NBI/B - 2. forduló: csak két vendég siker

Nem termett sok babér a vendég csapatok számára a másodosztály legutóbbi fordulójában, csupán két nyugati nagyágyú, a Veszprém és az Oroszlány tudta győzelemmel zárni az idegenbeli túrát. Keleten továbbra is magabiztosan menetel a DEAC és a Salgótarján, rangadót nyert a Békés, míg Nyugaton a helyzet változatlan, az esélyesek hozták a hétvégi derbijüket.

Keleti csoport

Óbudai Kaszások – KTE-Duna Aszfalt 80-73 (26-19, 21-21, 14-21, 19-12)

A vártnál nehezebben hozta első hazai találkozóját az óbudai együttes, a győzelemben nagy szerepet játszott új igazolásuk, Gorszki Jaroszlav, aki régi-új sérült harcostársa, Sebők Tamás hiányában 28 ponttal volt csapata legjobbja a debütáláson. A kecskemétiek elsősorban a kintről roppant hatékony Kovács-Jakab duójuknak köszönhetően jól tartották magukat, a harmadik negyedben még hat ponttal ők jártak előrébb (47-53). A záró etapban Petrucsik Bence sorozatban elért nyolc pontjával tudott csak végleg elhúzni ellenfelétől a hazai alakulat, ahonnan már nem volt visszaút a Kecskemét számára.

Kaszások: Gorszki (28/3 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Kováts R. (6 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz), Petrucsik (11/9 pont, 3 lepattanó), Tóth B. (10 pont, 6 lepattanó), Krasznai (12/6 pont, 3 lepattanó, 3 eladott labda, 3 gólpassz)

Kecskemét: Jakab P. (30/21 pont, 3 szerzett labda), Kovács B. (20/12 pont, 3 gólpassz), Pintér (5 pont, 13 lepattanó), Piukovics (8 pont, 5 gólpassz), Keller (6 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda)

Konecranes-Salgótarjáni KSE – Budafok 102-63 (25-13, 20-12, 40-21, 17-17)

Csupán néhány perc erejéig tudott méltó vetélytársa lenni bajnoki álmokat dédelgető vendéglátójának a Budafok gárdája, mert bár alig négy perc játékot követően még vezettek 6-10-re, ekkor rendezte sorait a házigazda és a negyed végéig már csak három büntetőt engedélyezett Drevenkáéknak, míg a támadóoldalon futószalagon szállította a kosarakat. A különbség fokozatosan nőtt a két fél között, a másodikra 20, a harmadikra meglett a 30 pontos differencia is a Salgótarján javára, melyben a több remek teljesítmény közül Tutus produkciója emelkedett ki magasan, aki dupla-duplával (22 pont, 10 lepattanó) és 75 %-os mezőnymutatóval jutott el 44-es teljesítményindexig! A vendégeknél ezúttal Tiba Jani próbálta hátára venni a csapatot, de mellette csak Drevenka játéka említhető meg, a többiek nagyon elhalványultak a nógrádi oroszlánbarlangban.

Salgótarján: Tutus (22/6 pont, 10 lepattanó, 5 szerzett labda, 8 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Madár (18/9 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz), Szabó P. (15/3 pont, 4 lepattanó, 5 gólpassz), Helmeczi (17 pont, 5 eladott labda, 6 kiharcolt fault), Schéda (7 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda), Varga M. (10 pont, 5 lepattanó)

Budafok: Tiba (11 pont, 7 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Drevenka (17 pont, 5 eladott labda), Mészáros Cs. (11/3 pont, 3 lepattanó)

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK – MAFC II. 120-59 (27-10, 32-14, 32-13, 29-22)

Nem hagyott sok esélyt tejfeles szájú ellenfelének az első fordulóban verséggel rajtoló Tiszaújváros, hazai pályán 23-6-al küldték már kilenc perc után padlóra a ”műegyetemistákat”, szinte hibátlan produkciót bemutatva. Hatan zártak tíz pont fölött a borsodiaknál, minden pályára lépő játékosuk feliratkozott a góldobók közé, a legeredményesebb Mohay lett a maga 26 egységével, tette mindezt úgy, hogy nem hibázott dobást a mezőnyben (11/11!!) és egy lepattanóra volt a dupla-duplától. Czura is hidegvérrel dolgozott a gyűrű közelében, ő 19-nél állt meg, apró szépséghiba, hogy ő ”csak” 90 %-al értékesítette a helyzeteit… 20 eladott labdába kergették bele a házigazdák a MAFC-os srácokat, akikre hosszú szezon várhat, ha nem tudnak változtatni a játékukon, mert egyelőre úgy tűnik, túlontúl erős ez a bajnokság nekik, eddig egy 58 és egy 61 pontos vereség a mérlegük…

Tiszaújváros: Mohay (26 pont, 9 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Czura (19/3 pont, 5 lepattanó), Oláh Z. (15/12 pont, 4 szerzett labda), Kovács B. (10 pont, 6 kiharcolt fault), Magyar (10/6 pont, 5 lepattanó)

MAFC: Dudás (14/3 pont, 5 kiharcolt fault), Siklós (12 pont, 6 lepattanó, 5 kiharcolt fault)

EKF-Eger-KOK SE – MEAFC 83-76 (19-20, 24-27, 17-14, 23-15)

Nagy csatát hozott a szomszédvárak derbije, a miskolciaknak sokáig megvolt a sanszuk, hogy hibátlanok maradjanak a második forduló után is, de a hajrát az egriek bírták jobban, elsősorban az ezúttal is ponterős játékkal előrukkoló Máté Balázs, illetve az irányító poszton brillírozó Tóth Zoli vezérletével. Ketten együtt több mint a csapat pontjainak felét szerezték (45), amit ugyan a Drahos-Tóth-Endrész-Szepesi kvartett ellensúlyozni tudott, de mindegyikük 33 percnél több időt töltött a parketten (Drahos pihenő nélkül nyomta le a derbit), a heveseik hosszabb kispadja pedig döntőnek bizonyult az összecsapáson. Kiugró teljesítmény ugyan nem érkezett senkitől egri oldalon a már említett duón, illetve a palánk alatt a sapkákat zsákszámra osztogató Csákvárin kívül (6 blokk), de a kulcsjátékosok extra pihenő ideje meghozta két vereség után az első győzelmet is Váczi Péter legénységének.

Eger: Máté B. (25/6 pont, 3 lepattanó, 3 eladott labda), Tóth Z. (20/3 pont, 6 lepattanó, 6 szerzett labda, 3 eladott labda, 11 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Csákvári (14/9 pont, 3 lepattanó, 4 eladott labda, 6 blokk)

MEAFC: Drahos (18/9 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 eladott labda, 11 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Endrész (18 pont, 5 lepattanó), Tóth T. (13/3 pont, 5 lepattanó), Szepesi (14/6 pont, 3 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 eladott labda)

DEAC Kamilla Gyógyfürdő – Budapesti Honvéd SE 121-75 (28-18, 31-22, 34-17, 28-18)

Akárcsak a Salgótarjánnak, a másik Keleti top csapatnak is csak a feldobás utáni percekben voltak izzasztó percei, a Honvéd csupán epizodista tudott lenni a DEAC gálaelőadásához, melyben a Nagy fivérek mellett a montenegrói utánpótlás válogatott Patkovics is parádés meccset fogott ki. Puskás Artúr fiai nem tudták a saját játékstílusukat ráerőltetni vendéglátójukra, a DEAC könyörtelenül verte vissza a fővárosaik minden próbálkozását, melyben a Stefán-Máté pároson kívül csak a fiatalok utolsó negyedbeli helytállása emelhető ki, néhány kulcsember produktív teljesítménye nagyon hiányzott a jó szerepléshez. A debreceniek ezzel tovább őrzik veretlenségi sorozatukat, immáron 17 hónapja nem találtak saját pályájukon legyőzőre Nagy Ágoston tanítványai.

DEAC: Nagy Be. (22/15 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 kiharcolt fault, 9 gólpassz), Nagy Bo. (17/9 pont, 9 gólpassz), Patkovic (25 pont, 3 eladott labda, 5 kiharcolt fault), Erdei (17/9 pont, 4 gólpassz)

Honvéd: Stefán (13 pont, 5 lepattanó), Máté M. (14/3 pont, 3 szerzett labda, 5 eladott labda), Teremy (9 pont, 6 lepattanó), Pálházi (14/12 pont, 3 eladott labda)

Békési SzSK – Vásárhelyi Kosársuli 84-79 (25-22, 19-22, 18-19, 22-16)

Ahogy az várható volt, kiegyenlített, kőkemény mérkőzést hozott a Vásárhely békési vendégszereplése, melyen egyik fél sem tudott hat pontnál nagyobb fórt kicsikarni a váltott vezetés alatt. A hazaiaknál a K-brigád vitte a prímet, Koma, Kovács, Kertész és Krstic egyaránt ponterős és mezőnyben hatékony játékkal rukkolt elő, a hajrában is ők indították meg az utolsó nagy rohamot, amelyre már nem volt válasza a Varga Dani fémjelezte csongrádiaknak. A békésiek így két győzelemmel egyelőre 100 %-osok a bajnokságban, ráadásul mostani ellenfelük akár a közvetlen riválisuk is lehet a felsőházért folytatott csatározásban, nem indul tehát rosszul a tavalyi meglepetéscsapat szezonja.

Békés: Kovács B. (19 pont, 12 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 2 blokk), Kertész (15 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 kiharcolt fault), Koma (24 pont, 4 lepattanó, 8 eladott labda, 4 kiharcolt fault), Krstic (19/6 pont, 3 eladott labda, 5 kiharcolt fault)

Vásárhely: Varga D. (18 pont, 10 lepattanó, 3 eladott labda, 7 kiharcolt fault), Vejinovics (15/12 pont, 4 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Pavlovic (13 pont, 8 lepattanó), Czibere (12/9 pont, 3 szerzett labda)

Nyugati csoport

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győr – Alba Fehérvár-DKKA 94-71 (31-20, 16-19, 25-17, 22.15)

Nem a jó védekezésről szólt az első negyed és a mérkőzés egésze sem, mindkét oldalon kiszakadt a zsák, a hazaiaknál a dupla-duplázó Gombás Gábor (19 pont, 14 lepattanó) és Kovács Soma (20 pont, 10 lepattanó) duó Hajmásyval kiegészülve 59 pontot tette be a közösbe, míg vendég oldalon a Filipovics mellé felnövő Kusonic párosa hozott össze 46 egységet. Elsősorban Márkus Tamásnak köszönhetően sokkal jobban járatta a labdát a győri együttes, amely nagyobb csapásszámmal és jobb mezőnyszázalékkal is dolgozott, míg a fehérváriaknak a büntetőkkel is meggyűlt a bajuk (54 %).

Győr: Gombás (19/9 pont, 14 lepattanó, 4 kiharcolt fault), Kovács S. (20/3 pont, 10 lepattanó 4 szerzett labda, 4 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Hajmásy (20/9 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda, 5 gólpassz), Márkus (8 pont, 8 gólpassz), Nárai (15 pont, 6 lepattanó)

Fehérvár: Filipovics (25/9 pont, 9 lepattanó, 9 kiharcolt fault), Kusonic (21/3 pont, 3 szerzett labda, 6 kiharcolt fault), Varga M. (10/6 pont, 4 lepattanó)

Metal-Work Bonyhádi KSE – Tehetséges Fiatalok-Budapest 72-60 (21-18, 13-12, 19-18, 19-12)

Hegedűs nélkül hozta első hazai bajnokiját a Bonyhád, a TF sokáig kézben tartotta ugyan a mérkőzést, de a végét a házigazdák bírták jobban, elsősorban a dupla-duplát szállító Tömösváry Máténak köszönhetően (15 pont, 12 lepattanó). A túloldalon is láthattunk egy kitűnő centerteljesítményt, a hosszú kihagyás után az idei szezonban visszatérő Sztrányay Gyuri is kétszámjegyű eredményt hozott össze két statisztikai mutatóban is, ő 18 ponttal és 11 lepattanóval zárt. Borzasztóan dobott távolról a fővárosi alakulat, Beákék (11/0) 29 kísérletet eresztettek meg a 6,75-ön túlról, de mindössze Szobinak és a nyolcból egyet értékesítő Buzásnak sikerült betalálnia egyszer-egyszer…

Bonyhád: Tömösváry (15/3 pont, 12 lepattanó, 7 kiharcolt fault), Kovács B. (16/9 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Gébert (13/6 pont, 4 szerzett labda, 3 eladott labda, 4 gólpassz), Jilling (13/9 pont, 4 eladott labda, 5 kiharcolt fault)

TF: Sztrányay (18 pont, 11 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Szobi (16/3 pont, 7 lepattanó, 6 szerzett labda, 7 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Beák (6 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda)

MTK Törökbálint – SMAFC-NYME 90-52 (20-18, 16-17, 22-11, 32-6)

Egy félidőn keresztül érett a soproni csoda, a vendégek remek rajtot véve tartották kézben a mérkőzést, jobbára a törökbálintiaknak kellett futniuk az eredmény után, csak szenvedve tudtak mégis egy pontos előnyt kicsikarni a nagyszünetre. A térfélcsere után azonban ritmust váltottak Bihariék és már 20 pont körüli különbség kezdett kialakulni, csupán egy jó negyed végi hajrával tudtak még meccsben maradni a Meszlényi-legények. A záró etapra aztán teljesen felőrölte ellenfelét az MTK, hat pontot engedélyezve mindössze a soproniaknak, miközben támadásban villogtak a hazai kedvencek, nem egyszer közönség szórakoztató megoldásokat is bemutatva. A házigazdáknál hárman is átlépték a 20 pontos határt, a Bihari-Jakab-Horváth trió összesen 67 pontot tettek be a közösbe!

MTK: Jakab (25/3 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 gólpassz), Bihari (21 pont, 14 lepattanó, 3 eladott labda, 7 kiharcolt fault), Horváth K. (21/15 pont, 4 kiharcolt fault), Spiriev (6 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 9 gólpassz)

SMAFC: Török (11 pont, 6 eladott labda), Vesztergom (6 pont, 6 lepattanó), Nagy G. (8 pont, 3 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz)

Vasas Akadémia – HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 68-79 (16-18, 11-25, 15-15, 26-21)

A hazaiaknál Katona, a vendégeknél pedig Puszta nem állt a csapataik rendelkezésére, kulcsjátékosuk hiányát pedig a veszprémiek érezték meg kevésbé, az első pár perc idegeskedését és pontatlanságát leszámítva magabiztosan uralták az egész mérkőzést. Körtélyesi és Kámán tarthatatlan volt a jól játszó Surmann-Faragó duó számra is, mindkét A-csoportot megjárt játékos dupla-duplázott, sőt, Takács András is 10 pont, 10 lepattanóval zárt a bakonyiaknál! A negyedik negyed elején úgy tűnt, hogy eldőlni látszik a rangadó, de ekkor védekezést váltottak a házigazdák, az egészpályás letámadás pedig működött is, a korábban 20 pontos differencia négy pontra csökkent, ám a Veszprém még időben összekapta magát a hajrára és saját dolgát megnehezítve ugyan, de hozta második bajnokiját is.

Vasas: Faragó (15/3 pont, 4 lepattanó, 5 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Surmann P. (17/3 pont, 5 kiharcolt fault), Surmann G. (11 pont, 5 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Garamvölgyi (11 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda)

Veszprém: Kámán (20 pont, 12 lepattanó, 3 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Vertetics (12/3 pont, 7 kiharcolt fault, 6 gólpassz), Körtélyesi (22/9 pont, 11 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda), Takács A. (10 pont, 10 lepattanó)

PVSK-Kronosz Kiadó – OSE Lions 62-67 (18-16, 18-15, 9-15, 17-21)

Megszenvedett a győzelemért az Oroszlány a pécsi fiatalok vendégeként, sokáig nem találta a ritmust Vavra András rutinos játékosokból álló csapata, csak a meccs hajrájában tudták bebiztosítani a sikert. A házigazdák remekül helytálltak egy bajnokaspiráns ellen, még úgy is, hogy a Baja elleni előző derbi legjobbja, Czukor Bence nem is állt a gárda rendelkezésére, távollétében a Kővágó-Laska, Krnjajski, Demeter hármas fogat húzta a hazaiak szekerét. Vendég oldalon Whener, Tanács és Vukolics voltak a legeredményesebbek, de összességében nem mutatott meggyőző játékot az oroszlányi együttes, védekezésben egész szépen összeálltak már, de a támadójátékuk elég döcögős volt az U23-as pécsiek ellen.

PVSK: Krnjajski (17/3 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Kővágó-Laska (10 pont, 7 lepattanó, kiharcolt fault), Demeter (10/6 pont, 6 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 3 gólpassz)

OSE: Wehner (15/6 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Tanács (16 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda), Vukolic (17 pont, 4 lepattanó)

Fotó (slide, 3): mtkbasket.com
Fotó (1): sport.uni-eger.hu (Szántó György)
Fotó (2): facebook.com/DEACkosarlabda