NBI/B - 11. forduló: féltávnál élen a Salgótarján és a Veszprém

Keleten élre ugrott a Salgótarján, miután hazai pályán fektette két vállra a Békés együttesét, míg nyugaton a Bonyhád hosszabbításos derbin szakította meg a Vasas nagy menetelését, de nagy csata volt Veszprémben is, ahol a listavezetőt alaposan megizzasztotta a TF alakulata.

Keleti csoport

MEAFC - KTE-Duna Aszfalt 98-75 (29-16, 17-21, 28-18, 24-20)

Rajt-cél győzelemmel állította helyre otthoni renoméját a Miskolc együttese, a kecskeméti fiataloknak esélyük sem volt a borsodi katlanban. Drahos ismét remekelt a házigazdáknál, 27 pontja mellett a társak kiszolgálására is ügyelt a rutinos játékmester, kilenc gólpasszal segítette őket pontokhoz, így még a nyolc eladott labda is belefért a negatív oldalon. Endrész 22-vel zárta mellette a találkozót, tette mindezt jó mezőnyszázalékkal (64 %), ami főleg a lepattanó csata megnyerésének (32-22) és így a könnyű benti kosaraknak volt köszönhető, amiben Szojka (8 pont, 4/4 mezőny, 6 lepattanó), Fazekas (9 pont, 5/4 mezőny, 6 lepattanó) és a kintről is eredményes Szepesi (12/6 pont, 7/5 mezőny, 5 lepattanó) jártak még az élen. A vendégeknél Keller Iván szinte a teljes repertoárját felvonultatta (17/6 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 4 gólpassz, 1 blokk) és a 20-ig jutó Piukovics Bálintra sem lehetett panasz, de a többiektől nem jött a jó teljesítmény, főleg az eddigi legeredményesebb játékosuknak számító, Jakab Péter gyengébb napja (9/3 pont, 4/14 mezőny 29 %) volt sorsdöntő.

Legjobb dobók:

MEAFC: Drahos 27/9, Endrész 22, Szepesi 12/6
Kecskemét: Piukovics B. 20/3, Keller I. 17/6

Vásárhelyi Kosársuli - Microsec-BUDAFOK 83-59 (19-13, 16-22, 27-13, 21-11)

Egy félidőn keresztül tartotta magát a legutóbbi öt meccséből már a negyediket nyerő Vásárhely ellen a Drevenka-Tiba duó vezette Budafok, de a 31 %-os pontatlanság a mezőnydobások terén megbosszulta magát a térfélcserét követően. A palánk alatt is erősebbnek bizonyult a hazai együttes, Varga Dani egymaga 10 lepattanó labdát kaparintott meg kilenc pontja mellé, de élen járt a lecsorgók terén Vas Péter (14/6 pont, 8 lepattanó) és Rostás Imre (13 pont, 8 lepattanó) is, míg Vejinovic 13 egysége mellett négy gólpasszal szolgálta ki a társakat. A vendégeknél a már említett Drevenka Dávid (12/3 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda, 3 gólpassz), Tiba János (14 pont, 8 lepattanó) páros tartotta meccsben csapatukat, de a 26 és 36 %-os dobóteljesítményt ők sem tehetik ki az ablakba.

Vásárhely: Vas P. 14/6, Vejinovic 13/6, Rostás I. 13, Kis Molnár 9/6, Wirth 9/3, Varga D. 9
Budafok: Tiba 14, Drevenka 12/3, Mészáros Cs. 11

Óbudai Kaszások - EKF-Eger-KOK SE 87-72 (18-23, 23-17, 24-17, 22-15)

A nyitónegyedben meglepte vendéglátóját az Eger együttese, Váczi Péter fiai a jó rajtnak köszönhetően öt pontos vezetéssel zárhatták az első etapot. Ám ezután szigorított védekezésén az óbudai alakulat, emellett a támadójátékuk is fokozatosan feljavult és lépésről lépésre érte utol, majd hagyta állva a derekasan küzdő, ám (ismét) pocsékul dobó hevesieket. 35 %-os mezőnydobással, valamint 57 %-os büntetőzéssel szerencse kell, hogy meccset nyerjen egy csapat idegenben, pláne, ha a lepattanó csatát is elbukja 42-31 arányban. A házigazdánál ezúttal többen is remek teljesítménnyel rukkoltak elő, hatan érték el a tíz pontos határt, közülük az utóbbi fordulókban már régi önmagát idéző Sebők Tamás lett a legeredményesebb 16-al, míg Kováts Róbertet ezúttal csak egy hajszál választotta el sorozatban az ötödik és szezonbéli nyolcadik dupla-duplájától (9 pont, 13 lepattanó). Varga Imrének azonban sikerült ez a bravúr a túloldalon (16 pont, 10 lepattanó), sovány vigasz lehet számára az újabb vereség után, mellyel az Eger továbbra is az alsóházban toporog, míg a Kaszások apró lépést tett a középmezőny élbolya felé.

Kaszások: Sebők 16/12, Mondzinger 12/6, Petrucsik 12, Krasznai 11/9, Takács D. 10/6, Szeleczky 10
Eger: Varga I. 16, Jakab Z. 13/9, Máté B. 10/6

Konecranes-Salgótarjáni KSE - Békési SzSK 65-56 (24-15, 14-9, 10-20, 17-12)

Küzdelmes, mint sem színvonalas mérkőzést vívott egymással a két keleti éllovas, rengeteg hiba tarkította mind a két oldal játékát, főleg a kinti dobásokkal álltak hadilábon a felek, a hazaiak 4/32-t, a békésiek pedig 3/24-t lőttek (mellé) a triplavonalon túlról. A tarjániak sokáig kézben tartották a mérkőzést Koma parádéjának ellenére (21 pont, 8 lepattanó), a harmadik negyedben azonban hiába vezettek megnyugtatónak mondható 15 ponttal, a vendégek nagy rohanást kivágva nem csak utolérték riválisukat, de a vezetést is megszerezték egy 0-16-s szakasszal. Időben kapcsoltak még a nógrádiak, rendezték az addig is jól működő védekezésüket és a támadójátékuk is helyre állt, így a végén 60 pont alatt tartva a (korábbi) listavezetőt az élre ugrottak sikerükkel a csoportban. Kertészt és Krstic-et szinte eltüntették a hazai védők, a remeklő Koma mellett csak Kovács Benedek tudott egy dupla-duplát összehozni (11 pont, 12 lepattanó), a hátul jól muzsikáló Czigler legényeknek így kiugró teljesítmény sem kellett a győzelemhez, Schéda 13-al már a legeredményesebb tudott lenni a fehér mezeseknél, míg Madár 12-vel, Tutus pedig 11-el követte őt.

Salgótarján: Schéda 13/6, Madár 12/3, Tutus 11
Békés: Koma 21, Kovács B. 11, Krstic 11/3

DEAC Kamilla Gyógyfürdő - Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK 97-69 (19-17, 23-18, 38-13, 17-21)

Egy félidőt bírt a Tiszaújváros Debrecenben, ukrán centerük, Osnach vezérletével a nagyszünetig még tartották magukat a borsodiak, de a fordulást követően nem tudott mit felelni a DEAC ritmusváltására a vendég alakulat. A lepattanó csatát óriási fölénnyel nyerő hajdúságiak (48-27) átrohantak a vendégeken, még a nem éppen a lecsorgó lasztik megszerzésében jártas Nagy Benedek is lekapkodott tíz labdát, ami nagy bravúr az apró termetű játékmestertől és emellé termelt még 14 pontot is, amivel csapat egyik legjobbja volt ezen a találkozón. A vezér ezúttal is Patkovic volt, aki sorozatban a harmadik dupla-dupláját (19/3 pont, 12 lepattanó) könyvelhette el, míg Takács Dani 17 ponttal és 7 lepattanóval jelezte, hogy sérülése immár a múlté és képes produktívan hozzájárulni a csapat sikeréhez. A már megénekelt Osnach 20 pontja mellett a társak közül ezúttal csak Czura tudott hathatós támaszt nyújtani 11 pontjával a borsodiak légiósának, illetve Pongrácz (7/3 pont, 7 lepattanó) igyekezet dicsérhető még a zsinórban ötödik vereségét begyűjtő Tiszaújvárosnál.

DEAC: Patkovic 19/3, Takács D. 17, Nagy Be. 14/9, Nagy Bo. 10/6
Tiszaújváros: Osnach 20/9, Czura 11/3

MAFC II. - Budapesti Honvéd SE 77-71 (17-27, 16-15, 20-12, 24-17)

Váratlan vereségbe szaladt bele a Honvéd együttese a MAFC vendégeként, a házigazdák csatasorba állították két, az A-csoportos gárdánál is érdekelt fiatal tehetségüket, Mócsán Bálintot és Pápai Mátét, a duó pedig gyakorlatilag egymaga adta meg az esélyt a vendéglátóknak idei második győzelmükre, előbbi ugyanis 33 ponttal, míg utóbbi dupla-duplával (17/3 pont, 13 lepattanó) járult hozzá a bravúros diadalhoz. Már ez elejétől kezdve döcögött a Puskás-fiuk játéka, Szollár Gergőt ugyan nem tudták feltartóztatni a hazai védők (22/9 pont) és Stefán Dávid is hozta számait, a maga 15 pont, 7 lepattanós teljesítményével, de a végjátékban a nagyembernek megremegett a keze két pontos hátrányban (71-69) és mindkét büntetőjét elpuskázta a vonalról. Ezután mér faultolni kellett, a MAFC-osok pedig higgadtan küldték a helyére minden megítélt büntetőt és megérdemelten húzták be második sikerüket a bajnokságban.

MAFC: Mócsán 33/6, Pápai 17/3, Dudás 12/3
Honvéd: Szollár 22/9, Stefán 15, Teremy 14

Nyugati csoport

PVSK-Kronosz Kiadó - Concordia Motax KC Pápa 67-63 (16-19, 13-17, 12-19, 26-8)

Hiába a Keresztes (12 pont, 13 lepattanó, 3 blokk), Szanati (14 pont, 10 lepattanó), Németh (19/15 pont, 6 lepattanó) trió remeklése és a három egymás után megnyert negyed, 14 pontos előnyét leadva egy etap alatt elvesztette a pécsi derbit a Pápa együttese. Pedig 38-55-re még nekik állt a zászló a harmadik negyed hajrájában, de aztán a végül 17-ig jutó Antóni Csanád triplája egy, a szüneten is átnyúló 12-0-s rohamot indított el, majd egy pillanatnyi megingást követően 50-60-nál újra begyújtotta a rakétáéit a fiatal baranyai együttes és egy 17-1-es etappal meg is fordította a mérkőzést. Antóni mellett Demeter 19-et termelt, míg Popgyákunik 10 pont, 8 lepattanóval vette ki a részét a gárda második sikeréből a szezonban.

PVSK: Demeter 19/3, Antóni 17/9, Popgyákunik 10/3
Pápa: Németh A. 19/15, Szanati 14, Keresztes 12

Metal-Work Bonyhádi KSE - Vasas Akadémia 97-91 (26-22, 20-19, 18-11, 19-31, 14-9) – hosszabbítás után

Megszakadt a Vasas győzelmi sorozat, a nyolcas meccses szériának a kétszeres címvédő vetett véget egy roppant izgalmas derbin. A tolnaiak három negyeden keresztül uralták a mérkőzést, Tömösváry remekelt, de 26 pontjának nagy részét az első félidőben szerezte, utána nagyon ráálltak a Vasas játékosai, akik csak a záró felvonásban kapcsoltak magasabb sebességi fokozatba és 14 pontos hátrányból felállva megfordították a találkozót. A végjátékban is saját kezükbe vehették a sorsukat, Katona ugyanis két pontos előny birtokában állhatott a vonalhoz, de csak az egyik kísérletét értékesítette, Somogyfoki pedig köszönte szépen és egy triplával hosszabbításra mentette a mérkőzést. Ott az egészen derbin jól teljesítő Boros Márk (13/6) két távolijával ismét vezetni tudott a pasaréti együttes, de a ráadásra fejben már elfáradt Sárosi Bulcsú legénysége, ezt kihasználva pedig a Bonyhád megtörte a B-csoport leghosszabb győzelmi sorozatát.

Bonyhád: Tömösváry 26, Baki 15/6, Somogyfoki 14/3, Kovács B. 10/3
Vasas: Faragó 29/12, Boros 13/6, Surmann G. 11/6, Garamvölgyi 10

A mérkőzésről készült összefoglaló videót ezen a linken érhetitek el.

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - Tehetséges Fiatalok-Budapest 74-68 (18-26, 12-18, 22-12, 22-12)

Ráijesztett a listavezetőre, de megfogni nem tudta a TF gárdája a veszprémieket, a bakonyiak még időben ébredtek az első félidei ledöbbenésükből. A fővárosiak ugyanis kitámadtak egész pályára, ami nem ízlett a rutinos házigazdáknak és nem is tudtak mit kezdeni az ellenfél agresszivitásával Kámánék (16 pont, 17 lepattanó, 7 gólpassz), a nagyszünetre mindössze 30 pontot kapartak össze, miközben a túloldal meg sem állt 44-ig. Alapos fejmosást kaphattak a hazai játékosok, mert teljesen más szemléletű Veszprém futott ki a második félidőben, a vendégek keze meg is remegett, egyre rosszabb mezőnyszázalékkal operáltak, amit ki is használtak Verteticsék (20/6 pont), de még így is a TF járt előrébb a záró etap előtt. A végére azonban a lepattanókat már magabiztosabban szedő (38-21) Körtélyesiék (20/3 pont, 8 lepattanó) higgadtabb és rendezettebb játékot mutattak, a vendégek pedig leeresztettek a kezdeti lelkesedé után és elszalasztottak egy bravúr győzelmet.

Veszprém: Veretetics 20/6, Körtélyesi 20/3, Kámán 16
TF: Szobi 16, Tóth D. 13, Beák 12/9, Buzás 11/6

MTK Törökbálint - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 79-58 (22-5, 20-17, 15-18, 22-18)

Spiriev és Trepák nélkül is a vártnál simábban hozta a Győr elleni derbit a Törökbálint gárdája, a vendégeknek már az első negyedben elúszott a mérkőzés, köszönhetően az öt dobott pontjuknak és a 22 kapottnak. Innentől gyakorlatilag edzőmérkőzéssé avanzsált a találkozó, mindenki kapott lehetőséget mind a két oldalon, ezzel hazai részről leginkább a Jakab (22/3 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz), Horváth (16/9 pont, 8 lepattanó), Bihari (12 pont, 6 lepattanó), Boinitzer (12 pont, 7 lepattanó) négyes tudott élni, míg a vendégeknél talán egyedül Gombás igyekezete és 16 pont, 6 lepattanója említésre méltó. Győzelmével a Törökbálint továbbra is ott van a felsőházért folyó verseny élmezőnyében, míg a Győr reménykedhet egy jobb második alapszakasz körben, hogy elkerülje az alsóházat.

MTK: Jakab 22/3, Horváth K. 16/9, Bihari 12, Boinitzer 12
Győr: Gombás 16/9, Kovács S. 10/3, Nárai 10, Baruta 10

Bajai Bácska FKE - OSE Lions 79-87 (21-22, 15-31, 21-14, 22-20)

Kiegyenlített első negyed után gyorsabb ritmust tudott diktálni az Oroszlány, feljavuló védekezésüknek köszönhetően gyorsindításokból tudták növelni az előnyüket, ami a félidőre már 17 pontra duzzadt. A térfélcserét követően a Baja is szigorított hátul, zárkóztak is a Mándity (22 pont, 5 lepattanó), Nagy (20/9 pont, 4 gólpassz), Ágfalvi (14/3 pont) trióra támaszkodó házigazdák, de szorult helyzetben mindig akadt valaki a vendégeknél, aki előre tudott lépni és átlendítette csapatát a holtponton. Kiss Kornél 20 ponttal vitte a hátán a gárdát, míg Vujovic tripla-dupla közelben (13 pont, 7 lepattanó, 7 gólpassz) pattogtatott, amihez hozzá jött még a Wehner-Gorzsás-Tanács hármas 35 egysége, mellyel be is tudta húzni a bácskai rangadót az OSE együttese.

Baja: Mándity 22, Nagy D. 20/9, Ágfalvi 14/3
OSE: Kiss K. 20/9, Vujovic 13, Wehner 13, Gorzsás 12, Tanács 10

Alba Fehérvár-DKKA - SMAFC-NYME 67-75 (18-21, 19-13, 17-20, 13-21)

Filipovics (28/3 pont, 11 lepattanó) és Brbaklic (15 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 gólpassz) remekeltek hazai oldalon, de hozzájuk csak Varga tudott hatékony játékkal (15/9 pont, 4 szerzett labda) csatlakozni, a többiek adósak maradtak a jó teljesítménnyel. Ez pedig kevésnek bizonyult a Berneczei (20/12 pont, 10 lepattanó) vezette SMAFC ellenében, amelyben Török futószalagon szedte a lecsorgó labdákat (8 pont, 16 lepattanó, 2 blokk), Nagy Gergő a pontokért felelt (18/3), de hasznos volt Balogh (12/3 pont, 7 lepattanó) és a fiatal Werner (12/9 pont, 5 lepattanó) is. A 28-46- elveszített lepattanó csata és a 20 eladott labda döntő szerepet játszott a fehérváriak újabb vereségében.

Fehérvár: Filipovics 28/3, Varga M. 15/9, Brbaklic 15
SMAFC: Berneczei 20/12, Nagy G. 18/3, Werner 12/9, Balogh G. 12/3

Fotó (1): meafc.hu
Fotó(2, slide): facebook.com/Metal-Work-Bonyhadi-KSE