NB I/B: MAFC-siker a szigetszentmiklósi rangadón

Kereken 100 pontot dobva zsebelte a győzelmet riválisa otthonában a MAFC gárdája, míg az élcsapatok közül a Veszprém nehezen, a Nyíregyháza könnyedén hozta hazai fellépését.

Piros csoport

MEAFC – OMNIA Pub & Food Békés 97-88 (19-21, 26-23, 22-30, 30-14)

Koma (26/3 pont) palánk alatti megmozdulásaival hamar ellépett vendéglátójától (0-9) a Békés, de a sérültek híján (Tóth Viktor, Prophet) fiataljaira támaszkodó MEAFC az extra napot kifogó Takács (37/21 pont, 5 gólpassz), valamint Szanyi (15/12 pont) vezetésével még a negyed végéig ledolgozta hátrányát. A vendégek rutinos triójából Krstic (16/9 pont, 4 lepattanó) és Kertész (13 pont, 11 lepattanó, 4 eladott labda) is igen aktív volt a mérkőzésen, ennek köszönhetően kiegyenlített csata folyt a pályán, egészen a harmadik negyed hajrájáig, ahol Nagy Balázs kosaraival ismét el tudott lépni a sötét mezes együttes. A zónára váltó Miskolc, illetve a triplákat futószalagon szállító Takács azonban más forgatókönyvet képzeltek el a záró etapra, a védekezés váltásból több labdát tudtak szerezni és abból gyorsindításokat vezetni, valamint a pontos távolikkal szétzilálták a békésieket, amire már nem volt válaszuk Komaáéknak.

Legjobb dobók:

MEAFC: Takács D. 37/21, Szanyi 15/12, Kopasz 10/3, Tóth B. 10/3, Galló 10

Békés: Koma 26/3, Krstic 16/9, Kertész 13

Vasas Akadémia – MTK Törökbálint 84-79 (22-21, 19-20, 26-27, 17-11)

Nem bírtak egymással a felek, gyakorlatilag 39 percig fej-fej mellett haladtak a találkozón, hazai oldalon a tripla-dupla közelben pattogtató Moravcsik (23/18 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda, 10 gólpassz) és a mostanra alapemberré előrelépő Sólyom (19/3 pont, 2 szerzett labda) villogtak, míg törökbálinti részről a rutinos Bihari (20/6 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda, 5 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 4 gólpassz), valamint a dupla-duplázó Berneczei (11 pont, 10 lepattanó, 4 eladott labda) cipelték a hátukon csapatukat. Az utolsó negyedben négy pontos előnyt tudott kiépíteni az MTK, de az utolsó perce már egy pontos Vasas vezetéssel fordultak, ahol több hibát is vétett a vendég együttes (eladott labda, kihagyott hárompontos), így a higgadtabb házigazda behúzta a találkozót.

Vasas: Moravcsik 23/18, Sólyom 19/3, Kovács B. 10, Boros 10

MTK: Bihari 20/6, Jakab P. 13/6, Vámos 11/6, Bereneczei 11

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém – PVSK-Kronosz Kiadó 89-76 (25-20, 21-18, 21-18, 22-20)

Demeter és Olasz távollétében is derekasan helytállt a listavezető otthonában a PVSK együttese, még a meccs legnagyobb különbségének számító, második negyedben kialakult 17 pontos hátrányból is visszajöttek Juhász Olivér tanítványai, a bravúros fordítást azonban már nem engedte a Veszprém gárdája. Hullámzó volt a bakonyiak játéka, sokszor belekényelmesedtek a mérkőzésbe, Madár (21/12 pont, 8 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda), Pavlovic (16 pont, 8 lepattanó, 2 szerzett labda, 5 gólpassz) és Szabó (19 pont, 4 szerzett labda) próbáltak életet lehelni a társaikba, több-kevesebb sikerrel, egyedül  védekezésük volt megfelelő szintű az egész találkozón, emiatt nem lett nagyobb baj a házigazdánál. Mert, hogy a tét nélkül felszabadultan és bátran játszó pécsi fiatalok Bíró (19/3 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 eladott labda, 7 gólpassz) vezérletével sokáig megizzasztották rutinosabb vendéglátójukat, kicsivel jobb lepattanózzással (35-21) pedig akár még a meglepetés is benne lehetett volna a végjátékban!

Veszprém: Madár 21/12, Szabó P. 19, Pavlovic 16, Kovács Á. 15/3

PVSK: Bíró 19/3, Popgyákunik 13/6, Berkics 12/6, Carev 11/3

Nagykőrösi Sólymok KE – Budapesti Honvéd SE 71-95 (21-22, 26-24, 15-23, 9-26)

Egy félidőig bírta a lépést és egyben a dobópárbajt a Honvéddal a Nagykőrös, Molnár (18/9 pont, 4 lepattanó), Mácsai (16 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda) és Viqueira (15/6 pont) eredményessége révén még vezetett is a félidőben a Lakosa legénység. A térfélcserét követően azonban szigorított védekezésén a fővárosi együttes, az egész második félidőben kevesebb pontot engedtek vendéglátójuknak, mint a második negyedben (26-24), amiben nagy szerepet játszott, hogy uralták a lepattanócsatát (28-45) és hosszabb kispaduknak köszönhetően nagyobb iramot is tudtak diktálni. A junior korú Valerio Vincent (19/3 pont, 10 lepattanó) ismét csapata egyik legjobbja volt, de a rutinos Szalay (13/3 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) remek irányítójátéka, Stefán Dávid (16/3 pont, 9 lepattanó) palánk alatti dominanciája és Horváth-Debreceni páros fontos kosarai is kellettek a végül magabiztossá váló Honvéd győzelemhez.

Nagykőrös: Molnár M. 18/9, Mácsai 16, Viqueira 15/6

Honvéd: Valerio V. 19/3, Stefán 16/3, Horváth Á. 14/9, Szalay 13/3, Debreceni 10

Nyíregyháza Blue Sharks – BUDAFOK 90-49 (28-17, 17-13, 26-4, 19-15)

A játék minden elemében felülmúlta fővárosi riválisát a Nyíregyháza, amely kiütéses sikerrel vágott vissza a Budafoknak az őszi vereségért. A házigazdák védekezése fokozatosan szigorodott a mérkőzésen, miközben nyomasztó fölényben voltak a lepattanók terén, főleg támadó oldalon, 21-szer szerezték vissza a labdát a saját dobásuk után és ezzel 30-al több kísérletük lehetett mezőnyből. Ezen kívül 28 eladott labdába kergették a budafokiakat, akiknél ennyi hiba mellett nem is akadt olyan kiugró egyéni teljesítmény, amire lehetett volna építeni. Nem úgy a házigazdáknál, Tóth Gergely (19 pont, 9 lepattanó, 2 szerzett labda) nagyon élt a gyűrű közelében, de rajta kívül még négyen jutottak el legalább 10 egységig, nem is forgott veszélyben egy pillanatig sem a nyírségiek győzelme.

Nyíregyháza: Tóth G. 19, Czura 15/3, Harmon 14/6, Mokánszki 12, Bazsó 10/6

Budafok: Puszta 12, Horváth M. 10

BKG-Príma SE – MAFC 89-100 (17-28, 29-22, 23-28, 20-22)

Nem a védekezés szerelmeseinek szólt a forduló rangadója, annál inkább tűntek ki a mezőnyből az extra egyéni teljesítmények, a vendéglátóknál Berger vállalt egy combos dupla-duplát (25 pont, 10 lepattanó, 5 szerzett labda, 9 kiharcolt fault, 4 gólpassz), míg a MAFC színeiben a tarthatatlannak bizonyuló Washington (34 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 16 kiharcolt fault, 10 gólpassz), valamint a második félidőre belelendülő, kintről fonalat kapó Csapai (28/18 pont, 6 lepattanó, 2 szerzett labda) döntötték el a találkozó végkimenetelét. A fővárosiak tudtak szinte végig előrébb járni, többször meg is ugrottak tíz ponttal, a BKG azonban mindig visszaküzdötte magát riválisára, utoljára ez a harmadik negyedben sikerült nekik, amikor át is vették a vezetést. A záró etap viszont nyolc gyors Csapai ponttal indult, innen pedig már nem volt visszaút a hazai csapatnak, és a pontgazdag találkozón újra legyőzte a bajnokságban a szigetszentmiklósiakat Hencsey Tamás együttese.

BKG: Berger 25, Nagy Bo. 16/12, Tanács 16/9, Kovács S. 11/3, Nagy Be. 10/6

MAFC: Washington 34, Csapai 28/18

Zöld csoport

Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub – Salgótarjáni KSE 77-86 (13-18, 23-23, 18-21, 23-24)

Majd három és fél negyeden keresztül kézben tartotta a mérkőzést a Salgótarján együttese, kisebb megingásokkal ugyan, de végig ők jártak előrébb a 24 pontig jutó Joó Tamás, a mezőnyben nagyot melózó Csabák (6/3 pont, 14 lepattanó, 4 szerzett labda, 7 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 5 gólpassz), a gólgyártásban jeleskedő Piukovics Bálint (20/6 pont), Hajdu Márton (14/6 pont, 4 lepattanó) duó, valamint a hajrára felébredő Herendic (15/6 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 eladott labda, 7 gólpassz) vezetésével. A hazaiak nagy feltámadása tíz pontos nógrádi fórnál (61-71) jött el, ekkor a Hill (21 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 2 eladott labda), Gáspár (17/3 pont, 3 szerzett labda, 3 blokk) páros fémjelezte Tiszaújváros kivágott egy 11-0-s etapot, amire gyors időkéréssel reagált a vendégek mestere. A rövid pauza két tripla formájában vált értékessé a Salgótarján számára, innentől pedig már a szaporodó borsodi hibák miatt nem volt visszaút a házigazdáknak, a több hiányzóval is küzdő nógrádiak koncentráltabb végjátékkal megszerezték első idegenbeli győzelmüket.

Tiszaújváros: Hill 21, Gásprá 17/3, Szabó N. 11/3, Pöstényi 10

Salgótarján: Joó 24/9, Piukovics B. 20/6, Herendic 15/6, Hajdu 14/6

Concordia Motax KC Pápa – DEAC U23 82-80 (28-21, 17-14, 18-22, 19-23)

Az első 20 perc során még a Pápa diktálta a mérkőzés tempóját, Cook (17/3 pont, 12 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 eladott labda, 5 gólpassz) mellett Sonyák (18/6 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda, 4 gólpassz) és Keller (14 pont, 5 lepattanó) is remekeltek hazai oldalon, aminek köszönhetően tíz pontos fórral várhatta a fordulást Vajda József együttese. A DEAC szisztematikusan kezdte ledolgozni a hátrányát, Tóth Bence (19/12 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda, 2 eladott labda, 4 gólpassz) és Kozák Márton (19 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda, 7 kiharcolt fault) tolták előre a csapat szekerét, majd a fordulópontot Gáspár (15/6 pont, 11 lepattanó) kosarai hozták el a negyedik negyedben, amikor is a legjobb pillanatokban sikerült átvenni a vezetést 74-77-re. Az öröm nem tartott sokáig, visszajött a Pápa az utolsó percre a meccsbe, egál állásnál pedig Sonyák nevéhez fűződött a győzelmet érő dupla, amire már csak egy célt tévesztett Tóth triplakísérlet jutott válaszul.

Pápa: Sonyák 18/6, Cook 17/3, Keller 14, Horváth A. 10/6

DEAC: Tóth B. 19/12, Kozák M. 19, Gáspár 15/6, Csomor 12

KTE-Duna Aszfalt – Alba Fehérvár 80-71 (17-20, 23-22, 20-10, 20-19)

A Fehérvárnak alakult jobban az első félidő, a Peringer (18 pont, 9 lepattanó, 8 kiharcolt fault), Lukács (17 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda) páros fémjelezte vendégek hat ponttal tudtak meglógni a kecskemétiektől, akik csak a nagyszünet után lendültek bele igazán. A Fülöp masszív dupla-duplája (12 pont, 17 lepattanó, 4 szerzett labda, 2 eladott labda) mellett Plézer (15/3 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda, 2 blokk) és Kucsera (14/6 pont, 4 lepattanó, 6 szerzett labda) hatékonyságára, valamint a Vukcevic-Molnár duó ponterősségére (19 ill. 18 pont) építő Váradi legénység 8-1-es nyitánnyal fordította meg a mérkőzést és előnyét fokozatosan növelve nem is engedte már öt pontnál közelebb a fehérváriakat, ami kitartott a lefújásig.

Kecskemét: Vukcevic 19/3, Molnár D. 18/3, Plézer 15/3, Kucsera 14/6, Fülöp 12

Fehérvár: Peringer 18, Lukács 17, Balsay 12/3

SMAFC – Bajai Bácska FKE 74-80 (15-16, 16-15, 17-28, 26-21)

25 percig abszolút egyenrangú ellenfele volt az előzetesen esélyesebbnek tartott Bajának a SAMFC gárdája, a harmadik etap közepéig gyakorlatilag váltott vezetés mellett haladtak a csapatok kéz a kézben. A Soós (21/9 pont, 3 eladott labda, 6 gólpassz), Czukor (19/3 pont, 2 szerzett labda, 5 gólpassz) páros fémjelezte soproniak ekkor torpantak meg egy kicsit, a vendégek pedig szép fokozatosan kezdtek távolodni tőlük, az utolsó felvonásban már 16-al is mentek Pongóék. A Bajának szerencsét hozott a 13-as szám, négyen is ennyit szórtak náluk, és bár az utolsó percekben magára engedte a SMAFC-ot a sötét mezes alakulat, a győzelmük így sem forgott veszélyben.

SMAFC: Soós 21/9, Czukor 19/3, Füzi 15/6

Baja: Pongó 13/9, Nagy D. 13, Jakab P. 13, Kővágó-Laska 13

Újpest-MT – EKE Eger KOK 79-78 (19-15, 18-19, 19-24, 23-20)

Újpesten sem kellett a szomszédba menni némi izgalomért, az első félidőben pár pontnál nagyobb különbség nem is alakult ki egyik fél javára sem, így amikor a harmadik negyed hajrájában megugrott kilenccel az Eger gárdája, már lehetett oka az aggodalomra a házigazdának. Surmann Gábor (21/6 pont, 10 lepattanó, 6 gólpassz) azonban gyorsan berámolt nyolc egységet a hevesi gyűrűbe, amivel kezdődhetett elölről az adok-kapok. Hazai oldalon az idősebb Surmann testvér, Péter (20/6 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 7 kiharcolt fault), valamint a fiatal Széphelyi (13/3 pont) tolták még az újpesti szekeret, az egrieknél pedig a rutinos Varga (21 pont, 11 lepattanó, 4 gólpassz) dupla-duplája mögött Mészáros (17/6 pont, 2 szerzett labda) és Máté (14/12 pont) sorakozott fel. A végjátékra a házigazdák fordulhattak pár pontos előnnyel, amivel végül be is tudtak evezni a célba, hiába igyekezett Váczi Péter együttese, Máté Balázs triplája így már csak a lehető legminimálisabb különbségű vereséghez volt elegendő az utolsó pillanatokban.

Újpest: Surmann G. 21/6, Surmann P. 20/6, Széphelyi 13/3

Eger: Varga I. 21, Mészáros B. 17/6, Máté B. 14/12

Fotó: meafc.hu