NBI/B - 3. forduló: Már csak három csapat hibátlan

Elbukott mindkét Keleti top csapat a másodosztály legutóbbi fordulójában, a Salgótarján talán a legnagyobb meglepetést szolgáltatta miskolci fiaskójával, míg a DEAC hosszabbításban maradt alul Vásárhelyen, így a Kecskeméten nyerő Békés vezeti jelenleg a csoportot. Nyugaton a Veszprém az MTK-t is elintézte, míg a Vasas első sikerét a rivális Oroszlány otthonában szerezte meg, a Baja odahaza verte a Bonyhádot.

Keleti csoport

MEAFC – Konecranes-Salgótarjáni KSE 86-70 (19-19, 23-13, 21-15, 23-23)

A harmadik forduló után bátran kijelenthető: hiába jutottak fel a zöld asztal mellől a miskolciak, megérdemelten vannak itt a másodosztályban, miután a Kaszások legyőzését követően a bajnoki címre törő Salgótarjánt is két vállra fektették hazai pályán, ráadásul magabiztos fölénnyel. A sikerben kulcsszerepet játszott a borsodiak rutinos magja, Drahos ismét sokoldalú játékkal tűnt ki (13 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda, 5 gólpassz), a két Tóth, Gábor és Tamás a pontgyártásért és a triplákért feleltek (19 és 14 pont, 4 illetve 2 trojka), míg Szojka és Endrész a döntőnek bizonyuló lepattanóharc megnyerésében jártak az élen (39-19). Vendégoldalon csak Madár Bandi hozta a formáját, de az ő 21 pontja kevés volt a házigazdák csapatmunkája ellen, akiknél még két fiatal, Kiss és Galló is döntő érdemeket szereztek a győzelemben. A tarjániak mintha kicsit elbizakodva várták volna a miskolci kiruccanást, több húzóember is csődöt mondott ezen a találkozón, nagyon hiányzott Tutus jó játéka a palánkok alól, meglepő módon ott voltak sokkal gyengébbek a nógrádiak.

MEAFC: Tóth G. (19/12 pont, 3 lepattanó), Galló (11 pont, 8 lepattanó), Drahos (13/6 pont, 4 lepattanó, 6 eladott labda, 4 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Endrész (14 pont, 7 lepattanó), Kiss B. (11 pont, 7 kiharcolt fault), Tóth T. (14/6 pont)

Salgótarján: Madár (21/15 pont), Tutus (11 pont), Helmeczi (11 pont)

Vásárhelyi Kosársuli – DEAC Kamilla Gyógyfürdő 92-90 (26-25, 20-18, 17-19, 17-18) – hosszabbítás után

Rangadóhoz méltó nagy csatát hozott a Keleti csoport címvédőjének és a tavalyi ezüstérmesnek a találkozója. A parázs hangulatú mérkőzésen egyik fél sem tudott megnyugtató előnyt kiépíteni magának, de az összecsapás nagy részében a Vásárhelynek állt a zászló, a Varga-Vas duó ponterős játékának köszönhetően így ők várhatták nyolc pontos fórral a meccs hajráját. Másfél perc azonban elegendő volt a hajdúságiaknak az egyenlítésre, az ismét remeklő Patkovic hat másodperccel a vége előtt egalizált, majd Kovács Imre Vas tripláját szerelve mentette hosszabbításra a derbit. A ráadásban sokáig fej-fej mellett haladtak a csapatok, a döntés így ismét a végjátékra maradt. Egy pontos hátárnyban a DEAC-nak labdája volt a vezetés megszerzéséhez, de az amúgy szintén jó formát mutató Nagy Botond távolija lecsorgott a gyűrűről, az ellentámadásból pedig Vas nem hibázott a 6,75-ön túlról és bevágta a mindent eldöntő triplát. Kovács még szépített ugyan az utolsó pillanatban, de ez már sovány vigasz volt csak a debreceniek számára, akik elszenvedték első vereségüket a szezonban, a nagyot küzdő Vásárhely viszont megszerezte első győzelmét!

Vásárhely: Varga D. (23 pont, 7 lepattanó), Vas P. (19/12 pont, 3 lepattanó), Kereszty (9 pont, 6 lepattanó), Wirth (10/3 pont, 7 kiharcolt fault, 3 gólpassz)

DEAC: Patkovic (31/6 pont, 3 lepattanó), Nagy Bo. (19/12 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz), Kovács I. (16 pont, 7 lepattanó), Nagy Be. (7pont, 7 lepattanó, 6 szerzett labda, 4 kiharcolt fault)

Budafok – Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK 75-73 (17-18, 21-12, 23-26, 14-17)

Csernák Ádám utolsó másodperces duplájával szerezte meg első győzelmét a Budafok gárdája, külön pikantériája a dolognak, hogy ez volt a hazaiak bedobójának egyetlen kosara a mérkőzésen. A vendéglátóknál ezúttal nem a Drevenka-Tiba páros pörgött a leghatékonyabban, hanem a ”Csabik napja” volt Budafokon, Fehér Csaba 21 ponttal és 10 lepattanóval volt a gárda húzóembere, míg irányítóposzton a fiatal Mészáros Csaba 19 pontot termelt, meccsben tartva végig csapatukat az esélyesebb Tiszaújvárossal szemben. Nem sokon múlt a borsodiak sikere, melyben az ukrán légiós, Osnach 17 egységgel vitte a prímet, a végjátékban is ő egyenlített ki egy közelivel, de pechére még maradt idő egy válaszra a túloldalon…

Budafok: Fehér (21/6 pont, 10 lepattanó, 8 kiharcolt fault), Mészáros Cs. (19/6 pont, 6 kiharcolt fault), Vajda (8 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 4 gólpassz), Drevenka (10/3 pont, 4 szerzett labda, 3 gólpassz)

Tiszaújváros: Osnach (17 pont, 5 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Varga Á. (10 pont, 4 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Mohay (5/3 pont, 11 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 4 kiharcolt fault), Magyar (13/6 pont)

KTE-Duna Aszfalt – Békési SzSK 78-79 (23-19, 28-22, 16-21, 11-17)

Nagy csatára késztette veretlen riválisát a fiatal kecskeméti együttes, amely csaknem három negyeden keresztül uralta a mérkőzést, de a záró etapban már neki kellett az eredmény után futnia. Addig már 12 ponttal is járt előrébb a Hírös város tehetségekből verbuvált alakulata, ám a harmadik játékrészben hajrába kezdtek a békésiek, az utolsó tíz perc elején pedig Zsíros triplájával a vezetést is visszaszerezték. Innentől nem engedték el egymás kezét a felek, a vendégek jártak főleg előrébb, de Jakab egy távolival egyenlített egy perccel a vége előtt, amire a 25-ig jutó Krstic egy sikeres büntetővel válaszolt. A Kecskemétnek ezután még két lehetősége is volt a fordításra, mindkétszer az amúgy jó dobóformát mutató Kovács Barna kezében volt a döntési lehetőség, de egyik kísérlete sem ért célba, így a Békés megőrizhette makulátlan mérlegét és vezeti a csoportot három kör után. A hazai oldalon Jakab Péter 26 ponttal lett csapata legeredményesebbje, míg a vendégeknél Koma ellen nem találtak fogást, a rutinos center 35-el terhelte meg a bácskaiak gyűrűjét.

Kecskemét: Pintér (8/3 pont, 10 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 kiharcolt fault), Jakab P. (26/15 pont, 3 eladott labda), Keller I. (15/9 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz), Kovács B. (21/15 pont, 8 lepattanó)

Békés: Koma (35 pont, 9 lepattanó, 5 eladott labda, 7 kiharcolt fault), Krstic (24/3 pont, 3 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Kovács B. (10 pont, 6 lepattanó)

MAFC II. - Óbudai Kaszások 77-119 (15-27, 26-42, 9-27, 27-23)

Az első percekben tudott csak méltó kihívója lenni a roppant fiatal MAFC együttese a Kaszásoknak, melyből sérülés miatt hiányzott Sebők és Krasznai is. A feldobás után főleg a támadólepattanóiknak köszönhetően tapadni tudott ellenfelére Gál László legénysége, de a jobb ritmusban és magassági fölényben játszó óbudaiak hamar megtörték a fekete mezesek lendületét és jól helyezett távoli dobásaikkal, illetve könnyed benti kosaraikkal fokozatosan felőrölték a MAFC-osokat. A mérkőzés nagyon korán eldőlt, a harmadik negyed végén már majd 50 pont volt a két csapat között, csak a záró szakasz hozott némi sikerélményt a ”vendégeknek”, akik újabb hatalmas zakóba szaladtak bele..

MAFC: Iványi (16/3 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 eladott labda), Siklós (13 pont)

Kaszások: Mondzinger (25 pont, 8 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Gorszki (17 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz), Takács (20/9 pont, 3 szerzett labda, 7 kiharcolt fault), Tóth B. (15/6 pont, 4 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Kopasz (13/6 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz), Petrucsik (4 pont, 3 lepattanó, 10 gólpassz)

Nyugati csoport

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém – MTK Törökbálint 72-59 (17-14, 18-12, 19-19, 18-14)

Kámán Tamás megállíthatatlan eddig a bajnokságban, a korábbi zalaegerszegi kedvenc dupla-dupla átlaggal (21.7 pont, 10.7 lepattanó) csapata legjobbja az idei kiírásban, ellenszerét a Törökbálintnak sem sikerült megtalálnia a forduló rangadóján. Elsősorban az ő rutinos és higgadt játékának (25 pont, 12 lepattanó) köszönheti a Veszprém mostani sikerét, a nehéz helyzetekben hidegvérrel használta ki a helyzeteit és adott újabb lökést a házigazdáknak. A nagy taktikai csatában az MTK a hajrában talált leginkább magára, a korábban már 15 pontos hátrányukat kettőre tudták faragni 59-57-nél, de innentől már csak egy csapat volt a pályán, az pedig a hazaiaké volt, akik egy 13-2-s etappal zárták a találkozót. Érdekesség, hogy a palánk alatt elviekben jobb szerkezetű és mélyebb rotálási lehetőséggel rendelkező vendégek (Trepák, Szabó, Bihari) elvesztették a lepattanóharcot 30-25-re, amiben ha ellenfelük fölé tudtak volna kerekedni, az akár győzelmet is eredményezhetett volna.

Veszprém: Kámán (25/6 pont, 12 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Novák (13/9 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 kiharcolt fault), Körtélyesi (11 pont, 6 szerzett labda, 3 gólpassz), Vertetics (9 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 3 gólpassz)

MTK: Horváth K. (22/15 pont, 3 eladott labda, 4 kiharcolt fault), Bihari (10 pont, 6 lepattanó, 7 eladott labda), Jakab (9/6 pont, 4 eladott labda, 6 kiharcolt fault), Trepák (6/6 pont, 7 lepattanó)

OSE Lions – Vasas Akadémia 86-94 (17-24, 23-22, 16-25, 30-23)

Hazai pályán vesztette el veretlenségét az Oroszlány együttese, amely nem tudott mit kezdeni az extra napot kifogó Faragó Petivel (33 pont), illetve az Andrássy-Garamvölgyi párossal a palánk alatt. A gyűrű közelében bukta el leginkább ezt a rangadót a házigazda, bár egálra hozták a lepattanóharcot (36-36), Tanács Attila nem tudta kellően hatékonyan kihasználni fizikumát a festéken belül. Mindössze két kísérlete volt közelről, és habár azokat a kosárba juttatta, viszont mindössze nyolc ponttal zárt (igaz, mellette lekapkodott 10 lepattanót). A Wehner-Vukolic-Gorzsás trió húzta a hazaiak szekerét és sikerült is a végig csapatként működő, a mérkőzést az elejétől kézben tartó Vasasra két pontra felzárkózniuk a hajrában, de ekkor Faragó gyorsan berámolt két triplát egy duplával fűszerezve, majd Garamvölgyi is hozzátett még két pontot, csírájában fojtva el az oroszlányiak győzelmi reményeit.

OSE: Gorzsás (17 pont, 5 lepattanó), Vukolic (15/3 pont, 3 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Wehner (11/3 pont, 7 gólpassz), Lakosa (8/3 pont, 5 kiharcolt fault, 7 gólpassz), Tanács (8/3 pont, 10 lepattanó, 4 eladott labda)

Vasas: Faragó (33/12 pont, 5 lepattanó, 6 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Garamvölgyi (18/3 pont, 4 lepattanó, 4 kiharcolt fault), Andrássy (16/9 pont, 3 lepattanó), Surmann P. (3/3 pont, 10 lepattanó, 3 gólpassz)

Bajai Bácska FKE – Metal-Work Bonyhádi KSE 69-65 (22-11, 10-18, 16-16, 21-20)

Ismét egy izgalmas derbinek tapsolhattak a kilátogató szurkolók, melyen a most már szebbik arcát mutató Bonyhád közel állt az idegenbeli győzelemhez, de a Baja higgadt tudott maradni a végjátékra és ezúttal igazi csapatmunkával behúzta második otthoni fellépését is. A bácskaiak rutinos hármasa (Ágfalvi, Délity, Mándity) ezúttal is kitett magáért, de most nagy segítséget kaptak a remek dobóformát mutató Katyanszkitól és a mezőnyben hasznosan játszó Nagy-Braun duótól. Vendég oldalon Tömösváry és Somogyfoki ezúttal biztos támaszt nyújtottak a palánkok környékén, míg Jilling és Baki a pontokért feleltek. A tolnaiak az utolsó percekben 11 pontos hátrányból kapaszkodtak vissza kettőre, de ekkor már nagyon kevés idő volt hátra, ezért minden bajai támadásnál faultolniuk kellett. A büntetőknél azonban higgadt tudott maradni a hazai gárda és örülhetett a megérdemelt sikerének.

Baja: Mándity (12 pont, 13 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Nagy D. (9/3 pont, 3 lepattanó, 5 szerzett labda, 3 gólpassz), Katyanszki (12 pont, 4/4 mezőny, 4/4 büntető, 3 lepattanó, 3 eladott labda), Braun (8 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 4 gólpassz), Délity (14/12 pont, 5 lepattanó), Ágaflvi (9 pont, 7 lepattanó, 5 eladott labda, 4 kiharcolt fault)

Bonyhád: Baki (14 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda), Tömösváry (8 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 kiharcolt fault), Gébert (9/6 pont, 4 lepattanó, 6 szerzett labda, 4 kiharcolt fault), Somogyfoki (9 pont, 11 lepattanó, 3 gólpassz), Jilling (18/12 pont,3 lepattanó, 3 eladott labda, 4 gólpassz)

Alba Fehérvár-DKKA – PVSK-Kronosz Kiadó 84-70 (15-26, 21-9, 32-10, 16-25)

Czukor Bence hiányát egy félidőig bírták el a pécsiek, addig tudtak partiban lenni vendéglátójukkal, utána egy 22 ponttal megnyert negyeddel végleg eldöntötték a fehérváriak az U23-as csapatok csatáját. A házigazdáknál ismét Filipovics volt a legeredményesebb 25 pontjával, mellette Fülöp játszott roppant hatékonyan, ő 22-vel zárt és lekapkodott még 8 lepattanót is, de Brbaklic dupla-dupláját is ki kell emelnünk (14 pont, 13 lepattanó). A vesztes félnél jobban eloszlottak a terhek, négyen zártak tíz egység felett, de igazi vezér nem akadt náluk, ez pedig nagyon hiányzott a fiatalok rangadóján.

Fehérvár: Fülöp (22 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda, 8 kiharcolt fault), Brbaklic (14/6 pont, 13 lepattanó, 4 szerzett labda), Filipovics (25/6 pont, 4 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 4 gólpassz)

PVSK: Krnjajski (17/3 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 5 kiharcolt fault), Kővágó-Laska (15 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 5 kiharcolt fault), Popgyákunik (14/3 pont, 6 lepattanó, 4 kiharcolt fault), Demeter (13/3 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 gólpassz)

Fotó (slide, 1.): meafc.hu (AmbZolphot.hu)
Fotó (2.): facebook.com/fotó24.hu