NBI/B - 15. forduló: 13-nál a Veszprém

Mindkét csoportban sikerrel zárták a hétvégét az élbolyban helyet foglaló csapatok, egyetlen kivétel akadt, a TF a sorozatban a 13. győzelmét begyűjtő Veszprémtől szenvedett vereséget és csúszott ki a legjobb négyből.

Keleti csoport

MEAFC - MAFC 109-77 (37-16, 24-18, 22-22, 26-21)

Legjobbjai nélkül utazott Miskolcra a MAFC, és bár akadt hiányzó hazai oldalon is (Takács), korántsem annyi meghatározó játékos, mint a fővárosiaknál. A különbség hamar ki is ütközött, már a feldobás után magához ragadta a kezdeményezést a házigazda, amelyben Szepesi hat triplát termelt (20/18 pont, 4 eladott labda), közte négyet már a nyitó negyedben, Szojka dupla-dupláig jutott (10 pont, 13 lepattanó), míg Lippai végig megbízható játékkal rukkolt elő (24 pont, 5 lepattanó), így a Drahos-Szögi hátvéd párosnak már nem is kellett a ponttermésre figyelnie (ketten együtt 6 pont), helyette inkább 21 gólpasszt osztottak szét a társak között. Az ifjú sötét mezeseknek volt azért egy kisebb reménysugaruk a harmadik negyed elején, de a 12-0-s minirohamukat gyorsan visszaverte a borsodi együttes, pedig a Szanyi-Siklós-Fehér trió szép számokat hozott össze a találkozón.

Legjobb dobók:

MEAFC: Lippai 24, Szepesi 20/18, Galló 14, Kopasz 12/6, Máté B. 10/6, Szojka 10
MAFC: Szanyi 18/6, Fehér 15/9, Siklós 14

Vásárhelyi Kosársuli - Salgótarjáni KSE 95-87 (18-29, 21-15, 34-15, 22-28)

Hiába ragadt be a rajtnál és vesztette el hamar egyik alapemberét (Kelemen bokasérülés) a Vásárhely, két extraklasszis teljesítménynek – és persze harmadik negyedbeli remek védekezésének – köszönhetően megmenekült a hazai fiaskótól. Genal (32/3 pont, 11 lepattanó, 7 kiharcolt fault) és Szabó (27/6 pont, 3 szerzett labda, 7 kiharcolt fault, 10 gólpassz) parádés dobóformában keserítették meg a tarjániak életét, az irányító 63, míg a szerb légiós 71%-kal tüzelt mezőnyből, emellett 13-ból 12 büntetőt a helyére a küldtek! A harmadik etapban sikerült is a fordítás a csongrádiaknak, de a triplaháborút indító nógrádiak nem adták meg magukat, és 14 pontos hátrányból is visszakapaszkodtak, elsősorban Harris (18/9 pont, 5 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 9 gólpassz) és Jakab (20/12 pont, 3 lepattanó, 3 gólpassz, 2 blokk) remek estéjével, viszont négy egységnél közelebb már nem tudtak férkőzni.

Vásárhely: Genal 32/3, Szabó P. 27/6, Varga Z. 10/3
Salgótarján: Jakab P. 20/12, Harris 18/9, Blaskovits 12/6, Csapai 12, Mucibabic 10/6

Óbudai Kaszások - DEAC Kamilla Gyógyfürdő 75-87 (29-23, 18-23, 13-30, 15-11)

Nem feküdt a száguldó debreceni expressz elé a Kaszások gárdája, és rácáfolva a várakozásokra alaposan megizzasztotta a bajnokesélyest. Az első félidőben már 11 ponttal is vezetett Nagy Bálint együttese, Prophet (27/3 pont, 7 lepattanó, 6 eladott labda, 10 kiharcolt fault) és Nagy Szabi (18/6 pont, 4 lepattanó, 6 blokk) védése komoly gondokat okozott a hajdúságiaknak, de az óbudaiak területvédekezése sem ízlett vendég oldalon. Egy 12-0-s szakasz kellett a DEAC-nak, hogy visszajöjjön a mérkőzésbe, viszont egy utolsó másodperces kosárral a félidőben a házigazdáknál volt az előny. Szabó (20/3 pont, 19 lepattanó) és Jones (19 pont, 4 szerzett labda, 6 kiharcolt fault, 6 gólpassz) riadót fújtak a térfélcserét követően, a debreceniek tíz fölé tornázták a különbséget pillanatok alatt, innen pedig már nem volt visszaút a remek játéka ellenére sem a Kaszásoknak.

Kaszások: Prophez 27/3, Nagy Sz. 18/6
DEAC: Szabó M: 20/3, Jones 19, Molnár A. 12/3, Farkas 12

Budapesti Honvéd SE - Calle Pubfood Békés 77-66 (24-25, 14-18, 20-12, 19-11)

Három negyedig tudott partiban maradni (sőt a félidőben még vezetni is) a Békés a Honvéd otthonában, utána felőrölte védekezésben ellenfelét Puskás Artúr alakulata. Krstic dobásait nagyon elvették a fővárosiak, így egyedül Nagy Balázs tudott veszélyeztetni kintről (11/9 pont), ő viszont sorsdöntő percekben szállt ki a mérkőzésből személyi hibák miatt. A Koma (21 pont, 7 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Kertész (10 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda, 6 gólpassz), Gruda (13 pont, 9 lepattanó, 5 kiharcolt fault) trióra hárult így a munka nagy része, de még ők sem bírtak a csapatként remekül működő Honvéddal, melyben Kováts Robi szezonbeli legjobb játékával rukkolt elő (13 pont, 12 lepattanó, 4 gólpassz, 3 blokk), Pintér Dávid leszedte az ellenfél legjobb dobóját a pályáról (6/6 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz), de a Stefán-Szalay-Tóth hármas is egyaránt tíz fölötti ponttermést produkált.

Honvéd: Kováts R. 13, Stefán 13, Szalay 12, Tóth B. 11/9
Békés: Koma 21, Gruda 13, Nagy B. 11/9, Kertész 10

Nagykőrösi Sólymok KE - Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub 95-61 (16-13, 26-17, 30-15, 23-16)

Váratlan edzőváltáson esett át a mérkőzést megelőző héten a Tiszaújváros, Brunyánszky István ugyanis felállt a borsodiak kispadjáról, helyét pedig Szendrei Zsombor vette át. Az új vezetőedzővel sem tudtak azonban kilábalni a gödörből, Nagykőrösön bántóan sima vereségbe szaladt bele a nemrég még rájátszásra pályázó együttes, zsinórban a negyedik vereségét könyvelve el. Madár mindössze 11 percet töltött a pályán (az okát nem tudják), Hill gyengén muzsikált, egyedül Pöstényi 14 pont, 4 lepattanós teljesítménye említhető vendég oldalról. Nem úgy a hazaiaknál, akiknek az érdemeit ne kisebbítsük, az amatőr kiscsapat pusztán lelkesedésből ismét egy nagy vadat fogott, három játékosa is elérte a 20 pontot (Tóth, Fehér, Molnár), Mácsai 23 perc alatt is remek számokat hozott (11/3 pont, 7 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 gólpassz, 2 blokk), valamint 23 eladott labdába kergették bele a tiszaújvárosiakat.

Nagykőrös: Tóth V. 25/3, Molnár M. 22/6, Fehér 21/18, Mácsai 11/3
Tiszaújváros: Pöstényi 13, Szabó N. 9

Nyíregyháza Blue Sharks - EKE Eger KOK 95-54 (30-12, 19-9, 24-20, 22-13)

Gyorsan dűlőre vitte a szorosabbra várt derbit a Nyíregyháza, a találkozó hamar edzőmérkőzéssé és közönségszórakoztatássá vált. Merthogy a házigazdáknak minden összejött ezen a játéknapon, Nagy dupla-duplája (12/6 pont, 12 lepattanó) mellett Czura (22/6 pont, 3 szerzett labda, 5 gólpassz) és Fazekas (17/9 pont, 9 lepattanó, 5 gólapssz) is ponterősen pattogtatott, Gant alig egy félidő alatt hozta az átlagait (16 pont, 8 lepattanó), míg a hevesieknél csak Tóth tudott tíz fölé jutni, ő is inkább a meccs vége felé dobta meg a maga 24 pontját.

Nyíregyháza: Czura 22/6, Fazekas 17/9, Gant 16, Oláh 12/9, Nagy K. 12/6
Eger: Tóth Z. 24/21, Jakab Zs. 10/6

Nyugati csoport

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC - BUDAFOK 108-74 (34-16, 24-19, 30-19, 20-20)

Nem volt sok nyitott kérdés Győrben, a Drevenka nélküli Budafokot könnyedén győzte le a Puszta-Nárai duó vezette hazai alakulat. A hazaiak két vezére együttes erővel 50 pontot és 13 lepattanót szorgoskodott össze, emellett Puszta kiosztott még 7 gólpasszt is, de rajtuk kívül a Kovács-Gombás-Baruta trió is termékenynek bizonyult, az ő hármasuk 42 pontnál állt meg. A vendégek becsülettel küzdöttek, de győzelmi esélyeik hamar elszálltak, Verbényi (13 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz), Tiba (13 pont), Fehér (16/6 pont, 7 gólpassz) és Mészáros Bence (14 pont) próbálták tartani a lelket a csapatban, de sokkal nagyobb rotációval dolgozhatott a Győr, amivel nem tudott mit kezdeni a Budafok.

Győr: Puszta 27/12, Nárai 23, Gombás 15/9, Baruta 15/9, Kovács S. 12/6
Budafok: Fehér 16/6, Mászáros B. 14, Verbényi 13, Tiba 13

OSE Lions - PVSK-Kronosz Kiadó 113-66 (31-18, 30-10, 30-22, 22-16)

Esélyt sem hagyott a pécsieknek a két vereség után győzelmi kényszerben lévő Oroszlány, hazai pályán a korábban megszokott magabiztossággal intézték el korábbi legyőzőjüket. A vendéglátók erejét jól mutatja, hogy ezúttal nyolc játékosuk ért el dupla számjegyű termést, közülük is kiemelkedett Lewis, aki tripla-duplával (16 pont, 10 lepattanó, 13 gólpassz, 5 szerzett labda) zárta a találkozót. Vendég oldalon Antóni és Kővágó-Laska hiányában Demeter vette a hátára a csapatot, a mezőny legeredményesebbjeként 26 ponttal terhelve az oroszlányiak gyűrűjét, de ezen az estén esélyük sem volt a nyugati második otthonában.

OSE: Zsíros 16/12, Lewis 16, Wehner 14/3, Varga D. 12, Gorzsás 12, Kovács G. 11/3, Burai 11/3, Kiss K. 10/3
PVSK: Demeter 26/3, Popgyákunik 10/3

Motax-Pápai KC - Alba Fehérvár 69-50 (22-16, 15-6, 13-13, 19-15)

22 ponton tartotta egy félidő alatt a fiatal fehérvári együttest a rutinos pápai, innen pedig már nem volt visszaút a vendégeknek. Szanati (11 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 11 gólpassz) és Keresztes (16 pont, 12 lepattanó, 3 blokk) remek játékára nem volt ellenszere a sereghajtónak, ráadásul a dobással is meggyűlt a bajuk (28% mezőnyből), amivel még hazai pályán sem lehet keresnivalójuk senki ellen.

Pápa: Keresztes 16, Szanati 11, Majic 10/3, Bereczki 10
Fehérvár: Nshimba 16/3, Varga M. 13/6

Tehetséges Fiatalok-Budapest - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 55-77 (22-23, 8-18, 17-15, 8-21)

Beák nélkül is jól kezdett a TF, a dobásaik nagyon ültek a feldobás után, ám a Veszprém a második negyedre rendezte sorait és átszaladt a Szobira támaszkodó (25/9 pont, 4 eladott labda) vendégeken. A különbség sokáig nem változott a térfélcserét követően sem, tartotta tíz pont körüli előnyét a bakonyi gárda, melyben Pavlovic (22/6 pont, 14 lepattanó, 6 kiharcolt fault) és Körtélyesi (17/3 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz) vitték a prímet, de Jilling triplái is jókor értek célba vendég részről. A záró játékrészben újra sebességet tudott váltani a Veszprém, amelyet az egyre fáradó TF már nem tudott lekövetni, így nagyarányú vereségbe futottak bele a zsinórban 13. sikerénél tartó listavezetővel szemben.

TF: Szobi 25/9, Tóth D. 10/6
Veszprém: Pavlovic 22/6, Körtélyesi 17/3, Jilling 11/9

MTK Törökbálint - Bonyhádi KSE 80-69 (24-20, 23-22, 20-20, 13-7)

Szorosan alakult a meccs, szinte végig fej-fej mellett haladtak a felek, de a Bonyhádnak nem sikerült átvennie a kezdeményezést, így a kiegyensúlyozottabban játszó MTK zsebelhette be a rájátszás szempontjából fontos mérkőzést. Bihari 21 pontjával igazi vezér volt a találkozón, de a kulcsemberek közül Mohay (13/3 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda), Horváth (15/6 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz), Jakab (9/3 pont, 6 kiharcolt fault, 9 gólpassz) és Szabó (15 pont, 4 lepattanó) is kiváló formát mutatott, míg a túloldalon hiányzott az átütő erő. Az új szerzemény, a szerb irányító Dumic nagyon igyekezett (6/3 pont, 3 szerzett labda, 11 kiharcolt fault, 5 gólpassz), a Tömösváry-Sömenek duó ezúttal együtt hozott 22 pontot, míg Ugrinic 16, Baki pedig 13 ponttal zárta a találkozót.

MTK: Bihari 21/3, Horváth K. 15/6, Szabó 15, Mohay 13/3
Bonyhád: Ugrinic 16/3, Baki 13/3, Tömösváry 11/6, Sömenek 11/3

Fotó (1, slide): meafc.hu
Fotó (2): szon.hu
Fotó (3): oselions.hu
Fotó (4): mtkbasket.com