzelmet, zsinórban a nyolcadikat, amivel megelőzték a hétvégén bukó BKG-t a tabella negyedik helyén. A mezőnyből 75%-kal célzó Czura (32/12 pont, 2 szerzett labda, 7 kiharcolt fault) és az előkészítésben is jeleskedő Harmon (23/15 pont, 2 szerzett labda, 2 eladott labda, 8 gólpassz) voltak a vendégek vezérei, a közös erővel elsüllyesztett kilenc triplájukat a Mokánszki, Fazekas (15/9 pont, 4 lepattanó), Sitku (15/15 pont) fiatal trió még ugyanennyivel fejelte meg, ekkora tűzerővel pedig nem bírt a Koma nélküli Békés. Centerük kieső pontjait ezúttal Nagy Balázs pótolta (20/9 pont, 4 eladott labda) Kertész (11/3 pont, 6 lepattanó, 2 szerzett labda, 8 gólpassz) és Krstic (21/15 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 4 gólpassz) oldalán, nem is adat fel az utolsó percig a hazai együttes, de így is csak egy tisztes helytállásra futotta az erőfeszítéseikből.

Legjobb dobók:

Békés: Krstic 21/15, Nagy B. 20/9, Kertész 11/3

Nyíregyháza: Czura 32/12, Harmon 23/15, Sitku 15/15, Fazekas 15/9

MAFC – Vasas Akadémia 92-87 (23-25, 29-15, 22-31, 18-16)

Ha a vártnál nehezebben is, de hozta a kötelezőt a MAFC hazai pályán, a Vasas viszont minden dicséretet megérdemel, miután az utolsó percben még labdája volt az egyenlítéshez Faragó Péter legénységének. Ellentétes negyedek párharcát láthatták a kilátogató szurkolók, az Andrássy (22/6 pont, 5 lepattanó), Boros (23/6 pont, 3 szerzett labda, 7 kiharcolt fault, 5 gólpassz) duó fémjelezte pasarétiek kezdtek jobban, de a kissé fásultan mozgó házigazda Washington (27/3 pont, 10 lepattanó, 7 eladott labda, 13 kiharcolt fault, 9 gólpassz) vezérletével fokozatosan vette át a mérkőzés irányítását, és a második etapban már 16 ponttal is mentek Hencsey Tamás fiai. A térfélcserét követően ismét a Vasas percei következtek, a hazaiak előnye folyamatosan olvadt el, sőt, 70-70-nél a vezetést is át tudta venni a sötét mezes alakulat. A záró negyed kiegyenlített párharcot hozott, ugyan a MAFC járt végig előrébb, de a vendégek nem szakadtak le egy pillanatig sem, és két labdájuk is volt az egalizálni, de mind Moravcsik duplája, mind a junior korú Radics triplája lejött a gyűrűről, a házigazdák pedig büntetőkből állították be a végeredményt.

MAFC: Washington 27/3, Lakits 13/3, Csapai 12/9, Misek 11/3, Bordács 11

Vasas: Boros 23/6, Andrássy 22/6, Moravcsik 13/3, Sólyom 11/6

Budapesti Honvéd SE – MEAFC-Miskolc 72-76 (22-25, 18-26, 19-16, 13-9)

Elképesztő dobóformával kezdte a találkozót a MEAFC, az első félidőben 10 sikeres találata volt a 6,75-ön túlról Drahos Gábor legénységének, amivel a Honvéd főleg Stefán (24/3 pont, 11 lepattanó, 3 blokk) palánk alatti játékával próbált lépést tartani. Thornton őrzése (24/9 pont, 17 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 11 kiharcolt fault) is megnehezítette a hazaiak dolgát, a miskolciak új szerzeménye hajszálpontos tempóival és kulcsfontosságú lepattanóival keserítette meg leginkább Horváth Ákosék (17/12 pont) dolgát, a 15 visszaszedett támadópattanóból többször is második esélyből értek el kosarat a vendég játékosok. A Honvéd ennek ellenére nem adta fel a csatát, bár a játékuk sokszor igencsak ritmustalan volt, a küzdésre nem lehetett panasz a második félidőben, ennek eredményeképp pedig labdájuk volt az egyenlítéshez két pontos hátrányban. Pintér saroktriplája azonban ért célba, a menetrend szerint érkező faultot követően pedig Szögi állította be a végeredményt.

Honvéd: Stefán 24/3, Horváth Á. 17/12

MEAFC: Thornton 24/9, Takács D. 17/15, Szanyi 11/9

Knipl Kft. Bonyhádi KSE – MTK Törökbálint 76-85 (5-22, 21-16, 15-12, 23-14, 7-7, 5-14) – kétszeri hosszabbítás után

Elképesztően fordulatos meccset hozott a kiesés elkerülése ellen vívott alsóházi derbi, a fantasztikus kezdő MTK a Bihari (22 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda, 2 eladott labda, 10 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Jakab (22 pont, 8 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 eladott labda, 12 kiharcolt fault), Nagy (11/3 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda) trióval az élen 26-5.re lépett meg a második negyed elejéig, de a lassan ébredező Bonyhád a félidőre látótávolságon belülre kúszott vissza. A fordulás után sem lassítottak a tolnaiak, Pupp Bence (20 pont, 5 eladott labda) és Somogyfoki Szabolcs (18/3 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda) vezérletével fokozatosan tűntették el a hátrányukat, a záró etap előtt be is jöttek újra tíz ponton belülre. A megtört ritmusú MTK nem is tudott jól reagálni az új erőre kapó hazaiak rohamaira és a negyedik negyed elején egy 11-0-s bonyhádi etaphoz asszisztálva át is kellett engedniük a vezetést vendéglátójuknak. Innentől fej-fej mellett haladtak a csapatok, az utolsó perchez érve is egál volt az állás, és bár a Bonyhádnak több labdája is volt a győzelem megszerzésére, se közelről, se távolról, se büntetőből nem tudtak eredményesek lenni. A forgatókönyv kísértetiesen hasonló volt a hosszabbításban is, azzal a különbséggel, hogy most az MTK-nak volt lehetősége lezárni a meccset, de három kísérletükből egyik sem ért célba, így jöhetett az újabb ráadás. A Bognár két triplájával nyitó törökbálintiak itt az elejétől magukhoz ragadták a kezdeményezést, a Bonyhád még egyenlíteni sem tudott, a végjátékban pedig Jakab büntetőivel biztosította be a győzelmet a Bódi legénység.

Bonyhád: Pupp 20, Somogyfoki Sz. 18/3, Gébert 10/6

MTK: Jakab P. 22, Bihari 22, Nagy Sz. 11/3, Vámos 11/3

BUDAFOK – BKG-Príma SE 104-82 (24-18, 30-25, 20-24, 30-15)

A tavalyi, Zöld csoportos rivalizálást, valamint a két fél őszi, szigetszentmiklósi derbijét követően először tudta legyőzni a Budafok a BKG gárdáját, méghozzá meggyőző különbséggel. Az irányítás szinte végig a házigazdák kezében volt, akik amellett, hogy jól használták Horváth Marcit (14 pont, 8 lepattanó, 7 gólpassz) a palánk alatt, a mezőnyben is óriási munkát végeztek, Puszta (20/6 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda, 7 gólpassz), Lados (11 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda, 6 gólpassz), Tursics (16/9 pont, 4 eladott labda, 5 gólpassz), padról érkező Mészáros (17/9 pont, 4 gólpassz), valamint a nemrég igazolt Jilling (9/9 pont) fontos pillanatokban tettek pluszt hozzá a mérkőzéshez. A nagyszünetet követően tért magához a BKG, Berger (26 pont, 10 lepattanó, 4 eladott labda, 8 kiharcolt fault) fújt riadót vendég oldalon, 67-67-nél utol is érték riválisukat Nagy Ágoston tanítványai, de a harmadik negyedet lezáró 7-0-s hazai roham megint a Budafokot juttatta megnyugtató előnyhöz. A záró etapban Horváth szállt ki sportszerűtlen faulttal a mérkőzésből, ám a helyére érkező Tóth Szabolcs új lendületet tudott adni a házigazdáknak, akik egy 17-4-es futással végleg eldöntötték az összecsapást.

Budafok: Puszta 20/6, Mészáros Cs. 17/9, Tursics 16/9, Horváth M. 14, Lados 11

BKG: Berger 26, Nagy Be. 15/9, Tanács 14, Nagy Bo. 11/3

PVSK-Kronosz Kiadó – Nagykőrösi Sólymok KE 88-83 (19-18, 27-23, 21-16, 21-26)

Nem hagyta magát nagyon leszakítani a Nagykőrös az odahaza rájátszás csapatokat is megizzasztó PVSK vendégeként, de a Demeter parádés napjára (28/3 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 8 gólpassz) építő házigazdák végül le tudták győzni az utóbbi hetekben feltámadó Sólymokat. Elsőszámú vezére mellett Olasz (17 pont, 9 lepattanó) és Bíró (19/6 pont, 8 kiharcolt fault) is remekelt pécsi oldalon, és bár a triplákkal nem jeleskedtek a hazai játékosok (4/20), a büntetővonalról bőven volt lehetőségük kompenzálni (20/27). A Nagykőrösnél is hozták magukat a kulcsjátékosok, Molnár (16/6 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda), Mácsai (15/9 pont, 8 lepattanó), Candido (17 pont, 2 szerzett labda, 3 eladott labda) és Lakosa (13/6 pont, 2 szerzett labda, 5 gólpassz) is beletették a tőlük elvárhatót, a csapásszámuk is nagyobb volt a hazaiakénál, nem hiányzott sok a győzelemhez.

PVSK: Demeter 28/3, Bíró 19/6, Olasz 17, Dragasevic 11/3

Nagykőrös: Candido 17, Molnár M. 16/6, Mácsai 15/9, Lakosa 13/6

OSE Lions – HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 89-84 (22-24, 21-9, 27-29, 19-22)

Oroszlányban, az egyik legfőbb rivális pályáján szakadt meg a Veszprém – egészen elképesztő – 21 mérkőzéses veretlenségi sorozata, a koncentráltabb házigazdák egy parádés második negyeddel fordították leginkább a maguk javára a derbit. Nagy dobópárbajjal kezdődött a rangadó, hazai részről az ex-veszprémi Hegedűs (12/9 pont, 2 szerzett labda) triplái adtak tartást a társaknak, de a vendégek az ex-oroszlányi Madár (25/12 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda, 5 gólpassz) jóvoltából így is egyhamar tíz pontra hizlalták a különbséget. Krasovec mester forgatni kezdte csapatát, ami nyerő taktikának bizonyult, a padról beszálló Kiss (12/9 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz), Zsíros (10/3 pont, 5 lepattanó) duó vezérletével, valamint a feljavuló védekezésükkel egy 18-2-es etappal fordított az OSE, míg a Veszprém Pavlovic (16/3 pont, 6 lepattanó) pontjaival próbálta tartani magát. A szünetben felszívta magát az éllovas, fokozatosan dolgozva le hátrányát újra ki-ki meccset csinált a találkozóból, de a gárda forgatása ismét bejött a hazaiak edzőjének, és Abell (21 pont, 5 eladott labda, 9 kiharcolt fault) vezetésével visszaállították a korábbi különbséget. Futott a Veszprém az eredmény után, de igazán átütőerő nélkül, a végjátékban már letámadással kellett próbálkozniuk, hogy tovább csökkenjen a különbség, de háromnál közelebb nem jutottak az oroszlányiakhoz, akik higgadt megoldásokkal, megérdemelten győzték le a bajnokság fő esélyesét.

OSE: Abell 21, Kiss K. 12/9, Hegedűs 12/9, Zsíros 10/3

Veszprém: Madár 25/12, Pavlovic 16/3, Völgyi 14, Kovács Á. 12, Szabó P. 11/3

Zöld csoport

Bajai Bácska FKE – EKE Eger KOK 95-57 (26-12, 32-15, 22-16, 15-14)

Nem tartogatott sok izgalmat az Eger bajai vendég szereplése, a játék minden elemében jobbnak bizonyuló Baja könnyedén hozta rossz passzban lévő hevesiek elleni derbit. Kovács Barnabás (33/15 pont, 5 lepattanó) megállíthatatlan volt hazai oldalon, 77 %-os mezőnymutatóval jutott 30 pont fölé, de Jakab Péter (21 pont ,12 lepattanó, 2 szerzett labda, 8 kiharcolt fault) is remekelt a bácskaiaknál, ketten együtt majdnem egált ”játszottak” volna az Eger támadóegységével szemben. A házigazdák sikerükkel – és a Kaszások vereségével – újra a második pozícióba léptek fel.

Baja: Kovács B. 33/15, Jakab P. 21, Ágfalvi 12/3, Kővágó-Laska 10

Eger: Kiss B. 16/12, Mészáros B. 10/9

Vásárhelyi Kosársuli – Óbudai Kaszások 70-67 (17-9, 16-8, 19-25, 18-25)

Ellenállhatatlan vásárhelyi kezdés, majd parádés óbudai feltámadás, körömrágós végjátékkal, igazi rangadóhoz méltóan. Minden volt, ami egy kosárbarátnak örömöt okozhat, a házigazdák Vas (15/9 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda) és Molnár (23 pont, 2 szerzett labda, 5 eladott labda) révén állva hagyták riválisukat, 17 ponton tartva 20 perc alatt a Kaszások gárdáját. Éledezett a fordulást követően a fővárosi együttes, de nagyon közelebb nem tudtak férkőzni, nem úgy a negyedik negyedben, ahol Steve Rosemond (16/6 pont, 5 szerzett labda) vezérletével utol is érték vendéglátójukat. Új meccs kezdődött, a végjáték pedig roppant izgalmasra sikeredett: vezetett is az utolsó perc előtt még az Óbuda, de Molnár és Varga kosaraival fordított a Vásárhely. Bencsik (14/3 pont) hármasával ismét egy pontra faragta hátrányát a sötét mezes gárda, de ekkor már faultolni kellett, Vas pedig nem hibázott a vonalról, a messziről elengedett utolsó másodperces óbudai triplakísérlet pedig elkerülte a gyűrűt.

Vásárhely: Molnár B. 23, Vas P. 15/9, Varga Z. 11

Kaszások: Rosemond 16/6, Bencsik 14/3, Molnár L. 10

Újpest-MT – Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 101-69 (30-23, 19-17, 25-16, 27-13)

Közel három negyedig tartotta a lépést a több egyéni extra teljesítményt is felmutató Újpesttel a Győr gárdája, a 16 pontig és 10 lepattanóig jutó Domsitz vezérletével sokáig nyílt volt a találkozó a kisalföldiek számára. A vezetés persze addig is már a hazaiak kezében volt, a Surmann testvérek közül Péter (12/3 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda, 8 gólpassz) és Gábor (12 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda, 9 gólpassz) is tripla-dupla közelben járt, Nárai elérte a dupla-duplát (24 pont, 11 lepattanó), de a fiatal Széphelyi is berámolt 19 pontot a győri gyűrűbe. A végére esett össze a vendég alakulat, a záró etapban már csak az Újpest akarata érvényesült, amely 21 eladott labdába kergette riválisát.

Újpest: Nárai 24, Széphelyi 19, Franczva 15/3, Surmann P. 12/3, Surmann G. 12, Durasevic 11/3

Győr: Domsitz 16, Gáll 14/3, Rátvay T. 14

Alba Fehérvár – SMAFC 81-48 (16-7, 18-8, 24-24, 23-9)

(Szinte) teljes csapattal felállva, három negyedben tíz pont alatt tartva a soproniakat, tükörsima rajt-cél győzelmet aratott a Fehérvár alakulata a papíron alsóházi, gyakorlatban sima hazai derbin. Csak a harmadik felvonásban tudott méltó ellenfele lenni a Füzi (21/6 pont), Kovács (12 pont, 12 lepattanó, 2 blokk) duó irányította SMAFC a házigazdáknak, a többi etapban megfelelő koncentrációval játszva leiskolázta ellenfelét Peresztegi Nagy Ákos együttese. Főleg a magasemberekkel gyűlt meg a soproniak baja, Peringer (16 pont, 9 lepattanó) és Seyi (19/3 pont, 14 lepattanó, 3 eladott labda) tarthatatlan volt a gyűrű közelében, de a mezőnyben Takács Martin (10/3 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 gólpassz) és Polster Attila (15/9 pont) játékára sem volt válaszuk.

Fehérvár: Seyi 19/3, Peringer 16, Polster 15/9, Takács Ma. 10/3

SMAFC: Füzi 21/6, Kovács B. 12

DEAC U23 – KTE-Duna Aszfalt 92-86 (24-23, 20-17, 25-23, 23-23)

Az edzői nyilatkozatok alapján mindkét utánpótlás együttese elégedett volt a saját csapatával és a látottakkal, szorosan is alakult a találkozó, csak az utolsó percekben tudott meglépni a DEAC gárdája. A vendégeknél Kucsera (16/3 pont, 14 lepattanó, 2 szerzett labda, 8 kiharcolt fault) mellett Plézer (27/9 pont, 8 lepattanó) és Molnár (21/3 pont, 6 lepattanó, 7 eladott labda, 10 kiharcolt fault, 5 gólpassz) vitték a prímet, míg hazai oldalon a két Kozák, Márton (21 pont, 2 szerzett labda, 2 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 5 gólpassz) és Bertalan (16/3 pont, 12 lepattanó) villogtak Tóth Bence (25/15 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 7 gólpassz) remeklésével. Utóbbi triplái döntötték el gyakorlatilag a DEAC számára a mérkőzést, 79-78-as debreceni vezetésnél pörkölt be gyors egymásutánban kettőt, ahonnan már nem tudott visszakapaszkodni a Kecskemét a végjátékban.

DEAC: Tóth B. 25/15, Kozák M. 21, Kozák B. 16/3

Kecskemét: Plézer 27/9, Molnár D. 21/3, Kucsera 16/3, Fülöp 11

Concordia Motax KC Pápa – Salgótarjáni KSE 77-66 (17-19, 23-12, 17-14, 20-21)

Egy koncentráltabb Pápa állította meg a menetelő Salgótarjánt, több jó egyéni teljesítmény mellett az 54 %-os mezőny mutató is segítette a hazaiak diadalát. A pontfelelős Sonyák (18 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 eladott labda, 4 gólpassz), Cook (15 pont, 6 lepattanó, 7 kiharcolt fault) páros mellett Murai (16/6 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 7 gólpassz) és Grebenár (13 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 blokk) is a legjobbkor lépett elő a védekezésre nagy hangsúlyt fektető, és ezzel a vendégeket 19 eladott labdába kergető házigazdáknál. Herendic (7 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 7 eladott labda, 6 gólpassz) ezúttal nem tudott olyan hatékony lenni, egyedül Hajdu (23/6 pont, 5 lepattanó) produkciója emelkedett ki a nógrádiaknál, akik a második negyedtől kezdve csak futottak az eredmény után.

Pápa: Sonyák 18, Murai 16/6, Cook 15, Grebenár 13

Salgótarján: Hajdu 23/6, Joó 13, Piukovics B. 10/6

Fotó:  hunbasket.hu