NB I/B: Csak a Békés vette el a pályaelőnyt

A negyeddöntőkben egyik csoportnál sem született meglepetés, az előrébb rangsorolt gárdák mind hozták a hazai fellépésüket, míg a bennmaradásról döntő párharcoknál papírforma miskolci győzelem mellett a Békés elhozta az első meccset Nagykőrösről.

Piros csoport

Negyeddöntők

Nyíregyháza Blue Sharks – BKG-Príma SE 94-83 (24-22, 20-27, 24-14, 26-20)

Látványos derbivel indult a rájátszás, mind támadó, mind védőoldalon klasszis teljesítményt nyújtott a két rivális, amiből végül a jobb dobóformát a második félidőre tartogató Nyíregyháza jött ki jobban. Pedig Berger (29/3 pont, 6 lepattanó, 2 szerzett labda) és Nagy Botond (19/12 pont, 3 eladott labda) eredményességének köszönhetően a második tíz perc során el tudott lépni a BKG együttese, ültek ekkor a kinti dobásaik, ráadásul a padról Kovács Soma (15/9 pont, 4 gólpassz) is remekül szállt be a mérkőzésbe. A palánk alatt azonban nem csak a vendégek légiósa, hanem Tóth Gergely (29/3 pont, 5 lepattanó) is ponterősen forgolódott, mellé Fazekas (21/9 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) és Bazsó (16/12 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda) lépett fel a kinti dobások terén, Bus pedig extra hatékonyan szolgálta ki társait, 17 gólpasszt jegyezve. 60 % felett célzott mezőnyből a második félidőben védekezést váltó házigazda, amivel nem csak fordítani tudtak, de gyorsindításaiknak és pontos távoli találataiknak köszönhetően le is rázták magukról a BKG-t, megtartva a hazai pálya előnyét a folytatásra.

Legjobb dobók:

Nyíregyháza: Tóth G. 29/3, Fazekas 21/9, Bazsó 16/12

BKG: Berger 29/3, Nagy Bo. 19/12, Kovács S. 15/9

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a Nyíregyháza javára.

OSE Lions – Budapesti Honvéd SE 85-74 (24-18, 22-24, 17-19, 22-13)

Már az első mérkőzésen az OSE tudtára adta a Honvéd, hogy nem az áldozati bárány szerepére jutott be a rájátszásba, bátor támadójátékkal három negyeden keresztül tapadt esélyesebb riválisára Puskás Artúr együttese. Mohácsi (19/9 pont, 6 lepattanó) jól adta meg az alaphangot hazai oldalon és volt vezére csapatának az egész mérkőzésen, de a túloldal jobban osztotta e la terheket, Mucza (13/3 pont), Horváth (11/3 pont, 4 gólpassz) és Stefán (11/3 pont, 4 lepattanó) mellett a második negyedben három triplát is hintó Pintér (12/12 pont) vezérletével végig tapadni tudott a fővárosi gárda. A térfélcserét követően aztán bekezdett a pontosabbá váló OSE, a harmadik etap elején kilenc pontra nőtt a vendéglátók előnye, de a Honvéd újfent zárkózni tudott, sőt, a vezetést is át tudta venni egy pillanatra. A záró játékrész elején még egál körül mozgott az eredmény, a Honvéd egy komplett U20-as ötössel tartotta magát a rutinosabb Oroszlány otthonában, de aztán Abell (23/9 pont, 3 eladott labda) a hátára vette a hazaiakat, betöréseire és kinti találataira nem volt meg az ellenszer a túloldalon, aminek köszönhetően le tudta zárni a párharc első mérkőzését az OSE.

OSE: Abell 23/9, Mohácsi 19/9, Zsíros 11/3, Hegedűs 10

Honvéd: Mucza 13/3, Pintér 12/12, Horváth Á. 11/3, Stefán 11/3

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 az OSE javára.

MAFC – Vasas Akadémia 94-71 (22-20, 24-21, 22-25, 26-5)

A Vasas is ráijesztett az előrébb rangsorolt MAFC-ra, bár már az utolsó alapszakasz találkozójuk is szorosan alakult, ezúttal három negyeden keresztül tette nyílttá az összecsapást Faragó Péter legénysége. Andrássy (16 pont, 8 lepattanó) és Moravcsik (15/3 pont, 9 gólpassz) volt a két mozgatórugója a vendégek tisztes helytállásának, gyorsindításaikkal rendre zavart tudtak okozni a házigazdáknak, akik csak az utolsó tíz perce húzták elő lehengerlő játékukat. Az ezúttal sem lassító Washington tripla-duplával (29/3 pont, 12 lepattanó, 8 kiharcolt fault, 12 gólpassz) nyitotta a rájátszást, de a kezdőötös másik négy tagja is elért legalább 11 pontig, hogy aztán a negyedik negyedben a védekezését is összerántsa a MAFC együttese, nehezen, de hozva az első hazai fellépését.

MAFC: Washington 29/3, Katona B. 13/9, Garamvölgyi 13, Misek 12/3, Csapai 11/6

Vasas: Andrássy 16, Moravcsik 15/3, Kelenföldi 10/3

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a MAFC javára.

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém – PVSK-Kronosz Kiadó 97-83 (27-21, 23-17, 28-16, 19-29)

Hiába hiányzott egy komplett kezdőötösnyi játékos pécsi oldalon (Demeter, Dragasevic, Bíró, Popgyákunik, Berkics), a Pavlovic nélkül felálló veszprémiek mégis nehezen tudták csak érvényesíteni a papírformát, legalábbis az első félidő nagy részében. A PVSK ugyanis nem ijedt meg az alapszakasz bajnokának otthonában, bátor vállalásokkal rendre megtalálta a gyűrűig vezető utat a szellős hazai védekezésben és egészen a második negyed derekáig tartotta is a lépést velük. Madár András (29/21 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett labda, 3 eladott labda) elégelte meg először csapata hullámzó játékát, elől-hátul a társak élére állt és a szigorúbb védekezésre váltó Veszprém el is tudott lépni a nagyszünetig. A folytatásban aztán Kovács (22 pont, 8 lepattanó, 6 szerzett labda, 6 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 4 gólpassz, 2 blokk), Völgyi (17 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda) és Szabó (13 pont, 4 lepattanó, 5 gólpassz) is begyújtotta a rakétáit, ekkora tűzerőre pedig már nem volt válasza a pécsi együttesnek, a különbség szép lassan húsz fölé kúszott, ahonnan már csak kozmetikázni tudott Juhász Olivér alakulata.

Veszprém: Madár 29/21, Kovács Á. 22, Völgyi 17, Szabó P. 13

PVSK: Riskó 15, Carev 14/9, Olasz 13, Fülöp 10/6

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a Veszprém javára.

Keresztjáték a 9-14. helyért:

MEAFC-Miskolc – Knipl Kft. Bonyhádi KSE 110-72 (31-11, 33-18, 27-21, 19-22)

Ellentmondást nem tűrően kezdte a kiesés elleni párharcot a Miskolc gárdája, a hátul masszívan záró, elől parádézó borsodiak gyakorlatilag tíz perc alatt dűlőre vitték az első mérkőzést, de akiben maradt volna még bármi kétely, azt a félidőig megszerzett 35 pontos vezetés meggyőzhette. Thornton ezúttal kintről volt félelmetes (35/27 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 2 eladott labda, 5 gólpassz), kilenc triplájából hatot az első félidőben süllyesztett el, a Lippai-Béres páros bentről, a Takács-Tóth-Szögi trió pedig a mezőnyből hozott remek meccset, a Bonyhád apró villanásait így gyorsan elfojtotta a hazaiak csapatmunkája. A nagy különbség ellenére persze így is ”csak” 1-0 a MEAFC-nak, de jelzésértékű zakót osztott ki Drahos Gábor csapata, ami egyenlőre a papírformát igyekszik igazolni ezen az ágon.

MEAFC: Thornton 35/27, Takács D. 16/9, Lippai 14, Tóth B. 11/3, Béres 11, Szögi 10

Bonyhád: Pupp 13, Somogyfoki P. 10/6, Baki 10

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a MEAFC javára.

Nagykőrösi Sólymok KE – OMNIA Pub & Food Békés 87-89 (18-21, 22-13, 21-33, 26-22)

Nem úgy a másik párharcban, ahol a Békés elcsente a pályaelőnyt az edzőjét, Lakosa Zsoltot nélkülözni kényszerülő Nagykőröstől és odahaza akár le is zárhatja a bennmaradás kérdését. A találkozó krónikájához tartozik, hogy szinte végig fej-fej mellett haladtak a csapatok, a második negyedben tudott egy hat pont körüli előnyt összehozni a Viqueira (28/9 pont, 8 kiharcolt fault, 4 gólpassz) fémjelezte hazai együttes, de a nagyszünet után két gyors triplával el is tüntette hátrányát a vendég alakulat. Kertész (27/18 pont, 15 lepattanó, 4 gólpassz) klasszis teljesítménye mellett Krstic (23/9 pont, 5 gólpassz), Nagy (14/3 pont, 8 lepattanó) és a visszatérő Koma (14 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda) is előlépett békési oldalon, a vezetést pedig szép fokozatosan vette át a sötét mezes együttes, sőt, már kilenccel is jártak előrébb a záró etapban. Egy utolsó nagy rohamot indított még azért a Nagykőrös, pontgazdag és rendkívül sok büntetővel tördelt utolsó perc kerekedett belőle, de higgadt tudott maradni a Békés, az első kör egyik bravúrját szolgáltatva ezzel.

Nagykőrös: Viqueira 28/9, Molnár M. 13/6, Lakosa 13/3, Fehér 12/3, Andó 11/6

Békés: Kertész 27/18, Krstic 23/9, Nagy B. 14/3, Koma 14

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a Békés javára.

Zöld csoport

Negyeddöntők:

Vásárhelyi Kosársuli – DEAC U23 81-74 (18-19, 19-15, 25-22, 19-18)

Ahogy az várható volt, a nyolcadik kiemelés ellenére kellemetlen ellenfélnek bizonyult a DEAC legénysége, a dupla-duplázó Omenaka (13 pont, 18 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 eladott labda), valamint a 31 pontig jutó Kozák-Tóth páros vezérletével még tíz pontos hátrányból is visszaküzdötték magukat látótávolságon belülre a végjátékban, csak a fordítás maradt el. Mert, hogy a rutinosabb Vásárhelynél jól működött a csapatmunka, és a legjobb pillanatokban akadt egy-egy játékos, aki előlépett a gárda vezérévé, Varga Zalán (19/3 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda) és Vas Péter (14/9 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda) is fontos momentumokban villant, így ha küzdelmesen is, de megvan az előny a folytatásra.

Vásárhely: Varga Z. 19/3, Vas P. 14/9, Pavlovic 12/3, Rostás 11/3, Bálint 10

DEAC: Kozák M. 16, Tóth B. 15/6, Omenaka 13

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a Vásárhely javára.

Óbudai Kaszások – Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 78-62 (19-16, 21-11, 16-20, 22-15)

Kemény védekezésbe ütközött a Rátvay Tamást nélkülöző Győr Óbudán, a második negyedben el is engedte házigazdáját Kozma Tamás alakulata, a 16-2-es hazai roham pedig gyakorlatilag el is döntötte a találkozót. A fordulás után ugyan visszajött még egyszer hat pontos távolságba a kisalföldi alakulat, de az Ondima (28/9 pont, 4 szerzett labda, 2 eladott labda, 4 gólpassz), Takács (17/3 pont, 11 lepattanó) páros fémjelezte Kaszásokat nem törte meg a vendégek felzárkózása, tudtak újítani és végül magabiztos sikerrel nyitották a párharcot.

Kaszások: Ondima 28/9, Takács A. 17/3, Rosemond 10/6

Győr: Csaba 15/3, Horváth G. 13/9, Domsitz 10

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a Kaszások javára.

Salgótarjáni KSE – Újpest-MT 80-69 (21-14, 18-17, 18-24, 23-14)

Fordulatos mérkőzést vívott egymással a két gárda, a Salgótarján ugyan az első percekben elengedte riválisát, de egy gyors időkérést követően rendezte sorait, előnyét pedig tíz fölé tornázta a remek napot kifogó Joó (18/3 pont, 13 lepattanó, 3 szerzett labda, 2 eladott labda, 4 gólpassz) főszereplésével. Durasevic (22/3 pont, 12 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 4 gólpassz) tartotta a lelket az Újpestben, vezérletével nem szakadt le nagyon a fővárosi együttes, amivel megmaradt a lehetőség, hogy a harmadik negyedben fordítson a vendég alakulat, de örömük nem tarthatott sokáig. Herendic (19 pont, 2 szerzett labda, 4 eladott labda, 4 gólpassz) is elkapta ugyanis a fonalat, a legjobbkor előlépő tarjáni légiós egy 19-6-os hazai futást vezényelt, ami el is döntötte az első mérkőzés sorsát, az egyre fáradó újpestiek már nem tudtak újítani, a záró felvonásban biztosan őrizte meg előnyét Ughy Albert legénysége.

Salgótarján: Herendic 19, Joó 18/3, Kovács M. 15/6, Piukovics B. 14/9

Újpest: Durasevic 22/3, Surmann G. 14, Franczva 13, Surmann P. 10

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a Salgótarján javára.

Bajai Bácska FKE – Concordia Motax KC Pápa 80-64 (24-18, 16-17, 18-12, 22-17)

Nem ízlett a Baja agresszivitása a Pápának, egyedül Sonyák (30/6 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda) tudta felvenni a harcot velük, de az idegenbeli siker lehetőségéhez a többi kulcsember előlépése is kellett volna. A félidőig bírta így a vendég gárda, utána a Baja védekezése feljavult, elől pedig több opciójuk is akadt, Nagy Dániel (21/6 pont, 9 lepattanó) volt az elsőszámú pont felelős, de Pongó (16/3 pont, 8 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 eladott labda, 4 gólpassz) és Jakab (14/3 pont, 8 lepattanó) is fontos kosarakat szerzett, amivel könnyedén vezet 1-0-ra a bácskai együttes.

Baja: Nagy D. 21/6, Pongó 16/3, Jakab P. 14/3, Kővágó-Laska 11, Vukicevic 10

Pápa: Sonyák 30/6

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a Baja javára.

Fotó: szon.hu