NBI/B - 16. forduló: már számolni kell az óbudaiakkal

Papírforma eredményeket hozott a B csoport legutóbbi fordulója, izgalmak is csak Kecskeméten akadtak, ahol a Vásárhely két ponttal tudta legyőzni vendéglátóját. A Kaszások megszilárdította negyedik helyét Keleten, miután hazai pályán legyőzte közvetlen riválisát, a Tiszaújvárost, míg a Nyugaton a Baja elszállt a négyért folyó versengésben és már csak hat csapatnak van reális esélye a felsőházra.

Keleti csoport

MAFC II. - Óbudai Kaszások 59-129 (10-34, 20-29, 13-32, 16-34)

Nem tartogatott sok izgalmat a két fővárosi együttes találkozója, az óbudaiak már a feldobástól kezdve érvényesítették a papírformát és kiütéses győzelemmel távoztak a Gabányiból. 32 MAFC-os eladott labda után persze nem is meglepő az eredmény úgy, hogy Dudáson (18/3 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda, 6 kiharcolt fault) és Siklóson (18/12 pont) kívül senki nem tudott értékelhető teljesítménnyel előrukkolni, míg a túloldalon minden pályára lépő játékos feliratkozott a pontdobók közé és nyolcan értek el a tízes határt. A legeredményesebb a gárda legfrissebb igazolása, Lakosa Ákos lett a maga 20 egységével, de Kopasz Marci 18 ponttal és Mondzinger Márk 17-el nem sokkal maradt el mögötte, míg a 26 percével a legtöbb időt a pályán töltő Kováts Robi hibátlan mezőny és büntető mutatóval jutott el 13-ig (mellette 7 lepattanó, 4 eladott labda, 4 gólpassz).

Legjobb dobók:

MAFC: Siklós 18/12, Dudás 18/3
Kaszások: Lakosa 20, Kopasz 18/9, Mondzinger 17, Kováts 13, Tóth B. 12/6, Sebők 12/6, Krasznai 11/6, Szeleczky 10

Konecranes-Salgótarjáni KSE - MAFC II. 115-44 (26-9, 23-10, 36-17, 29-8)

A pénteki játéknap sem tartogatott sok jót a MAFC fiataljainak, a listavezető Salgótarján vendégeként még a szokásosnál is kevesebb eséllyel léphettek pályára a nógrádi katlanban. 21 hazai pontra nem is érkezett válasz tőlük a feldobást követően, Iványi (9/3 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda) ziccere törte meg végül a gólcsendet, de nagy feltámadás nem követte azt. Siklós most is összekapart 14 pontot, amivel a legeredményesebb lett vendég oldalon, mögötte a 11-ig jutó Cserkúti zárt, de az ő teljesítményét alaposan lerontja a 13 eladott labdája… A házigazdáknál vezéráldozattal járt a nagy különbséggel megnyert derbi, a dupla-dupláig jutó (12 pont, 13 gólpassz 5 szerzett labda) Szabó Péter egy szerencsétlen szituációt követően bicegve hagyta el a pályát és egyelőre kérdéses mennyire súlyos az irányító sérülése. Sömenek is két kategóriában zárt dupla számjegyű eredménnyel, ő a pontok mellett a lepattanók terén iparkodott (23/3 pont, 17 lepattanó), míg Madár a triplákért felelt (21/15 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 blokk), a Tutus-Schéda duó pedig 38 egységet téve a közösbe járult hozzá a sereghajtó elleni sikerhez.

Salgótarján: Sömenek 23/3, Madár 21/15, Tutus 19, Schéda 17/6, Szabó P. 12
MAFC: Siklós 14/6, Cserkúti 11/9 Iványi 9/3

MEAFC - Microsec-BUDAFOK 88-76 (25-37, 25-7, 19-14, 19-18)

Parádésan kezdett a Tiba Janit nélkülöző budafoki együttes, 76 %-os dobóteljesítményükkel állva hagyták az első negyedben vendéglátójukat és 37 pontot szórva vezettek is tíz perc játékot követően. A miskolciak azonban rendezték védekezésüket a kisszünet alatt, a brutális számokat hozó Szojka (25 pont, 12/13 mezőny, 18 lepattanó, 5 eladott labda, 2 blokk) vezetésével fokozatosan dolgozták le hátárnyukat és a térfélcsere előtt már ők mehettek előnnyel szusszanni. A vendégekben a Mészáros (20/6 pont, 5 szerzett labda, 6 kiharcolt fault), Fehér (23/9 pont, 4 szerzett labda, 6 kiharcolt fault), Drevenka (22/9 pont, 4 szerzett labda, 4 eladott labda) trió tartotta a lelket, de a nyitó etapban mutatott formát már nem tudták újra produkálni a második félidőben, hiába tartották szinte végig tíz ponton belül a különbséget. A végül több labdát eladó (24-10), de a lepattanókat jobban szedő (45-16) borsodiak örülhettek a lefújáskor, mivel Szojka mellett Endrész (17 pont, 4 lepattanó) ellenszerét sem találták a palánk alatt a budafokiak.

MEAFC: Szojka 25, Endrész 17, Kiss B. 11/6
Budafok: Fehér Cs. 23/9, Drevenka 22/9, Mészáros Cs. 20/6

Óbudai Kaszások - Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK 99-88 (27-26, 19-31, 23-17, 30-14)

Bár jobban kezdett a házigazda, az első félidőben mégis a Tiszaújváros akarata érvényesült, letámadásukkal megfogták a jó formáját pont a javuló védekezésének köszönhető Kaszásokat és 11-el vezettek a nagyszünetben. A térfélcserét követően aztán magára talált Nagy Bálint együttese, sokkal agresszívabbá váltak hátul, ami az utolsó negyedben hozta meg hatását, amikor is Osnach (14/6 pont, 5 lepattanó, 4 blokk) és Varga Ádám (23/9 pont, 4 szerzett labda, 7 kiharcolt fault, 5 gólpassz) is a padra kényszerült faultgondok miatt, innentől pedig egy 25-3-as futással végleg a maga javára fordította a mérkőzést az óbudai legénység. Kováts Robit képtelenek voltak feltartóztatni a borsodiak, a hazaiak magasembere egyetlen dobást hibázva (12/13 mezőny, 9/9 büntető) jutott el 33 pontig 6 lepattanója mellett, de Tóth Bene 21 pontja és 7 gólpassza, valamint Sebők 13 egysége és Szeleczky dupla-dupla közeli (8 pont, 9 lepattanó) teljesítménye is említésre méltó a győztes félnél. Mohay ugyan kitett még magáért a tiszaújvárosiaknál (18/6 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 gólpassz), de ő sem tudta megakadályozni a második félidei gyengébb játékból fakadó vereséget, amivel lépéshátrányba kerültek a negyedik helyért folyó küzdelemben az óbudaiakkal szemben.

Kaszások: Kováts R. 33, Tóth B. 21, Sebők 13/3
Tiszaújváros: Varga Á. 23/9, Mohay 18/6, Osnach 14/6, Czura 11

KTE-Duna Aszfalt - Vásárhelyi Kosársuli 71-73 (28-13, 7-20, 19-21, 17-19)

Kissé belealudt a kezdésbe a vásárhelyi alakulat, a Pongó Máté vezette (19/12 pont, 3 szerzett labda, 7 kiharcolt fault, 8 gólpassz) kecskemétiek pedig villámrajtot vettek és 20-8-ra is előrébb jártak már. Fokozatosan tért magához Elek András együttese, a második etapra sikerült rendezniük a soraikat hátul is, aminek eredményeképp a félidőre visszajöttek a meccsbe és innentől már nem eresztette el egymást a két fél. A végjátékba is szűkös vendég vezetéssel fordultak a csapatok, de higgadtabb tudott maradni a vásárhelyi együttes, amelyben ezúttal nem volt szükség kiugró teljesítményre, a két Varga, Vas Peti és Kelemen játékával be tudták húzni a lélektanilag is fontos győzelmet.

Kecskemét: Pongó M. 19/12, Keller I. 15/3, Piukovics B. 14/3, Pintér 12
Vásárhely: Varga D. 15, Vas P. 12/3, Kelemen 11/3, Varga Z. 11

Békési SzSK - Budapesti Honvéd SE 75-49 (13-19, 28-13, 21-9, 13-8)

Egy negyedig bírta a lépést esélyesebb vendéglátójával a rossz passzban lévő (utóbbi 5 meccséből 4-t elveszítő) Honvéd gárdája, a Koma-Kertész-Kovács trió még a gyengébb napot kifogó Krstic-el a soraiban is magabiztosan hozta a kötelező hazai győzelmet. A 27 %-os mezőnymutató sok mindenre választ ad vendég oldalon, az első negyedben még kitartott a jó dobóforma, ám utána nem sültek Máté Márkék dobásai (13/9 pont, 5 lepattanó, 5 kiharcolt fault), és a csapatkapitányon kívül csak Haris Róbert (15/12 pont, 5 lepattanó) tudott tíz fölé jutni, igaz, egyikük sem fényes hatékonysággal. 47 % a házigazdánál sem túl kimagasló, de Koma dupla-duplája (28 pont, 12 lepattanó, 6 elddott labda, 5 kiharcolt fault, blokk) elég volt a sikerhez, nem beszélve Kertész sokoldalú játékáról (12/3 pont, 8 lepattanó, 7 szerzett labda, 6 kiharcolt fault, 7 gólpassz), amivel továbbra is lohol a Salgótarján nyakán a Békés együttese.

Békés: Koma 28, Kertész 12/3, Kovács 10
Honvéd: Haris 15/12, Máté M. 13/9, Stefán 9

Nyugati csoport

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC - OSE Lions 53-63 (7-16, 15-13, 12-19, 19-15)

Nagy izgalmak nélkül csordogált le a pontszegény derbi, az OSE szinte végig érvényesíteni tudta az akaratát, nem nagyon forgott veszélyben a győzelmük, köszönhetően a jól működő védekezésüknek, azon belül is a letámadásuknak. Wehner és Kiss gyengébb napját is kibírta így a csapat, a Sonyák-Vujovic-Tanács trió lehozta a mérkőzést, 40-et szereztek a gárda 63 pontjából. A győriek nem számíthattak a súlyos térdsérülést szenvedő Hajmásyra, Márkus pedig nem brillírozott ezúttal, Kovács Soma ugyan most is kiemelkedőt hozott (25/6 pont, 9 lepattanó, 10 kiharcolt fault) és a Gombás-Nárai duó is kitett magáért, de a pocsék dobóforma (33 % mezőny, 2/22 tripla) megbosszulta magát hazai pályán.

Győr: Kovács S. 25/6, Gombás 10, Nárai 10
OSE: Sonyák 16/3, Vujovic 13/3, Tanács 11/3

Tehetséges Fiatalok-Budapest - Alba Fehérvár-DKKA 79-54 (28-17, 14-13, 17-12, 20-12)

Rajt-cél győzelemmel javított az utóbbi idők botladozásain a TF gárdája, Beák (27/9 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda) és Szobi (13 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz) vezették ismét győzelemre a fővárosiakat. Brbaklic (21 pont, 7 lepattanó, 11 kiharcolt fault) és Varga (15/9 pont) ugyan jól pótolták a nyugati csoport legjobb dobójának számító Filipovicsot, de a 21 eladott labdánál és a 33 %-os mezőnymutatónál acélosabb teljesítmény kell egy topcsapat idegenbeli legyőzéséhez.

TF: Beák 27/9, Szobi 13, Karagity 11
Fehérvár: Brbaklic 21, Varga M. 15/9

MTK Törökbálint – Bajai Bácska FKE 95-79 (26-24, 25-10, 20-22, 24-23)

Második negyedbeli remek védekezésének köszönhetően gyakorlatilag kiütötte a legjobb négyért folyó versenyből a Baját a Törökbálint együttese, így már csak hat csapat van versenyben a felsőházi helyekért. A sikerben főszerepet játszott a szinte hibázni sem tudó Jakab Péter (32/6 pont, 12/14 mezőny, 6/6 büntető, 6 szerzett labda, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz), valamint az egyaránt dupla-duplával záró Trepák (15 pont, 12 lepattanó), Bointizer (13 pont, 10 lepattanó) páros, de rajtuk kívül Horváth Kristóf pontjai (13/3 pont) és Spiriev gólpasszai (9/3 pont, 6 kiharcolt fault, 9 gólpassz)is kellettek a hazai győzelemhez. Ágfalvi (25/9 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz), Katyanszki (21/6 pont, 5 kiharcolt fault, 7 gólpassz) és Mándity (16 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 7 kiharcolt fault) ugyan remek számokat hoztak össze, de hárman kevésnek bizonyultak a hazaiak féltucatnyi remek teljesítményével szemben.

MTK: Jakab P. 32/6, Trepák 15, Horváth K. 13/3, Bointizer 13
Baja: Ágfalvi 25/9, Katyanszki 21/6, Mándity 16

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém – SMAFC-NYME 87-70 (18-24, 20-18, 30-12, 19-16)

Kámán nélkül, Körtélyesit csak a második félidőben bevetve is magabiztosan hozta a kötelezőt odahaza a listavezető, új légiósuk is bemutatkozott, egyelőre szerény teljesítménnyel. Az első 20 percben Vertetics (20/6 pont, 5 szerzett labda, 5 eladott labda, 7 kiharcolt fault) és Oltárczy (15/9 pont) vitték a hátukon a bakonyiakat a derekasan küzdő soproniakkal szemben, akik a Balogh-Nagy-Füzi trió pontjaival igyekeztek tartani a lépést esélyesebb vendéglátójukkal. A fordulást követően azonban bekeményített hátul a Veszprém, sokkal koncentráltabbá vált a játékuk, Körtélyesi pedig a mezőny legjobbja lett úgyis (16/6 pont, 6 lepattanó), hogy csak a második félidőben vetette be Mérész mester.

Veszprém: Vertetics 20/6, Körtélyesi 16/6, Oltárczy 15/9, Takács A. 10, Simon L. 10
SMAFC: Balogh G. 15/6, Nagy G. 14/6, Füzi 13/3

Fotó (slide, 1.): meafc.hu
Fotó (2.): mtkbasket.com