NB I/B: Könnyed MAFC-siker a rangadón

Három-három veretlen együttes maradt mind a két csoportban, a forduló rangadójának várt mérkőzésen a MAFC kiütéses sikert aratott a BKG felett, míg a MEAFC hosszabbításban kapott ki a Békés otthonában.

Piros csoport

OSE Lions - Knipl Kft. Bonyhádi KSE 102-54 (28-17, 20-10, 28-16, 26-11)

Az első pár perctől eltekintve nem volt egy súlycsoportban a két együttes, a Bonyhád szűkebb rotációját ráadásul a sérülések sem kerülték el, Somogyfoki Péter korai kiválása irányító posztról például komoly gondokat okozott a játékszervezésben is náluk. Az OSE tette a dolgát, minden játékosát bevetve, könnyedén masírozott át a tolnaiakon, leginkább az Anda (18 pont, 8 lepattanó), Zsíros (13/6 pont, 13 lepattanó, 2 szerzett labda) páros élt a játéklehetőséggel, míg a túloldalon Somogyfoki Szabolcs (11/3 pont) és Baki Sándor (12/6 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda) próbáltak egy-egy jó szakaszt összehozni.

Legjobb dobók:

OSE: Anda 18, Zsíros 13/6, Kiss Á. 11/3

Bonyhád: Baki 12/6, Somogyfoki Sz. 11/3

MTK Törökbálint - Vasas Akadémia 78-80 (17-16, 26-20, 16-23, 19-21)

Ahogy írtuk a beharangozóban, nem szabad félvállról venni ezt az MTK-t, hiába gyengült (papíron) a játékoskeret, Bódi Ferenc munkájának köszönhetően eddig méltó ellenfelei voltak a felsőházba várt riválisoknak. Zónavédekezésük megfogta a Vasas lendületét, nem tudott rohanni a pasaréti együttes, támadóoldalon pedig hosszú akciókat vezetve, türelmes játékkal dobták át a sötét mezeseket, ebben élen járt a hat triplát jegyző Bognár (18/18 pont, 4 eladott labda), de Jakab (14/3 pont, 3 eladott labda, 7 gólpassz) agilitása, valamint a Bihari (11 pont, 8 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 gólpassz), Baross (11 pont, 8 lepattanó) duó palánk alatti munkája is kellett, hogy ők diktáljanak az első félidőben. A térfélcserét követően jött el a tavalyi ezüstérmes ideje, sokkal pörgősebb tempóra váltott a Katona (25/21 pont, 3 szerzett labda), Moravcsik (13/3 pont, 8 gólpassz) páros fémjelezte vendég gárda, így nem csak a vezetést vették át, de a negyedik negyed derekán úgy tűnt, végleg el is döntik a találkozót. Az MTK remek dobóformája azonban kitartott a lefújásig, így egylabdás meccs kerekedett belőle, a Vasas viszont a legjobbkor húzta elő a legszorosabb védekezését, és elhárítva az utolsó egyenlítési kísérletet, behúzta a két pontot Törökbálinton.

MTK: Bognár 18/18, Jakab P. 14/3, Bihari 11, Baross 11

Vasas: Katona 25/21, Moravcsik 13/3, Sólyom 11/3, Andrássy 11

BUDAFOK - Nyíregyháza Blue Sharks 88-83 (23-14, 19-22, 30-21, 16-26)

Lados (26/6 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 3 gólpassz) távoli kosarai adták meg az alaphangot a Budafok jó kezdésének, amelyből ugyan még visszajött a Bazsó (29/18 pont, 6 lepattanó, 2 szerzett labda) fémjelezte Nyíregyháza, de 10-11-nél utoljára tudott vezetni a mérkőzésen. Szép lassan Varga Dani (17 pont, 9 lepattanó) is bemelegedett a házigazdáknál, futottak is egy gyors 13-0-t, ám némi homokszem került az addig jól működő gépezetbe (eladott labdák, rontott dobások) és a Kék Cápák egy hasonló rohammal még egyszer visszazárkóztak riválisukra. A nagyszünet után aztán Tursics (21/15 pont, 4 lepattanó, 8 gólpassz) fújt újabb riadót a Budafoknál, beemelt gyors egymásutánban négy triplát, gyakorlatilag végleg eldöntve a találkozó sorsát, innen ugyanis már nem tudott visszakapaszkodni az önmagához képest visszafogottabban teljesítő Nyíregyháza.

Budafok: Lados 26/6, Tursics 21/15, Varga D. 17

Nyíregyháza: Bazsó 29/18, Tóth G. 11/3, Czinger 11, Bus 10

OMNIA Pub & Food Békés - MEAFC-Miskolc 86-81 (21-23, 16-20, 18-16, 19-15, 12-7) – hosszabbítás után

Nem állt a szerencse a MEAFC mellé Békésen, hiába vezetett szinte végig a mérkőzésen a fiatal Takács (21/9 pont, 5 lepattanó, 5 eladott labda, 9 kiharcolt fault), Szanyi (12/6 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda) duó húzta vendég együttes, Tóth Viktor (12/3 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz) sérülése és Béres (8 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda) kipontozódása miatt a rutin hiányzott a végjátékban a borsodiak oldaláról. Mert, hogy a házigazdáknál az ismét elképesztően sokoldalú játékot hozó Kertész (6 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 eladott labda, 15 gólpassz) mellett Boinitzer (25/9 pont, 80 % mezőny, 9 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 eladott labda, 2 blokk) és Koma (22 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 4 gólpassz, 2 blokk) is nagy estét futott, ráadásul utóbbi – kalandos körülmények között született – kosarával egyenlítettek ki négy másodperccel a vége előtt a fehér mezesek. Két pontos (72-74) MEAFC vezetésnél előbb Koma rontott el egy duplát, majd Takácsot szerelték a túloldalon, az ellentámadásból pedig Csabák dobhatott két büntetőt. A nyáron igazolt hátvédnek mind a két kísérlete lejött a gyűrűről, a Miskolc időt kért, de eladott labda lett a vége, amiből aztán a rutinos Koma hosszabbításra mentette a meccset. Ott már elfogyott a MEAFC lendülete, a ráadást végig kontrolálva zsebelte be a két pontot a Békés.

Békés: Boinitzer 25/9, Koma 22, Vass 12/6, Nagy B. 11/6

MEAFC: Takács 21/9, Szanyi 12/6, Tóth V. 12/3, Lippai 11

PVSK-Kronosz Kiadó - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 78-96 (26-33, 17-23, 11-22, 24-18)

Bátor és sokáig eredményes játékkal rukkolt elő az Olasz (16 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda), Popgyákunik (10/3 pont, 7 lepattanó), Benke (9/3 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz) trió vezette házigazda, amely először mutatott életjelet magáról a bajnokságban, pechükre pont a feljutásra pályázó Veszprém ellen. A bakonyiak ugyanis könnyedén vették fel a kesztyűt támadóoldalon házigazdájukkal (öten is elértek legalább 12 dobott pontig), 60 %-al tüzeltek mezőnyből és a gyengébb védekezésük ellenére is simán tartották az előnyüket az első 20 perc során. A második félidőben aztán megrázták magukat egy kicsit hátul, a PVSK is kezdett fáradni és ötlettelen lenni, így ha nem is kiütéses, de összességében magabiztos sikerrel folytatták szériájukat.

PVSK: Olasz 16, Laufer 11/9, Popgyákunik 10/3

Veszprém: Szabó P. 16/3, Völgyi 16, Pavlovic 15, Körtélyesi 14, Kovács Á. 12

MAFC - BKG-Príma SE 98-69 (22-18, 29-17, 25-14, 22-20)

30-30-ig volt rangadó szaga a találkozónak, utána 15-0-t ment Hencsey Tamás legénysége a teljesen tanácstalan és a dobásait csak kereső BKG ellen, ami el is döntötte a mérkőzés végkimenetelét. Remekül rakta össze a védekezését erre a derbire a fővárosi együttes, a Nagy-fivéreken gyakorlatilag folyamatosan rotálta a hátvédsorát (Washington, Polgárdy, Katona), valamint a miss-matchnek számító Lakitsot, bele is szaladt egy 10/42-es triplázásba a vendég gárda, egyedül Kovács Somára (17/6 pont, 5 lepattanó) nem jutott elég figyelem, de ennyi belefért hazai oldalon. Mert, hogy Garamvölgyi (19 pont, 13 lepattanó) vezérletével rendkívül fizikális csatára késztették az újoncot, ráadásul a palánk alatt is súlytalanak voltak a sötét mezesek (51-25 a lepattanó csata), így a helyenként parádés befejezéseket is előhúzó MAFC, méltán igazolva A-csoportos pedigréjét, erődemonstrációval küldte padlóra a több, mint egy éve veretlen BKG-t.

MAFC: Garamvölgyi 19, Bordács 16, Katona 15/6, Misek 14, Washington 12/6, Csapai 12

BKG: Kovács S. 17/6, Nagy Bo. 16/6

Budapesti Honvéd SE - Vasas Akadémia 73-66 (25-28, 5-11, 23-13, 20-14)

Kiegyenlített első negyedet követően nagyon beragadt Puskás Artúr együttese, a Vasas pedig Boros (18/6 pont, 8 lepattanó, 6 eladott labda, 7 gólpassz), Andrássy (11/3, 7 lepattanó, 4 szerzett labda) és Katona (17/9 pont) vezérletével kihasználta a Honvéd rövidzárlatát és megnyugtatónak tűnő előnyt szerzett a nagyszünetre. A fordulás után Fülöp (10/6 pont, 4 lepattanó) két triplája lökte be a ”házigazdák” szekerét, majd a feljavuló Szalay (16/3 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 eladott labda, 2 blokk), Horváth (16/6 pont, 5 lepattanó) duónak köszönhetően a vezetést is sikerült átvenniük. A zóna jól működött a Honvéd oldalán, egyre tanácstalanabb is lett tőle a Vasas, amely így nem tudta már megfordítani a mérkőzést, a hazaiak pedig behúzhatták első győzelmüket a szezonban.

Honvéd: Horváth Á. 16/6, Szalay 16/3, Mucza 12, Fülöp 10/6

Vasas: Boros 18/6, Katona 17/9, Andrássy 11/3

Zöld csoport

Bajai Bácska FKE - SMAFC 100-52 (29-10, 27-12, 27-11, 17-19)

Csak nem négy percig gólképtelen volt a SMAFC a Baja otthonában, a 12-0-s kezdés gyorsan pontot is tett a győztes kilétére, innentől már csak a különbség volt a kérdéses a lefújásig. Kovás Benedek (24 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda, 8 eladott labda, 9 kiharcolt fault) nagyon egyedül maradt a vendégeknél, a többiek nem tudtak érdemben hozzászólni a mérkőzéshez, míg a házigazdáknál több klasszis teljesítmény is akadt, elég csak Pongó és Nagy 20-20 pontjára, vagy Jakab dupla-duplájára (12 pont, 12 lepattanó, 3 szerzet labda) gondolni. Beigazolódott a papírforma, a Baja hozta a kötelezőt, a SMAFC-nak pedig javulnia kell, mert még egy bajnokesélyes otthonában is kevés jelenleg ez a teljesítmény.

Baja: Pongó 20/12, Nagy D. 20/3, Kovács B. 17/9, Pálkerti 15/6, Jakab P. 12

SMAFC: Kovács B. 24

Salgótarjáni KSE - Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub 101-88 (17-20, 34-29, 25-15, 25-24)

Herendic (28 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 2 eladott labda, 7 kiharcolt fault) és a már kosárlabda magyarnak számító Cubela (18/6 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda, 9 eladott labda, 8 gólpassz) szállították a győzelmet a Salgótarjánnak, rájuk nem volt egész egyszerűen válasza az így is becsülettel küzdő Tiszaújvárosnak, amely talán kevesebb eladott labdával és kicsit jobb lepattanózással megfoghatta volna riválisát. A második félidőben váltott ritmust a nógrádi alakulat, már 16-al is mentek ekkor Ughy Albert legényei, de a borsodiak tapadtak rájuk, több jó egyéni teljesítménynek is köszönhetően, a fordítás közelébe azonban nem jutottak már a vendégek.

Salgótarján: Herendic 28, Cubela 18/6, Zábó 15/12, Joó 15/3

Tiszaújváros: Szabó N. 18/6, Gáspár 17/6, Pongrácz 15/6, Kiss B. 14/3, Pöstényi 11

Vásárhelyi Kosársuli - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 101-87 (32-21, 22-26, 27-12, 20-28)

A védekezésre sok hangsúlyt nem fektettek a felek, ez első körben a Molnár Bence extrájára (41/12 pont, 79 % mezőny, 3 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 gólpassz) építő Vásárhelynek jött be, de a túloldalon is akadt egy nehéztüzér Rátvay Tamás személyében (31/9 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda, 8 kiharcolt fault), így pontzuhatagos 20 percet követően nyílt volt az összecsapás. A vendégeknél Gáll (23/12 pont, 3 lepattanó, 2 szerzett labda) és Domsitz (13 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz), a hazaiaknál pedig Varga (17/9 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz) lépett elő, a szünet pedig az előbb felzárkózó Győr után végül a csongrádiaknak tett jót, nagy rohamot kivágva, gyakorlatilag a harmadik negyedre el is döntötték a találkozó sorsát. A kisalföldiek becsületére legyen mondva, hogy nagy hátrányban sem adták meg magukat, de tíznél közelebb nem tudtak férkőzni vendéglátójukhoz, így a Vásárhely továbbra is veretlen maradt a csoportban.

Vásárhely: Molnár B. 41/12, Varga Z. 17/9, Bálint 11/3, Gajic 10

Győr: Rátvay T. 31/9, Gáll 23/12, Domsitz 13

Alba Fehérvár - KTE-Duna Aszfalt 85-60 (22-13, 23-12, 16-16, 24-19)

Nem lassít az Alba, a Kecskemétnek sem kegyelmezett odahaza, egy percnyi esélyt sem adott a vendégeknek a Polster remek dobóformájával (25/15 pont, 8 lepattanó) felvértezett házigazda, amelynél ezúttal a centereknek sem kellett dominálniuk a győzelemért. Vukcevic 22 pontja dicsérhető vendég oldalon, egyedül azonban kevés volt a mezőnyből 50 % felett célzó fehérváriakkal szemben, akiknél Varga (15/3 pont, 3 szerzett labda, 6 gólpassz) is kiegyensúlyozott teljesítményt hozott.

Fehérvár: Polster 25/15, Varga M. 15/3, Papp 10/6, Peringer 10

Kecskemét: Vukcevic 22/3, Fülöp 11

DEAC U23 - Concordia Motax KC Pápa 73-83 (13-25, 28-21, 11-17, 21-20)

Egy negyedig tudta megnehezíteni a lepattanózásban jócskán alulmaradó (32-52) DEAC a Pápa dolgát, a vendégek összességében érvényesítve palánk alatti fölényüket, biztosan hozták el a két pontot Debrecenből. Cook (21/6 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 6 gólpassz) és Sonyák (17/12 pont) vezérlete mellett Murai (14 pont, 16 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 4 gólpassz) és Grebenár (18 pont, 13 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 4 gólpassz) masszív dupla-duplái jelentették a győzelem kulcsát, mivel a házigazdák alacsony szerkezetében csak Tóth Bence (23/6 pont, 3 lepattanó, 5 szerzett labda, 3 eladott labda, 9 kiharcolt fault, 4 gólpassz) és Kozák Márton (16/3 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) játéka érvényesült. A Pápa második sikerét gyűjtötte be és idén egyelőre úgy tűnik átszakadhat egy gát az együttesnél és ott lehetnek a csoport első felében a végelszámolásnál.

DEAC: Tóth B. 23/6, Kozák M. 16/3, Csomor 12/3

Pápa: Cook 21/6, Grebenár 18, Sonyák 17/12, Murai 14

EKE Eger KOK - Újpest-MT 93-75 (22-17, 30-19, 20-15, 21-24)

Még keresi a formáját az Újpest gárdája, egyelőre Egerben sem volt győzelmi esélye az újoncnak, de bíztató lehet, hogy Surmann Peti (10/3 pont, 7 kiharcolt fault, 6 gólpassz) mellett már a Bocsárdi-Máté-Surmann Gábor trió is mutatott életjelet magáról. Persze nehéz dolguk is volt a remek dobóformát kifogó hevesiekkel szemben, a 63 %-os mezőnyhatékonyságukat egy 65 %-os triplázással múlták felül (13/20), a Varga-Kiss páros például rontott dobás nélkül jutott el 11, illetve 12 pontig. A távoli kosarakban a rutinos Máté Balázs (18/9 pont, 5 lepattanó), valamint a Mészáros (15/9 pont, 5 lepattanó, 5 gólpassz), Papp (12/12 pont) duó járt az élen, de a tripla nélkül maradó Szicsák is berámolt 15 egységet.

Eger: Máté B. 18/9, Mészáros B. 15/9, Szicsák 15, Papp B. 12/12, Kiss B. 12/6, Varga I. 11/3

Újpest: Máté M. 11/3, Surmann G. 11, Surmann P. 10/3, Bocsárdi 10

Fotó: MAFC facebook oldala