NBI/B - 7. forduló: már nem veretlen a Veszprém

Mindkét eddigi éllovas botlott a hétvégén, a DEAC ráadásul hosszas hazai veretlenségét is elvesztette a Békés elleni fiaskóval, míg a Veszprém Oroszlányban futott bele első idei vereségébe. Keleten így a Tiszaújvárosban sikerrel járó Salgótarján az új csoportelső, győzött a Honvéd és a Vásárhely is odahaza, míg a Kaszások Budafokról hozta el a két pontot, de megvan a MAFC első diadala is, a fővárosiak hosszabbítás után múlták felül a Kecskemét gárdáját. Nyugaton az élmezőnyből a bakonyiakon kívül a TF és a Törökbálint is vereséggel zárta idegenbeli túráját, előbbi Baján, utóbbi Pápán hajtott fejet, a Vasas viszont nyerni tudott fehérvári útja során. Ismét nyert a Győr, a Bonyhád pedig egy utolsó másodperces kosárral győzött a SMAFC vendégeként.

Keleti csoport

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK - Konecranes-Salgótarjáni KSE 57-69 (5-19, 16-17, 19-20, 17-13)

A feldobás után hat perces gólcsend ereszkedett az amúgy odahaza bivalyerős Tiszaújvárosra, a rutinos Salgótarján pedig kihasználva ezt nem csak a negyedet húzta be fölényesen, de mint később kiderült, a mérkőzést is eldöntötte ennyi idő alatt. Az Osnach-Varga-Mohay trióra támaszkodó házigazdák csak futni tudtak az eredmény után a hátralévő három negyedben, míg a parádés dobóformát kifogó Madár András (30/27) vezette vendégek magabiztosan vertek vissza minden borsodi rohamot, nem engedve egyszer sem tíz pontnál közelebb a Brunyánszky legénységet. Győzelmével (és a Békés debreceni sikerével) a Salgótarján a csoport élére ugrott hét fordulót követően.

Tiszaújváros: Osnach (11/3 pont, 11 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Mohay (11 pont, 8 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 4 kiharcolt fault), Varga Á. (14/3 pont, 3 lepattanó, 2 szerzett labda, 5 eladott labda, 5 kiharcolt fault), Czura (10 pont, 2 szerzett labda, 4 kiharcolt fault)

Salgótarján: Madár (30/27 pont, 3 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Helmeczi (13 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda), Szabó P. (9/3 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda, 6 kiharcolt fault)

Vásárhelyi Kosársuli - EKF-Eger-KOK SE 74-47 (13-11, 26-13, 22-13, 13-10)

Egy negyedig tartotta a lépést vendéglátójával a botladozó Eger alakulata, a ritmust váltó csongrádiakkal nem tudott menni az ismét pocsék dobóformát (27 % mezőnyből) kifogó hevesi együttes, így sorozatban második nagy arányú vereségükbe futottak bele. A Vásárhely sem teheti ki az ablakba 30 %-os otthoni büntetőzését, de a kulcsemberek legalább jó százalékkal termeltek tíz pont fölött, Pavlovic 16-al (89 %), Vas 12-vel (63 %), Csorvási 11-el (56 %) zárt, míg az 50 % alá csúszó Varga Dani dupla-duplával (11 pont, 12 lepattanó) segített csapatának hozni a kötelezőt.

Vásárhely: Pavlovic (16 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda), Vas P. (12/3 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda), Csorvási (11 pont, 7 lepattanó, 4 kiharcolt fault), Varga D. (11 pont, 12 lepattanó, 3 eladott labda, 4 kiharcolt fault)

Eger: Varga I. (8 pont, 10 lepattanó), Tóth Z. (12/6 pont, 4 eladott labda), Máté B. (11/6 pont, 5 lepattanó)

Budapesti Honvéd SE - MEAFC 85-69 (28-13, 19-20, 17-18, 21-18)

Idegenben ismét lecsúszott a győzelemről a MEAFC gárdája, az odahaza bravúrt bravúrra halmozó újonc ezúttal a Dózsa György úton hasalt el, ráadásul már rögtön az első negyedben. A hazai fiatalok jó ritmusban kezdték a mérkőzést, amivel nem tudott mit kezdeni a Drahos fémjelezte vendég együttes, a lefújásig 22 eladott labdába kergették bele Puskás Artúr fiai a miskolciakat, ebből a minden hájjal megkent játékmester hetet ”vállalt”, köszönhetően a Honvéd szívós védekezést bemutató mezőnysorának (Sinkovits, Szollár, Szarvas). Drahos eljutott ugyan így is 23 pontig, de társa már nem akadt a pályán, egyedül Fazekas igyekezete dicsérhető (11 pont, 6 lepattanó), míg hazai oldalon a két ”korelnök”, Máté Márk és Stefán Dávid is ihletett estét tudhatnak maguk mögött (ketten majdnem a csapat pontjainak felét szerezték, 39 pont), de mellettük az ifjú Teremy-Szalay páros és a motoregér Szollár is hatékony játékkal tudott előrukkolni az odahaza továbbra is veretlen fővárosiaknál.

Honvéd: Stefán (18 pont, 9 lepattanó, 2 blokk), Máté M. (21/9 pont, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Teremy (8 pont, 6 lepattanó), Szollár (10 pont, 3 szerzett labda, 5 kiharcolt fault), Szalay (11/3 pont, 7 eladott labda, 4 kiharcolt fault, 6 gólpassz)

MEAFC: Drahos (23/9 pont, 3 lepattanó,7 eladott labda, 10 kiharcolt fault, 6 gólpassz), Fazekas (11 pont, 6 lepattanó, 4 kiharcolt fault), Szojka (6 pont, 7 lepattanó, 5 eladott labda, 4 gólpassz)

Microsec-BUDAFOK - Óbudai Kaszások 71-80 (14-13, 22-25, 14-18, 21-24)

Óbudán edzőváltás történt az elmúlt hetekben, Kertész István helyét az eddig a csapat sikeréért a pályán kapitányként küzdő Nagy Bálint vette át, bemutatkozásképpen pedig győzelemmel ”avatta fel” új trénerét a Kaszások gárdája. A vendégek védekezését nehezen tudta áttörni a Drevenka vezette budafoki alakulat, dobásaik rendre kimaradtak, ám a túloldal sem villogott támadásban, a második negyedben léptek csak meg a belső posztokon fölényben kosarazó sötét mezesek, de 13 pontos hátrányból is felálltak a házigazdák a félidőre. A huzavona a térfélcserét követően is folytatódott, a Kaszások végig előrébb jártak a mérkőzésen, de mindig tudott újítani a Budafok, a döntés így a végjátékra maradt. Ott higgadtabb tudott maradni a vendég csapat, kellett hozzá a hazaiak gyenge büntetőzése is, de a Kováts-Gorszki-Takács trió vezérletével hozták a hajrát és ezzel együtt első idegenbeli győzelmüket is.

Budafok: Drevenka (27/12 pont, 4 lepattanó, 7 szerzett labda, 5 kiharcolt fault), Fehér (14/3 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 kiharcolt fault), Tiba (8 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda), Mészáros Cs. (14/6 pont, 4 lepattanó, 5 eladott labda, 5 kiharcolt fault), Csernák (2 pont, 9 lepattanó)

Kaszások: Kováts (23 pont, 10 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Gorszki (14 pont, 8 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Takács (18/3 pont, 5 lepattanó, 5 eladott labda, 6 kiharcolt fault), Tóth B. (6 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda)

DEAC Kamilla Gyógyfürdő - Békési SzSK 74-84 (29-21, 17-28, 15-18, 13-17)

Oda a DEAC majd két éve tartó veretlensége, a Békés ászai mind hozni tudták jó formájukat a cívisvárosban, míg a hazai csapat a szokásosnál lassabb ritmusban és pontatlanabbul kosárlabdázott, ez pedig elég volt egy meglepetés vendég győzelemhez. Patkovic most is lubickolt a pályán, a montenegrói játékos újabb remek meccsen van túl, bár apró szépséghiba 31 pontos teljesítményén, hogy nyolcszor is megremegett a keze a vonalról, ami nem jött jól az amúgy is gyengébben dobó házigazdáknak. A túloldalon ugyanis Kertész ismét roppant aktív volt, a pontszerzés kivételével mindenből kivette a részét, elsősorban védekezésben és a társak kiszolgálásában (9 gólpassz) jeleskedett az A-csoportot is megjárt irányító, míg Kovács Benedek és Krtsic egyaránt ontották a kosarakat, előbbi 28, utóbbi 21 egységgel zárta a találkozót, de nem mehetünk el Koma Dani (10 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) produkciója és az eddig kevesebb szerepet kapó Béres dupla-duplája (12 pont, 11 lepattanó) mellett sem. Sikerével előzött a Békés, második a tabellán, míg a DEAC két helyet visszaesve a harmadik helyről várja a salgótarjáni rangadót.

DEAC: Patkovic (31 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 11 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Kovács I. (10 pont, 8 lepattanó), Nagy Bo. (18/15 pont, 3 szerzett labda, 4 gólpassz)

Békés: Kovács B. (28 pont, 8 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 2 blokk), Kertész (4 pont, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 9 gólpassz), Krstic (21/12 pont, 6 lepattanó, 2 szerzett labda, 6 eladott labda, 4 gólpassz), Koma (10 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz), Béres N. (12 pont, 11 lepattanó)

MAFC II. - KTE-Duna Aszfalt 83-76 (16-17, 14-31, 21-13, 21-11, 11-4) – hosszabbítás után

Fiatalság, bolondság – tartja a mondás, no de tényleg elképesztő, hogy négy dupla-duplának is tapsolhatott a vasárnapi ebéd mellé a kilátogató közönség, a Mikulás úgy látszik lepattanó labdákat hozott a két U23-as gárdának, a hazaiak ugyanis 49 lecsorgót kaparintottak meg, míg a kecskemétiek meg sem álltak 52-ig!!! A töménytelen mennyiségű kipattanó labdák a hihetetlen magas csapásszámnak köszönhetők, 82, illetve 81 dobást kíséreltek meg a felek a hosszabbításba torkolló derbin, melyen a Pintér-Jakab-Keller-Piukovics tengelyre támaszkodó vendégek már 22-vel jártak előrébb a második félidő elején. Ám az A-csoportos csapatnál is bevetésre készen álló Misek-Pápai-Kovács trió vezette fővárosiak fel tudtak még innen zárkózni és Kovács Ádám utolsó másodperces triplájával hosszabbításra mentették a találkozót. A ráadásban már a vendéglátók akarat érvényesült, amivel megtörte nyeretlenségi szériáját a MAFC gárdája és ők is megszerezték első győzelmüket a másodosztályban.

MAFC: Pápai (21 pont, 13 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 blokk), Misek (25/9 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda, 9 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Kovács Á. (20/12 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 4 gólpassz, 2 blokk), Dudás (8/3 pont, 9 lepattanó), Vittay (7/3 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 kiharcolt fault, 6 gólpassz)

Kecskemét: Pintér (19 pont, 15 lepattanó, 3 gólpassz), Jakab P. (24/12 pont, 8 lepattanó, 5 eladott labda, 7 kiharcolt fault), Keller (16/6 pont, 8 lepattanó, 7 eladott labda, 8 gólpassz, 2 blokk)

Nyugati csoport

SMAFC-NYME - Metal-Work Bonyhádi KSE 68-69 (22-21, 14-12, 21-18, 11-18)

A beharangozott nagy csatát hozta a két együttes összecsapása, a végletekig kiélezett találkozón a tavalyi döntő hőse, Hegedűs Attila ment mennybe ismét, az öt blokkot kiosztó bonyhádi magasember az utolsó pillanatokban szerezte meg a győzelmet a Bonyhádnak. Pedig a ”rutinos” soproni mag ezúttal egyszerre rukkolt elő produktív játékkal, a pontokért felelős Berneczei-Balogh duó mellett Török és Karácsonyi is hatékony volt a mérkőzés egészében. A kvartett fémjelezte SMAFC éppen ezért fordulhatott még három pontos előnnyel az utolsó percre, de előbb a dupla-dupla közelébe jutó Tömösváry (12 pont, 9 lepattanó) zárkóztatta a vendégeket, majd jött Hegedűs és előbb Berneczei dobását blokkolva, majd a meccsnyerő közelit is a helyére küldve, megnyerte a címvédőnek a derbit. A tolnaiak győzelmében nagy szerepet játszott a Bonyhádra érkezése óta első igazán jó meccsét maga mögött tudó Somogyfoki Szabolcs teljesítménye (16 pont, 6 lepattanó, 8 kiharcolt), illetve az irányítói szerepben jól pörgő Jilling László (13 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) produkciója is.

SMAFC: Berneczei (19/3 pont, 8 lepattanó, 4 kiharcolt fault), Karácsonyi (8 pont, 4 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 7 gólpassz), Török (8 pont, 9 lepattanó, 3 eladott labda), Balogh (17/3 pont, 3 lepattanó, 2 blokk)

Bonyhád: Hegedűs (16/6 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 5 blokk), Somogyfoki (16 pont, 6 lepattanó, 8 kiharcolt fault), Jilling (13/9 pont, 5 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Tömösváry (12/3 pont, 9 lepattanó)

A mérkőzés videós összefoglalóját ezen a linken tekinthetik meg.

OSE Lions - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 85-81 (30-21, 16-20, 15-16, 24-24)

Nagy csatában vesztette el veretlenségét a Veszprém Oroszlányban, az eddig hibátlan listavezetőnek szinte végig futnia kellett az eredmény után, csupán a harmadik negyedben tudta egy rövid ideig magához ragadni a kezdeményezést a kiegyensúlyozottan teljesítő OSE ellen. A házigazdák a palánk alatt fogták meg a bakonyiakat, Tanács és Vujovic a pontgyártáson túl (16 ill. 12) a lepattanó labdák megszerzésében is az élen jártak, együttes erővel 22 lecsorgó landolt a kezükben a csapat 39-ből (szemben a vendégek 26-ával). A végjátékban ugyan még indított egy kétségbeesett rohamot Mérész Csaba alakulata, de az akkora már Körtélyesit, Simont és Verteticst is elveszítő gárda csak szépíteni tudott az oroszlánbarlangban.

OSE: Wehner (16/12 pont, 6 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Vujovic (12 pont, 13 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Kiss K. (18/3 pont, 4 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 8 gólpassz), Tanács (16 pont, 9 lepattanó), Burai (11/3 pont, 4 lepattanó)

Veszprém: Körtélyesi (15/3 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 gólpassz), Kámán (17/6 pont, 3 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Simon (12/3 pont, 5 lepattanó), Vertetics (13 pont, 4 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Novák (13/3 pont, 3 lepattanó, 3 eladott labda, 3 gólpassz)

Concordia Motax KC Pápa - MTK Törökbálint 79-73 (21-22, 17-19, 14-17, 27-15)

Ott volt gyengébb a Törökbálint, ahol meg kellett volna nyernie a pápai derbit, a palánk alatt nem tudott dominálni Szarvas Gábor együttese, pedig a sérült Szabó nélkül is képesek lettek volna erre, ám Trepákék elvesztették ezt a különcsatát, ami leginkább a lepattanózásban mutatkozott meg (31-28). Puszta Dávid 27 ponttal repítette csapatát, bár sokáig csak loholtak a Törökbálint nyomába, a végjátékban mégis ők tudtak rutinosabban kosárlabdázni és nagy hajrát kivágva hozták hazai fellépésüket.

Pápa: Puszta (27/3 pont, 3 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Keresztes (10 pont, 8 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Szanati (14 pont, 3 lepattanó, 4 kiharcolt fault)

Törökbálint: Spiriev (13 pont, 7 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Jakab P. (10/3 pont, 4 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Bihari (11 pont, 4 lepattanó, 4 kiharcolt fault), Trepák (13/3 pont, 5 lepattanó), Bointizer (10/6 pont, 5 lepattanó), Horváth K. (10/6 pont, 4 gólpassz)

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC - PVSK-Kronosz Kiadó 75-58 (21-21, 17-15, 16-7, 21-15)

Egy félidőn keresztül tartotta a lépést házigazdájával az Antóni Csanád vezette (23 pont) pécsi együttes, a nagyszünet után azonban ritmust váltott a Győr és felőrölte fiatal vendégeit. Hajmásy a pontokért felelt hazai oldalon (20/6 pont), míg Nárai dupla-duplával járult hozzá a győzelemhez (10 pont, 12 lepattanó), de nem mehetünk el szó nélkül Márkus Tamás (12 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) és Kovács Soma (13 pont, 7 lepattanó) hatékony játéka mellett sem, a négy rutinosabb győri kosaras pedig a tőlük elvárható módon hozták a kötelezőnek számító két pontot.

Győr: Márkus (12/3 pont, 6 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Kovács S. (13/3 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 gólpassz), Hajmásy (20/6 pont, 3 gólpassz), Nárai (10 pont, 12 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda,2 blokk)

Pécs: Antóni (23/9 pont, 4 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Demeter (15 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Popgyákunik (7/3 pont, 4 lepattanó, 2 blokk)

Bajai Bácska FKE - Tehetséges Fiatalok-Budapest 76-71 (24-18, 9-17, 16-15, 15-14, 12-7) – hosszabbítás után

Csak a ráadás döntött Baján a két Nyugati top csapat rangadóján. Az ismét feltartóztathatatlan Ágfalvi (24 pont, 12 lepattanó) vezette bácskaiaknak szorult a hurok a rendes játék idő végén, csak Délity távolija mentette meg őket a vereségtől, a hazaiak ászának amúgy nem volt túl jó meccse, amit jól tükröz, hogy a meccsmentő tripla volt az egyetlen sikeres mezőnykísérlete a találkozón. Beák sem dobott fényesen a túloldalon (15 triplát emelet rá, de csak négy talált célba), de így is eljutott 27 egységig, viszont az extra játékidőt már harcostársai nélkül töltötte, Szobi és (a ráadás elején) Mácsai is a kipontozódás sorsára jutott, mielőtt a vendégek kapitánya is követte volna őket a 45-ik percben. A végjátékban is megmenthette volna még a mérkőzést a fővárosi alakulat, de dobásaik ekkor már pontatlanabbak voltak, a higgadtabb Baja pedig ki tudta ezt használni és behúzta a derbit.

Baja: Ágfalvi (24/6 pont, 12 lepattanó, 5 szerzett labda, 6 eladott labda, 7 kiharcolt fault), Mándity (15 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 kiharcolt fault), Nagy D. (14/3 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 eladott labda, 6 kiharcolt fault), Délity (9/3 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 kiharcolt fault)

TF: Mácsai (5 pont, 14 lepattanó, 2 szerzett labda), Beák (27/12 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda), Buzás (7 pont, 11 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 eladott labda), Tóth D. (12/3 pont, 4 szerzett labda, 3 eladott labda, 4 kiharcolt fault), Kerkai (10/6 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda)

Alba Fehérvár-DKKA - Vasas Akadémia 73-81 (19-29, 18-17, 21-15, 15-20)

A szorosabb eredmény ellenére magabiztos rajt-cél győzelmet aratott a Vasas gárdája, mely főleg parádés első negyedének köszönheti sikerét, 29 ponttal terhelték meg a nyitó etapban vendéglátójuk gyűrűjét, elsősorban az ekkor négy triplát is hintő Faragó vezérletével. A Filipovics-Markovic duó fémjelezte fehérváriak ugyan derekasan tartották magukat, de az 54 pontot összehozó páros mögött nem volt hatékony kiegészítő ember, ezzel együtt is, ha ilyen erős kerettel képesek kiállni a jövőben, akkor még jó pár top csapatot meg fognak izzasztani. Garamvölgyi és Andrássy ismét egy remek meccsen vannak túl, Faragó mögött nem csak a pontokból, de a lepattanókból is kivették a részüket.

Fehérvár: Filipovics (32/12 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 8 kiharcolt fault), Markovic (22/9 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 eladott labda, 6 kiharcolt fault), Kusonic (8 pont, 4 lepattanó)

Vasas: Faragó (23/15 pont, 2 szerzett labda, 4 eladott labda), Garamvölgyi (16 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda, 6 kiharcolt fault), Andrássy (14/6 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 kiharcolt fault), Sumrann P. (4 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz)

Fotó (slide, 1.): vasarhelyikosarsuli.hu
Fotó (2.): meafc.hu
Fotó (3.): facebook.com/DEAC
Fotó (4.): oselions.hu