NB I/B: Továbbra is élen a Veszprém és a Baja

A Veszprém könnyedén, míg az OSE megszorongatva nyert odahaza, a forduló rangadóját a BKG nyerte a Honvéd otthonában. A Zöld csoportban magabiztosan hozta a Kaszások elleni derbit a listavezető Baja, a Tiszaújváros pedig kétszeri hosszabbítás után győzött az Újpest vendégeként.

Piros csoport

OMNIA Pub & Food Békés – Vasas Akadémia 76-86 (22-22, 27-25, 17-20, 10-19)

Három és fél negyedig kiegyenlített csatát hozott a két fél találkozója, csak az utolsó etapban tudta két sikeres triplával berúgni a motort a Vasas gárdája, amivel el is döntötte a mérkőzés sorsát. Kertész ismét ott volt a pálya minden pontján (7/3 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda, 9 gólpassz), mellette ezúttal Krstic (19/9 pont, 3 eladott labda) volt az első számú pontfelelős a végére pontatlanná váló, addig azonban magát roppant fegyelmezetten tartó Békésben. A vendégek több lábon állva hozták le a derbit, a két irányító csatájából ezúttal – Kertész jó játéka ellenére – Moravcsik (13/3 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 9 gólpassz) jött ki győztesen, Boros 19, Katona 17 ponttal támogatta őt, míg Andrássy dupla-duplával (12 pont, 11 lepattanó) keserítette a palánk alatt Komáék életét.

Legjobb dobók:

Békés: Krstic 19/9, Koma 10, Gruda 10

Vasas: Boros 19, Katona 17/12, Moravcsik 13/3, Andrássy 12

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém – MTK Törökbálint 81-56 (25-11, 25-20, 20-8, 11-17)

Egy rövid rövidzárlattól eltekintve (2-7) nem volt kérdéses a Veszprém győzelme, a listavezető elől-hátul maximális koncentrációval játszva, könnyedén abszolválta a Törökbálint elleni fellépését. 33 %-os mezőnymutatón tartották a vendégeket Kovács Ádámék (15/3 pont, 6 lepattanó, 2 blokk), uralták a lepattanókat (38-23) az ezen a téren irányítóposztról is aktív Szabó Péter (13/3 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda, 8 kiharcolt fault) vezérletével, és összességében nem kellett nagy energiákat mozgósítaniuk az OSE elleni rangadó előtt. AZ MTK-nál a Jakab (17/3 pont, 3 szerzett labda, 3 eladott labda), Bihari (12/3 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 eladott labda) duó próbálta tartani a lelket a társakban, a Berneczei-Bognár párostól jött is segítség 23 pont formájában, a többiek viszont nagyon eltűntek a mezőnyben.

Veszprém: Kovács Á. 15/3, Madár 14, Szabó P. 13/3, Völgyi 10

MTK: Jakab P. 17/3, Bognár 12/6, Bihari 12/3, Berneczei 11

Budapesti Honvéd SE – BKG-Príma SE 67-76 (15-16, 16-21, 17-22, 19-17)

A mérkőzés nagy részében a BKG akarata érvényesült, az elején főleg Bergernek (23 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 eladott labda), míg a végén a majd 40 játékperc alatt a réseket komoly nyomás alatt is csak-csak megtaláló Nagy Botondnak (22/6 pont) köszönhetően. Kovács Soma (15/6 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) is a legjobb pillanatokban talált be, így már tíz pont fölötti előnye is volt a vendég együttesnek, ám a Honvéd szívós munkával és néhány gyorsindításos kosárral vissza tudott zárkózni riválisára. Hiába vette fel azonban a kesztyűt a palánk alatt Stefán (8 pont, 8 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 4 gólpassz, 2 blokk), volt vezére a csapatnak a rutinos Horváth (15/9 pont, 7 gólpassz) és a fiatal Valerio (11/3 pont, 9 lepattanó, 5 eladott labda, 2 blokk), a büntetőkkel komoly hadilábon álló házigazdák (5/16, 32 %) az egyenlítés kapujában többször is megremegtek, a BKG pedig nem adott újabb esélyt vendéglátójának.

Honvéd: Horváth Á. 15/9, Valerio 11/3, Martinez 10/3

BKG: Berger 23, Nagy Bo. 22/6, Kovács S. 15/6

PVSK-Kronosz Kiadó – Nyíregyháza Blue Sharks 88-96 (25-17, 20-21, 24-25, 19-33)

Három negyedig érett a meglepetés Pécsett, a Demeter (32/12 pont, 12 lepattanó, 2 szerzett labda, 5 eladott labda, 7 kiharcolt fault), Benke (20/6 pont, 5 szerzett labda, 3 eladott labda) páros a hátán vitte a csapatot, de a Berkics-Riskó duó is jól szállt be a mérkőzésbe. A végig extrán dobó (60 % mezőny), 14 triplát 54 %-os pontossággal értékesítő Nyíregyházával nem bírtak azonban a záró felvonásban, rutinos játékosaik a legjobbkor léptek elő és hozták az előzetesen könnyebbnek várt pécsi túrát. Tóth Gergely 28 ponttal jelezte, hogy a sérülése a múlté, Bazsó (22/18 pont, 9 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 gólpassz) és Czura (24/12 pont, 4 lepattanó, 7 eladott labda) feleltek a kinti találatok nagy részéért, míg Bus most is nagyszerűen osztogatott (8 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 11 gólpassz), így a végén még a gyengébb büntetőzés (56 %) is belefért a nyírségieknek.

PVSK: Demeter 32/12, Benke 20/6, Berkics 15/9, Riskó 12/3

Nyíregyháza: Tóth G. 28/9, Czura 24/12, Bazsó 22/18

Knipl Kft. Bonyhádi KSE – Nagykőrösi Sólymok KE 69-72 (9-19, 22-18, 20-8, 12-18, 6-9) – hosszabbítás után

Álmos kezdés után fokozatosan talált magára a Bonyhád együttese, amely már 11 ponttal is járt előrébb riválisánál az alsóházi rangadón. A tét nagyságát jelzi, hogy nagyon sokszor remegtek meg a kezek mind a két oldalon, a 30 és a 27 %-os dobóteljesítményt sem teszi ki egyik csapat sem az ablakba, a nagy csapásszám pedig magas lepattanószámokat is hozott (42-54), amiben hazai oldalon a Somogyfoki fivérek (22 lepattanó), a vendégeknél a masszív dupla-duplát szállító Mácsai (15/3 pont, 17 lepattanó, 3 eladott labda) járt az élen. A végjátékra elolvadt a Bonyhád előnye, Molnár (20/6 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 7 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 5 gólpassz) triplájával egyenlített a rendes játékidőben a Nagykőrös, és bár mindkét oldalnak volt lehetősége megnyerni a mérkőzést, a fenti dobószázalékokkal senki sem tudott már betalálni. A hosszabbítás Mácsai gyors öt pontjával indult, de hamar fordított a házigazda, majd Tóth Márk kosarával vette vissza vezetést a Sólymok gárdája. A tolnaiak számára ezután már bedeszkázták a gyűrűt, csak Molnár állította be a végeredményt büntetőkből.

Bonyhád: Somogyfoki P. 16/6, Csobán 10/9, Nagy B. 10/6

Nagykőrös: Molnár M. 20/6, Mácsai 15/3, Fehér 10/6

OSE Lions – MEAFC-Miskolc 74-72 (27-14, 17-27, 20-14, 10-17)

12-2-vel hagyta állva a borsodiakat az OSE gárdája, hamar tudatosítva, hogy nem szeretne még egyszer hazai pályán beleszaladni valami kellemetlenbe, és az első negyedben nem is akadt gondja ezzel a házigazdának. Ám a második tíz percet négy triplával nyitotta a MEAFC, a félidőig pedig egál meccset csinált szívós csapatmunkával  a találkozóból Drahos Gábor együttese. Meg-meg lépett az Illés (20/3 pont, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 5 gólpassz) fémjelezte OSE a fordulást követően, de két újabb Takács tripla ismét látótávolságon belülre hozta a Miskolcot, majd bár a záró felvonás előtt ismét elengedte kilenc pontra, Kopasz távolijával a negyedik negyed elején is ott loholtak az Oroszlány nyomában. Fokozatosan tűnt el a hazaiak előnye, a végjátékban még labdája is volt a MEAFC-nak a fordításhoz, de Takács középtávolija lejött a gyűrűről, Zsíros pedig büntetőből beállította a végeredményt.

OSE: Illés 20/3, Sömenek 12/3, Abell 11/3

MEAFC: Takács D. 14/12, Kopasz 13/6, Lippai 12, Prophet 11

Zöld csoport

Concordia Motax KC Pápa – SMAFC 72-48 (20-21, 17-5, 18-10, 17-12)

Részletek hamarosan…

Bajai Bácska FKE – Óbudai Kaszások 75-54 (17-15, 17-9, 18-15, 23-15)

Az első negyed után feljavuló védekezésével nem adott esélyt az óbudaiaknak a Baja együttese, amely a térfélcsere után is folyamatosan tudta növelni az előnyét, csak a harmadik negyed végén ingott meg egy kicsit, de ott sem számottevően. Pongó klasszis teljesítménnyel (15 pont, 8 lepattanó, 8 szerzett labda, 4 eladott labda, 12 gólpassz) állt csapata élére, Jakab is beszórt mellé jó dobószázalékkal 20-at, de a hátsó alakzat működött elsősorban remekül a bácskaiaknál, 19 eladott labdába és 36 %-os mezőnymutatóba kergették a Kaszásokat, ráadásul jó lepattanózásuknak köszönhetően (41-27) 21-el több dobás kísérletük volt.

Baja: Jakab P. 20/6, Pongó 15, Kovács B. 14/6, Ágfalvi 10/3

Kaszások: Ondima 11/6, van der Meer 10/3, Bencsik 10

Újpest-MT – Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub 98-101 (17-28, 19-19, 19-8, 26-26, 11-11, 6-9) – kétszeri hosszabbítás után

Durasevic (35/3 pont, 15 lepattanó, 7 eladott labda, 9 kiharcolt fault, 5 gólpassz) jött, látott és majdnem győzött is egyből új állomáshelyén, az Újpest újonnan szerződtetett szerb légiósa azonnal igazolta, hogy megérte a pénzét, bár a végén nem sikerült győzelemre vezetnie csapatát. Nem mindennapi izgalmak játszódtak le Óbudán, ahol az újonc ideiglenes játssza hazai mérkőzéseit a csarnokuk munkálatainak befejezéséig, és ahol a Tiszaújváros rögtön az elején állva hagyta őket a tripla-dupla közelben pattogtató Gáspár (17/6 pont, 11 lepattanó, 2 szerzett labda, 6 eladott labda, 9 kiharcolt fault, 9 gólpassz), valamint a 19-19 egységig jutó Kiss-Szabó párosnak köszönhetően. A pontgyártásban (is) szerb csapattárása mellé fellépő Surmann Gábor (27/3 pont, 9 lepattanó, 3 eladott labda, 7 kiharcolt fault) vezetésével azonban visszakapaszkodott a borsodiakra az Újpest, hogy aztán körömrágós végjátékban dőljön el a derbi sorsa. A rendes játékidő végén és az első hosszabbításban is Durasevic mentette meg a házigazdákat, a másodikban pedig már csak a szerb légiós talált a gyűrűbe hazai részről, míg a túloldal igyekezett jobban elosztani a terheket. Kétszer megmenekült az újonc, harmadszorra már nem hibázott a Tiszaújváros, büntetőkkel adta meg a kegyelemdöfést az 50 perces csata végén.

Újpest: Durasevic 35/3, Surmann G. 17/6, Franczva 14/3, Nyikos 12

Tiszaújváros: Kiss B. 19/3, Szabó N. 19, Szilasi 18/9, Gáspár 17/6, Pöstényi 13/6

Salgótarjáni KSE – KTE-Duna Aszfalt 94-59 (24-11, 32-15, 21-21, 17-12)

Herendic (27/3 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda, 7 gólpassz) és Piukovics Bálint (21/9 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 eladott labda, 8 kiharcolt fault) vezérletével gyorsan lerendezte a fiatal Kecskemét ellen derbit a Salgótarján, gyakorlatilag a második félidő formalitássá alakult ezután. Vukcevic (22/9 pont, 8 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 eladott labda, 9 kiharcolt fault) és Kucsera (13 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda) dicsérhető leginkább vendég oldalról, de a támadójátékuk nem volt túl hatékony a találkozón, mezőnyből csupán 31 %-al célzott a KTE gárdája, szemben a házigazdák 56-jával.

Salgótarján: Herendic 27/3, Piukovics B. 21/9, Piukovics P. 18/3

Kecskemét: Vukcevic 22/9, Kucsera 13, Molnár D. 12

Fotó (1., slide): veszpremkosar.hu

Fotó (2.): hunbasket.hu - Baja-Kaszások