NBI/B - 22. forduló: Oda a Veszprém sorozata

Izgalomban nem volt hiány az alapszakasz utolsó játéknapján sem, több mérkőzés is az utolsó pillanatokban dőlt csak el, a MEAFC is így szerezte meg a Nyíregyháza orra elöl a Keleti második helyet.

Keleti csoport

DEAC Kamilla Gyógyfürdő - Calle Pubfood Békés 118-61 (26-18, 23-10, 30-16, 39-17)

Az első számú irányítóját, Kertész Dánielt továbbra is nélkülöző Békésnek nem volt esélye a Keleti első helyre hajtó DEAC otthonában, a 21 eladott labdával és 35%-os mezőnymutatóval operáló vendégek csak asszisztálni tudtak a cívisvárosiak diadalához. Szabó Miklós (26/9 pont, 11 lepattanó) és Farkas Attila (13/3 pont, 13 lepattanó, 3 blokk) ismét uralta a festék környékét, a visszatérő Jones Velkeyvel karöltve szolgálta ki a társakat (8-8 gólpassz), a listavezető pedig könnyedén biztosította be első helyét, és készülhet az MTK elleni negyeddöntős párharcra.

Legjobb dobók:

DEAC: Szabó M: 26/9, Jones 16/6, Velkey 14, Farkas 13/3, Molnár A. 11/6, Lajsz 10
Békés: Koma 17, Nagy B. 15/12, Krstic 12/3

Salgótarjáni KSE - MAFC 89-69 (28-13, 20-19, 17-15, 24-22)

A jó kezdéssel és a lepattanók kontrollálásával (56-40) múlta felül a húzóembereit egytől egyig nélkülöző fiatal ellenfelét a Salgótarján, megszerezve ezzel a 10. helyet a csoportban. Harris (24/9 pont, 14 lepattanó, 4 gólpassz) és Jakab (23/9 pont, 11 lepattanó) dupla-duplával szállította a győzelmet, Dániel is közel járt ehhez a bravúrhoz (8/3 pont, 11 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 gólpassz), míg a Debreceni-Balskovits páros 12-12 ponttal és kiegyensúlyozott játékkal segítette a társakat. Fehér (18/3 pont, 6 lepattanó), Vígh (15 pont, 8 lepattanó) és Nikitin (8 pont, 7 lepattanó) igyekezete dicsérhető leginkább a MAFC részéről, csodát azonban ők sem tudtak tenni a DEAC-verő Salgótarján otthonában.

Salgótarján: Harris 24/9, Jakab P. 23/9, Blaskovits 12/3, Debreceni G. 12
MAFC: Fehér 18/3, Vígh 15

EKE Eger KOK - Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub 64-66 (21-15, 7-25, 17-18, 19-8)

A második negyedbeli kihagyása bosszulta meg magát a végjátékban az egri csapatnak, a Tiszaújváros ugyanis ekkor építette ki a lefújásig kitartó előnyét. Zárkózott ugyan becsülettel a házigazda saját közönsége előtt, de az amúgy a meccsen öt triplát is elsüllyesztő Szabó Gábor (21/15 pont) utolsó másodperces távoli kísérlete célt tévesztett, így a Tiszaújváros Hillre (21 pont, 12 lepattanó, 6 eladott labda) és az utóbbi időben berobbanó Papp Bendegúzra (12 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 9 kiharcolt fault) támaszkodva behúzta a zárómeccsét.

Eger: Szabó G. 21/15, Tóth Z. 11/3, Csákvári 11, Varga I. 11
Tiszaújváros: Hill 21, Papp B. 12

Nagykőrösi Sólymok KE - Nyíregyháza Blue Sharks 90-101 (26-25, 13-25, 21-24, 30-27)

A győzelem ugyan nem lett meg hazai pályán, de az Eger veresége miatt nem is kellett aggódnia a Nagykőrösnek, amely azért így is hátracsúszott a nyolcadik helyre az alapszkasz végeztével. A Nyíregyháza megtette, amit megkövetelt a haza, hozták kilencedik meccsüket is zsinórban, más kérdés, hogy a MEAFC bravúrjával ez már nem változtatott a helyzetükön, maradtak a harmadik pozícióban. A hazai szekeret a Molnár (23/6 pont, 5 lepattanó), Tóth (18/3 pont) duó tolták leginkább előre, de a második etaptól csak futott a vendégek után a Sólymok alakulata. A nyírségieknél hárman is 20 pont fölött zárták a találkozót (Czura, Gant, Nagy), míg a Bus-Fazekas páros hasznos mezőnymunkája mellett szintén kivetta a részét a ponttermésből (27 pont együttes erővel), biztosan orozva el a két pontot a nagykőrösiek elől.

Nagykőrös: Molnár M. 23/6, Tóth V. 18/3, Kovács S. 14/12, Jurászik 10/9, Mácsai 10/6
Nyíregyháza: Czura 23/9, Gant 22, Nagy K. 20/12, Fazekas 15/3, Bus 12/3

Budapesti Honvéd SE - Óbudai Kaszások 80-81 (19-17, 30-23, 19-16, 12-25)

Hiába vezetett a 19 pontig jutó Pintér Dávid (mellette 8 lepattanó és 6 gólpassz), valamint a Stefán (18 pont), Kiss (12 pont, 6 lepattanó) centerduó vezetésével már 16-tal is a harmadik negyedben a második félidőt jobb ritmusban kezdő Honvéd, a Kaszások fel tudtak állni a nagy hátrányból, és az utolsó percre már ők fordulhattak kétpontos vezetéssel. Tóth Bence (7/3 pont, 6 kiharcolt fault, 7 gólpassz) triplájával még visszavette a vezetést a házigazda, ám a megmaradt 14 másodperc elegendő volt egy szabálytalanság és így két időn túli büntető kiharcolására az óbudaiaknak. A meccsen távolról a legjobbkor betaláló Nagy (19/12 pont), Lakosa (13/9 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda) páros helyett ezúttal Korona (14/3 pont) állhatott oda a vonalra, a finomkezű hátvéd pedig hidegvérrel küldte a helyére mindkét kísérletét, megszerezve csapata számára első idegenbeli győzelmét a fővárosi rangadón.

Honvéd: Pintér 19/15, Stefán 18, Kiss Á. 12
Kaszások: Nagy Sz. 19/12, Korona 14/3, Lakosa 13/9

Vásárhelyi Kosársuli - MEAFC 92-93 (21-22, 17-18, 28-19, 14-21, 12-13) – hosszabbítás után

Izgalmakban Vásárhelyen sem volt hiány, a végig kiélezett és feszült felsőházi rangadó csak a hosszabbításban, annak is a legutolsó másodpercében hozott döntést. Fej-fej mellett haladt a két gárda végig a mérkőzésen, hazai oldalon a Vas (18/9 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz), Szabó (22/3 pont, 8 kiharcolt fault), Genal (13/3 pont, 10 lepattanó, 4 szerzett labda) trió, míg a borsodiaknál a Drahos (22/3 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda), Szögi (14/3 pont, 4 szerzett labda, 6 gólpassz), Máté (11/6 pont, 6 lepattanó) hármasfogat volt a zászlóvivő. A rendes játékidő hajrájában egyenlő állásnál Szabó duplájára Szögi felelt 4,5 másodperccel a vége előtt, ami után már nem született újabb kosár, jöhetett a ráadás. Továbbra sem bírtak egymással a riválisok, úgy tűnt, az extra öt perc sem hoz döntést, ám Szojka ellen faultot ítéltek a dudaszó pillanatában, majd a hosszas eszmecserét követően időn belülinek látták a szabálytalanságot, a borsodi játékos pedig a kettőből egy büntetőt a helyére küldve nem csak a győzelmet, de a csoport második helyét is megszerezte a MEAFC-nak.

Vásárhely: Szabó P. 22/3, Vas P. 18/9, Genal 13/3, Pavlovic 12, Béres 11/6
MEAFC: Drahos 22/3, Szögi 14/3, Lippai 12, Máté B. 11/6

Nyugati csoport

Bajai Bácska FKE - Alba Fehérvár 91-62 (19-15, 27-18, 23-9, 22-20)

Nagy Dániel kiugró estéjével (34/9 pont, 76% mezőny, 9 lepattanó, 3 szerzett labda) és Vukicevic dupla-duplájával (16/3 pont, 12 lepattanó, 4 gólpassz) izgalommentessé tette a szezonzárót a Baja, a Fehérvár csak egy negyedig volt partiban a bácskaiakkal. Nshimba (15/3 pont, 10 lepattanó, 4 szerzett labda) és Pávay (13/3 pont) tüzelt elfogadhatóan a vendégek részéről, a többiek hadilábon álltak a célzással, a 35%-os csapatmutatóval nem is volt keresnivalójuk az alsóházi derbin.

Baja: Nagy D. 34/9, Vukicevic 16/3, Mándity 13, Piukovics 10/6
Fehérvár: Nshimba 15/3, Pávay 13/3

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 78-84 (16-24, 21-19, 20-21, 21-20)

Kihasználta a veszprémiek hullámzó játékát, és egységes csapatmunkával megtörte a bakonyiak 19 meccses veretlenségi szériáját a Győr együttese. Körtélyesi (19/6 pont, 3 szerzett labda) és Pavlovic (14/3 pont, 8 lepattanó) húzták ugyan előre a házigazdákat a 20. siker felé, de a vendégeknél ezúttal több jó egyéni teljesítmény akadt, ráadásul a triplák mellett (27 ill. 39%) mezőnyből is jobb százalékot hoztak össze (41 ill. 56%), és megnyerték a mindig kulcsfontosságú lepattanóharcot (32-38). A győriek rutinos játékosai közül Puszta szórta meg legjobban egykori kenyéradóját (21/12 pont, 9 lepattanó, 5 eladott labda), de a többiek sem maradtak el sokkal mögötte, így egy lélektanilag értékes győzelemmel vághat neki a MEAFC elleni rájátszásnak Csaplár-Nagy Ervin alakulata.

Veszprém: Körtélyesi 19/6, Pavlovic 14/3, Helmeczi 11/3
Győr: Puszta 21/12, Gombás 14/6, Nárai 13, Hegedűs 12/9, Ruják 12/3, Kovács S. 10/3

BUDAFOK - Tehetséges Fiatalok-Budapest 75-77 (21-20, 15-12, 13-14, 18-21, 8-10) – hosszabbítás után

Ami a rendes játékidőben összejött a Budafoknak, a hosszabbításban már nem sikerült. Szinte végig az esélytelenebb házigazdák vezettek a mérkőzésen, legnagyobb fórjuk kilenc pont volt, Fehér Csabi vállalta magára a gólgyártást (20/6 pont, 6 eladott labda) Steier Krisztiánnal karöltve (16/12 pont, 5 lepattanó), míg a Drevenka (5 pont, 10 lepattanó, 5 eladott labda, 6 gólpassz), Lados (9 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 7 gólpassz), Fekete (7 pont, 12 lepattanó) trió a mezőnymunkában tette magát hasznossá. A TF azonban rutinos duójuk révén fordítani tudott a hajrára, Beák (17/6 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda) és Szobi (20/3 pont, 4 lepattanó) ismét biztos pont volt a Hepp Kupa győztesnél, így a Budafoknak kellett rohamoznia az utolsó percben. Hárompontos hátrányban három kísérletük is volt az egyenlítésre, Fekete kétszer szedte vissza egymás után a támadólepattanót, majd egy gólpassz kíséretében Steier mentette hosszabbításra a derbit. A ráadásban megismétlődött a meccs forgatókönyvének gyorsított változata, a hazaiak jártak végig előrébb, de a végén ismét nekik kellett triplákkal kísérletezni, a három próba lehetőségük ezúttal is megvolt, ám ekkor már egyik sem ért célba, így nyert a TF.

Budafok: Fehér 2/6, Steier 16/12
TF: Szobi 20/3, Beák 17/6, Somogyfoki Sz. 10

SMAFC-NYME - Motax-Pápai KC 67-72 (19-11, 19-18, 16-26, 13-17)

Az első félidő a SMAFC-é, a második a pápai gárdáé volt, az utolsó percre még egypontos soproni vezetéssel fordultak a felek. A Kálmán-Keresztes-Szanati trió rutinja azonban aranyat ért a vendégeknek, a meccsen 52 pontot összeszorgoskodó triumvirátus a hajrában sem jött zavarba, és értékesítve a helyzeteiket idegenbeli sikerrel hangoltak a Honvéd elleni párharcra, amit pályahátrányból kezdenek. A tapasztaltabb Berneczei (13/9 pont, 7 lepattanó), Kovács (9 pont, 10 lepattanó, 5 eladott labda, 3 blokk) páros mellett ismét a junior korú Rátvay tűnt ki (19/3 pont, 5 lepattanó) hazai oldalon, de egyik magasember sem tudta lefékezni a dupla-dupláig száguldó Keresztest (19 pont, 12 lepattanó) a győztes félnél.

SMAFC: Rátvay T. 19/3, Berneczei 13/9
Pápa: Kálmán 19/9, Keresztes 19, Szanati 14

MTK Törökbálint - OSE Lions 91-76 (20-18, 23-16, 24-15, 24-27)

Az MTK remek játékkal tréfálta meg a tét nélküli záró fordulóban a bajnoki álmokat dédelgető oroszlányiakat, hozzátéve, hogy a vendégek már kicsit a rájátszásra is készültek ezzel a mérkőzéssel, változtatva néhol az összeállításán. Ez mit sem von le a végig kiegyensúlyozottan teljesítő, az előnyét negyedről negyedre felépítő házigazdák érdemeiből, akiknél Jakab (19/6 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 10 gólpassz), Horváth (25/9 pont, 9 kiharcolt fault) és Boinitzer (23/6 pont, 6 lepattanó) is kiugró játékkal rukkolt elő, de Szabó (16 pont, 4 lepattanó) sem tétlenkedett a palánkok környékén. A vesztes félnél a visszatérő Lewis volt a legjobb (27/6 pont), de ő is csak a ponttermeléssel tűnt ki, a lepattanóknál óriási volt a hátránya az OSE-nak, mindössze 17 lecsorgót kaparintottak meg, ennyivel ritkán lehet mérkőzést nyerni.

MTK: Horváth K. 25/9, Boinitzer 23/6, Jakab P. 19/6, Szabó T. 16
OSE: Lewis 27/6, Varga D. 12

Fotó (1.): debka.hu
Fotó (2.): honvedkosar.hu
Fotó (3., slide): vasarhelyikosarsuli.hu
Fotó (4.): veszpremkosar.hu - foto24.hu
Fotó (5.): mtkbasket.com