NBI/B - 13. forduló: holtverseny mindkét csoportban

Keleten a Vásárhely került az élre jobb pontkülönbségével, hiába nyert borsodi rangadót a MEAFC, míg Nyugaton egyelőre maradt az OSE a listavezető, de az őket legyőző Veszprém az alapszakasz végén már előttük végezne.

Keleti csoport

MEAFC - Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub 87-82 (20-17, 30-22, 21-22, 16-21)

Három negyedig futott a MEAFC után a Madár repítette Tiszaújváros (26/12 pont, 4 szerzett labda), hogy aztán a záró etapban egy szoros végjátékra kényszerítse borsodi riválisát. Hazai oldalon Drahos (22/12 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 8 kiharcolt fault) és Szojka (23 pont, 6 lepattanó) feleltek elsősorban a pontokért, míg Szögi futárszolgáltatokat megszégyenítő módon szállította a gólpasszokat, a fürgeléptű irányító 14 asszisztnál fejezte be a találkozót, mégis csupán a büntetők döntöttek a hajrában. A vonalról eredményes tudott lenni a miskolci gárda és megtartotta előnyét, győzelme ellenére azonban elveszítette vezető pozícióját a Keleti csoportban.

Legjobb dobók:

MEAFC: Szojka 23, Drahos 22/12
Tiszaújváros: Madár 26/12, Hill 17, Pöstényi 12/3, Debreceni D. 12

Vásárhelyi Kosársuli - EKE Eger KOK 88-68 (29-20, 16-14, 20-11, 23-23)

Ezúttal elmaradt a bravúr, a Vásárhely – ha nem is végig magabiztosan, de – hozta a hazai kötelezőt a Heves megyeiek ellen, jobb pontkülönbségével pedig átvette a tabella első helyét a MEAFC-tól. A harmadik negyedben úgy tűnt, sikerül megtörni végleg Váczi Péter együttesét, a letámadás nem ízlett az egrieknek, de a záró etapban még indított egy rohamot a vendég gárda, amire azonban tudott reagálni a több lábon álló házigazda. Szabó Péter (19 pont, 5 lepattanó, 13 kiharcolt fault, 5 gólpassz) nem tudott hibázni a büntetővonalról (13/13), Kelemen Balázs dupla-duplát szállított (11/6 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 gólpassz), de rajtuk kívül a Vas-Genal-Varga trió is egyaránt tíz dobott pont fölött zárta a mérkőzést, míg a túloldalon jól semlegesítették az Eger legjobb dobóját, Tóth Zolit, csak Csabák (19/9 pont, 11 lepattanó, 8 kiharcolt fault) és Csákvári (15/3 pont, 5 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 2 blokk) tudott kiemelkedőt nyújtani Vásárhelyen.

Vásárhely: Szabó P. 19, Vas P. 17/6, Varga Z. 13/3, Kelemen 11/6, Genal 11/3
Eger: Csabák 19/9, Csákvári 15/3, Illés 10

Óbudai Kaszások – Salgótarjáni KSE 80-70 (23-17, 26-14, 13-16, 18-23)

Ráijesztettek vendéglátójukra a nógrádiak, 2-10-el kezdték a találkozót, sült a kezük folyamatosan kintről, 10-16-os vezetésüknél úgy tűnt, kontrolálhatják az alsóházi derbit. A cserék és van der Meer Loránd (17/3 pont, 7 lepattanó, 3 blokk) azonban felrázták a Kaszásokat, 13-1-es rohammal zárták a negyedet, lendületük pedig kitartott a félidőig, a túloldalon hiába szállt be ponterősen a padról Jakab Péter (26/9 pont, 8 lepattanó, 8 kiharcolt fault), az óbudaiak majd 20 pontos vezetéssel térhettek pihenőre. A fordulás után beragadt a házigazda, a hosszú kosárcsend alatt pedig zárkózni tudott a Salgótarján, többször is tíz ponton belülre kerültek Molnár István tanítványai. Szorosabbá azonban már nem tudták tenni a derbit, rengeteg büntetőt hibáztak ugyanis Blaskovitsék (14/6 pont, 3 lepattanó, 3 gólpassz, 5 kiharcolt fault), és a nagy zónapartiban – mindkét fél a területvédekezést alkalmazta a meccs nagy részében – a triplák sem sültek már. A végjátékban higgadtabb játékokat tudott vezetni Nagy Bálint együttese, Prophet (21 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz, 7 kiharcolt fault) pedig miután összeakaszkodott egy kettős technikaiért honfitársával, Harrisszel (13/3 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 7 gólpassz, 7 kiharcolt fault), hátára vette a csapatot, és behúzták a lélektanilag is fontos derbit a hazaiak.

Kaszások: Prophet 21, van der Meer 17/3, Nagy Sz. 12/6
Salgótarján: Jakab P. 26/9, Blaskovits 14/6, Harris 13/3

Nyíregyháza Blue Sharks - DEAC Kamilla Gyógyfürdő 64-100 (18-25, 15-24, 19-37, 12-14)

Nem volt pardon a Nyíregyházának sem, a második félidőtől kezdve lehengerlően kosárlabdázott az újjáéledt DEAC alakulata, olyannyira dominált, hogy a negyedeik negyed így már csak formalitás maradt, és a kevesebbet játszók fejezték be a találkozót. A Jones (19/3 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Szabó (15 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz) párosra ezúttal sem lehetett panasz, stabil teljesítménnyel vezették sikerre csapatukat, de Farkas (13/3 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda, 4 kiharcolt fault) és a nyíregyházi születésű Kósa (12/12 pont, 3 pont) is nehéz falat volt a kissé bátortalanul kosárlabdázó házigazdák számára. A fiatal Fazekas (14/6 pont, 4 gólpassz) vagányabb teljesítménye mellett Gant szerényebb számai (16 pont, 7 lepattanó, 5 kiharcolt fault) és Bus (15/3 pont, 4 lepattanó, 7 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 3 gólpassz) aktivitása kevés volt a hosszabb kispaddal rendelkező DEAC ellen, ráadásul utóbbi két játékos a kipontozódás sorsára is jutott a végjátékban.

Nyíregyháza: Gant 16, Bus 15/3, Fazekas 14/6
DEAC: Jones 19/3, Szabó M. 15, Farkas 13/3, Kósa 12/12

Nagykőrösi Sólymok KE - Calle Pubfood Békés 81-93 (23-22, 13-16, 24-22, 21-33)

Bő három negyeden keresztül nem engedte el egymás kezét a két gárda, ám 67-67-nél jobban tudott ritmust váltani a Békés csapata, és egy gyors 0-8-al el is döntötte a találkozót. A végjátékban még egyszer sikerült hat pontra bejönnie a Nagykőrösnek, de a büntetőknél nem hibázott a vendég együttes, és második idegenbeli győzelmével tovább próbál tapadni a középmezőnyre. Kertész (15/3 pont, 6 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 8 gólpassz), Koma (26 pont, 7 lepattanó, 6 eladott labda, 4 kiharcolt fault, 2 blokk) és Nagy (22/9 pont, 7 lepattanó, 5 eladott labda, 5 kiharcolt fault) mellett Krstic (17/3 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda, 4 kiharcolt fault) hozták a meccset a mezőnyből 59%-kal tüzelő békésieknek, hiába villogott a Tóth (21/9 pont, 7 lepattanó, 5 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Mácsai (15 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda) páros hazai oldalon, a 36%-os dobóteljesítmény a legrosszabbkor, a végjátékban bosszulta meg magát, kulcsszituációkban nem tudott ugyanis betalálni a Sólymok gárdája.

Nagykőrös: Tóth V. 21/9, Mácsai 15, Fehér 11/9, Molnár M. 11/9, Jurászik 10/6
Békés: Koma 26, Nagy B. 22/9, Krstic 17/3, Kertész 15/3

Budapesti Honvéd SE - MAFC 72-65 (15-19, 20-15, 17-20, 20-11)

Még ha nem is teljes pompájában, de a régi nagy örökrangadók hangulatát idézte a két fővárosi együttes összecsapása, a fiatal, ám a tabellán elfoglalt helyénél sokkal jobb játékerőt képviselő sötét mezesek nem csak megnehezítették a házigazdák dolgát, de sokáig irányították is a találkozót. A játékvezetők sajnálatos sorozatos tévedései egyaránt felpaprikázták mindkét oldalt, de szerencsére az indulatok nem szabadultak el, a pályán kemény, de sportszerű csata folyt. A MAFC főleg Molnár Marcell (25/6 pont, 4 lepattanó, 5 eladott labda) ponterős és Bordács Soma (11 pont, 7 lepattanó, 5 szerzett labda, 7 kiharcolt fault) agilis játékára épített, de a záró negyedben nem bírták el a statisztikában keveset mutató, de a zónavédekezésükben kulcsszerepet játszó Pápai Máté kipontozódását. A Honvéd az első félidőben főleg kintről próbálta feltörni a sötét mezesek védekezését (22 triplakísérlet), de ez nem bizonyult túl hatékonynak, ám a második félidőben gyorsabb játékra váltva már hatékonyabb volt a hazai együttes, melyben öten is elérték a tíz pontot. A Pintér (13/9 pont, 9 lepattanó), Stefán (16 pont, 8 lepattanó, 4 kiharcolt fault) páros közel járt a dupla-duplához, a Szalay (10/3 pont, 4 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Tóth (14/9 pont, 3 lepattanó, 5 kiharcolt fault) hátvédduó új energiákat tudott hozni a kispadról beszállva, a nagyobb rotációs lehetőség pedig a végjátékban ütközött ki és ért győzelmet Puskás Artúr fiainak.

Honvéd: Stefán 16, Tóth B. 14/9, Pintér 13/9, Máté M. 10/6, Szalay 10/3
MAFC: Molnár M. 25/6, Kucsora 12, Bordács 11

Nyugati csoport

OSE Lions - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 80-87 (18-16, 16-16, 31-21, 15-34)

A rengeteg hibát hozó első félidő után a hullámvasút mélységét és magasságát is megélte mindkét gárda, hogy aztán a végén a több játékosra támaszkodó Veszprém bezsebelje sorozatban tizenegyedik sikerét. Az OSE főleg Jestin Lewis (36/9 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda, 12 kiharcolt fault, 4 gólpassz) ihletettebb napjára és jó harmadik negyedbeli védekezésére építve tudott előnyt kovácsolni a záró etap előtt, sőt azt tovább is hizlalta 14 pontra, mielőtt amerikai légiósa négy személyi hiba miatt a padra nem kényszerült volna. A Veszprém kapva kapott az alkalmon, a Kámán-Körtélyesi-Pavlovic tengely két sebességi fokozattal feljebb kapcsolt, és szigorítva védekezésén hihetetlen hajrába kezdett. 65-53-nál állt meg a házigazda, innen 3-20-as szakaszt mentek a bakonyiak, és hiába tért vissza Lewis a meccsbe, a vérszemet kapó vendégeket már ő sem tudta feltartóztatni. Sikerével beérte az oroszlányiakat a tabella élén a Veszprém, sőt az egymás elleni mérlegük is jobb, ami a végelszámolásnál még jól jöhet, de egyelőre maradtak a második helyen, mivel az alapszakasz végig a kosárkülönbség dönt a helyezésekről, ebben pedig jobb Vavra András alakulata.

OSE: Lewis 36/9, Kiss K. 12/3
Veszprém: Pavlovic 31/3, Körtélyesi 21/9, Kámán 16/3

BUDAFOK – Alba Fehérvár 108-57 (26-17, 24-13, 27-15, 31-12)

Az első negyed hajrájáig jól tartotta magát a vendég gárda, 19-17 után fagyott csak le a Nshimba (17/3 pont, 3 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Varga (15/3 pont, 5 szerzett labda, 3 gólpassz) páros vezette fehérvári együttes, az ekkor bekapott 15-0-s szakasz pedig el is döntötte a találkozót. A Budafoknak innentől könnyedén alakult a mérkőzés, Verbényit (18 pont, 10 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz) és Tóth Szabolcsot (20/6 pont, 9 lepattanó) nem tudták feltartóztatni a gyűrű közelében, de jól mozgott a fiatal Lados (15 pont, 4 lepattanó) is, míg Drevenkára ezúttal kevesebb teher hárult a pontszerzés területén (7/3 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 gólpassz).

Budafok: Tóth Sz. 20/6, Verbényi 18, Lados 15, Péterfai 13
Fehérvár: Nshimba 17/3, Varga M. 15/3, Somogyfoki P. 12/3

Motax-Pápai KC– Bonyhádi KSE 81-66 (28-12, 16-21, 22-22, 15-11)

Beragadt az első negyedben a Bonyhád, de a nagyobb hátrányból is vissza tudott még jönni a vendég gárda, a harmadik negyed végére 11 ponton tartotta a folyamatosan ingadozó különbséget. Többször is jártak tíz ponton belül az ismét brutális meccset produkáló Tömösváry (25/3 pont, 16 lepattanó, 9 kiharcolt fault) vezérelte tolnaiak, de a záró felvonás elejét 10-2-vel nyitotta a Pápa, nem hagyva újabb felzárkózási esélyt riválisának. Majic (29 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz, 5 kiharcolt fault) nagyon élt támadásban, Kálmán jól szolgálta ki a társakat a pontszerzés mellett (17 pont, 5 lepattanó, 5 eladott labda, 8 gólpassz, 6 kiharcolt fault), Keresztes hét blokkjával hozta a biztonságot palánk alatt (11 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda, 7 blokk), és Szanati is (14/3 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz) jól mozgott, a kvartett ihletettebb napja pedig elhomályosította az egyedül maradó Tömösváryt.

Pápa: Majic 29, Kálmán 17, Szanati 14/3, Keresztes 11
Bonyhád: Tömösváry 25/3, Baki 9/3

SMAFC-NYME – PVSK-Kronosz Kiadó 64-89 (16-29, 15-21, 16-22, 17-17)

Rátvay Tamás (27/6 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz, 4 kiharcolt fault) ismét extrát hozott a SMAFC színeiben, ám rajta kívül nem akadt senki, aki felnőtt volna a csapatmunkában ismét remeklő PVSK játékosaihoz. Mert hogy a túloldalon Demeter dupla-duplája (16/3 pont, 11 lepattanó, 6 gólpassz) csak egy volt a jobb teljesítmények közül, Antóninak sült a keze kintről (22/18 pont, 4 lepattanó), Dragasevic sokoldalú volt (19/3 pont, 5 szerzett labda, 5 eladott labda, 5 gólpassz, 5 kiharcolt fault), de Krnjajski (15/3 pont, 5 lepattanó) és Berkics (11/3 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz) is jó meccset tudhat maga mögött. A soproniak ezzel továbbra sem tudnak kilábalni az október közepe tartó vesszőfutásukból, azóta nem tudtak ugyanis meccset nyerni Meszlényi Róbert fiai.

SMAFC: Rátvay 27/6, Karácsonyi 11/6
PVSK: Antóni 22/18, Dragasevic 19/3, Demeter 16/3, Krnjajski 15/3, Berkics 11/3

Tehetséges Fiatalok-Budapest – Bajai Bácska FKE 95-48 (27-14, 17-17, 23-2, 28-15)

Nem adott esélyt ellenfelének a TF, 22 eladott labdába és 33%-os dobóteljesítménybe kergetve a bácskaiakat könnyedén hozta egy lehengerlő harmadik negyeddel legutóbbi bajnokiját. Somogyfoki élt leginkább hazai oldalon (24 pont, 8 lepattanó), a Beák (12/6 pont, 3 lepattanó, 3 gólpassz), Szobi (12/3 pont, 5 lepattanó) páros szolidabb teljesítménye is elegendő volt a sikerhez, de Szabó (11/3 pont, 4 lepattanó, 6 gólpassz, 5 kiharcolt fault) és Buzás (8 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda) is hatékonyan tudta segíteni csapatát. A túloldalon Vukicevic (21 pont, 12 lepattanó, 4 eladott labda, 2 blokk) újabb dupla-duplát szállított, de a fővárosiak védelemét egyedül nem tudta áttörni a szerb légiós.

TF: Somogyfoki 24, Nyulasi 13/6, Beák 12/6, Szobi 12/3, Szabó 11/3
Baja: Vukicevic 21, Piukovics B. 11/3, Braun 10

MTK Törökbálint - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 79-83 (20-15, 20-24, 13-24, 26-20)

Hazai veretlenségének elvesztése akár a felsőházi rájátszásába is kerülhet a Törökbálintnak, bár még sok van hátra az alapszakaszból, a közvetlen vetélytársak elleni vereségek biztosan nem tesznek jót a négyért folyó csatározásban. A Győr a térfélcserét követően tudott házigazdája fölé kerekedni, a kulcsemberek közül Ruják (20 pont, 6 lepattanó, 8 gólpassz), Kovács (20/6 pont, 8 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 4 gólpassz) és Nárai (15/3 pont, 8 lepattanó, 4 kiharcolt fault) is hozták a formájukat, emellett Barutának is elsült a keze kintről (15/15 pont), az így szerzett tetemes előnyt pedig nem tudta már ledolgozni a Mohayt nélkülöző MTK. Jó teljesítményekből hazai oldalon sem volt hiány, Horváth (24/15 pont, 4 lepattanó, 5 eladott labda, 4 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Jakab (16 pont, 4 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Bihari (18 pont, 8 lepattanó) és Boinitzer (15/3 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 kiharcolt fault) is megbízható produkcióval rukkoltak elő, de sok volt a hiba a játékukban, amit kihasználtak a győriek és behúzták a rangadót.

MTK: Horváth K. 24/15, Bihari 18, Jakab P. 16, Boinitzer 15/3
Győr: Kovács S. 20/6, Ruják 20, Baruta 15/15, Nárai 15/3

Fotó (1., slide): meafc.hu
Fotó (2.): szon.hu
Fotó (3.): oselions.hu
Fotó (4.): mtkbasket.com