NBI/B - 5. forduló: Már csak a Veszprém hibátlan

Egyedüliként a mezőnyben már csak a Veszprém veretlen az NBI/B csoportjában, a bakonyiak újabb magabiztos győzelemmel erősítették meg vezető pozíciójukat. A Békés a Honvéd vendégeként került le a Keleti trónról, a Dózsa György úton nem sikerült megőrizniük makulátlan mérlegüket, így a DEAC-é az első hely jelenleg.

Keleti csoport

Vásárhelyi Kosársuli - KTE-Duna Aszfalt 76-68 (13-15, 20-16, 19-24, 24-13)

Közel állt a bravúrhoz a Kecskemét együttese, a bácskai fiatalok még vezetéssel fordultak a sérülések és betegségek miatt kissé szárnyaszegett Vásárhely elleni záró negyedre, de a hajrát a dupla-duplát szállító (23 pont, 13 lepattanó) Varga Dani fémjelezte házigazdák bírták jobban. A Pintér-Jakab-Kovács trió most is hozta a tőlük elvárható ponterős játékot, 54-et szereztek a vendégek 68 pontjából, de mindhárman gyakorlatilag végigjátszották a teljes mérkőzést (Pintér és Kovács kapott egy-egy perc pihenőt), a fáradtság pedig rossz döntésekhez és egy nyerhető meccs elvesztéséhez vezetett a végjátékban.

Vásárhely: Varga D. (23 pont, 13 lepattanó), Mócsai (4 pont, 8 lepattanó), Vas P. (13/9 pont), Wirth (11 pont, 4 kiharcolt fault)

Kecskemét: Pintér (17 pont, 12 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 eladott labda, 6 kiharcolt fault), Kovács B. (20/6 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda), Jakab P. (17/9 pont), Keller I. (5 pont, 5 lepattanó, 6 kiharcolt fault)

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK - Óbudai Kaszások 81-61 (20-19, 20-16, 16-19, 25-7)

Gorszki, Sebők és Szeleczky nélkül utazott el a tiszaújvárosi rangadóra a Kaszások gárdája, a rutinos trió hiányát pedig a végjátékban érezte meg leginkább az óbudai legénység, az utolsó tíz percben úszott el ugyanis a mérkőzés végleg a számukra. Többnyire a házigazdáknak kellett zárkózniuk fővárosi vendégeikre, de a Varga-Osnach-Benőcs hármasfogatból mindig akadt valaki, aki a nehéz szituációkban plusz lökést adott a borsodiaknak, míg a túloldalon most nem tudott úgy pörögni Takács és Petrucsik, ahogy a Honvéd ellen képes volt erre a hátvéd duó. Kováts Robi tartotta leginkább a lelket a Kaszásokban, de dupla-duplája (14 pont, 11 lepattanó) a 31. percig volt elég a szoros mérkőzéshez, onnantól a Tiszaújváros ritmusát nem tudta tovább követni az óbudai alakulat.

Tiszaújváros: Osnach (18/3 pont, 7 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Benőcs (12/6 pont, 7 lepattanó), Varga Á. (12/6 pont, 4 lepattanó), Mohay (9 pont, 9 lepattanó)

Kaszások: Kováts R. (14 pont, 11 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Takács D. (10/6 pont, 4 lepattanó, 4 kiharcolt fault)

MAFC II. - Konecranes-Salgótarjáni KSE 49-101 (12-32, 13-24, 12-22, 12-23)

Ismét nem hozott túl sok izgalmat a fiatal MAFC gárdájának fellépése, még a tavaly az A-csoportban oroszlánkörmeit már megvillantó Mócsán Bálint sem tudott csodát tenni a fővárosiaknál. A feljutást célul kitűző Salgótarján a feldobástól kezdve érvényesíteni tudta akaratát, a dupla-duplázó Tutus (24 pont, 10 lepattanó) és Oluic (11 pont, 12 lepattanó) ellen tehetetlenek voltak a klasszikus center nélkül felálló házigazdák, akiknek így nem is volt sok keresnivalójuk a palánkok környékén, a lepattanóharcot óriási különbséggel, 20-49-re bukták el a nógrádiakkal szemben. A Szabó-Madár hátvéd páros is fél gőzzel termelt be 29 pontot közösen, az 52 pontos vereség kozmetikázásban sokat segített volna, ha hazai pályán nem 42 %-al dobja a büntetőket a MAFC együttese.

MAFC: Vittay (7 pont, 3 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 5 kiharcolt fault), Mócsán (14/3 pont, 4 eladott labda, 5 kiharcolt fault), Cserkúti (10/9 pont, 2 szerzett labda, 4 eladott labda, 3 gólpassz)

Salgótarján: Tutus (24/3 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 3 gólpassz), Oluic (11/3 pont, 12 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 blokk), Madár (16/6 pont, 4 lepattanó), Szabó P. (13/3 pont, 3 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Pável (7/3 pont, 2 szerzett labda, 4 kiharcolt fault, 6 gólpassz), Czuprák (10 pont)

DEAC Kamilla Gyógyfürdő - EKF-Eger-KOK SE 83-71 (21-21, 18-13, 19-21, 25-16)

A vártnál nehezebben hozta hazai találkozóját a DEAC, az Eger folyamatosan zárkózni tudott jóval esélyesebb vendéglátójára, elsősorban a parádés napot kifogó Tóth Zoltánnak köszönhetően. A hevesiek szupertörpéje tíz triplát süllyesztett el a debreceni gyűrűkben, tette mindezt 67 %-os pontossággal és végül 36 ponttal zárva az összecsapást oroszlánrészt vállalt a vendégek tisztes helytállásában. Hogy mégsem a győzelemre volt elég ez a produkció, az a végjátékban dőlt csak el, az utolsó másfél percben ugyanis nem tudott már kosarat szerezni Váczi Péter együttese, akiknél csak a fiatal Ungi Keve tudott támaszt nyújtani a remeklő Tóthnak, a hazaiak ezzel szemben egy kezdő ötösnyi jó teljesítmény tudtak felmutatni. Győzelmével a DEAC ismét a tabella élére ugrott, köszönhetően az eddig hibátlan Békés Dózsa György úti vereségének.

DEAC: Kovács I. (22/3 pont, 7 lepattanó), Nagy Be. (5/3 pont, 6 lepattanó, 6 szerzett labda,6 gólpassz), Erdei (12/12 pont, 4 gólpassz), Patkovic (16 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda, 10 kiharcolt fault), Nagy Bo. (11/9 pont, 4 eladott labda, 4 gólpassz)

Eger: Tóth Z. (36/30 pont, 3 lepattanó, 2 szerzett labda, 6 gólpassz), Ungi (12 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda), Varga I. (4 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz)

Microsec-BUDAFOK - MEAFC 68-62 (12-20, 23-11, 19-13, 14-18)

33 %-os mezőny mutatóval is lehet mérkőzést nyerni, pláne, ha 16 támadót szed vissza a csapat és 21 eladott labdába kergeti az ellenfelet. Valószínűleg senkit nem érdekel a hogyan budafoki részről, csak az, hogy a tavalyi szezont végigbukdácsoló gárda idén már a második győzelmét zsebelte be, ráadásul ezúttal is egy borsodi együttes ellen. Drevenka és Fehér Csabi vitték a prímet hazai oldalon, előbbi 18, utóbbi 19 egységgel járult hozzá a fontos sikerhez, de a faital Mészáros Csaba is hasznos perceket töltött a pályán, míg Verbényi és Csernák a már említett támadó lepattanóknál jártak az élen (5-5). A borsodiak az eladott labdák mellett a gyenge pattanózásukban kereshetik a vereség okát, még a jól játszó Drahos-Szojka duó is elszórt négy-négy labdát a találkozón, így tovább várat magára a miskolciak első idegenbeli győzelme.

Budafok: Drevenka (18/6 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda, 6 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Fehér (19/3 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda, 5 kiharcolt fault), Mészáros Cs. (8/3 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz), Verbényi (3 pont, 11 lepattanó)

MEAFC: Drahos (17 pont, 3 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 eladott labda, 9 kiharcolt fault), Kiss B. (9/3 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Szojka (12 pont, 9 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 eladott labda), Fazekas (12 pont, 3 lepattanó, 4 kiharcolt fault)

Budapesti Honvéd SE - Békési SzSK 81-68 (9-19, 27-18, 16-12, 29-19)

Az ötödik forduló és a Dózsa György úti Simon János Kosárlabda Csarnok jelentette a végállomást az eddig menetelő Békés számára. Roppant agresszív védekezéssel kezdett mindkét gárda, a Honvéd taktikája ellen a vendégek találták meg hamarabb az ellenszert, a gyűrű alól kiszorított Koma Dani középtávolról, míg a mezőnyemberek sokszor gyorsindításból voltak eredményesek. A házigazdák csak a második negyedben tudták áttörni a bedeszkázott kosarukat, a padról beszállók nagyon jó ritmusban robbantak be a mérkőzésbe, ezt a lendületet kihasználva pedig már a félidőre utolérte a listavezetőt a Puskás legénység. A térfélcserét követően már sokkal inkább a vendéglátók akarata érvényesült, de a találkozó végig kiegyenlített maradt, döntés csak az utolsó percekben született. Ekkor az egyre frusztráltabban játszó, sokat reklamáló és Kovács Benedeket elveszítő békésiek ellen higgadt tudott maradni a fiatal Honvéd gárdája, amely sikerével közvetlenül tapad az élbolyra. Hazai oldalon kiemelendő a junior korú Kerpel-Fronius Gáspár teljesítménye, a fiatal játékmester 12 pontja mellé 4 lepattanót és 4 gólpasszt is betett a közösbe, de jól mozgott mezőnyben Szollár Gergő (14 pont, 8 kiharcolt fault) és a palánk alatt Stefán Dávid (14 pont, 6 lepattanó) is. A vendégeknél Krstic mindent megtett a győzelemért (24 pont, 8 lepattanó), mellette még a kipontozódás sorsára jutó Kovács hozta leginkább magát (10 pont, 9 lepattanó), Koma Dani ugyan eredményesen kosárlabdázott, de a lepattanóknál nem tudott ott lenni (4 lepattanó), míg Kertész kilenc gólpassza ellenére támadásban nyújtott halványabb produkciót.

Honvéd: Kerpel-Fronius (12/3 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Stefán (14 pont, 6 lepattanó, 3 blokk), Szollár (14 pont, 8 kiharcolt fault), Máté M. (10/6 pont, 7 lepattanó)

Békés: Krstic (24/12 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda, 6 kiharcolt fault), Koma (16 pont, 4 lepattanó, 5 eladott labda, 4 kiharcolt fault), Kertész (4 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda, 9 gólpassz), Kovács B. (10 pont, 9 lepattanó, 3 eladott labda)

Nyugati csoport

SMAFC-NYME - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 54-75 (15-27, 9-15, 10-17, 20-16)

Ahogy az várható volt, papírforma rajt-cél győzelemmel őrizte meg veretlenségét a Veszprém, melyben Kámán ismét tarthatatlannak bizonyult (22 pont, 10 lepattanó), de Körtélyesivel (20 pont) és Verteticcsel (12 pont) sem tudott mit kezdeni a tapasztalatlan soproni alakulat. A hazaiak csak a feldobás utáni percekben tudták tartani a lépést a bajnoki cím egyik fő várományosával, a tudásbeli és fizikai különbségek hamar kiütköződtek a két fél között, egyedül Berneczei és Török nyújtott átlag felettit az éllovas ellen. Egyelőre meggyőző magabiztossággal hozza esélyes és kevésbé esélyesebb ellenfelei elleni összecsapásait is a bakonyi együttes, és még egy fordulóig nagy valószínűséggel nem is lesz veszélyben a makulátlan mérleg (Fehérvár látogat hozzájuk), utána viszont az egyik legnagyobb kihívójukhoz, az OSE-hez utaznak Kámánék.

SMAFC: Berneczei (20/6 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 6 kiharcolt fault), Török B. (17 pont, 8 lepattanó, 4 kiharcolt fault)

Veszprém: Kámán (22/9 pont, 10 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Körtélyesi (20/3 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 kiharcolt fault), Vertetics (12 pont)

OSE Lions - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 83-81 (21-16, 19-23, 22-21, 21-21)

Először mutatta azt az arcát a Győr, amely miatt az élmezőnybe vártuk őket a szezon rajtja előtt, pechükre az Oroszlány ellen ez még nem volt elég a győzelemre, igaz, csak egy hajszálon múlt az idegenbeli bravúr. Jobban kezdtek a házigazdák, egy negyednyi játék után úgy tűnt, könnyedén behúzzák a mérkőzést, ám Kovács Somának és társainak sülni kezdett a kezük, távoli dobásaikkal pedig szétzilálták az OSE védelmét. Kovács hétnél állt meg végül, ám ami meccsben tartotta a győrieket, végül az okozta a vesztüket is. Az utolsó perce ugyanis még 80-81-es vendég vezetéssel fordultak a csapatok, ám az addig jó százalékkal célba jutó triplák (12/22 – 55%) rendre lecsordultak a gyűrűről, a Tanács-Wehner-Kiss trió fémjelezte oroszlányiak pedig fegyelmezettebb támadásokat vezetve megszerezték a győzelmet.

OSE: Kiss K. (15/6 pont, 4 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 7 gólpassz), Tanács (20/3 pont, 3 lepattanó, 3 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Burai (7 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz)

Győr: Kovács S. (36/21 pont, 5 lepattanó), Márkus (6 pont, 3 lepattanó, 2 szerzett labda, 6 kiharcolt fault, 16 gólpassz), Baruta (19/9 pont, 5 lepattanó), Hajmásy (14/6 pont, 3 lepattanó, 2 szerzett labda, 7 eladott labda)

Concordia Motax KC Pápa - Metal-Work Bonyhádi KSE 77-71 (23-19, 10-18, 15-9, 29-25)

Egy félidőn keresztül még jól állt a bonyhádiak szekere, Tömösváry és Baki révén előnnyel fordult a tolnai alakulat a nagyszünetre, de a folytatásban szigorított védekezésén a Pápa és egy gólszegény, illetve egy gólzáporos negyed után megnyerte első nagyobb rangadóját az idei szezonban. A Veszprémtől érkező Puszta Dávid remekül mutatkozott be új állomáshelyén, 23 ponttal az egész mezőny legeredményesebbje lett, de Szanati (18 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz) és Keresztes (11 pont, 6 lepattanó, 6 blokk) is kellettek a sikerhez, pláne, hogy Henrikre ezúttal csak három perc erejéig számíthattak a pápaiak.

Pápa: Puszta (23/3 pont, 6 lepattanó, 7 kiharcolt fault), Szanati (18 pont, 7 lepattanó, 8 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Keresztes (11 pont, 6 lepattanó, 6 gólpassz), Bereczki (6 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 4 gólpassz)

Bonyhád: Tömösváry (15 pont, 6 lepattanó), Baki (13/3 pont, 3 lepattanó, 2 szerzett labda), Somogyfoki (7 pont, 8 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 3 gólpassz)

Bajai Bácska FKE - MTK Törökbálint 69-76 (21-18, 18-13, 22-25, 8-20)

A sérüléssel bajlódó Mándity nélkül fogadta az évek óta a nyugati élmezőnybe tartozó Törökbálintot a bácskai együttes, és sokáig úgy tűnt, egyik alappillérük hiányában is képesek lehetnek megőrizni hazai veretlenségüket. A meccs nagy részében ugyanis a vendégek futottak az eredmény után, ám öt perccel a vége előtt megállt a bajai tudomány, 68-66-os vezetést követően csupán egyetlen pontra voltak képesek a dupla-dupláig jutó Ágfalvi (17 pont, 11 lepattanó) vezérelte házigazdák, míg a túloldalról tíz pont is érkezett a lefújásig, megpecsételve a bácskaiak sorsát. Az MTK csapatként múlta felül az Ágfalvi-Nagy-Délity trióra támaszkodó vendéglátókat, Bihari és Jakab kiemelkedő produkcióval rukkoltak elő, de a fiatalok (Mészáros, Boinitzer, Horváth) is roppant hasznos játékot mutattak, nem beszélve a magas szekció (Trepák, Szabó) hatékony védekezéséről.

Baja: Ágfalvi (17/3 pont, 11 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Nagy D. (15/3 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Délity (15/9 pont)

MTK: Bihari (17 pont, 12 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Jakab P. (7 pont, 12 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 6 gólpassz), Bointizer (16/3 pont), Spiriev (4 pont, 4 lepattanó, 5 gólpassz), Horváth K. (16/12 pont)

Alba Fehérvár-DKKA - Tehetséges Fiatalok-Budapest 69-79 (24-26, 15-24, 14-21, 16-8)

Kiütközött a rutinbéli különbség a két csapat között, bár a Fehérvár teljes csapattal fogadhatta a masszív TF gárdáját, ez csupán egy negyednyi szorongatásra és egy meccs végi kozmetikázásra volt elegendő. A nyitó etap után kettő, a félidőre 11, a záró játékrész előtt már 18 ponttal járt előrébb a fővárosi együttes, mely nem igazán tudta pihentetni kulcsembereit, Szobi (19) és Beák (20) is végig a pályán volt, de Buzás is csak három perc pihenőt kapott. Filipovics ismét ponterős volt hazai oldalon (19 pont), mellette Brbaklic és Czirbus is kietettek magukért, tisztesen helyt álltak a házigazdák, de a bravúrhoz ez kevés volt.

Fehérvár: Brbaklic (11 pont, 9 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 eladott labda, 4 kiharcolt fault, 7 gólpassz), Czirbus (14 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda), Filipovics (19/9 pont, 4 lepattanó, 2 blokk)

TF: Szobi (19/3 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda, 6 eladott labda, 6 gólpassz), Kerkai (15/6 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 6 kiharcolt fault), Beák (20/9 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda)

PVSK-Kronosz Kiadó - Vasas Akadémia 74-85 (24-20, 16-18, 17-22, 17-25)

Megszenvedett sorozatban harmadik győzelméért a Vasas gárdája, mely eddigi legjobbjuk és vezérük, Faragó Peti nélkül nézett farkasszemet a tehetséges pécsi együttessel. A házigazdák nem illetődtek meg, hogy a nyugati csoport egyik legjobb formában lévő alakulata látogat hozzájuk, Demeter és Antóni vezérletével gyakorlatilag végig partiban tudtak maradni az esélyesebb pasarétiekkel szemben, csak a negyedik negyed elején úszott el a mérkőzés, akkor három pontos hátrányban kaptak egy 0-9-et, ami megpecsételte a sorsukat. A vendégeknél négyen is tíz pont felett zártak az ebédidőben lejátszott derbin, döntő volt a lepattanócsata megnyerése (29-37), no meg, hogy a pécsi fiatalok 59 %-al dobtak (mellé) a büntetővonalról.

PVSK: Demeter (19/6 pont, 8 lepattanó, 6 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Antóni (18/6 pont, 3 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 5 gólpassz), Kővágó-Laska (8 pont, 8 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 2 blokk), Krnjajski (11/3 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 gólpassz)

Vasas: Garamvölgyi (16 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda), Katona (17/9 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 5 kiharcolt fault), Surmann P. (15/3 pont, 4 kiharcolt fault), Andrássy (11/3 pont, 6 lepattanó)

Fotó (1.): vasarhely24.hu
Fotó (2., slide): oselions.hu