NBI/B - 21. forduló: Már csak egy hely kiadó

Keleten már csak a negyedik hely sorsa kérdéses, a Salgótarján megnyerte az alapszakaszt, mögötte pedig a Békés és a DEAC végzett. Nyugaton a Veszprém első helye már a forduló előtt biztos volt, és az is eldőlt, hogy a Bonyhádon nyerni tudó Törökbálint idén is ott lesz a rájátszásban, de negyediknél előrébb már nem végezhetnek. A második helyért az OSE és a Vasas csatázik még az utolsó fordulóban.

Keleti csoport

Microsec-BUDAFOK - Budapesti Honvéd SE 70-65 (22-21, 23-17, 10-15, 15-12)

A 20 pontig és 10 lepattanóig jutó Drevenka Dávid vezérletével 50 %-osra javította hazai mérlegét a Budafok gárdája, amely a lepattanó csata megnyerésével (41-34) ellensúlyozni tudta Stefán (22 pont, 11 lepattanó), Máté (19/9 pont, 4 lepattanó) és az ifjú Kerpel-Fronius (5 pont, 11 lepattanó) jó játékát. A finisben egy pontos Honvéd előnynél Verbényi duplája fordította meg az eredményt, majd a legrosszabbkor szórták el a labdákat a vendég játékosok, ami után már szabálytalankodniuk kellett, hogy ne menjen az óra, a Budafok pedig büntetőkből bebiztosította a győzelmet.

Vásárhelyi Kosársuli - MAFC II. 125-66 (29-13, 25-8, 34-18, 37-27)

Nagy arányú győzelemmel búcsúztatta hazai pályán az alapszakaszt a Vásárhely gárdája, a csongrádiak győzelme egy percig sem forgott veszélyben, a játék minden elemében felülmúlták az ifjú fővárosiakat. Czibere 25 pontjából 18-at a triplavonalon túlról szerzett, ráadásul mind a hat távoliját a harmadik negyedben süllyesztette el a gyűrűben, míg Varga Dani dupla-duplával (15 pont, 10 lepattanó) zárta a találkozót, amellett, hogy hatan jutottak el legalább 12 egységig és minden pályára lépő játékosuk betett legalább öt pontot a közösbe. Vendég oldalon Siklós igyekezete dicsérendő leginkább, az ő 19 pont, 9 lepattanós produkciója messze a társak előtt jár az így már biztos keleti utolsó MAFC együttesénél.

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK - KTE-Duna Aszfalt 92-77 (22-19, 27-16, 19-31, 24-11)

Kevés múlott, de még életben vannak a Tiszaújváros felsőházba jutási reményei, a Kecskemét ellen a vártnál sokkal jobban meg kellett dolgozniuk a sikerért a borsodi csapat játékosainak. A döcögős kezdésen a 29 pontját kiváló dobóteljesítménnyel (73 % mezőny) összehozó Oleksandr Osnach lendítette át a vendéglátókat, akik a félidőben megnyugtatónak tűnő, 14 pontos előnnyel térhettek pihenőre. Csakhogy Piukovicsék (26/6 pont) nem tervezték ilyen könnyedén megadni magukat és alaposan ráijesztve a házigazdára, két pontra zárkóztak a záró etap előtt. Tudott azonban még váltani a Tiszaújváros, és egy jó negyed kezdéssel el is döntötte az egyre jobban elfáradó Kecskemét elleni derbit, amivel tovább zárkózott a kicsit megtorpanó Kaszások nyakára.

Óbudai Kaszások - Konecranes-Salgótarjáni KSE 73-96 (15-26, 21-22, 18-21, 19-27)

Ellentmondást nem tűrően kezdte a forduló rangadóját a listavezető Salgótarján együttese, az egyaránt parádés napot kifogó Madár (33/21 pont, 5 lepattanó) és Tutus (24/3 pont) duó vezérletével 2-16-al nyitott a nógrádi gárda. Rémálomszerű kezdés után Nagy Bálintnak még sikerült felráznia csapatát és a félidőig egyszer visszajöttek négy pontra az óbudaiak, de ekkor megint tudott újítani a csoportgyőzelem bebiztosítására hajtó Czigler-legénység. Nem igazán volt átütő erő a hazai csapatban, a roppant fizikális mérkőzésen nem tudtak érvényesülni Kováts Robiék se a palánk alatt, se a mezőny posztokon, a Salgótarján remek védekezéssel és nagyon koncentráltan figyelt minden Kaszások akciónál. Bajnokesélyeshez méltó teljesítménnyel szerezte meg a győzelmet és Keleti csoport első helyét is vendég együttes, amely így nehéz helyzetbe sodorta a felsőházért küzdő Óbudát.

EKF-Eger-KOK SE - Békési SzSK 82-83 (13-16, 13-15, 27-31, 29-21)

Nagy téttel bírt a szezon végére feltámadó egriek számára a találkozó, mivel csak egy győzelemmel maradhattak életben a középmezőnyért folyó harcban. Ennek megfelelően jól is tartotta magát a már biztos keleti második Békés ellen a Máté (18/9 pont, 17 lepattanó), Tóth (30/18 pont) párossal az élen a házigazda, bár szinte végig futniuk kellett az eredmény után. Az igazi izgalmak azonban a végére maradtak, az ismét a kezdőkre támaszkodó vendégek kezéből az utolsó percben csúszott ki majdnem a győzelem, amikor is Tóth Zoltán beemelt hatodik tripláját 82-81-es vezetéshez juttatva a hevesieket. Ezután óriási adok-kapok alakult ki a hátralévő másodpercekben, mindkét oldalon záporoztak a hibák, ami a büntetőknél bosszulta meg magát a legjobban, az egri Jakab Zsolt ugyanis két sorsdöntőt is hibázott egy pontos vezetésnél. A Békés mindent vezetett, csak szervezett támadást nem, így nem is meglepő, hogy Kovács Benedek egy összekapart labdából süllyesztette el a mindent eldöntő középtávolit, ami után már csak egy kiszorított dobásra futotta a fehér mezesek erejéből.

DEAC Kamilla Gyógyfürdő - MEAFC 107-70 (39-18, 23-22, 28-19, 17-11)

Biztos harmadikként várhatta a Miskolc elleni fellépését a DEAC gárdája, és bár se a Takács-Patkovic belső tengely, se Szarka Dávid nem állt a hazaiak mesterének, Dr. Nagy Ágostonnak a rendelkezésére így is magabiztos rajt-cél győzelmet arattak a hajdúságiak. Az elejétől fogva kézben tartotta a mérkőzést a házigazda, a külső sorból szinte mindenki jól muzsikált (Nagy Botond, Nagy Benedek, Erdei Ádám), a palánk alatt Vas Viktor pótolta a társakat (10 pont, 11 lepattanó) és az eddig kevesebb lehetőséget kapó Lippai (11 pont, 7 lepattanó), Kiss (20 pont, 8 lepattanó) páros is remekeltek a találkozón. A túloldalon Drahos (23/9 pont, 4 lepattanó, 5 gólpassz) és Tóth Gábor (17/9 pont,  lepattanó) mellett Szojka (8 pont, 14 lepattanó) próbálta menteni a mundér becsületét, de ezt a meccset már az első negyedben elvesztette a borsodi együttes.

Nyugati csoport

PVSK-Kronosz Kiadó - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 68-81 (19-20, 15-21, 18-20, 16-20)

A csoportgyőzelemmel a zsebében, kevésbé motiváltan lépett pályára a pécsi fiatalok otthonában a Veszprém gárdája, a meccset is csak az utolsó negyed erősebb kezdésének köszönhetően húzták be viszonylag könnyedén. Kiemelkedőt senki nem hozott hazai oldalon, de Demeter Attiláék szépen elosztották a terheket egymás között a Körtélyesi-Takács-Kámán trió viszont már soknak bizonyult számukra, a záró etap ritmusváltását pedig nem tudták lekövetni az addig derekasan helytálló baranyaiak.

SMAFC-NYME - OSE Lions 66-72 (18-15, 18-18, 16-20, 14-19)

A lassan országos szinten is híressé váló oroszlányi szurkolósereg Sopronba is elkísérte kedvenc csapatát, ami furcsa d a házigazdákat tüzelte fel jobban, talán a szokatlanul parázs hangulat miatt, de remekül kezdtek Meszlényi Róbert tanítványai. A folytatásban aztán összekapta magát a Vujovicra (14 pont, 12 lepattanó, 4 szerzett labda) építő OSE és fokozatosan ragadta magához a kezdeményezést, majd a záró felvonásban egy nagyobb rohammal el is döntötte a találkozó sorsát. A végén ugyan még sikerült kozmetikázniuk az eredményen Berneczeiéknek (14/6 pont, 12 lepattanó), de akkora már régen eldőlt a győztes kiléte.

Concordia Motax KC Pápa - Tehetséges Fiatalok-Budapest 61-50 (19-15, 20-8, 11-13, 11-14)

12 vereség után az egyik legjobb nyugati csapat ellen törte meg vesszőfutását a pápai alakulat, köszönhetően remek védekezésének, amivel 32 %-os dobóteljesítménybe tudták kergetni a fővárosiakat. A második negyedet nyomta meg leginkább a házigazda, a Keresztes-Puszta-Vukolic-Németh tengelynek végre egyszerre jött ki a lépés, ráadásul ebben a szakaszban exrtát nyújtottak hátul, nyolc ponton tartva Beákékat. A TF már betonbiztos hatodik a csoportban, míg a Pápa ezzel a győzelemmel esélyt adott magának, hogy még a PVSK-t is megelőzze az utolsó fordulóban, pláne, hogy őket fogadják Szanatiék.

Alba Fehérvár-DKKA - Bajai Bácska FKE 101-82 (21-25, 26-16, 14-22, 40-19)

Brutális meccsen van túl Aleksa Brbaklic, akinek teljesítményéről sokat elmond, hogy az egyaránt dupla-duplázó Czirbus (25/3 pont, 10 lepattanó) és Fülöp (10 pont, 10 lepattanó), valamint a 22-ig jutó Varga sem ért a közelébe a Baja elleni találkozón! A fehérváriak szerb játékosa ugyanis 34 pontja mellé lekapkodott 20 lepattanót, kiharcolt 13 faultot, kiosztott 5 gólpasszt, mindezt 63 %-os mezőnymutatóval, ami 58 IBM pontot ért neki! Megsüvegelendő produkció, amire nem is volt válasza a bácskaiaknak, hiába hozott Mádnity egy 26 pont, 9 lepattanós performanszot, valamint Braun 15 pont, 7 lepattanót, a társak hiányoztak mellőlük és óriási különbséggel bukták el a palánk alatti csatát (lepattanó: 53-26).

Vasas Akadémia - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 79-66 (17-20, 33-15, 16-21, 13-10)

Ezúttal főleg a rutinos játékosok hozták a Győr elleni derbit a pasarétieknél, a fiatalok közül csak Andrássy (13/3 pont, 8 lepattanó) tudott felnőni a Surmann-Faragó-Katona-Garamvölgyi négyesfogat mellé, ez az ötös pedig 66 pontot hozott a csapat 79-éből. A második negyed volt itt is nagyon erős a házigazdánál, ekkor majd 20 pontot vertek a dupla-duplázó Kovács Soma (18 pont, 10 lepattanó) vezette vendégekre, akiknél nem igazán sültek a távoli dobások, 24 kísérletükből csak három ért célba. A Győrnek a középház már biztos, de még léphetnek egyet előrébb, hogy ne a legerősebb ellenfelet kapják a Keleti csoportból, míg a Vasas továbbra is versenyben van a Nyugati második helyért.

Vasas Akadémia – Alba Fehérvár-DKKA 99-60 (26-18, 22-16, 24-4, 27-12)

Brbaklics, Filipovics és Markovics nélkül esélytelenül utazott Pasarétre a Fehérvár együttese, ennek megfelelően pedig egy nagy zakóba futott bele a sereghajtó. Fülöp (17 pont, 13 lepattanó) és Varga (16/9 pont) próbálta pótolni a hiányzókat, de a sokkal mélyebb rotációval rendelkező Vasas ellen nem volt sok keresnivalójuk, a térfélcserét követően jött is a teljes összeomlás (10 perc alatt 4 pont). Katona (12 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda) és Andrássy (17 pont, 4 szerzett labda) hozta a meccset hazai oldalon, de jól muzsikált a fiatalok közül Joel Nshimba (17/3 pont, 8 lepattanó) és Chester Lewis (10/6 pont, 4 szerzett labda) is.

Metal-Work Bonyhádi KSE – MTK Törökbálint 75-83 (21-20, 21-20, 15-24, 18-19)

Igazi ki-ki meccsnek indult és az is lett belőle, minekután ezen az egy találkozón múlt gyakorlatilag, hogy kié lesz a még fennmaradó egy hely a felsőházi rájátszásban. A képlet egyszerű volt, aki győz, az a negyedik nyugaton. Ennek megfelelően nem is nagyon engedték el egymás kezét a felek az első félidőben, végig fej-fej mellett haladtak a csapatok. A Bonyhádnál a Hegedűs-Tömösváry-Jilling trió vitte a hátán a kétszeres címvédőt, míg az MTK színeiben a 28-at szóró Horváth Kristóf és dupla-duplát elérő Bihari Máté (22 pont, 11 lepattanó) villogtak. A fordulás után a tolnaiak találták meg hamarabb a fonalat és meg is léptek nyolc ponttal, de innen egy 10-0-s futással villámgyorsan fordított a Törökbálint és sokéig tartani is tudta az előnyét, míg nem két perccel a vége előtt egy pontra visszajöttek a házigazdák (75-76). A végjáték azonban a vendégek akarata szerint alakult, nem engedtek több pontot a tolnaiaknak és higgadtak tudtak maradni a befejezéseknél, ami csak győzelmet, de felsőházi rájátszást is ért egyben!

Fotó: vasarhelyikosarsuli.hu