NBI/B - 12. forduló: 88 pontos DEAC siker!!!

Két kiütéses győzelem, két körömrágós rangadó. Röviden így lehetne összefoglalni a B-csoport legutóbbi fordulóját, melyben a Veszprém elszenvedte második vereségét is a szezonban a címvédő otthonában, míg a Vasas és a TF hosszabbításos derbit vívott Pasaréten.

Keleti csoport

Tiszaújvárosi Phoenix KK - Budapesti Honvéd SE 77-67 (21-18, 18-14, 21-12, 17-23)

Javított renoméján és idei mérlegén a Tiszaújváros együttese, a borsodiak a felső házi rájátszást érő helyen álló Honvédot kapták el hazai pályán, végig vezetve a találkozón. A vendégek két kulcsjátékosának, Szollárnak és Stefánnak ezúttal nem ment a játék, mindkettejüket jól hatástalanította Brunyánszky István legénysége, helyettük a csapatkapitány Máté Márk tartotta a lelket társaiban 24 pontjával és 9 lepattanójával és jól mozgott Szalay Ákos is a maga 11 egységével, a többiektől viszont kevés segítség érkezett. Osnach most is hozta a számait, dupla-duplája (16/3 pont, 11 lepattanó) mellé kiosztott két blokkot is, Varga Ádám és a rangidős Magyar László pedig a pontokat szállították, mindketten 14-14 ponttal járultak hozzá a lélektanilag is nagyon fontos tiszaújvárosi sikerhez.

Legjobb dobók:

Tiszaújváros: Osnach 16/3, Magyar 14/9, Varga Á. 14/3
Honvéd: Máté M. 24/15, Szalay 11/3

EKF-Eger-KOK SE - KTE-Duna Aszfalt 87-55 (18-13, 27-6, 24-20, 19-16)

Önbizalom növelő győzelmet aratott az Eger az alsóházi derbin, a hevesiek az első negyed végén gyújtották be a rakétáikat és meg sem álltak a félidőig. 13-13 után ugyanis 30-0-t repesztett a hazai együttes, amiből már nem tudott felállni a Kecskemét gárdája. Minden pályára lépő egri játékos feliratkozott a pontdobók közé, a legeredményesebbnek az Ungi-Varga-Máté trió bizonyult, ők hárman 41-et szereztek a csapat 87-éből. A csapatmunkát nem tudta ellensúlyozni Pintér Dávid produktív játéka (18/6 pont, 13 lepattanó), akinek azért a hét eladott labda belerondított az összképbe, míg Piukovics Bálint és Jakab Péter  gyenge dobószázalékkal  érték el a tíz pontos határt.

Eger: Ungi 14/12, Varga I. 14, Máté B. 13/3
Kecskemét: Pintér D. 18/6, Piukovics B. 13/3, Jakab P. 11

Óbudai Kaszások - MEAFC 105-79 (27-19, 25-16, 29-15, 24-29)

Sikerült a visszavágás Óbudán, az őszi, miskolci vereség után 26 pontos diadalt ünnepelhetett a Kaszások gárdája, amely végig kézben tartva a mérkőzést aratott rajt-cél győzelmet. Jobb ritmusban és nagyobb sebességgel kosárlabdázott a hazai együttes, a letámadásuk többször megzavarta Drahosékat, akik csak Tóth Gábor kinti dobásaival tudtak meccsben maradni az első negyedben. A vendéglátók azonban több lábon álltak ennél, amit jól tükröz az is, hogy öten zártak 12 pont, vagy afelett, jól sültek a kinti dobásaik és sok könnyű kosarat tudtak szerezni gyorsindításból, illetve a belső posztokon. A mezőny legeredményesebbje Petrucsik Bence lett, aki roppant agilis játékkal jutott el 20 egységig, de a fiatal Takács Dani is kitett magáért 16 pontjával, közte négy triplájával, míg Kováts Robi hozta a tőle megszokott kiegyensúlyozott teljesítményt a palánk alatt (13 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz). A fővárosiaknál bemutatkozott új igazolásuk is, az Oroszlányban kevés lehetőséget kapó Lakosa Ákos, de nyilvánvalóan még egy kis időbe telik, mire az aktív rotáció tagja tud lenn. ezúttal kevés lehetőséget kapott, ám azzal jól gazdálkodott. A Miskolc vereségében közre játszott első számú vezérük gyengélkedése is, Drahos ezúttal nem tudott hatással lenni a mérkőzésre (7/3 pont, 6 eladott labda, 3 gólpassz), így a már említett Tóth Gábor tripláira és Szojka rontott dobás nélküli (5/5 mezőny, 3/3 bünti, 13 pont) teljesítményére támaszkodhatott leginkább a vendég együttes, a 11-et szóró Szepesi már a végjátékban érte el pontjai nagy részét, amikor mér eldőlt a mérkőzés.

Kaszások: Petrucsik 20/6, Takács D. 16/12, Tóth B. 14, Kováts R. 13, Sebők 12/3
MEAFC: Tóth G. 15/9, Szojka 13, Szepesi 11

Konecranes-Salgótarjáni KSE - Vásárhelyi Kosársuli 89-55 (26-12, 18-8, 23-12, 22-23)

Remek védekezéssel nullázta le a Vásárhelyt a bajnoki címre törő Salgótarján együttese, Elek Andrásnak már az első negyedben el kellett lőnie mindkét időkérését, annyira nem ment Vejinovicséknak a játék. A házigazdáknak ellenben minden összejött, Tutus (12 pont, 6 lepattanó) és Madár (24/18 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) a hátukon cipelték a csapatot, de a második tarjáni meccsét játszó Sömenek is remekelt (18/6 pont, 9 lepattanó) a mindössze két labdát elszóró vendéglátóknál. A harmadik negyed végén még csak 32 dobott pontnál és 34 pontos hátrányban lévő csongrádiaknál Vas Peti (17/9) és Vejinovics (11/3) próbáltak valamit kezdeni az áthatolhatatlannak tűnő nógrádi védelem ellen, de csak egy tisztességesebb záró szakaszra futotta az erejükből.

Salgótarján: Madár 24/18, Sömenek 18/6, Tutus 12
Vásárhely: Vas P. 17/9, Vejinovics 11/3

Békési SzSK - Microsec-BUDAFOK 83-70 (14-19, 20-12, 27-19, 22-20)

A gála elmaradt, a Budafok négy perccel a lefújás előtt még partiban volt a győzelemért, ekkor csak egyetlen pont volt (70-69) a békésiek előnye. Ezután azonban semmi nem jött össze a vendégeknek támadásban, így még a gyengébb büntetőzés is belefért hazai oldalon a végjátékban. Kertész tripla-duplával (10 pont, 11 lepattanó, 11 gólpassz), Koma dupla-dupla közelben (15 pont, 9 lepattanó), míg Krstic (25/9 pont) a mezőny legeredményesebbjeként zárt, de Kovács Benedek is hozta sokoldalú játékát a maga 12 pont, 7 lepattanójával. A vesztes félnél Drevenka gyengébb dobóformája (23% 9/3 pont) ellenére is hasznos tudott lenni 11 lepattanójával és 5 gólpasszával, Mészáros Csaba 19-el hozta magát, míg a Fejes-Fehér páros együttes erővel 25 egységet tett be a közösbe a palánk alatt kicsit elfogyó (Tiba kipontozódása után állt meg a budafokiak szekere és elvesztették a lepattanócsatát 38-26-ra)) vendégeknél.

Békés: Krstic 25/9, Koma 15, Kovács B. 12, Kertész 10
Budafok: Mészáros Cs. 19/12, Fejes 13, Fehér 12/3

MAFC II. - DEAC Kamilla Gyógyfürdő 36-124 (7-25, 14-39, 8-31, 7-29)

Nehéz szavakat találni a listavezető és a sereghajtó találkozójához, így maradjanak a száraz tények: 39 labdát szórt el a MAFC, nem szerzett egyet sem, feleannyi lepattanójuk volt (26-51), mindössze öt gólpasszt osztottak ki (a túloldal 37-et), mezőnyből 24 %-os pontatlansággal céloztak és egészen elképesztő, 6 VAL-pontot tudtak csapatszinten összehozni, szemben a győztes fél 186-ával… Mócsán, Pápai és Misek nélkül persze nem is volt esélye a házigazdáknak, de ekkora különbség még így is ritka a másodosztályban. A találkozó krónikájához hozzátartozik, hogy a debreceniek egy percig sem becsülték le ellenfelüket, végig maximális erőbedobással kosárlabdáztak, nem törődve az eredménnyel. Harmadik könnyű sikerét aratta ezzel zsinórban a DEAC gárdája, jövő héten már ennél izgalmasabb derbire van kilátás a Dózsa György úton számukra.

MAFC: Sebestyén 19/12
DEAC: Patkovic 29/3, Nagy Bo. 16/12, Takács D. 16, Erdei 14/6

Nyugati csoport

MTK Törökbálint - Alba Fehérvár-DKKA 115-52 (32-12, 17-7, 23-14, 43-19)

Nem volt esélyük a fehérvári fiataloknak a törökbálinti katlanban, mindössze 12-12-ig tudták tartani a lépést a vendégek, az utána kivágott 31-0-s hazai roham meg is pecsételte a sorsukat. A Nyugati csoport legjobb dobóját, Filipovics Márkót hét ponton tartották az MTK védői, akik viszont nem szerénykedtek a pontgyártásban, a gólpasszokban is jeleskedő Horváth (22/15 pont, 4 szerzett labda, 7 gólpassz), Jakab (23/6 pont, 3 szerzett labda, 8 gólpassz) duó mellett Boinitzer is (27/9 pont, 7 lepattanó) 20 fölött zárta a találkozót. A magasembereket tudta pihentetni Szarvas Gábor vezetőedző, a Trepák-Baross-Szabó trió közül utóbbi kapta a legtöbb lehetőséget 16 játékperccel, 10 ponttal hálálva meg azt, míg Bihari Máté dupla-duplával (14 pont, 10 lepattanó) ”pótolta” társait. Az eredmény után csak messziről futó fehérváriaknál Brbaklic 17 pontja dicsérhető, de neki is becsúszott hét eladott labda, illetve Fülöp 8 pont, 8 lepattanós tüsténkedése 7 kiharcolt faulttal megfűszerezve.

MTK: Bointizer 27/9, Jakab P. 23/6, Horváth K. 22/15, Bihari 14, Szabó T. 10
Fehérvár: Brbaklic 17, Molnár D. 9/3, Fülöp 8

Metal-Work Bonyhádi KSE - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 66-64 (12-16, 13-18, 19-16, 22-14)

Újabb nagy halat fogott a Bonyhád alakulata, a Vasas után a listavezető Veszprém sem tudott győzni a tolnaiak vendégeként, habár a bakonyiak sokáig kézben tartották a mérkőzést, a végjátékra két kulcsjátékosukat (Simon, Körtélyesi) is elveszítették a büntetőpárbajjal együtt. Körtélyesinek és Verteticsnek sem ment a dobás, előbbi ezt a lepattanókkal pótolta (11 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 gólpassz) legalább, míg utóbbi a kiszolgálásban igyekezett hasznosnak tenni magát (6 gólpassz), amíg a csapat rangidős vezére, Kámán Tamás a pontokért felelt (26/18). Tömösváry (11 pont, 12 lepattanó) és Jilling (25/15 pont, 7 kiharcolt fault) párosa azonban nyerőnek bizonyult a túloldalon, nehéz helyzetekben ők lendítették át a holtponton a címvédőt, a dobással pedig szintén hadilábon álló Hegedűs a játék többi elemében igyekezett hasznossá tenni magát (5/3 pont, 14 lepattanó, 8 eladott labda, 7 gólpassz, 3 blokk). Sikerével a Bonyhád hatodik meccsén az ötödik győzelmét aratta és már hatodik a tabellán, míg veresége ellenére a Veszprém maradt az élen.

Bonyhád: Jilling 25/15, Tömösváry 11
Veszprém: Kámán 26/18, Novák 12, Takács A. 10/3

Concordia Motax KC Pápa - OSE Lions 67-78 (18-22, 13-19, 17-15, 19-22)

Keresztes (20 pont, 8 lepattanó, 5 blokk) és Vujovic (28/3 pont, 8 lepattanó, 7 kiharcolt fault) nagy csatát vívott a palánk alatt, mindketten messze csapatuk legjobbjaként zártak, de utóbbinak akadt társa is Wehner (16 pont), valamint Gorzsás (13/3 pont, 5 lepattanó) személyében a végig vezető Oroszlánynál. Hazai részről Horváth (15/6 pont) és Kutasi (14/6 pont, 4 gólpassz) igyekezet emelhető még ki, de Szanati gyengélkedése és Puszta hiánya már sok volt a Pápának, akik lassan az alsóház elkerüléséért kell, hogy csatázzanak.

Pápa: Keresztes 20, Horváth A. 15/6, Kutasi 14/6
OSE: Vujovic 28/3, Wehner 16, Gorzsás 13/3

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC - SMAFC-NYME 77-73 (17-29, 21-8, 15-16, 24-20)

A megfelelő gólkülönbség (héttel kaptak ki Sopronban, nyolccal kellett volna most nyerni) nem lett meg a Győr számára, de legalább a győzelemnek örülhettek Márkusék, miután egy kezdőötösnyi jó teljesítménnyel előrukkolva fektették két vállra a SAMFC gárdáját. A hazaiak irányítóján kívül (14/9 pont,  gólpassz) a tripla-dupla közelben pattogtató Gombás (10 pont, 9 lepattanó, 9 gólpassz), a büntetőket jól kiharcoló Kovács Soma (16 pont, 10/13 bünti, 7 lepattanó, 10 kiharcolt fault), a legeredményesebbként záró Nárai (19/3 pont, 6 lepattanó) és a hasznosan játszó Baruta (15/3 pont, 6 lepattanó) is kiemelkedtek hazai oldalon, míg a vendégeket a Török (20 pont, 14 lepattanó, 8 kiharcolt fault)-Balogh (19/12 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda) duó tartotta leginkább meccsben. A vége azért izgalmasra sikeredett, de a győriek keze kevésbé remegett meg, a SMAFC-nak mégsem kell keseregnie, mert ha egyenlő mérleggel zárnak az alapszakasz végén (amire jó esély van), akkor ők jönnek ki jobban az összevetésből.

Győr: Nárai 19/3, Kovács S. 16/3, Baruta 15/3, Márkus 14/9, Gombás 10
SMAFC: Török 20, Balogh 19/3, Berneczei 11/6

PVSK-Kronosz Kiadó - Bajai Bácska FKE 93-68 (29-16, 23-12, 19-17, 22-23)

Teljes haderővel esélyt sem adott a bácskaiaknak a pécsi fiatal sereg, a palánk alatt amúgy elég masszív vendégeket leiskolázták a lepattanók terén (47-29) és már a félidőben 24-el jártak előrébb. Hiába hoztak Délity kivételével elfogadható teljesítményt a Baja húzóemberei, a házigazdáknál Krnjajski (22/3 pont, 5 lepattanó), Popgyákunik (16/9 pont, 9 lepattanó), Bíró (8/6 pont, 11 lepattanó, 3 szerzett labda), Demeter (16 pont) és Antóni (17/9 pont, 6 lepattanó) is remekelt, nem beszélve Kővágó-Laska kilenc lepattanójáról. A Pécs újra bebizonyította, hogy hazai pályán bárkire veszélyes tud lenni, míg a Baja kezdhet aggódni, mert újabb vereségével kezd távolodni a felsőháztól.

PVSK: Krnjajski 22/3, Antóni 17/9, Popgyákunik 16/9, Demeter 16
Baja: Ágfalvi 18/3, Mándity 12, Nagy D. 10

Vasas Akadémia - Tehetséges Fiatalok-Budapest 83-85 (13-20, 25-9, 12-22, 18-17, 15-17) – hosszabbítás után

Remek hangulat, teltházas derbi és egy végletekig kiélezett fővárosi rangadó. Roppant hullámzó mérkőzést játszott egymással a két együttes, a kezdés a TF-nek sikerült jobban, de a zónájukkal sikerült megfogniuk Faragóéknak a vendégeket, és a félidőre nemhogy visszajöttek a meccsbe, de meg is fordították azt. Fordulás után ismét a Mehmedovics legények akarata érvényesült, Kerkai (17/12 pont) és Beák (24/15 pont) vezetésével ők várhatták előnyben a záró szakaszt, melynek vége ismét körömrágósra sikeredett. Három pontos hátárnyban ugyanis az ismét parádézó Faragó (29/18 pont, 5 lepattanó, 7 eladott labda, 9 kiharcolt fault) és a fontos pillanatokban betaláló Katona (16/9 pont, 6 szerzett labda) tripláival fordított a házigazda, de Beáknaknak sem remegett meg a keze és helyére küldte az egyenlítést jelentő távolit. A hosszabbítást is a Szobit elveszítő TF kezdte jobban, a Vasasnak kellett főleg zárkóznia, amit Katona triplájával meg is tett az utolsó percben a hazai alakulat, de egypontos vezetésnél Beák a helyére küldött a neki megítélt két büntetőből egyet, amire már nem maradt idejük válaszolni a pasarétieknek.

Vasas: Faragó 29/18, Katona 16/9, Surmann G. 12, Andrássy 11/3
TF: Beák 24/15, Kerkai 17/12, Tóth D. 13/6, Buzás 10/6

Fotó (slide, 1.): facebook.com
Fotó (2.): mtkbasket.com