NBI/B - 13. forduló: Nyugaton is új listavezető

A DEAC továbbra is ijesztő sebességgel robog át a mezőnyön, idő kérdése lehet, hogy mikor éri utol (vagy előzi meg) a MEAFC-Vásárhely kettőst a Keleti csoport élén. Egyelőre mindkét csapat győzelemmel menekült a hajdúságiak elől, ellenben Nyugaton az Oroszlánynak át kellett adnia vezető pozícióját a Veszprémnek, miután Bonyhádon is vereséget szenvedett a gárda.

Keleti csoport

Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub - Nyíregyháza Blue Sharks 76-84 (13-16, 21-13, 20-20, 22-35)

A negyedik negyedben omlott össze a hazai veretlensége megőrzésért küzdő Tiszaújváros, amelyből hiányzott az átütő erő a mérkőzésen, kulcsjátékosai nem tudtak kiemelkedő teljesítménnyel előlépni, míg a vendégeknél ezt Gant (19 pont, 15 lepattanó), Nagy (13 pont, 8 lepattanó) és Bus (14/3 pont, 4 lepattanó, 6 kiharcolt fault) is hozni tudták. A legjobbkor estek be a triplák is a nyírségieknek, a hajrában gyors egymásutánban süllyesztettek el három trojkát, ami el is döntötte az addig egylabdás meccset. A Nyíregyháza győzelmével helyet cserélt a tabellán a borsodiakkal, így már ötödik a tavaly még A-csoportos együttes.

Legjobb dobók:

Tiszaújváros: Madár 15/3, Hill 15/3, Papp B. 13/9, Kilyén 10/6, Debreceni 10
Nyíregyháza: Gant 19, Czura 15/3, Bus 14/3, Nagy K. 13, Fazekas 12/6, Oláh 10/6

EKE Eger KOK - Nagykőrösi Sólymok KE 77-66 (21-26, 19-12, 17-14, 20-14)

57-56-ig és a záró játékrész elejéig jól tartotta magát a Mácsai (21/3 pont, 19 lepattanó, 4 eladott labda) és Tóth (13 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 eladott labda, 7 kiharcolt fault) vezette Nagykőrös, ekkor azonban 11-2-t ment a házigazda Eger, a kialakult tíz pont körüli előnyét pedig már nem engedte ki a kezéből a hevesi együttes. Tóth Zoli újra ponterős meccset hozott (24/12 pont, 6 lepattanó, 7 kiharcolt fault), sokoldalú játékkal rukkolt elő Csabák (16/6 pont, 5 lepattanó, 5 eladott labda, 5 kiharcolt fault) és Jakab (16/6 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda) is, így még a 25 eladott labda is belefért hazai oldalon, mivel a vendégeknél az említett két játékoson kívül nem igazán volt biztos pont a pályán.

Eger: Tóth Z. 24/12, Csabák 16/6, Jakab Zs. 16/6
Nagykőrös: Mácsai 21/3, Tóth V. 13

Salgótarjáni KSE - MEAFC 74-78 (19-14, 26-25, 16-23, 13-16)

Nagyon megszorongatta a miskolciakat az új erőre kapó Salgótarján, de hiába a most már három lábon álló gárda (Blaskovits, Harris, Jakab) jó játéka, a végén a kevesebbet hibázó, a büntetőket jobban értékesítő és hosszabb kispaddal operáló borsodiak örülhettek. A karmesteri pálcát ezúttal Drahos vette a kezébe vendég oldalon, 21 ponttal és öt szerzett labdával volt csapata vezére, Szögi is hasonló szorgalommal lopkodta a labdákat (5 szerzett labda, 11/3 pont, 4 gólpassz, 6 kiharcolt fault), mellettük Máté Balázs ostromolta a dupla-duplát (8 pont, 8 lepattanó), az Endrész-Lippai páros pedig 20 pontot tett be a közösbe.

Salgótarján: 21/9 pont, Blaskovits 18/9, Harris 15
MEAFC: Drahos 21/3, Szögi 11/3, Endrész 10, Lippai 10

Calle Pubfood Békés - Óbudai Kaszások 98-84 (23-19, 22-21, 24-19, 29-25)

Bíztató vendég kezdést követően fokozatosan vette át a mérkőzés irányítását a Békés gárdája, nagyjából az első negyed közepéig tudta védekezési elveit megvalósítani az óbudai együttes, utána nem már nem tudta támadásban kompenzálni a hátul keletkező problémákat. A sikerhez kellett azért az eddig gyenge pontnak számító, fiatal poszton előrelépő Molnár Ákos remek teljesítménye (24/15 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz), amellett hogy Kertész ismét tripla-dupla közelében pattogtatott (12/3 pont, 13 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 eladott labda, 7 gólpassz), a Krstic-Koma-Nagy trió pedig 55 ponttal toldotta meg a csapat szekerét. A cseréktől gyakorlatilag nem is jött segítség, de ez is elég volt a főleg Prophet (24/3 pont, 5 lepattanó) és a hazatérő Vámos (18/12 pont, 3 lepattanó, 4 eladott labda) vezette Kaszások ellen, amelynek egy-két vendégsiker kelleni fog (0-7), ha még el akarja érni a középházat.

Békés: Molnár Á. 24/15, Krstic 20/12, Koma 19, Nagy B. 16/3, Kertész 12/3
Kaszások: Prophet 24/3, Vámos 18/12, Nagy Sz. 10

MAFC - Vásárhelyi Kosársuli 94-101 (21-24, 13-20, 35-24, 25-33)

Érett sokáig a meglepetés, de végül nem tudta győzelemre váltani remek teljesítményét a MAFC gárdája, pedig alig négy perccel a vége előtt még ők vezettek 87-73-ra! Csakhogy a Szabó (24/6 pont, 6 kiharcolt fault, 6 gólpassz), Kelemen (13/3 pont, 5 lepattanó, 6 szerzett labda, 4 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz) duó nem gondolta még lezártnak a párharcot, és egy 2-22-es futással pillanatok alatt megfordították a mérkőzést. A végén büntetőpárbajba torkollott a derbi, miután a házigazdáknak faultolniuk kellett az egyre távolodó vendégek és az egyre fogyó idő miatt. Genallal főleg az elején nem tudott mit kezdeni a fővárosi gárda, a csongrádiak légiósa erős kezdés után a végjátékban már kevésbé volt húzóember, de így is egészen elképesztő, 100%-os dobóteljesítménnyel (8/8 mezőny, 26/6 pont, 6 lepattanó) segítette csapatát a kezdőire támaszkodó MAFC ellen. Szép számokat hoztak a hazai játékosok is, Bordács dupla-duplával (19 pont, 13 lepattanó) zárt, a két hátvéd roppant ponterős játékkal rukkolt elő, Molnár 26, Kucsora 22 egységgel fejezte be a találkozót, de kellett Siklós hasznossága is (15 pont, 4 lepattanó, 6 eladott labda, 4 kiharcolt fault, 5 gólpassz) az éllovas megszorongatásához.

MAFC: Molnár M. 26/15, Kucsora 22/12, Bordács 19, Siklós 15
Vásárhely: Genal 26/6, Szabó P. 24/6, Varga 14/12, Kelemen 13/3, Pavlovic 11

DEAC Kamilla Gyógyfürdő - Budapesti Honvéd SE 100-59 (32-9, 21-22, 24-9, 23-19)

Nem lassított a felsőházi derbin sem a Debrecen, a Honvédot is könnyed játékkal fektették két vállra a hajdúságiak. A Farkas (20/6 pont, 10 lepattanó), Molnár (13 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz) centerduó dupla-duplát szállított, de közel járt hozzá a csapat fazonját remekül szabó, villámléptű Jones is (20/3 pont, 4 szerzett labda, 9 gólpassz), mellettük Velkey is bepörkölt 18 pontot. Ennyi opcióra nem volt válasza a Honvédnak, amely derekasan küzdött, a második és a negyedik negyedben volt is egy rövid fellángolása, de előbbinél gyorsan rendezni tudta sorait a házigazda, utóbbinál pedig már eldőlt a mérkőzés sorsa.

DEAC: Farkas 20/6, Jones 20/3, Velkey 18/9, Szabó M. 13, Molnár A. 10/6
Honvéd: Máté M. 14/6, Szalay 13/3

Nyugati csoport

Bonyhádi KSE - OSE Lions 92-85 (24-15, 29-22, 17-20, 22-28)

Gödörben a korábbi nyugati listavezető. Azok után, hogy múlt héten elvesztette hazai veretlenségét az OSE gárdája, mostani kisiklásuk már az első helyükbe is belekerült, így gyakorlatilag két meccs hátrányban vannak az új éllovas Veszprémmel szemben (mivel egymáselleniben jobbak a bakonyiak). A 22-4-es kezdeti hátrány pecsételte meg a sorsukat, hiába zárkóztak folyamatosan, sőt vették át a vezetést is a záró játékrészben a Lewis (30/12 pont, 6 lepattanó, 7 szerzett labda, 5 eladott labda, 6 gólpassz), Wehner (21/6 pont, 7 lepattanó, 6 kiharcolt fault) vezette oroszlányiak, a Bonyhád üldözése felőrölte a kulcsjátékosokat a végjátékban, amit jól használt ki a házigazda. Tömösváry (25/9 pont, 13 lepattan, 3 szerzett labda, 9 kiharcolt fault) mellett az új szerzemény, Sömenek is (25/15 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda) komoly fejtörést okozott Vavra András tanítványainak magas posztokon, ráadásul a két benti ember előszeretettel lépett ki a triplavonalra, nyolc hárompontost süllyesztve el az OSE gyűrűjében. Baki (19 pont, 5 lepattanó, 7 kiharcolt fault) és Ugrinic (10 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda, 7 gólpassz) sem tétlenkedtek, remek játékkal egészítették ki a két húzóembert, ami után a Bonyháddal egyre komolyabban kell számolnunk a felsőházért folyó versenyfutásban.

Bonyhád: Sömenek 25/15, Tömösváry 25/9, Baki 19, Ugrinic 10
OSE: Lewis 30/12, Wehner 21/6, Kiss K. 11/3

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - BUDAFOK 82-62 (26-15, 27-23, 19-13, 10-11)

Ha nem is olajozott játékkal, de biztosan hozta 12. győzelmét is zsinórban az új listavezető Veszprém, a Budafok a második félidő elejéig tudta csak megráncigálni az oroszlán bajszát. Mindenki kapott játéklehetőséget mindkét oldalon, a bakonyiak egy-egy szigorúbb védekezéssel tudtak mindig toldani a vezetésükön, így hiába jött fel 12 pontra a harmadik negyed elején a vendég együttes, egy újabb jó védekezésváltással ismét visszaállította a 20 pont körüli differenciát a házigazda. Pavlovic már 17 ponttal a mezőny legeredményesebbje tudott lenni, mellette Hegedűs volt még produktívabb a hazaiaknál (10 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz, 2 blokk), míg a Budafoknál a Mészáros-Drevenka-Steier trió cipelte a hátán a csapatot, ameddig bírták a tempót az esélyesebb veszprémiekkel.

Veszprém: Pavlovic 17, Kámán 11/3, Simon 11, Hegedűs 10
Budafok: Mészáros B. 14/6, Drevenka 12/6, Steier 10/3

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC - Tehetséges Fiatalok-Budapest 82-68 (23-20, 12-16, 21-13, 26-19)

A 25. percben, 48-47 után ragadt be nagyon a fővárosi alakulat, a következő tíz percben ugyanis csak három pontra voltak képesek, miközben 18-at kaptak (66-50), amiért főleg a gyengébb dobóformájukat okolhatják (38% mezőny) Beakék, aki szintén küzdött a dobásaival, hiába jutott 18 egységig. Csapatkapitánya mellett a Szobi-Somogyfoki-Kerkai trió vállán pihent leginkább a TF sorsa, de a győri nehéztüzérekkel ők sem tudtak mit kezdeni, Kovács Soma (23/6 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 kiharcolt fault), Ruják Bence (17/3 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda, 7 gólpassz), Gombás Gábor (10/3 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz), Nárai Bence (18/3 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda) és Hegedűs Gergely (11/9 pont) egyaránt 30 perc felett játszva is kiegyensúlyozott teljesítményekkel tudták tartani a lépést az általában nagy iramot diktáló vendégekkel.

Győr: Kovács S. 23/6, Nárai 18/3, Ruják 17/3, Hegedűs 11/9, Gombás 10/3
TF: Beák 18/12, Szobi 15/3, Somogyfoki 13/3, Kerkai 12/6

Bajai Bácska FKE – Motax-Pápai KC 70-69 (24-16, 15-17, 19-25, 12-11)

Több lehetősége is volt a végjátékban a Pápának, hogy egy kosárral megfordítsa a találkozót, de egyikkel sem tudott élni a Veszprém megyei együttes, így a Baja megszerezhette harmadik sikerét a bajnokságban, közelebb rántva magához mostani legyőzöttjét. A vendégek főleg Majic dupla-duplájára (19/3 pont, 12 lepattanó) támaszkodva tartották a lépést a házigazdákkal, akiknél ezúttal nem a bombaformában pattogtató Vukicevic (11/6 pont, 8 lepattanó), hanem Délity (25/18 pont, 4 gólpassz, 6 kiharcol fault) vitte a prímet, bár a fordítást Nagy Dániel és Vukicevic duplái jelentették a hajrában.

Baja: Délity 25/18, Braun 15/9, Vukicevic 11/6
Pápa: Majic 19/3, Horváth A. 11/9, Szanati 11/3

Alba Fehérvár - SMAFC-NYME 64-77 (18-19, 10-24, 23-19, 13-15)

Joel Nshimba ihletettebb napja (19/6 pont, 16 lepattanó, 5 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 3 blokk) és Kovács Benedek hiánya ellenére megtörte rossz szériáját a SMAFC gárdája, és tíz vereséget követően ismét győzelmet ünnepelhettek a sereghajtó otthonában. Berneczei László vette át a stafétabotot ezen a találkozón, 23 pontjával és 8 lepattanójával tartotta a lépést a parádézó Nshimbával, de két ifjonc, Rátvay Tamás (17/6 pont, 6 lepattanó) és Werner Viktor (16/3 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz) villanásai is kellettek a fontos idegenbeli sikerhez. A fehérváriaknak főleg a 23 eladott labda miatt fájhat a fejük, no meg a 38%-os dobóteljesítményüket sem tehetik ki az ablakba, a kettő együtt már sok volt a soproniak ellen.

Fehérvár: Nshimba 19/6, Varga M. 19/12, Nyulász 10/6
SMAFC: Berneczei 23/6, Rátvay T. 17/6, Werner 16/3

PVSK-Kronosz Kiadó - MTK Törökbálint 52-70 (17-14, 13-26, 8-16, 14-14)

Demeter, Dragasevic és Kővágó-Laska nélkül egy negyedig tartotta magát a többre hivatott pécsi együttes, a középső két etap elvesztése meg is pecsételte a sorsukat a terheket szépen elosztó MTK-val szemben. Merthogy öten is tíz fölött zártak a lepattanóharcot 41-26-ra megnyerő törökbálintiaknál, Szabó és Bihari is kedvére kapkodhatta a lecsorgó labdákat a palánk alatt, míg a hazaiaknál csak Krnjajski (16/3 pont, 4 gólpassz) és Popgyákunik (10/3 pont, 8 lepattanó) próbálkozásai vezettek csekély eredményre.

PVSK: Krnjajski 16/3, Popgyákunik 10/3
MTK: Bihari 17, Horváth K. 16/12, Jakab P. 15/6, Szabó T. 12, Mohay 10/6

Fotó (1., slide): facebook.com/TiszaújvárosiPhoenix
Fotó (2.): debka.hu
Fotó (3.): oselions.hu
Fotó (4.): veol.hu