NBI/B - 17. forduló: Egy-egy vendégsiker mindkét csoportban

Csak a DEAC és a Pápa keserítette el házigazdáit, előbbi az eddig odahaza veretlen Vásárhely otthonából hozta el a két pontot, míg a pápaiak budafoki győzelmükkel kúsztak fel a hatodik pozícióba a Nyugati csoportban.

Keleti csoport

Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub - MAFC 86-80 (11-21, 23-23, 27-19, 25-17)

A fiatal tehetségei által repített MAFC állva hagyta esélyesebb vendéglátóját a nyitó negyedben, sőt lendületük egészen a félidőig kitartott, különösen Pápai (14 pont, 18 lepattanó, 6 eladott labda), Molnár (28/12 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda, 7 kiharcolt fault) és Kucsora (24/15 pont, 8 kiharcolt fault) volt elemében. A nagyszünet után ébredt a Tiszaújváros, fokozatosan közelítette meg a fővárosiakat, Hill parádés formában kosárlabdázott (33/3 pont, 18 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 45 VAL), a negyedik negyedben pedig megjött az áttörés is, a magára találó házigazda átvette a vezetést, és bár egyszer még kiengedte azt a kezéből, a meccset már nem adta vissza fiatal kihívójának.

Legjobb dobók:

Tiszaújváros: Hill 33/3, Benőcs 13/6, Papp B. 12/3
MAFC: Molnár M. 28/12, Kucsora 24/15, Pápai 14

MEAFC - Calle Pubfood Békés 100-62 (25-12, 20-11, 26-13, 29-26)

Nem tartogatott sok izgalmat a MEAFC utolsó hazai alapszakasz meccse (az egyetemi körcsarnok felújítása miatt a rájátszás mérkőzéseket már a Városi Sportcsarnokban vívja a csapat), a Békés nem tudott partiban lenni az ellenállhatatlanul játszó miskolciakkal, amelynél szinte minden pályára lépő játékos pluszt tudott hozzárakni a sima győzelemhez. Sikerével ráadásul bebiztosította felsőházi rájátszás pozícióját a gárda, míg a Békés továbbra is menekülhet az alsóházból, hogy a jövőre kettészakadó NBI/B-ben az erősebb csoportba kerüljön. Fél tucat MEAFC játékos érte el a tíz pontot, Price dupla-dupláig jutott (16 pont, 11 lepattanó, 2 blokk), Drahos kedvére osztogathatott (10 gólpassz), míg a túloldalon csak a Koma-Kertész-Nagy trió tudott hozzászólni a vártnál könnyedebb hazai örömjátékhoz.

MEAFC: Price 16, Takács D: 12/12, Máté B. 12, Orosz 12, Szögi 10/3, Szojka 10
Békés: Koma 20, Nagy B. 18/6

EKE Eger KOK - Salgótarjáni KSE 65-62 (22-15, 12-15, 11-19, 20-13)

Ha a tét nem is volt a régi, a hangulat mindenképp emlékeztetett mindenkit a két csapat rivalizálására, az izgalmakkal sem maradtak adósak a felek. A végjátékot az Eger bírta jobban mentálisan, a büntetőknél nem remegett meg a kezük, győzelmével pedig tovább menekül az alsóház elől. A Salgótarján ötödik vereségét szenvedte el sorozatban, és már csak 11. a tabellán, huszáros hajrá kellene, hogy még elcsípjék a középmezőnyt, vagy az utóbbi évek egyik meghatározó együttese jövőre csak az NBI/C-ből vághat neki a bajnokságnak.

Eger: Jakab Zs. 20/3, Csabák 11/6, Tóth Z. 11, Csákvári 10/6, Illés 10
Salgótarján: Jakab P. 19/6, Blaskovits 13/3, Béres 10

Vásárhelyi Kosársuli - DEAC Kamilla Gyógyfürdő 82-101 (32-28, 14-19, 17-25, 19-29)

Egy félidőt bírt a DEAC ellen a mindent megpróbáló Vásárhely, az első negyedben extra dobóformát fogtak ki Genálék (21/9 pont, 6 lepattanó), hat triplát süllyesztettek el, de a második etaptól már a Debrecen irányította a mérkőzést. Ismét főleg a palánk alatt dominált a Farkas (27 pont, 10 lepattanó, 4 eladott labda), Szabó (18 pont, 17 lepattanó) duó vezette vendég alakulat, ám miután Velkey (21/18 pont, 5 lepattanó) mellé Jones (15 pont, 5 szerzett labda, 6 kiharcolt fault, 6 gólpassz) és Molnár (13 pont, 4 gólpassz) is felzárkózott mezőnyposztokon, már nem volt kérdés a győztes kiléte. A záró felvonásban ismét ritmust váltó hajdúságiakkal már nem bírta a lépést Vas (18/9 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda) és Szabó (11 pont, 8 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 7 gólpassz) sem, a DEAC pedig besöpörte zsinórban a kilencedik sikerét is.

Vásárhely: Genal 21/9, Vas P. 18/9, Varga Z. 15/12, Szabó P. 11
DEAC: Farkas 27, Velkey 21/18, Szabó M. 18, Jones 15, Molnár A. 13

Nyíregyháza Blue Sharks - Óbudai Kaszások 100-74 (24-19, 35-16, 26-21, 15-18)

A 4-11-es kezdés után még nem sok jel utalt arra, hogy a végén sima hazai sikert ünnepelhet a nyíregyházi publikum, pedig a félidőben már megnyugtató előnnyel mehetett pihenőre a Kék Cápák együttese. Az óbudaiaknál ugyanis Propheten kívül (34/6 pont, 4 lepattanó, 12 kiharcolt fault, 5 gólpassz) nem sokan tudtak érdemben hozzászólni a Nyíregyháza játékához, Nagy Szabi közelített még egy dupla-duplához (11/6 pont, 9 lepattanó), de a túloldalon Gant nagyon elemében volt (23 pont, 14 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Bus is jó napot fogott ki (13 pont, 4 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 8 gólpassz), de az Oláh-Czura-Varga trió tagjai is egyaránt tíz fölött zártak.

Nyíregyháza: Gant 23, Oláh 15/3, Bus 13, Varga M. 11, Czura 10/3
Kaszások: Prophet 34/6, Nagy Sz. 11/6

Nagykőrösi Sólymok KE - Budapesti Honvéd SE 83-78 (15-25, 22-14, 15-14, 19-18, 12-7) – hosszabbítás után

Fordulatos meccset játszott egymással a két gárda, a Honvéd kezdett ugyan jobban Máté Márk (19/6 pont, 6 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz) és Kováts Róbert (16 pont, 10 lepattanó, 6 eladott labda) vezetésével, de a hajrában már nekik kellett rohanni a hétpontos előnyben lévő Nagykőrös után. Az alacsony szerkezetre váltó fővárosiaknak bejött a húzásuk, az utolsó percben már egált mutatott az eredményjelző tábla, ám az utolsó támadás a Sólymoké volt. Egy távoli tripla kísérlet jött össze belőle, amiből a lepattanó a Honvéd kezében landolt, Mácsai (7/3 pont, 14 lepattanó, 3 szerzett labda, 7 kiharcolt fault) azonban ráesett a labdát birtokló Szalayra, szabálytalanul, amit a játékvezetők első körben meg is ítéltek. Bónuszban volt ekkor már mindkét csapat, ám hosszas tanakodás után az a döntés született, hogy a fault már időn túl érkezett, jöhetett a hosszabbítás. Ott is jobban kezdett a Tóth Bencére támaszkodó (13/3 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 kiharcolt fault, 7 gólpassz) vendég alakulat, ám a végjátékot a Molnár-Tóth duó vezérelte nagykőrösiek játszották le taktikusabban és húztak be egy újabb értékes hazai győzelmet.

Nagykőrös: Molnár M. 23/12, Kovács S. 16/12, Tóth V. 15/3, Fehér 13/3
Honvéd: Máté M: 19/6, Kováts R. 16, Tóth B. 13/3, Stefán 10

Nyugati csoport

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC - Bonyhádi KSE 72-60 (25-16, 19-25, 18-13, 10-6)

Egy-egy kisebb hullámvölgyet leszámítva végig kézben tartotta a mérkőzést a Győr együttese, fontos sikert aratva a szezon eleje óta a keretét megerősítő Bonyhád ellen. Kovács Soma dupla-duplával vezette társait (19/9 pont, 11 lepattanó, 3 szerzett labda), közel járt ugyanehhez a statisztikai bravúrhoz Gombás is (8/3 pont, 11 lepattanó), míg Ruják a pontszerzés mellett a kiszolgálásban is élen járt (14/6 pont, 4 lepattanó, 7 gólpassz), nem beszélve a majd 50%-os mezőnymutatójukról, amivel kenterbe verték a tolnaiakat (35%). A vesztes félnél a lepattanók hiányoztak nagyon, ezt a külön csatát 45-34-re nyerte a házigazda, illetve a mezőnymutató mellett a büntetőkkel is meggyűlt a bajuk (38%) a vendégeknek.

Győr: Kovács S. 19/9, Ruják 14/6, Nárai 14/6
Bonyhád: Baki 13/6, Tömösváry 12/6, Sömenek 10/6, Ugrinic 10

OSE Lions - Bajai Bácska FKE 110-54 (22-18, 28-5, 27-14, 33-17)

A játék minden elemében a bácskaiak fölé kerekedett a hazai pályán ismét erődemonstrációt tartó OSE, a lelkes bajaiak csak a nyitó negyedben tudtak méltó ellenfelei lenni a kisebb hullámvölgyből kimászni készülő oroszlányiaknak. Hét játékosuk jutott el legalább tíz egységig, Rackley első meccsén ott folytatta, ahol a korábbi légiós, Lewis abbahagyta (21/9 pont, 3 szerzett labda, 5 kiharcolt fault, 8 gólpassz), Zsíros dupla-duplával jelentkezett (12/6 pont, 10 lepattanó), a hosszú kihagyás után újra bíztató formát mutatott Horváth Márton (13 pont, 9 lepattanó) és a másik új szerzemény, Madár is hozzátette a maga tíz pontját. A túloldalon csak Vukicevic (21/3 pont, 8 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 4 gólpassz) és Pálkerti (13/9 pont, 4 kiharcolt fault) nem ijedtek meg az embert próbáló idegenbeli túrától, a többi kulcsjátékos nem tudott hozzászólni az OSE örömjátékához.

OSE: Rackley 21/9, Kiss K. 14/9, Varga D. 14, Horváth M. 13, Zsíros 12/6, Kovács G. 11/3, Madár 10/6
Baja: Vukicevic 21/9, Pálkerti 13/9

MTK Törökbálint - Alba Fehérvár 102-53 (30-12, 24-14, 22-15, 26-12)

Az MTK-nak sem kellett nagyon megizzadnia ebben a fordulóban, még egyik legjobbjuk, Horváth Kristóf nélkül is tükörsima győzelmet arattak a Fehérvár ellen. Jakab (23/3 pont, 4 szerzett labda, 8 gólpassz) és Mohay (18/3 pont, 11 lepattanó, 4 eladott labda, 4 gólpassz) mellett a saját nevelésű játékosok is nagyobb szerepet kaptak hazai oldalon, míg a vendégeknél egyedül Varga Máté (19/9 pont, 5 lepattanó) igyekezete dicsérhető.

MTK: Jakab P. 23/3, Mohay 18/3, Dobos 17/6, Bihari 14
Fehérvár: Varga M. 19/9

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - PVSK-Kronosz Kiadó 84-63 (20-14, 19-13, 22-20, 23-16)

Ha nem is idei legjobb játékával, de biztosan hozta hazai fellépését a listavezető a szívósan küzdő PVSK ellen, ezzel továbbra sem talált legyőzőre 15 forduló óta. A palánk alatt egyeduralkodó volt a Veszprém (lepattanó: 38-22), ami kellett is a távolról bátran próbálkozó felek derbijén (22, ill 18 triplakísérlet), Pavlovic (23/6 pont, 11 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 4 gólpassz) és Hegedűs (14 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz, 3 blokk) is dupla-duplát szállított, így még a sérülés miatt hamar kiváló Kámán pótlása sem jelentett akadályt. A pécsieknél az Antóni-Demeter-Dragasevic trió tolta előre a szekeret, amíg erejük engedte, de a végjátékban már nem bírták a tempót a nagyobb rotációs lehetőségekkel rendelkező bakonyiakkal szemben.

Veszprém: Pavlovic 23/6, Hegedűs 14, Körtélyesi 12, Helmeczi 10
PVSK: Antóni 15/6, Demeter 13, Dragasevic 13

Tehetséges Fiatalok-Budapest - SMAFC-NYME 80-62 (16-18, 24-10, 26-12, 14-22)

Az első negyedben meglepte a Berneczei vezette (13 pont, 12 lepattanó) SMAFC a friss Hepp Kupa győztest, ám minden puskaporukat el is lőttek ekkor a soproniak, a TF középső két etapban összesen 22 pontot engedélyezett nekik, esélyeshez mérten hozva a hazai derbit. Extrán is dobott a fővárosi alakulat, 54%-kal zártak, Beák mellett (21/12 pont, 4 lepattanó, 6 eladott labda) Tóth (16/12 pont) is megszórta triplákkal fiatal kihívójukat, Szobi pedig a mezőny legjobbjaként hozta tőle megszokott sokoldalú játékot (14 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda, 5 kiharcolt fault, 11 gólpassz).

TF: Beák 21/12, Tóth D. 16/12, Szobi 14, Buzás 10/6
SMAFC: Berneczei 13, Forrai 12/12, Kovács 11

BUDAFOK - Motax-Pápai KC 67-78 (20-25, 13-21, 17-17, 17-15)

Egyre feljebb és feljebb kúszik a pápai együttes, budafoki sikerükkel hármas győzelmi szériánál tartanak, és már hatodikak a tabellán! Szanati (11 pont, 5 szerzett labda, 4 eladott labda, 10 kiharcolt fault) és Keresztes (16 pont, 4 lepattanó, 5 kiharcolt fault) mellett ezúttal Horváth Gábor (22/9 pont, 6 lepattanó) lett nyerőember, így még Kálmán és Majic gyengébb napja is belefért a vendég gárdának, miután a házigazdáknál hiányzott az igazán átütő produkció. Az ifjú Lados (9 pont, 5 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 4 gólpassz) igyekezete mellett Verbényi (10 pont, 6 lepattanó, 6 kiharcolt fault) tudott még kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtani, a rutinosabb játékosoknak ezúttal kevésbé ment, így pedig maradt az alsóházban a Budafok gárdája.

Budafok: Drevenka 12/6, Verbényi 10, Lados 9
Pápa: Horváth G. 22/9, Keresztes 16, Szanati 11

Fotó (1., slide): meafc.hu
Fotó (2.): oselions.hu