NBI/B - 1. forduló: előny volt a hazai pálya

Meglepetésekkel teli fordulóval nyitott a másodosztály, a Veszprém és a Tiszaújváros nagy vereségekbe szaladtak bele, míg a bajnoki aspiráns DEAC megszenvedett a győzelemért az újonc otthonában, nem mellesleg az egyetlen vendég sikert aratta az egész mezőnyben. Már egy kör után érzékelhető, hogy az előzetesen vártakhoz képest jóval tébolyultabb bajnokság elé nézünk!

Keleti csoport

MEAFC - EKE Eger KOK 84-73 (19-23, 25-8, 19-28, 21-14)

Ha a vártnál nehezebben is, de hozta a kötelezőt a nyáron megerősödött miskolci együttes, köszönhetően két remek hátvéd teljesítménynek. Drahos Gábor (21/6 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 8 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 8 gólpassz) és Szögi Ádám (18/3 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 8 kiharcolt fault, 6 gólpassz) megállíthatatlan volt hazai oldalon, és az már most világossá vált, hogy ezzel a duóval sok csapatnak meg fog gyűlni a baja a bajnokságban. Hogy a hevesiek mégis partiban tudtak maradni, az a Tóth-Jakab páros ihletettebb napjának tudható be, ketten együtt ugyanis 50 pontot rámoltak be a MEAFC gyűrűjébe, de a palánkok alatt Endrész és Lippai fölényét már nem tudták ellensúlyozni Váczi Péter tanítványai, akik a harmadik negyed végén még látótávolságon belül (63-59) voltak.

Legjobb dobók:

MEAFC: Drahos 21/6, Szögi 18/3, Lippai 13, Endrész 11, Szojka 10
Eger: Tóth Z. 30/9, Jakab Zs. 20/6

Budapesti Honvéd SE – Salgótarjáni KSE 82-65 (25-23, 18-12, 24-13, 15-17)

Küzdelmes mérkőzést hozott a két csapat csatája, amelyet a nyáron kevesebb változáson átesett és hosszabb kispaddal rendelkező Honvéd tudott végül megnyerni. A nógrádiak elsősorban amerikai légiósuk, William Moore irányítójátékára támaszkodtak (25 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 10 kiharcolt fault), de a második félidőre megtalálta az agilis kisember ellenszerét is a hazai alakulat, onnantól pedig magabiztosan hozta első fellépését. A Honvéd sikeréből Stefán Dávid 18 ponttal és 7 lepattanóval, a sérülésből visszatérő Máté Márk pedig 16 egységgel vette ki a részét, de a bővebb rotációt alkalmazó fővárosiaknál szinte minden pályára lépő játékos hasznos tudott lenni az első siker alkalmával.

Honvéd: Stefán 18, Máté M. 16/3, Tóth B. 11/3, Kerpel-Fronius 10/6
Salgótarján: Moore 25, Béres D. 12/3, Debreceni G. 10

Nyíregyháza Blue Sharks – Calle Pubfood Békés 73-68 (20-23, 17-11, 16-17, 20-17)

A fiatal Nyíregyháza borította a papírformát már a legelső fordulóban, miután két vállra fektette a Keleti csoport tavalyi második helyezettjét. A szintén amerikai légióssal operáló nyírségiek a végén fordították meg a kiélezett összecsapást, a zónájukkal már nem tudott mit kezdeni a hajrában a Koma Dani (18 pont, 10 lepattanó, 6 eladott labda, 8 kiharcolt fault) vezérelte békési együttes, amely ismét főként a kezdőire támaszkodott, a padról egyedül Schéda tudott pluszt hozni. A házigazdáknál ellenben a még csak 17 esztendős Fazekas remekelt (21/15 pont, 7 lepattanó), mellette a 16 éves Sitku Márton kiosztott négy blokkot kulcsszituációkban, de Emani Gant is hasznos tudott lenni (16 pont, 10 lepattanó), annak ellenére, hogy rövid ideje van csak a csapattal, Bus Iván pedig az egyik legrutinosabbként (14 pont, 5 lepattanó, 5 gólpassz) hozott stabilitást a győztes oldalon.

Nyíregyháza: Fazekas 21/15, Gant 16, Bus 14, Czura 11/3
Békés: Koma 18, Nagy B. 12/3, Schéda 11/6, Kertész 10

Vásárhelyi Kosársuli – Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK 89-48 (25-22, 15-6, 23-12, 26-8)

Nem várt óriási különbség a csoport rangadójának titulált mérkőzésen, a Vásárhely már az első félidőben is kézben tartotta a találkozót, de agresszív, pörgős védekezésére nem volt válasza a térfélcserét követően sem a szebb debütálásban reménykedő Tiszaújvárosnak. 21 eladott labdába kergette bele a vendégeket Utasi Gábor együttese, míg a ponttermést a csak triplából eredményes Vas Péter (18/18 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda) és a 17-ig jutó Varga Zalán (7 lepattanó, 4 szerzett labda) vállalta magára. A borsodiak az utolsó negyedben még egy letámadással próbálták menteni a menthetőt, de visszafele sült el a taktikai fegyver, a Vásárhely könnyedén játszotta át egészpályás védekezésüket.

Vásárhely: Vas P. 18/18, Varga Z. 17/6, Pavlovic 10, Genal 9/3
Tiszaújváros: Osnach 10, Magyar 9/6, Debreceni D. 8

Nagykőrösi Sólymok KE – DEAC Kamilla Gyógyfürdő 71-80 (16-23, 26-21, 18-21, 11-15)

Előzetesen számíthattunk rá, hogy az újonc Nagykőrös hazai pályán kemény dió lesz sokak számára, miután a korábbi B csoportos szereplések alkalmával is főleg odahaza szorongatta meg a riválisait. A bajnoki címre törő DEAC ellen azonban csak a legmerészebb álmaikban reménykedhettek egy végletekig nyílt csatában, Lakosa Zsolt tanítványai viszont másképp gondolták ezt, és szinte a lefújásig ott loholtak a csoport egyik favoritjának nyomában. A szimpatikusan küzdő házigazdák extra dobóformával kezdték a találkozót, a debrecenieknek az utolsó negyedben kellett robbantaniuk, igaz, az ekkor repesztett 10-0-s etap végül elegendőnek bizonyult a győzelem megszerzéséhez. A Molnár testvérek különcsatáját a hazaiak legjobb dobója, Miklós nyerte 20-12 arányban András ellen, mellette a Mácsai-Tóth páros rukkolt még elő hasznos produkcióval. A debreceniek ugyan szépen elosztották a ponttermést (a vezér Savic volt a maga 17 pontjával és 7 gólpasszával) egymás között, de nagyon szezon eleji volt még a formájuk, kiegyensúlyozottabb játékra lesz szükségük a közvetlen riválisok ellen.

Nagykőrös: Molnár M. 20/9, Kónya 12/6, Mácsai 11/3, Tóth V. 10
DEAC: Savic 17/9, Erdei 12/6, Molnár A. 12/3, Kósa 10/3

Óbudai Kaszások – MAFC 92-76 (20-19, 31-25, 19-9, 22-23)

Úgy tűnik, a MAFC az idei bajnokságot már komolyabban veszi, legalábbis erre utal, hogy az élvonalbeli együttesnél is számításba jövő játékosaik ott voltak a Kaszások elleni mérkőzés feldobásánál. A Pápai-Molnár-Bordács trió mellett Joó is két számjegyű termést hozott össze, de ezzel együtt sem tudtak meglepetést okozni a második félidőre a védekezését is megtaláló óbudaiaknak, akik elsősorban van der Meer Lóránt (19 pont, 11 lepattanó, 7 kiharcolt fault) és Nagy Szabolcs (17/9 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz) produktív játékára támaszkodtak, de a kezdőötösük minden tagja (Korona, Kollár, Lakosa) tíz pont felett zárta a találkozót.

Kaszások: van der Meer 19, Nagy Sz. 17/9, Lakosa 15/3, Korona 12/6, Kollár 10/3
MAFC: Molnár M. 14/6, Bordács 14, Joó 13/3, Pápai 10

Nyugati csoport

OSE Lions – Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 93-70 (23-25, 18-15, 28-14, 24-16)

Nem sokkal a rajt előtt kényszerű cserét kellett végrehajtania az oroszlányi egyletnek, a nyáron szerződtetett Horváth Mártonnak ugyanis előjöttek korábbi gerincproblémái, így a helyére visszahívták az előző szezonban a csapatot erősítő Keller Vidort. Centere hiányát így is sikeresen megoldotta a hazai alakulat, bár főleg a hátvédek hozták a Győr elleni rangadót, Jestin Lewis (24/9 pont, 5 lepattanó, 6 gólpassz), Kiss Kornél (25/12 pont, 4 gólpassz) és Wehner Zoltán (14/6 pont) is elemében volt a pontszerzés területén, míg a vendégek csupán Puszta Dávid 20 pontjával tartotta a lépést a védekezését a második negyedre megtaláló OSE-vel. A győrieknek a dobóformájukon kell leginkább javítaniuk, mert bár majd 50%-kal szórtak 12 triplát riválisuknak (érdekesség, hogy a hazaiak is ennyit dobtak kintről), összességében bőven a bűvös 50-es alatt maradtak, és ez igaz sajnos a büntetőzésükre is.

OSE: Kiss K. 25/12, Lewis 24/9, Wehner 14/6, Kovács G. 10/6
Győr: Puszta 20/6, Nárai 12/3, Kovásc B. 11/9, Gombás 10/6

SMAFC-NYME – Metal-Work Bonyhádi KSE 78-73 (19-17, 19-13, 13-26, 14-9, 13-8) – hosszabbítás után

Roppant kiélezett csatát hozott a két együttes debütálása, ahol a SMAFC-nak kellett mindkétszer nagyot hajráznia a mérkőzés megmentéséért. A rendes játékidő végén két pontos hátrányban maradt még egy labdányi ideje a soproniaknak, a dupla-duplával hazatérő Kovács Benedek (21 pont, 13 lepattanó, 5 szerzett labda, 7 kiharcolt fault, 2 blokk) pedig kosárra is váltotta Rátvay gólpasszát. A ráadásban azonban hamar elvesztette a kipontozódás sorsára jutó vezérét a házigazda, így a Baki fémjelezte (24/6 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 kiharcolt fault) Bonyhád újra erőre kapott, és csak 70-70 után tudta végleg a maga javára fordítani a találkozót a SMAFC. Hazai oldalon Berneczei 11 pontja mellett 10 lepattanóval zárt, míg a vendég együttesnél Ugrinic (11 pont, 7 lepattanó, 5 eladott labda, 5 gólpassz, 6 kiharcolt fault), Braun (12 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 eladott labda, 8 kiharcolt fault) és Meixner (14/6 pont) bizonyultak majdnem nyerőembereknek.

SMAFC: Kovács B. 21, Berneczei 11/3, Papp B. 11
Bonyhád: Baki 24/6, Meixner 14/6, Braun 12, Ugrinic 11

MTK Törökbálint – HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 98-63 (28-18, 22-22, 28-8, 20-15)

Nem indult jó előjelekkel a Veszprém számára a szezonnyitó, két nappal korábban derült ugyanis ki, hogy a Blaskovits testvérek elhagyják a klubot, a felkészülés során sérüléssel bajlódó Kámán még nem jött helyre annyira, hogy pályára lépjen az MTK ellen, és ezt még tetőzte, hogy Simon Lászlót tíz perc játék után bokasérülés miatt elvesztették. Ezzel együtt is a félidőig futottak a Horváth (25/15 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz, 6 kiharcolt fault), Jakab (25/3 pont, 3 szerzett labda, 4 gólpassz, 7 kiharcolt fault) páros repítette törökbálintiak után Körtélyesiék (17 pont, 12 lepattanó, 8 kiharcolt fault), akik ekkor még csak tízpontos hátrányban voltak. Sőt, a fordulás után Jilling távolijával látótávolságon belülre (51-46) kerültek a bakonyiak, ám ezután jött a hidegzuhany, a negyedből hátralevő nyolc percet ugyanis 27-2-re nyerte Szarvas Gábor együttese, végleg eldöntve a mérkőzés kimenetelét. A Veszprémnek gyorsan rendeznie kell a sorait, mivel pénteken újabb rangadó vár rá az Oroszlány ellen odahaza, míg a repülőrajtot vevő MTK Győrbe utazik.

MTK: Horváth K. 25/15, Jakab P. 25/3, Mohay 14/6, Bointizer 12/6
Veszprém: Körtélyesi 17, Hegedűs 10

Tehetséges Fiatalok-Budapest – Alba Fehérvár 95-55 (23-25, 24-9, 33-14, 15-7)

Egy negyednyi izgalmat tartogatott a tavalyhoz képest jelentősen átalakult és (még jobban) megfiatalított Fehérvár látogatása a Sport11-ben. Keller Iván sokoldalú játékkal (10/3 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda, 6 gólpassz) mutatkozott be régi-új klubjában, rajta kívül Filipovics (15/9 pont, 6 lepattanó) és Varga (13/9 pont) dicsérhető még vendég oldalon. A második etaptól azonban már nem volt partiban a 24 pontos Beák Gábor vezette TF-fel a vendég alakulat, fennmaradó három negyedben alig tudták túlszárnyalni a nyitó peridus ponttermését (25-30), amin a 31 eladott labdájuk sem segített.

TF: Beák 24/15, Szabó 13/6, Kerkai 10/3, Somogyfoki 10
Fehérvár: Filipovics 15/9, Varga M. 13/9, Keller I. 10/3

BUDAFOK – Bajai Bácska FKE 93-74 (24-21, 26-22, 27-17, 16-14)

Kezdésnek megszolgálta a megelőlegezett bizalmat a Budafok gárdája, Károly Máté együttese a vártnál nagyobb különbséggel fektette könnyedén két vállra az Ágfalvit nélkülöző Baját. A házigazdák negyedről negyedre növelték előnyüket, köszönhetően Verbényi kiváló dobóformájának (szigorúan a mezőnyből!), amellyel 24 pontig jutott el 10 lepattanója mellett, de a mindössze 16 esztendős Lados Erik 23 pontos és 5 szerzett labdás teljesítményét is elismerés illeti. Rajtuk kívül Drevenka (16/3 pont, 3 szerzett labda) és Fehér (18/6 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda) hozta a meccset a rutinrókák részéről, a palánk alatt pedig Fekete 14 lepattanója emelkedett ki. A bácskaiak alapvetően a Nagy Dániel (27/3 pont, 5 szerzett labda, 4 eladott labda, 6 kiharcolt fault), Mándity Máté (18 pont, 8 lepattanó, 5 kiharcolt fault) duóra építettek, de meglepő módon elbukták a lepattanó csatát (39-24), ami döntőnek bizonyult Budafokon.

Budafok: Verbényi 24, Lados 23/3, Fehér 18/6, Drevenka 16/3
Baja: Nagy D. 27/3, Mándity 18, Piukovics B. 12/6

Fotó (1., slide): meafc.hu
Fotó (2.): szon.hu - Pusztai Sándor
Fotó (3.): facebook.com/Kőrösi Újság - Utasi Gabriella
Fotó (4.): oselions.hu
Fotó (5.): mtkbasket.com