NBI/B - 19. forduló: továbbra sem lassít a Kaszások

Őrült fordulón van túl az NBI/B csoportjának mezőnye, hosszabbítások, bravúros fordítások és papírforma borulások egyaránt jellemezték a mögöttünk hagyott mérkőzéseket. Az élen továbbra sincs változás, bár a Salgótarjánnak és a Veszprémnek is hátrányból kellett felállnia a hajrában, de mindketten sikerrel vették az akadályt.

Keleti csoport

Budapesti Honvéd SE - KTE-Duna Aszfalt 72-80 (24-11, 14-22, 21-23, 13-24)

13-0-ra, sőt 21-4-re is vezetett már a Honvéd a nyitó negyedben, innen sikerült azonban fokozatosan eladniuk az előnyüket a kintről szépen feljavuló kecskemétiek ellen, akiknél a 12 tripla ezúttal elegendő volt első idegenbeli sikerükhöz. Jakab Péter (25/15 pont, 4 kiharcolt fault) fújt először riadót a vendégeknél, a második etap elején, 15 pontos hátrányban 13 pontot szórt zsinórban a fiatal játékos, de ekkor még tartani tudta vezetését a Stefán (20 pont, 9 lepattanó), Máté (16/6 pont, 4 szerzett labda, 6 kiharcolt fault) duó fémjelezte hazai alakulat. Az első fordulat a harmadik szakasz hajrájában következett be, ekkor Fehér Péter (12/6 pont, 6 gólpassz) távolija jelentette az első kecskeméti vezetést a találkozón 51-52-nél, de a negyed végéig még utoljára fordítani tudott a Honvéd. Mert, hogy a záró felvonást három trojkával nyitotta a vendég együttes, sorrendben Keller (11/6 pont, 4 eladott labda, 4 kiharcolt fault), Pintér (10/3 pont, 10 lepattanó) és Fehér volt eredményes, majd egy hazai Sinkovits dupla után Jakab is elsüllyesztett egyet a 6,75-ön túlról (61-68), ami már-már eldöntötte a mérkőzés sorsát, de még innen is visszajött négy pontra a Puskás legénység (68-72). A kegyelemdöfés azonban honnan máshonnan, mint a triplavonalon túlról érkezett a kecskemétiektől, rögtön az ellentámadásból Piukovics Bálint is betalált, megszerezve ezzel csapat 12-ik hárompontosát, innen pedig már nem volt visszaút a házigazdák számára.

Legjobb dobók:

Honvéd: Stefán 20, Máté M. 16/6, Szalay 10
Kecskemét: Jakab P. 25/15, Fehér P. 12/6, Keller I. 11/6, Pintér 10/3

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK - Békési SzSK 84-69 (22-17, 28-17, 18-23, 16-12)

Az első és az utolsó negyed két kisebb megingásától eltekintve magabiztosan hozta a Békés elleni hazai fellépést a Tiszaújváros együttese, nem kis meglepetést szolgáltatva ezzel a riválisoknak. A vendégek vereségében nagy szerepet játszhatott, hogy gyakorlatilag öt emberes ”rotációval” nyomták végig a derbit, a padról nem sok segítség érkezett, így Balog Vilmos nem is adott tíz percnél több lehetőséget egyik cserejátékosának sem. Ezzel szemben a borsodi sikerből több, mint fél tucat játékos vette ki a részét produktív teljesítménnyel, közülük is kiemelkedett a 25-öt szóró Czura Attila és a 13 pontja mellé 9 lepattanót begyűjtő Varga Ádám, nem beszélve a korelnök Magyar László 13 pontos estéjéről, amellett, hogy védekezésben az egész csapat remekelt az összecsapáson. A túloldalon Koma Danit (25 pont, 4 lepattanó, 9 kiharcolt fault) nem tudták ugyan a tiszaújvárosiak sem feltartóztatni és Krstic is eljutott 16 egységig, valamint a fiatal Béres Nándor 12 pont, 8 lepattanós performansza is említésre méltó, de az egyaránt egy-egy mezőnykosárig jutó Kertész-Kovács duó már nem muzsikált ennyire hatékonyan, a padról, meg mint tudjuk nem érkezett sok segítség vendég részről.

Tiszaújváros: Czura 25/9, Magyar L. 13/9, Varga Á. 13/6
Békés: Koma 25, Krstic 16/9, Béres N. 12/6

Microsec-BUDAFOK - EKF-Eger-KOK SE 72-88 (17-23, 23-20, 10-21, 22-24)

Kitűnő második félidejének köszönhetően elhozta Budafokról a két pontot az Eger együttese, amivel az alsóház elején állnak jelenleg és megvan még az esélyük a további előrelépésre is, igaz, ehhez a négy felsőházi csapat közül (Salgótarján, Békés, DEAC, Kaszások) kellene minél többet két vállra fektetniük a hátralévő fordulókban. A hevesiek jól semlegesítették a hazaiak vezérének számító Drevenka Dávidot, a rutinos irányító ezúttal nem tudott csapata élére állni (5/3 pont, 2/10 mezőny, 5 eladott labda), de a kezdők közül senki sem villogott, a Mészáros-Fehér duó ugyan összehozott 21 pontot, de a dobószázalékuk nekik sem volt túl fényes, míg a Tiba-Vajda magas páros nem tudott hatékony lenni a palánkok környékén, igaz, utóbbi legalább összekapart 9 lepattanót. Egyedül a dupla-dupláig jutó Verbényi (10 pont, 10 lepattanó) dicsérhető hazai oldalon, míg az egrieknél úgy látszik a kulcsjátékosok az alapszakasz végére találták meg a ritmust, Tóth Zoltán 37 ponttal, közte öt triplával és hibátlan büntetőzéssel (10/10) tömte ki a rivális gyűrűjét, Máté Balázsnak egy pont hiányzott a dupla-duplához (9 pont, 10 lepattanó), míg Jakab Zsolt 15 ponttal és 5 lepattanóval járult hozzá a sikerhez.

Budafok: Graf 13, Fehér Cs. 11, Mészáros Cs. 10/6, Verbényi 10, Lados 10
Eger: Tóth Z. 37/15, Jakab Zs. 15/12, Nemes 11

Vásárhelyi Kosársuli - Óbudai Kaszások 83-87 (19-14, 19-21, 21-16, 16-24, 8-12) – hosszabbítás után

Nem hozott szerencsét az újabb hosszabbításos csata Vásárhelyen a házigazdának, igaz, ezúttal is az a csapat nyerte a ráadást, amelyiknek hátrányból kellett felállnia, csak most ez a szinte az egész meccsen az eredmény után futó Kaszások csapata volt. Két perccel a rendes játékidő vége előtt is még nyolccal járt előrébb a parádés napot kifogó Vas Peti (32/15 pont, 7 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Varga Dani (14 pont, 12 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda, 7 kiharcolt fault) fémjelezte csongrádi alakulat, de a végjátékban többször is megremegett Dr. Elek András fiainak a keze, míg az óbudaiak nem tudtak hibázni és sikerült egyenlíteniük az egykori vásárhelyi kedvenc, Kováts Róbert (25 pont, 18 lepattanó, 3 szerzett labda, 7 kiharcolt fault) büntetőjével. A túlórában már csak egy csapat volt a pályán, a vendégek olyan erőre kaptak remek hajrájuk után, hogy nem volt kérdés már a győztes kiléte, hiába pontozódott ki több kulcsjátékosuk is (Kováts, Szeleczky, Krasznai). Ezzel sorozatban kilencedik mérkőzését húzta be a bombaformában lévő Kaszások gárdája és őrzi negyedik pozícióját, de még mindig hiányzik egy siker nekik a felsőház bebiztosításához.

Vásárhely: Vas P. 32/15, Kis Molnár 14/12, Varga D. 14
Kaszások: Kováts R. 25, Tóth B. 19/6, Takács D. 10/6, Mondzinger 10

DEAC Kamilla Gyógyfürdő - Konecranes-Salgótarjáni KSE 94-104 (22-19, 22-12, 26-26, 19-32, 5-15) – hosszabbítás után

A DEAC-nak sem jött össze hazai pályán a hosszabbításos győzelem, ráadásul egymás után másodszor botlanak Nagy Botondék (17/12 pont, 6 gólpassz) odahaza a ráadásban. Pedig majd 35 percig nekik állt a zászló, eddig tudta ugyanis tartani közel tíz pontos előnyét a hajdúsági alakulat, amely még rutinos centere, Takács Dani sérülés miatti hiányzását is elbírta a palánk alatt, főleg a Patkovic (23 pont, 9 lepattanó, 7 eladott labda, 9 kiharcolt fault), Kovács (12 pont) duónak köszönhetően. Két dudaszós triplával isokkolták a listavezetőt, a félidő és a harmadik negyed végén előbb Nagy Benedek (10/6 pont), majd Erdei Ádám (11/6 pont) voltak eredményesek, de ez is kevés volt, hogy végleg megtörjék a Szabó Péter nélkül felálló tarjániakat, akiknél a klasszis teljesítményt nyújtó Schéda Martin (36/18 pont, 10 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 kiharcolt fault, 5 gólpassz) fújt ébresztőt sorozatban bevágott három triplájával. A zóna ellen megakadt az addig jól működő debreceni gépezet, a sorozatos hibákat pedig kíméletlenül büntette a vérszemet kapó vendég együttes, a hosszabbításhoz azonban így is kisebb szerencse kellett, mert a végén büntetőket hibázott a DEAC, míg a Salgótarjánban ajándékba kapott (a házigazdák faultoltak, amikor már nem kellett volna) két dobást az egyenlítéshez.  Schéda bevágta mindkét büntetőt, az extra periódus pedig már csak egy csapatról szólt, a teljesen széteső hajdúságiak mindössze két pontra voltak képesek az első négy percben, míg a nógrádiak könnyedén átrohantak rajtuk.

DEAC: Patkovic 23, Nagy Bo. 17/12, Kovács I. 12, Erdei 11/6, Nagy Be. 10/6
Salgótarján: Schéda 36/18, Madár 15/6, Szabó D. 13/3, Tutus 12, Sömenek 10

MAFC II. - MEAFC 52-82 (12-18, 13-14, 9-29, 18-21)

Magas színvonalat ugyan nem, de az első idegenbeli miskolci győzelmet hozta a találkozón a MEAFC együttese, amely a harmadik negyedben tudott csak ritmust váltani és ellépni a házigazdáktól. A hárompontos vonalon túlról egyik fél sem jeleskedett (19% ill. 15%), de a vendégek dobószázaléka a második félidőre legalább feljavult (54%-on zártak), míg a fővárosiak ezúttal sem találták a dobókezüket (25%) és a palánk alatt továbbra is hatalmas hiányosságaik vannak (25-61 a lepattanócsata). A Vittay (10 pont, 4 lepattanó, 6 eladott labda, 6 kiharcolt fault), Iványi (13/9 pont, 6 szerzett labda) páros volt kicsit élénkebb a halovány sereghajtónál, míg a győztes félnél Drahos null pontos estéje sem adott okot az aggodalomra, a borsodiak játékmester inkább a kiszolgálásból vette ki a részét (0 pont, 7 lepattanó, 8 eladott labda, 13 gólpassz) amiből a dupla-duplázó Szojka (15 pont, 15 lepattanó), Galló (11, 15 lepattanó) duó profitált a legtöbbet, de Szepesi (16/6 pont, 4 gólpassz) és Endrész (14 pont, 6 lepattanó) is kivették a részüket a sikerből.

MAFC: Iványi 13/9, Vittay 10
MEAFC: Szepesi 16/6, Szojka 15, Endrész 14, Galló 11

EKF-Eger-KOK SE – DEAC Kamilla Gyógyfürdő 79-68 (16-18, 24-10, 20-12, 19-28)

Az Eger tényleg magára talált az utolsó fordulókra, korábban ugyan legyőzte már odahaza a Salgótarjánt is, ami hasonló szenzációval járt, mint a mostani, DEAC elleni diadal. A vereség okát leginkább a borzasztó dobószázalékukban kereshetik a hajdúságiak, 24 triplakísérletből mindössze egyetlen egy talált célba és emiatt nem érték el a 40 %-ot sem mezőnyből, nem beszélve a palánk alatti teljesítményükről, ahol ezúttal megérezték Takács Dani hiányát, mert 43-30-ra bukták el a lepattanókért folyó különharcot. A záró negyed előtt már 20-al is vezetett a Máté Balázs (19 pont, 12 lepattanó, 6 eladott labda) vezette házigazda, ám még begyújtotta a rakétáit a DEAC, amivel közelebb tudott zárkózni, de Patkovicon kívül (29 pont, 12 lepattanó, 6 eladott labda, 7 kiharcolt fault) senkiben nem volt meg az átütő erő, így fájó vereségbe szaladt bele a lassan a Keleti harmadik helyről is lecsúszó debreceniek.

Eger: Máté B. 19, Tóth Z. 13/6, Jakab Z. 12
DEAC: Patkovic 29, Kovács I. 12

Nyugati csoport

SMAFC-NYME - Vasas Akadémia 69-98 (19-22, 22-23, 13-30, 15-23)

A hosszabb kihagyás után is nagy arányú győzelemmel jelentkezett újra a Hepp-kupa bajnok Vasas gárdája, az első félidőben még ugyan tartotta a lépést velük a SMAFC, de a harmadik negyed döntőnek bizonyult a mérkőzés végkimenetelét illetően. A vendégektől nem is kellett igazán extra teljesítmény senkitől, a Hepp-kupán is első számú vezérként tündöklő Surmann Peti 13 pont, 4 lepattanós, 5 szerzett labdás, 7 gólpasszos performansza azért így is említésre méltó, de rajta kívül a Katona (12/9 pont, 7 szerzett labda), Andrássy (16/3 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda), Garamvölgyi (15 pont, 5 lepattanó) és a visszatérő Faragó (15/6 pont, 4 gólpassz) alkotta négyesfogat is stabil produkcióval járult hozzá a magabiztos győzelemhez. Hazai oldalon a Balogh (14 pont, 5 lepattanó), Török (15 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda) Nagy (14 pont, 6 eladott labda, 7 gólpassz) trió sem bírta el a csapatszinten eladott 28 labdát, no meg a harmadik negyedbeli nagy leolvadást (50-51 után kaptak egy 0-16-ot).

SMAFC: Török B. 15, Nagy G. 14, Balogh G. 14, Füzi 10
Vasas: Andrássy 16/3, Faragó 15/6, Garamvölgyi 15, Surmann P. 13/3, Katona 12/9, Sumrann G. 10

OSE Lions - Tehetséges Fiatalok-Budapest 84-76 (22-21, 18-17, 25-22, 19-16)

Meglepte vendéglátóját alacsony szerkezetű kezdőötösével a fővárosi gárda, sokáig nem is tudott ezzel mit kezdeni a mérkőzést alapvetően kézben tartó OSE. A második negyedben tudták először kihasználni palánk alatti fölényüket (lepattanó: 37-23), amiből az előnyt tartani is tudták szinte a lefújásig. A végén azonban a Beák (27/18 pont, 4 lepattanó), Szobi (22/3 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 7 gólpassz), Tóth (17/3 pont) trió fémjelezte TF még indított egy nagy rohamot és sikerült is egalizálniuk, de a Kiss Kornél (21/3 pont, 8 kiharcolt fault, 4 gólpassz) vezette oroszlányiak egy időkéréssel rendezték soraikat és koncentrált játékkal végül behúzták a derbit.

OSE: Kiss K. 21/3, Tanács 17/3, Wehner 14/6, Burai 10/3
TF: Beák 27/18, Szobi 22/3, Tóth D. 17/3

Concordia Motax KC Pápa - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 49-74 (21-13, 7-19, 8-18, 13-24)

A 20 eladott labda megbosszulta magát hazai pályán a Pápánál, kiemelkedő teljesítmény nélkül, a húzóemberek átlagos produkciójával mindössze az első negyedben volt esélyük a hátul kiválóan záró Győr ellen. Kovács Soma ismét extrát hozott, 28 ponttal és 12 lepattanóval zárta a találkozót, de Gombás is dupla-dupláig jutott (12/6 pont, 10 lepattanó), nem beszélve a még új igazolásnak számító Rujákról, aki 16 ponttal járult hozzá csapata magabiztos győzelméhez, így Márkustól és Náraitól nem is kellett kiugró teljesítmény. Vereségével a Pápa tovább zuhant a sereghajtó Fehérvár felé, ráadásul a Fejér megyeiek győztek is ebben a fordulóban.

Pápa: Puszta 16/6, Németh A. 8/6, Vukolic 8
Győr: Kovács S. 28/12, Ruják 15/3, Gombás 12/6

Bajai Bácska FKE - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 71-82 (26-15, 17-24, 25-18, 3-25)

30 percig érett a meglepetés Baján, addig a fantasztikusan játszó Mándity (24 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 9 kiharcolt fault) vezette házigazdák magabiztosan tartották előnyüket, csak a második negyed végén ingott meg egy rövid ideig a bácskai együttes. A Veszprém kereste a saját játékát, amit a legjobbkor talált meg Kámán (24/9 pont, 15 lepattanó) és Körtélyesi (19 pont, 9 lepattanó, 5 eladott labda, 5 kiharcolt fault) révén a záró etapban, hozzájuk csatlakozott még Vertetics is (10/3 pont, 9 lepattanó, 6 gólpassz) és három ponton tartva az addig támadásban is brillírozó Baját végül megfordította a találkozót, biztosítva helyét a felsőházi rájátszásban.

Baja: Mándity 24, Délity 14/6, Braun 12, Katyanszki 10
Veszprém: Kámán 24/9, Körtélyesi 19, Takács A. 12, Vertetics 10/3

PVSK-Kronosz Kiadó - MTK Törökbálint 57-90 (14-20, 10-20, 20-22, 13-28)

Duplán örülhetett pécsi sikerének a Törökbálint együttese, mert nem csak, hogy hozták a kötelezőt Szarvas Gábor tanítványai, de a legfőbb rivális Bonyhád még bukott is a hétvégén, bár az egymás elleni mérkőzésük így is döntő lehet még a végelszámolásnál. Demeter (17/3 pont, 10 lepattanó, 5 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 4 gólpassz) és Kővágó-Laska (16 pont, 9 lepattanó, 3 blokk) mellé nem tudtak felzárkózni a társaik, így viszont nem volt esélyük az őket 22 eladott labdába kergető MTK ellen, amely negyedről negyedre növelve előnyét könnyedén hozta a pécsi fellépését. A vendégek sikeréből Bointizer dupla-duplával (13/3 pont, 11 lepattanó), Spiriev 11 gólpasszal, míg a mezőny legeredményesebbjeként záró Jakab 19 ponttal vette ki a részét, de Bihari (14 pont, 7 lepattanó) és Trepák (12 pont, 6 lepattanó) is erőset hozott a palánkok alatt.

PVSK: Demeter 17/3, Kővágó-Laska 16
MTK: Jakab P. 19/9, Bihasri 14, Bointizer 13/3, Trepák 12

Alba Fehérvár-DKKA - Metal-Work Bonyhádi KSE 96-89 (34-26, 19-16, 30-16, 13-31)

Brbaklic (25/3 pont, 13 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 eladott labda, 10 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Varga (26/15 pont, 8 lepattanó) és Filipovics (21/15 pont, 12 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 5 gólpassz) brutális meccsének köszönhetően túldobta az esélyesebb bonyhádiakat a szezon legjobb játékával előrukkoló fehérvári együttes, ezzel fájó vereséget mérve a négy közé hajtó tolnaiakra. Három negyeden keresztül csak fiatal házigazdáik hátát nézték a Tömösváry (31 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda, 8 kiharcolt fault) és Pavlik (21/15 pont, 5 gólpassz) játékára építő vendégek, majd a záró etapban egy kétségbeesett rohamra indultak, de akkor már csak zárkózni tudtak, fordítani már nem, a forduló egyik meglepetését szolgáltatva ezzel.

Fehérvár: Varga M. 26/15, Brbaklic 25/3, Filipovics 21/15
Bonyhád: Tömösváry 31, Pavlik 21/15, Jilling 11/9

Concordia Motax KC Pápa - Vasas Akadémia 68-105 (16-22, 14-23, 16-31, 22-29)

Hazai pályán sem találja a győzelmi ösvényt a Pápa gárdája, a Győr után a Vasas is kiütötte Puszta Dávidékat saját közönségük előtt. A hazaiak vezérén azonban semmi nem múlt, 21 pontjával messze csapata legjobbja volt, mellette Keresztes Rafael is hozta a számait (11 pont, 6 lepattanó, 2 blokk), de ők sem tudták feltartóztatni a sokkal bővebb rotációval rendelkező pasarétieket. Garamvölgyi ugyanis a túloldalon szintén 21-nél állt meg, de mögötte ott volt még a Sopron után Pápán is remeklő és 19-el záró Katona Robi, a szezoncsúcsot dobó Surmann Gábor (18/6) és a szintén tíz fölé jutó Andrássy (13), Faragó (10/6) duó is. A második helyét továbbra is őrző Vasasra sorsdöntő derbik várnak a két könnyed idegenbeli siker után, ugyanis Törökbálintra és a Veszprémbe látogatnak a következő egy hétben.

Pápa: Puszta 21/9, Keresztes 11
Vasas: Garamvölgyi 21/3, Katona 19/9, Surmann G. 18/6, Andrássy 13, Faragó 10/6

Fotó (slide, 1.): facebook.com/TiszaujvarosiPhoenix
Fotó (2.): sport.uni-eger.hu
Fotó (3.): vasarhelyikosarsuli.hu
Fotó (4.): facebook.com/DEACkosarlabda
Fotó (5.): mtkbasket.com