NBI/B - 4. forduló: botlott az OSE, két veretlen maradt

Pécsen botlott a tavalyi döntős oroszlányi együttes, így nyugaton négy fordulót követően nincs már veretlen a mezőnyben. A Keleti csoportban ismét megizzadt, de nyert a DEAC, a Vásárhely remek támadójátékkal hozta el a két pontot Salgótarjánból, míg a Honvéd hosszabbítást követően szenvedte ki a győzelmet Békésen, így az utóbbi két győztes csapat továbbra is hibátlan mérleggel áll az élen.

Keleti csoport

Salgótarjáni KSE - Vásárhelyi Kosársuli 85-96 (28-25, 14-21, 26-18, 17-32)

Bár Moore mellé (21 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda, 6 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 8 gólpassz) ezúttal Blaskovits (27/15 pont, 6 kiharcolt fault) is felzárkózott a nógrádiaknál, sőt a dupla-duplát ostromló Béresre (11 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda) sem lehetett panasz, az extrát nyújtó Szabó-Genal kettőssel mégis képtelenek voltak bármit is kezdeni a házigazdák. Az egykori ”kenyéradója” ellen parádézó Szabó Péter (28/12 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 eladott labda, 7 kiharcolt fault) és az ihletett formában pattogató Momir Genal (33/6 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 4 gólpassz) vezetésével ezúttal nem az eddig bevált védekezésével, hanem remek támadójátékával húzta be a 35. percig még a tarjániaknak álló meccset a Vásárhely, amely zsinórban aratott negyedik sikerével továbbra is vezeti a csoportot.

Legjobb dobók:

Salgótarján: Balskovits 27/15, Moore 21, Béres 11
Vásárhely: Genal 33/6, Szabó P. 28/12, Vas P. 11/9, Kelemen 10/6

Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub - Nagykőrösi Sólymok KE 95-72 (22-23, 24-18, 17-11, 32-20)

Három negyedig tisztességesen tartotta magát a nagykőrösi együttes, de a záró játékrészben érezhetően elfáradtak Lakosa Zsolt tanítványai, a több lábon álló Tiszaújváros pedig nem kegyelmezett és átrohant ellenfelén, megszerezve egyhuzamban a harmadik győzelmét. A kulcsemberek közül csak Tóth Viktor (20/3 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 8 kiharcolt fault) és Mácsai Károly (11/6 pont, 13 lepattanó, 4 eladott labda) tudták tartani a lépést a borsodiakkal, akik fölényesen uralták a palánk alatti területeket (47-27 a lepattanócsata), köszönhetően a dupla-duplázó Debreceni Dánielnek (14 pont, 12 lepattanó, 3 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 3 gólpassz) és az ehhez közel járó Osnachnak (14/3 pont, 7 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 2 blokk). A hazaiak első számú pontfelelőse azonban ezen az estén is Madár Bandi volt, aki 56%-os triplamutatóval rámolt be 28 pontot a vendégek gyűrűjébe.

Tiszaújváros: Madár 28/15, Kilyén 15/6, Osnach 14/3, Debreceni 14
Nagykőrös: Tóth V. 20/3, Mácsai 11/6, Szablics 10

Calle Pubfood Békés - Budapesti Honvéd SE 80-85 (14-18, 18-14, 22-12, 14-24, 12-17) – hosszabbítás után

Késés, eltiltás, sérülés, hosszabbítás. Röviden így jellemezhető a Honvéd békési vendégjátéka, amelyre a fővárosiak erős csúszással érkeztek csak meg, köszönhetően egy elterelésnek, így az alig negyedórás bemelegítés után érezhető is volt, hogy akadozott még az első félidőben a támadójátékuk, hiába kezdett be Pintér Dávid három sikeres triplával. Hazai oldalon nagy érvágás volt, hogy nem számíthattak az eltiltott Koma Dánielre, és tovább nehezítette Balog Vilmos mester dolgát, hogy Schéda Martin is megsérült még a nagyszünet előtt. Kulcsemberei kidőlése azonban feltüzelte a békésieket, Nagy Balázs (16/6 pont, 8 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 2 blokk) és Gruda Gergely (16 pont, 10 lepattanó) főszereplővé léptek elő, és a harmadik negyedben meg is léptek tíz ponttal a házigazdák. Az eddigi három meccséből kettőt is a hajrában megnyerő Honvéd azonban nem adta ilyen könnyen magát, Tóth Bence extrát hozott a záró negyedben (20/3 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz), a palánk alatt a Kováts-Stefán párost (24 pont, 17 lepattanó, 3 blokk együttes erővel) egyre nehezebben tartották a hazaiak, és a csapatkapitány, Máté Márk is belelendült (16/9 pont), amivel hosszabbításra mentette a derbit a vendég alakulat. Az extra öt percben aztán már csak a fővárosiak akarata érvényesült, akik egy óriásit küzdő és több sebből vérző Békés ellen szerezték meg idei negyedik sikerüket, amivel továbbra is vezetik a csoportjukat a Vásárhellyel karöltve.

Békés: Nagy B. 16/6, Gruda 16, Zsíros 13/9
Honvéd: Tóth B. 20/3, Máté M. 16/9, Pintér 14/12, Stefán 12, Kováts 12

DEAC Kamilla Gyógyfürdő - Óbudai Kaszások 77-74 (19-22, 22-11, 23-16, 13-25)

Újabb fiaskót úszott meg a DEAC hazai pályán, pedig a Kaszások ellen már 17 ponttal is vezetett Ferenczi Tamás legénysége a harmadik negyedben, mégis egál meccs lett belőle a hajrában. Az óbudaiak többször is jól használták a védekezés váltásukat, ez pedig nem ízlett Savicéknak (11 pont, 7 lepattanó, 10 kiharcolt fault, 5 gólpassz), aki leginkább a kiharcolt faultjaiból tudott csak eredményes lenni a találkozón, igaz, abból a legjobbkor, mert 30 másodperccel a vége előtt, egypontos hazai előnynél jókor süllyesztett el két büntetőt a gyűrűben, amire már nem tudott válaszolni a vendég alakulat. Farkas Attila dicsérhető még a hajdúságiaknál, ő úgy látszik, kezd formába lendülni, ezt bizonyítja 18 pont, 9 lepattanós estéje is. Vendég oldalon csapatmunka volt a szoros mérkőzés kivívása, a Nagy-Van de Meer páros jól muzsikált gyűrű közelében, míg a Korona-Vámos-Lakosa trió mezőnyposztokon ment nagyot, de a győzelemhez sajnos ez is kevés volt.

DEAC: Farkas 18, Varga Á. 12/12, Molnár A. 11, Savic 11, Kósa 10/6
Kaszások: Van der Meer 14, Nagy Sz. 13/9, Vámos 13/6, Korona 11/9, Lakosa 10

EKE Eger KOK - Nyíregyháza Blue Sharks 71-76 (23-23, 18-13, 8-25, 22-15)

A harmadik negyedben szalasztotta el győzelmi esélyeit az egri együttes, az ekkor becsapó párperces hullámvölgy végzetesnek bizonyult a Nyíregyháza ellen, így továbbra is nyeretlen a hevesi alakulat. A nyírségiek az egyaránt a kipontozódás sorsára jutott Gant (19 pont, 11 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Nagy (16/9 pont, 9 lepattanó) duó vezetésével megnyugtató előnyből vágtak neki a záró felvonásnak, ám a Tóth-Jakab-Varga trió fémjelezte (59 pont, 19 lepattanó, 9 szerzett labda összesen) házigazdák még egy utolsó nagy rohamot indítottak a felzárkózás reményében, és 67-70-nél úgy tűnt, meg is fordulhat a mérkőzés. Ekkor jött azonban a nyíregyháziak harmadik nyerőembere, Bus Iván (24/3 pont, 4 lepattanó, 8 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 3 gólpassz), aki a fontos pillanatokban szerzett kosaraival végül bebiztosította csapata számára az idegenbeli győzelmet.

Eger: Tóth Z. 28/15, Jakab Z. 19/3, Varga I. 12/3, Illés 10
Nyíregyháza: Bus 24/3, Gant 19, Nagy K. 16/9, Czura 10/3

MAFC - MEAFC 49-99 (11-23, 10-28, 20-24, 8-24)

Hazai oldalon Pápai, míg a vendégeknél Drahos és Endrész hagyta ki a mérkőzést, amely sok izgalmat nem tartogatott. A hosszabb kispaddal és két rutinos játékosa nélkül is nagyobb tapasztalattal bíró miskolciak egy félidő alatt eldöntötték a találkozó sorsát, hiába próbálkozott még egy letámadással a térfélcserét követően a MAFC, a Szögi vezette (14/3 pont, 8 szerzett labda, 4 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 8 gólpassz) sötét mezesek könnyedén találtak meg az utat a gyűrűig. Hatan értek el dupla számjegyű ponttermést a borsodiaknál, míg a házigazdánál ez csak a Bordácsnak (14 pont, 7 lepattanó) és Joónak (10/3 pont, 4 lepattanó) sikerült.

MAFC: Bordács 14, Joó 10/3
MEAFC: Szögi 14/3, Máté B. 14/3, Tóth G. 12/6, Lippai 12, Galló 12, Orosz 11

Nyugati csoport

Metal-Work Bonyhádi KSE - MTK Törökbálint 77-65 (27-26, 20-11, 17-11, 13-17)

Értékes győzelmet aratott a Horváth Kristófot betegség miatt nélkülöző MTK ellen a Bonyhád gárdája. Tömösváry Máté (19/3 pont, 10 lepattanó, 2 szerzett labda, 5 kiharcolt fault, 2 blokk) és Braun Bence (19 pont, 4 kiharcolt fault) a pontokért feleltek hazai oldalon, de a Baki-Kovács páros is hozzátett 15, illetve 13 pontot az összterméshez. Jobban megbecsülte a labdát a tolnai alakulat (8 eladott labda), ami mindenképp a javára vált a sok hibával játszó vendégekkel szemben, akiknél a jobb teljesítményt hozó Mohay (19/3 pont, 16 lepattanó, 2 szerzett labda) és Jakab (12/6 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 kiharcolt fault, 6 gólpassz) is elszórt összesen 8 labdát.

Bonyhád: Tömösváry 19/3, Braun 19, Baki 15, Kovács B. 13/6
MTK: Mohay 19/3, Jakab P. 12/6, Mészáros B. 11/3

Bajai Bácska FKE - SMAFC-NYME 77-63 (22-17, 23-17, 15-17, 17-12)

Negyedről negyedre lépett el a soproniaktól az ezúttal a Nagy Dániel (23/3 pont, 12 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 kiharcolt fault), Vukicevic (16 pont, 12 lepattanó, 3 blokk) duó remeklésére építő Baja, amely 33%-os dobóteljesítménybe hajszolta bele Meszlényi Róbert tanítványait. Egyedül Kovács Benedek(13 pont, 14 lepattanó, 5 kiharcolt fault) produkciója emelkedett ki a SMAFC soraiból, míg hazai oldalon Délity (8/3 pont, 8 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Mándity (13 pont) és Piukovics Bálint (12/6 pont) is kivette a részét a siekrből.

Baja: Nagy D. 23/3, Vukicevic 16, Mándity 13, Piukovics B. 12/6
SMAFC: Rátvay 13/3, Kovács B. 13, Nagy G. 10/3

PVSK-Kronosz Kiadó - OSE Lions 74-67 (20-18, 16-14, 22-10, 16-25)

A forduló legnagyobb meglepetését szolgáltatta a PVSK fiatal csapata, amely hatalmas csatában győzte le a sok hibával kosárlabdázó oroszlányi egyletet. A házigazdák a harmadik negyedben tudtak először igazán meglepni, ekkor sorra indították le Vavra András együttesét, amely a záró etap előtt már 16 pontos hátrányban találta magát. A szerkezetváltás aztán végre ritmusváltást is hozott az OSE-nek, de a higgadtan és koncentráltan játszó PVSK ellen ez csak a felzárkózásra volt elegendő, a veretlenségét Pécsen hagyta a bajnokesélyes Oroszlány. A sikerből leginkább Antóni (16/3 pont, 7 lepattanó, 4 kiharcolt fault), Demeter (18/6 pont, 4 lepattanó, 6 eladott labda) és Kővágó-Laska (11 pont, 6 lepattanó, 4 kiharcolt fault) vették ki a részüket, míg a túloldalon hiába játszott gólerősen Kiss Kornél (19/9 pont, 7 kiharcolt fault) és Justin Lewis (17 pont, 4 lepattanó, 6 szerzett labda) is, ketten együtt 12 labdát szórtak el, ami nem mutat jól hátvéd posztokon.

PVSK: Demeter 18/6, Antóni 16/3, Kővágó-Laska 11
OSE: Kiss K. 19/9, Lewis 17, Wehner 10/3

BUDAFOK - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 67-94 (17-22, 16-12, 16-33, 18-27)

Szoros első félidőt követően a vártnál simábban alakult a két fél budafoki randevúja, a különbség leginkább a dobóteljesítményekben keresendő, mert míg a győriek 49%-kal tüzeltek mezőnyből, addig a hazai alakulat az igen szerény 35%-ot ostromolta. Kellettek persze a győzelemhez a vendégek rutinosabb kulcsjátékosai is, akik egytől-egyig produktív játékkal rukkoltak elő, míg a budafokiaknál többen adósak maradtak ezzel.

Budafok: Drevenka 18/6, Fehér 13/3, Lados 11
Győr: Nárai 21/3, Kovács S. 18/9, Hegedűs 16/9, Ruják 13

Alba Fehérvár - Pápai Kosárlabda Club 67-84 (18-25, 14-27, 19-21, 16-11)

Somogyfoki (19/9 pont, 4 lepattanó, 4 kiharcolt fault) és Varga (14/6 pont, 4 lepattanó) kivételével nem akadt vetélytársa a pápai rutinrókáknak, a Keresztes fémjelezte (25 pont, 10 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 2 blokk) vendégek magabiztos győzelemmel távoztak Fehérvárról. Kálmán László ismét remekelt a játék szervezésében, nyolc gólpassza (15 pontja mellé) önmagáért beszél, de Majic is jó választásnak bizonyult a légiós helyre, 18 pont, 8 lepattanós performanszán csak öt eladott labdája ront némiképp.

Fehérvár: Somogyfoki 19/9, Varga M. 14/6
Pápa: Keresztes 25, Majic 18/3, Kálmán 15/6

Fotó (slide, 1.): facebook.com/Békési-SzSK
Fotó (2.): oselions.hu