NBI/B - 1. forduló: padlón a kétszeres címvédő

A tavalyi döntő két résztvevője közül az egyik a mennyországot, míg a másik a poklot járta meg a másodosztály nyitófordulójában, a DEAC odahaza küldte padlóra a MAFC fiataljait, míg a Bonyhád csúfos vereségbe szaladt bele Veszprémben. Győzött az újonc miskolci együttes, rangadót nyert Vásárhelyen a bajnokaspiráns Salgótarján, valamint a TF is odahaza a Vasas ellen.

Lássuk a részleteket!

(Az eredményre kattintva a mérkőzés statisztikája jelenik meg.)

Keleti csoport

MEAFC – Óbudai Kaszások 87-81 (21-19, 23-16, 21-25, 22-21)

Egyből egy meglepetéssel indult a Keleti csoport, az újonc miskolciak ugyanis nagy csatában, de legyőzték az előzetesen előrébb taksált óbudaiakat hazai pályán. 12-11-nél vezetett először a Drahos Gábor fémjelezte borsodi gárda, ám ezután a harmadik negyed végéig ki sem adta a kezéből az irányítást, ekkor Nagy Bálint triplájával hosszú idő után járt ismét előrébb a vendég alakulat (59-60), de az örömük nem tarthatott sokáig, mert a túloldal két gyors trojkával válaszolt az etap végéig (65-60). A záró szakaszban még egyszer sikerült egy pontra felzárkóznia a Kaszások csapatának, de a MEAFC ismét tudott újítani és megszerezte első győzelmét az NB 1-ben! Drahost nem tudták tartani a fővárosi védők, a rutinos játékmester 22 pontját 58 %-os mezőnymutatóval hozta össze, és bár az előkészítésben ezúttal nem jeleskedett (2 gólpassz), elszórt nyolc labdát is, még így is messze csapata legjobbja volt. Vendég oldalon a 20 pont, 8 lepattanóig jutó Kováts dicsérhető, mellette a kipontozódás sorsára jutott Sebők termelt még 14 egységet. Óbudán nem szerethetik nagyon a ”borsodi nyitányokat”, mivel tavaly a Tiszaújváros odahaza lepte meg őket az első körben, most pedig a feljutó Miskolctól távoztak vereséggel.

MEAFC: Drahos (22/9 pont, szerzett labda, 8 eladott labda, 8 kiharcolt fault), Kiss B. (11/3 pont, 4 lepattanó), Szojka (9 pont, 10 lepattanó), Orliczki (11 pont, 5 lepattanó), Endrész (10 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda)

Kaszások: Kováts R. (20 pont, 8 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Sebők T. (14/3 pont, lepattanó, 5 kiharcolt fault), Nagy B. (10/6 pont), Mondzinger (10/6 pont, 4 gólpassz)

Budapesti Honvéd SE – Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix SE 86-75 (37-23, 21-17, 12-19, 16-16)

Gólzáporos első félidőt hozott a két fiatal, de jól szervezett csapat találkozója, melyből a Honvéd jött ki jobban, 18 pontos előnyt összekaparva a nagyszünetre. Brunyánszky István tanítványai nem adták fel ilyen könnyen a Dózsa György úton, szigorítottak a védekezésükön, eladott labdákba és rossz dobásokba kényszerítve a Puskás-fiúkat, amivel sikerült tíz pont körüli különbségre visszajönniük a záró szakasz előtt. Rendezni tudta azonban sorait a Honvéd, melyben hasznos játékkal segítette társait a sérülését követően visszatérő csapatkapitány, Máté Márk (15 pont, 4 lepattanó), de a nyerőembernek Stefán Dávid bizonyult, aki egyeduralkodó volt a palánkok alatt, 21 pontját 75 %-os mezőnymutatóval hozta össze, és lekapkodott mellé 11 labdát is.

Honvéd: Stefán (21 pont, 11 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Szalay (10/3 pont, 3 lepattanó, 6 gólpassz), Haris (10/6 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz), Máté M. (15/9 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda), Kiss Á. (10 pont, 6 lepattanó)

Tiszaújváros: Kovács Z. (17 pont), Osnach (13/6 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda), Benőcs (8 pont, 7 lepattanó), Pongrácz (7 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda), Mohay (11pont, 8 lepattanó)

DEAC – MAFC II. 105-47 (28-12, 26-8, 24-14, 27-13)

Esélyeshez méltó rajtot vettek a debreceniek, akik még Takács Dani hiányát sem érezték meg a MAFC ellen, a fiatal fővárosiaknak sanszuk sem volt a tavalyi ezüstérmes otthonában. A vendégek gyenge teljesítményét jól mutatja, hogy senki nem volt képes tíz pont fölé jutni közülük, de ugyanez igaz a VAL-pontokra is, míg a hazaiaknál utóbbi kategóriában a csapat fele elérte ezt a határt. A Nagy-fiúk jól szervezték a DEAC játékát, ketten együtt 14 gólpasszt osztottak ki, emellé a triplákkal sem álltak hadilábon, hatot termeltek közösen, mindkét kategóriában Botond járt öccse, Benedek előtt. Filip Patkovic is jól mutatkozott be új állomáshelyén, egy ”szerény”, 20 pont, 9 lepattanós produkcióval rukkolt elő a montenegrói légiós.

DEAC: Patkovic (20 pont, 9 lepattanó, 9 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Nagy Bo. (17/12 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 kiharcolt fault, 8 gólpassz), Vas V. (14 pont, 7 lepattanó), Erdei (15/6 pont, 3 szerzett labda), Nagy Be. (7/6 pont, 3 szerzett labda, 6 gólpassz)

MAFC: Pápai (8 pont, 9 lepattanó, 7 eladott labda), Boldog (8 pont, 5 lepattanó)

Budafok – Békési SzSK 62-90 (15-26, 18-21, 16-23, 13-20)

Papírforma vendég győzelem Budafokon, ahol a házigazdák leginkább a tragikus dobószázalékukban kereshetik a vereség okát (31 %), szemben a békésiek hatékonyságával mezőnyből (62 %). Hátvéd posztokon volt a legbiztatóbb a hazaiak játéka, ám Drevenka Dávid (16 pont, 5 lepattanó) és Mészáros Csaba (21 pont) jó teljesítményén kívül senki nem tudott felnőni a feladathoz. Főleg a palánk alatt hiányzott a stabilitás, Koma Dani élt is a lehetőséggel, a rutinos center 80 %-os mezőnymutatóval ért el 24 pontot, míg Krstic 20-nál állt meg a Békésben, amely még Kertész gyengébb bemutatkozását is elbírta.

Budafok: Mészáros Cs. (21/6 pont, 4 eladott labda), Drevenka (16/3 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda), Csernák (8 pont, 7 lepattanó)

Békés: Koma (24 pont, 5 lepattanó, 8 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Krstic (20/12 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz), Kovács B. (10 pont, 6 lepatanó)

KTE-Duna Aszfalt – EKF-Eger-KOK SE 81-78 (23-12, 19-16, 26-23, 13-27)

Kisebb meglepetéssel kezdte az új szezont a Kecskemét, a tavalyi évet végigbukdácsoló fiatal gárda három negyednyi jó játékkal két vállra tudta fektetni az Eger alakulatát. A Jakab-Kovács duóval szemben nem volt ellenszere Váczi Péter legénységének, előbbi 29, utóbbi 20 egységgel terhelte meg a vendégek kosarát, míg Keller és Pintér a mezőnyben voltak nagyon hasznosak. Az utolsó etapban ébredt a hevesi csapat, amely Máté Balázs vezetésével nagy hajrát vágott ki és két pontra fel tudott zárkózni, sőt, labdájuk is volt az egyenlítéshez, de a végjátékra már nem maradt erejük, így fájó verséggel kezdték a bajnokságot.

Kecskemét: Jakab P. (29/21 pont, 5 lepattanó), Kovács B. (20/12 pont, 8 lepattanó), Keller (5/3 pont, 3 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 gólpassz), Pintér (6 pont, 10 lepattanó)

Eger: Máté B. (26/15 pont, 9 lepattanó), Csákvári (15 pont, 9 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Tóth Z. (15/3 pont, 3 lepattanó)

Vásárhelyi Kosársuli – Konecranes-Salgótarjáni KSE 72-77 (17-22, 15-19, 21-14, 19-22)

Kiegyenlített csatát hozott a tavalyi Keleti első Vásárhely, és az idén bajnoki címre törő Salgótarján összecsapása. A vendégek agresszív védekezésükkel végig nyomás alatt tudták tartani házigazdájukat, és ennek köszönhetően a mérkőzés egésze alatt állandósítani tudták tíz pont körüli vezetésüket. Minden vásárhelyi rohamra volt válaszuk Czigleréknek, a szoros végeredmény ellenére nem igazán forgott veszélyben a győzelmük, így sikerrel vették az első akadályt a nógrádiak.

Vásárhely: Vas P. (26/18 pont, 5 lepattanó), Pavlovic (8 pont, 5 lepattanó, 7 gólpassz), Kereszty (14 pont, 9 lepattanó)

Salgótarján: Madár (19/9 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda), Szabó P. (14/6 pont, 5 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 7 gólpassz), Tutus (11 pont, 5 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Büki (13/9 pont)

Nyugati csoport

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém – Metal-Work Bonyhádi KSE 82-55 (26-6, 21-10, 21-16, 14-23)

Elképesztően kezdett a Veszprém csapata, majd hat percig nulla ponton tartották Kámánék a regnáló bajnokot, miközben támadásban szinte minden sikerült nekik, 18-0-nál szerezte a tavalyi döntő hőse, Hegedűs Attila a bonyhádiak első kosarát. Nagy áttörést azonban nem hozott a lélektani két pont megszerzése, a házigazdák remekül szervezett védekezése ellen tanácstalannak bizonyultak a vendég játékosok, akik mindössze 16-ig jutottak el az első félidőben, a majd 30 pontos különbség pedig megpecsételte a mérkőzés sorsát. A térfélcsere után már gyakorlatilag eseménytelenné vált a találkozó, mindenki játéklehetőséget kapott, az egyetlen kérdés az volt, hogy a különbséget 40 alá tudja-e tornászni a Bonyhád. A Kámán-Puszta-Körtélyesi trió tarthatatlan volt ezen az estén, három összesen 59 pontot termeltek, így még Simon és Vertetics ”halványabb” teljesítménye is belefért, bár utóbbi azért kiosztott hét gólpasszt. A vesztes félnél csak Hegedűs és Tömösváry jutott tíz fölé, de a két nagyemberrel sem voltak beljebb ez ellen a Veszprém ellen, amely hivatalosan is bejelentkezett ezzel a produkcióval a bajnoki cím esélyesei közé.

Veszprém: Kámán (20/9 pont, 8 lepattanó), Puszta (22/6 pont, 3 gólpassz), Körtélyesi (17/9 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz)

Bonyhád: Tömösváry (17 pont, 5 lepattanó), Hegedűs (14/6 pont, 5 lepattanó, 5 kiharcolt fault)

Bajai Bácska FKE – PVSK-Kronosz Kiadó 77-67 (22-15, 26-14, 19-11, 10-27)

Egy negyedig tudott csak vendéglátója közelében maradni a fiatal pécsi együttes, melyben Czukor Bence nagy napot fogott ki, egymaga termelt 26 pontot, szedett le 8 lepattanót és harcolt ki 13 faultot, ám mellette senki nem tudott felnőni a feladathoz, így a végeredmény ellenére sima vereségbe futott bele a baranyai alakulat. A félidőben ugyanis már 19 ponttal járt előrébb az idén újra összeálló Délity-Mándity-Ágfalvi trió vezérelte Baja, 30 perc játékot követően pedig már 27 volt a két csapat között. A hazaiak nagy hármasából Mándity (13 pont, 13 lepattanó) és Ágaflvi (22 pont, 11 lepattanó) is dupla-duplával nyitott, míg a mezőnyben roppant hasznosan játszó Délity (20 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda, 5 gólpassz) a trilavonalon túlról is remekelt (hatot süllyesztett el egymaga), hármójuk kiegyensúlyozott teljesítménye pedig elegendő is volt az első győzelem megszerzéséhez.

Baja: Ágfalvi (22/3 pont, 11 lepattanó, 9 kiharcolt fault), Délity (20/18 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda, 5 gólpassz), Mándity (13 pont, 13 lepattanó, 3 szerzett labda)

PVSK: Czukor (26/3 pont, 8 lepattanó, 13 kiharcolt fault), Sértő (6 pont, 8 lepattanó), Demeter (10 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda)

OSE Lions – Concordia Motax KC Pápa 81-66 (23-17, 30-17, 8-15, 20-17)

Csak úgy, mint Veszprémben, itt is a vártnál simábban alakult a mérkőzés kimenetele, bár ezen a találkozón inkább lehetett számítani egy könnyebb hazai győzelemre. Az Oroszlány sikeréből a Wehner-Tanács duó vette ki leginkább a részét, előbbi 18 pontja mellett 8 lepattanót kaparintott meg, míg utóbbi 16 pontjához 9 lepattanót tett hozzá, mielőtt a kipontozódás sorsára jutott volna. A félidőben 19 pontos hátrányban lévő Pápából leginkább Ács Péter emelhető ki, aki 17 pontját remek mezőnyszázalékkal érte el, mellette még Henrik (12) és Kacskó (10) érték el a tízes határt, amiből látszik is, hogy leginkább a pont hiányzott a vendég gárdából (no meg a lepattanó, amit 48-23-ra buktak el), melyben Szanati és Kutasi is gyengébb napot fogott ki.

OSE: Wehner (18/6 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz), Tanács (16 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda, 7 kiharcolt fault), Gorzsás (14 pont, 5 lepattanó), Kiss K. (12 pont, 3 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz)

Pápa: Ács P. (17 pont, 6 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Kacskó (10 pont, 6 lepattanó), Henrik (12/3 pont)

SMAFC-NYME – Agrofeed Széchenyi Egyetem Győr 72-65 (23-27, 24-13, 13-16, 12-9)

A nyitónap talán legnagyobb meglepetését a soproniak szolgáltatták, akiktől nem vártunk túl sokat az előttünk álló szezonban, ennek ellenére kezdésnek rögtön két vállra fektették az esélyesebbnek tartott Győr gárdáját. Négy, 1999-es születésű játékos is kulcsszerepet játszott a sikerben, ami több, mint bíztató a jövőre nézve, ha a fiatalok ilyen gyorsan tudják felvenni az NB1 ritmusát, akkor kellemtelen ellenfél lesz idén a SMAFC együttese. A Hajmásy-Nárai-Márkus trió ugyan elfogadható játékkal rukkolt elő a vendégeknél, de csapatként jobban működött a soproni alakulat és ez elég volt egy papíron jobb játékoskerettel rendelkező gárda legyőzéséhez.

SMAFC: Török B. (16 pont, 14 lepattanó, 3 szerzett labda), Karácsonyi (15 pont, 3 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 eladott labda, 7 kiharcolt fault), Nagy G. (9/3 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda, 4 gólpassz), Werner (6 pont, 4 lepattanó, 7 kiharcolt fault)

Győr: Hajmásy (23/9 pont, 3 lepattanó, 4 eladott labda), Nárai (12/3 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 eladott labda, 7 kiharcolt fault), Márkus (15/3 pont, 3 lepattanó, 3 eladott labda, 3 gólpassz), Gombás (6 pont, 9 lepattanó, 3 eladott labda, 5 kiharcolt fault), Kovács S. (4 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 kiharcolt fault)

Alba Fehérvár-DKKA – MTK Törökbálint 62-78 (20-17, 15-20, 10-22, 17-19)

Egy félidőben keresztül remekül tartotta magát az Amerikából hazatérő Filipovics Marko vezette fiatal fehérvári gárda, az MTK csak a harmadik negyedben tudott robbantani, ekkor egy 20-4-es futást előhúzva a kalapból bebiztosította a győzelmet a vendég alakulat. A házigazdáknak remek bemutatkozás volt ez a mérkőzés, a palánk alatt voltak kicsit kevesek a Trepák-Szabó-Bihari tengellyel szemben, bár érdekes módon nem ők, hanem a hátvédposzton játszó Spiriev Olivér szerezte a legtöbb lepattanót (10). A Fehérvárnak javítania kell a 37 %-os dobóteljesítményén, illetve Filipovics mellé a többieknek is fel kell nőniük, de első meccsükön, egy előrébb rangsorolt ellenféllel szemben tisztességesen helyt tudtak állni.

Fehérvár: Filipovics (18/12 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 kiharcolt fault), Fülöp (9 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda), Molnár D. (10 pont), Czirbus (8 pont, 5 lepattanó)

MTK: Spiriev (9/3 pont, 10 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Jakab P. (17 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz), Bihari (16 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda), Trepák (12 pont, 5 lepattanó), Horváth K. (16/12 pont)

Tehetséges Fiatalok-Budapest – Vasas Akadémia 68-57 (20-14, 18-8, 14-22, 16-13)

Elrontotta az idei szezonra a játékoskereten jelentős változtatásokat eszközölő, jóval erősebb kerettel harcba szálló Vasas debütálását a TF gárdája, amely Szobi Dani és Tóth Szabolcs vezérletével magabiztos győzelmet aratott fővárosi riválisa felett. A vendéglátók már 18 pontos fórban is voltak, de a pasarétiek Surmann Peti irányításával öt pontra vissza tudtak kapaszkodni a harmadik negyedben, amelyben az egyik fiatal tehetség, Joel Nshimba térdfájdalmai miatt mindössze két percet tudott a pályán tölteni, de ezen a mérkőzésen nem igazán volt már a hajrában érdemi esélyük Andrássy Gézáéknak, így ezt túlzás lenne mérkőzést befolyásoló tényezőnek tekintenünk. A nagy lendület tehát elfogyott a Vasas oldalán, a jól szervezett, nagyon motivált TF pedig kisebb meglepetést szolgáltatva, győzelemmel kezdte a szezont, Merim Mehmedovics mester idén is bizonyítja, hogy nagyjából bármilyen B-csoporos játékosanyagból képes kihozni ugyanazt a szellemiséget és játékszintet.

TF: Szobi (19 pont, 3 lepattanó, 7 eladott labda, 8 kiharcolt fault), Tóth Sz. (8 pont, 6 lepattanó), Beák (13/3 pont, 3 lepattanó, 6 kiharcolt fault)

Vasas: Surmann P. (14/3 pont, 7 lepattanó, 9 kiharcolt fault), Garamvölgyi (8 pont, 9 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Faragó (18/3 pont, 5 eladott labda)

Fotó (slide): facebook.com/foto24.hu
Fotó (1): boon.hu