NBI/B - 2. forduló: kiélezett derbik fordulója

Izgalmas hétvégén vagyunk túl a másodosztályban, hat meccsen is három ponton belül volt a különbség a csapatok között a lefújáskor, ebből a legdrámaibb végjátékot a Győr és az MTK összecsapása hozta, amely csak a dudaszó pillanatában dőlt el.

Keleti csoport

EKE Eger KOK - Vásárhelyi Kosársuli 66-68 (21-13, 11-17, 15-13, 19-25)

Drámai végjátékot hozott az egri derbi, a Vásárhely szinte végig futott az eredmény után, de az utolsó percekben Szabó remeklésének köszönhetően mégis sikerült fordítaniuk. A csongrádiak játékmestere ezúttal a pontszerzésben járt az élen, 22 egységével kulcsszerepet játszott abban, hogy a vendégek felálljanak négy perccel a vége előtt 12 pontos hátrányukból egy 0-13-as rohanással. Az Illés (17 pont, 8 lepattanó), Tóth (13/3 pont, 9 lepattanó, 6 eladott labda, 11 kiharcolt fault, 6 gólpassz), Jakab (11/3 pont, 11 lepattanó, 4 eladott labda) trió fémjelezte házigazdák azonban nem törtek össze a nagy leolvadástól, 5-0-val válaszoltak, amivel újra ők vezettek 66-62-re. A Vásárhely azonban még ebből is felállt, egyenlített, és Vas révén a győztes kosarat is megszerezték, így továbbra is hibátlanok a másodosztályban.

Legjobb dobók:

Eger: Illés 17, Tóth Z. 13/3, Jakab Zs. 11/3
Vásárhely: Szabó P. 22/6, Béres 15, Rostás 11

Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub - MEAFC 64-62 (19-9, 23-13, 11-15, 11-25)

Újabb kiélezett rangadó, a Madár Bandi vezérelte (23/12 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda) Tiszaújváros több mint 20 pontos előnyt hagyott veszni az utolsó percekre, de az egyenlítést jelentő dobást kétszer is elhibázta az óriásit hajrázó MEAFC. A miskolciak vesszőfutását a 32%-os dobószázalékuknak köszönhetik, no meg hogy Szögin kívül (16/6 pont, 9 kiharcolt fault) nem akadt kiegyensúlyozott teljesítmény vendég oldalon, öt perccel a vége előtt mégis sikerült robbantaniuk egy 11-0-t. Osnach (15 pont, 10 lepattanó, 8 kiharcolt fault) büntetőjére ismét rápakoltak tíz pontot, így összességében egy 21-1-es futással hozták vissza a már egyszer elveszített meccset. Az ukrán légiós ismét a vonalról volt eredményes, így a lepattanó után még maradt esélye a miskolciaknak az egyenlítésre, de Drahos triplája és Galló közelije is célt tévesztett az utolsó pillanatokban.

Tiszaújváros: Madár 23/12, Osnach 15, Debreceni D. 10
MEAFC: Szögi 16/6, Endrész 8

DEAC Kamilla Gyógyfürdő - Nyíregyháza Blue Sharks 78-71 (24-25, 7-12, 26-17, 21-17)

Remek hangulat jellemezte a szomszédvárak találkozóját, a kis híján teltház előtt lejátszott derbin a fiatal nyíregyháziak majdnem megtréfálták az esélyesebb DEAC-ot, de a második félidőben már érvényesíteni tudta akaratát a Savic (22/9 pont, 4 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 8 gólpassz), Molnár (26/6 pont, 5 gólpassz) duó vezette házigazda. Vendég oldalon Gant (19 pont, 13 lepattanó) és Nagy Krisztián (19/6 pont, 10 lepattanó) dupla-duplázott, de Bus (16 pont, 9 kiharcolt fault, 5 gólpassz) és Fazekas (10/6 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda) is jó teljesítménnyel rukkolt elő, viszont gyakorlatilag csak a kezdőire számíthatott Siska János vezetőedző, sérültjei miatt kevés rotációs lehetősége volt a vendégek mesterének. A debrecenieknél Lajsz dupla-dupláját (12 pont, 12 lepattanó) kell még mindenképp kiemelni, illetve, hogy Farkas Attila faultproblémái miatt csupán nyolc percig lehetett a társak segítségére.

DEAC: Molnár A. 26/6, Savic 22/9, Lajsz 12
Nyíregyháza: Nagy K. 19/6, Gant 19, Bus 16, Fazekas 10/6

Salgótarjáni KSE - Óbudai Kaszások 79-78 (16-12, 19-18, 16-24, 28-24)

A Blaskovits fivérek Veszprémből Salgótarjánba tették át székhelyüket, és a Kaszások ellen már a pályán erősítették új ”kenyéradójukat”. Az erőviszonyokat ez a lépés rendesen borította, még akkor is, ha az idősebbik testvér, László faultgondok miatt nem tudott sokáig csapata segítségére lenni. Moore volt a nyerőember hazai oldalon, az amerikai légiós 29 pontja mellé elkönyvelt 8 szerzett labdát pluszban, de villantott valamit régi formájából Csapai Péter is, az agilis magasember 12 pontja mellett 13 lepattanóval és 2 blokkal zárta az összecsapást. Az óbudaiak vesztét fiatal keretük és egyben rutintalanságuk okozták, pedig a végjátékban is volt esélyük megnyerni még a mérkőzést. Nagy Szabolcs (12/9 pont, 14 lepattanó) és Lakosa Ákos (21/6 pont, 6 lepattanó, 7 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 6 gólpassz) remeklése mellett jól mutatkozott be a Békésről érkező Vámos László, de az 18 pontja sem segített a fővárosiakon a hajrában.

Salgótarján: Moore 29, Blaskovits L. 12/9, Csapai 12/3, Béres 11
Kaszások: Lakosa 21/6, Vámos 18/12, Nagy Sz. 12/9

Calle Pubfood Békés - Nagykőrösi Sólymok KE 68-85 (26-12, 16-33, 11-21, 15-19)

Kisebb hullámvölgyben kezdi a szezont a tavalyi keleti második Békés, a nyíregyházi fiaskót még meg lehetett valahogy magyarázni, de az újonc elleni hazai zakóra már kevesebb mentséget találhatnak. Pedig ránézésre most sincs gyenge kerete a gárdának, de Kovács Benedek távozása a palánk alól, úgy látszik, érzékeny veszteség mégis számukra, Krstic egyelőre csak keresi a dobóformáját, illetve a sok csapatnál kulcskérdéses fiatal poszt sem tűnik egyelőre megoldott problémának. Így hiába Kertész roppant sokoldalú játéka (12/3 pont, 9 lepattanó, 7 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 8 gólpassz), Schéda 19 és Koma 18 pontja, az extrát hozó Mácsai (28/9 pont, 12 lepattanó) és a 21-gyel záró Tóth Viktor fémjelezte Nagykőrös remek játékkal szerezte meg első győzelmét.

Békés: Schéda 19/6, Koma 18, Kertész 12/3
Nagykőrös: Mácsai 28/9, Tóth V. 21/6, Fehér 13/6, Jurászik 12/6

Nyugati csoport:

Bajai Bácska FKE - Tehetséges Fiatalok-Budapest 60-61 (12-15, 22-13, 19-16, 7-17)

Három negyedig a Bajának állt a zászló hazai pályán, melyben Mándity (21 pont, 9 lepattanó) és Délity (13/6 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda, 6 gólpassz) villogtak leginkább, de a végén összejött a fordítás a TF-nek. A fővárosiaknál Tóth Dávid 21-gyel volt a legeredményesebb, Szobi a tripla-duplát ostromolta (14/3 pont, 9 lepattanó, 10 kiharcolt fault) ,a győztes kosarat szerző Beák (16/3 pont, 4 lepattanó, 6 szerzett labda, 5 kiharcolt fault) pedig sokoldalú játékával tűnt ki.

Baja: Mándity 21, Délity 13/6
TF: Tóth D. 21/12, Beák 16/3, Szobi 14/3

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - OSE Lions 86-89 (17-28, 20-19, 27-23, 22-19)

Csaknem egy negyed alatt eldönthette volna a zártkapus rangadót az OSE együttese, de hiába az ismét parádézó Lewis (27/6 pont, 7 kiharcolt fault, 8 gólpassz), Kiss (19/6 pont, 10 kiharcolt fault, 5 gólpassz) hátvédpáros által vezérelt villámrajt, a padról nem érkezett ezúttal olyan hatékony segítség, ami tovább vitte volna a kezdeti lendületet. A Veszprém pedig szépen lassan éledezni kezdett, míg nem a hajrára utol nem érte riválisát, de ott nem tudott élni a lehetőséggel, az Oroszlány pedig kihasználta ezt. A továbbra is Kámán nélkül pályára lépő bakonyiaknál ismét Körtélyesi volt a húzóember (21/6 pont, 9 lepattanó, 5 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 4 gólpassz), de a fiatal Kálló 15 pontja, Jilling 18 egysége, valamint Helmeczi és Simon stabilabb teljesítménye bizakodásra adhat okot a folytatásra nézve Mérész mesternek.

Veszprém: Körtélyesi 21/6, Jilling 18/3, Kálló 15/9, Helmeczi 12, Simon 12
OSE: Lewis 27/6, Kiss K. 19/6, Varga D. 13, Zsíros 11/6

Metal-Work Bonyhádi KSE - Pápai Kosárlabda Club 92-68 (29-20, 22-15, 19-25, 22-8)

27 eladott labda gombócból is sok, ezután pedig nem is kell nagyon másban keresnünk a Pápa vereségének okát. A tolnaiaknál a Tömösváry-Baki-Braun trió tarthatatlannak bizonyult, hárman együtt 64 pontot, 21 lepattanót és 11 szerzett labdát tettek be a közösbe, amire nem volt ellenszere a 18 pontos Kálmán László vezette vendégeknek. Szanati ugyan próbálta mindenből kivenni a részét (11/6 pont, 4 lepattanó, 5 eladott labda, 4 kiharcolt fault, 4 gólpassz), de Keresztest nagyon eltűntették a bonyhádi védők, a tavaly év végén remeklő centert 9 ponton és 3 lepattanón tartották a házigazdák.

Bonyhád: Baki 24/6 pont, Tömösváry 24/3, Braun 16, Gébert 11/3
Pápa: Kálmán 18/12, Szanati 11/6, Fülöp 11/6

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC - MTK Törökbálint 77-75 (20-19, 17-19, 13-24, 27-13)

14 pontos negyedik negyedbeli előnyét adta el a meccs végére a Biharit nélkülöző MTK, amit a végén Nárai (22/12 pont, 9 lepattanó) nem is hagyott büntetlenül. Nem így indult azonban a találkozó, a félidőig fej-fej mellett haladtak a felek, csak a harmadik etapban tudott meglépni a vendég együttes, amelyben nem akadt kiemelkedő teljesítmény, ellenben öten is 11 és 15 pont között zártak náluk. A 14 pontos fór tudatában kicsit megnyugodtak a törökbálintiak, amit a Nárai mellett Gombás (20/6 pont, 5 gólpassz) vezérelte győriek ki is használtak, és visszajöttek a mérkőzésbe. Az utolsó percek izgalmasan alakultak, 74-75-ös vezetésnél a vendégek dobhattak két büntetőt az előnyük növeléséért, ám mindkét dobás lecsorgott a gyűrűről. A hátralévő alig 8 másodperben ellőtték a taktikai faultjaikat is Szarvas Gábor fiai, de utolsó nekifutásra Nárai Bence saroktriplája a dudaszó pillanatában hullott a kosárba, amivel megnyerte a Győr számára a rangadót.

Győr: Nárai 22/12, Gombás 20/6, Puszta 14, Ruják 11/3
MTK: Horváth K. 15/9, Mohay 14, Szabó 14, Jakab P. 13, Bointizer 11

Alba Fehérvár - BUDAFOK 74-83 (23-23, 19-18, 17-21, 15-21)

Filipovics nélkül, de így is derekasan helyt állva hozta le első hazai fellépést a Fehérvár U23-as alakulata, a győzelem azonban Varga (22/3 pont, 5 lepattanó) és Somogyfoki (21/15 pont, 7 lepattanó) remeklésével együtt is elmaradt. A vendég budafokiak ugyanis roppant kiegyensúlyozott produkcióval rukkoltak elő, Tóth Szabolcs nagyon élt a szigorított területen belül (22 pont, 9 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Drevenka Dávid igazi vezérként a pálya minden pontján feltűnt (17/3 pont, 10 lepattanó, 7 szerzett labda, 5 gólpassz), Fehér Csaba pedig újra nyerőembernek bizonyult (16 pont, 7 lepattanó, 5 eladott labda, 4 gólpassz), nem beszélve a Lados-Verbényi páros szerényebb, de fontos teljesítményéről. Idegenbeli sikerével a tavaly még az alsóházban vitézkedő Budafok ezzel két győzelemmel a csoport élbolyában tanyázik.

Fehérvár: Varga M. 22/3, Somogyfoki 21/15
Budafok: Tóth Sz. 22, Drevenka 17/3, Fehér 16, Lados 11, Verbényi 10

PVSK-Kronosz Kiadó - SMAFC-NYME 91-80 (24-15, 25-27, 19-20, 23-18)

A Berneczei-Kovács-Rátvay trió mögött nem igazán akadt soproni részről, aki komoly támogatást jelentett volna a vendégek számára, így a szűk rotáció sem volt akadály a házigazda PVSK-nak, amely Antóni Csanád dupla-duplájával (25/9 pont, 10 lepattanó) győzelemmel kezdte a B csoportos bajnokságot. Pécsi oldalon Krnjajski, Popgyákunik és Berkics is szép terméssel járult hozzá a hazai sikerhez, hárman együtt 42 pontot tettek hozzá a baranyaiak játékához.

PVSK: Antóni 25/9, Krnjajski 15, Popgyákunik 14/6, Berkics 13/3
SMAFC: Berneczei 17/6, Rátvay 16/3, Kovács B. 14

Fotó(1): sport.uni-eger.hu (Duvancic Alexander)
Fotó (2., slide): szon.hu (Matey István)
Fotó (3.): veszpremkosar.hu (foto24.hu)
Fotó (4.): mtkbasket.com