NBI/B - Salgótarján-Vasas a másik ágon

A Salgótarján és a Vasas is egyaránt nagy arányú hazai győzelemmel vívta ki az elődöntőbe jutást, ahol egymással találkozik a két együttes. Az alsóházi csapatok közül az Eger elsőként vívta ki a bennmaradást, míg a MAFC fiókcsapata – bár közel járt Fehérváron a bravúrhoz - egyre távolabb sodródik a másodosztálytól.

Rájátszás az 1-8. helyért:

Konecranes-Salgótarjáni KSE - MTK Törökbálint 85-41 (13-12, 25-14, 27-5, 20-10)

17 perc jó kosárlabda után és 24-24-es állásnál még úgy tűnt, lehet esélye a bravúrra a Törökbálint együttesének, de nagyon kipukkadt az MTK lufija ezután, a félidőt 14-2-es etappal záró tarjániak pedig vérszemet kapva kiütötték negyeddöntős riválisukat. A harmadik negyedben került teljesen padlóra a pocsék dobóformát kifogó (14/56, 25%) és 23 labdát elszóró vendég alakulat, ekkor Szabó Domonkos triplazáporának köszönhetően folyamatosan távolodott ellenfelétől a házigazda Salgótarján, amelynél a Madár-Tutus vezérduó ismét egy erőteljes performansszal segítette újabb hazai sikerhez csapatát. Czigler László legénysége a következő körben a Vasassal néz farkasszemet a döntőbe jutásért, míg a Törökbálint a DEAC-al mérkőzik az 5-8. helyért.

A két győzelemig tartó párharc végeredménye: 2-1 a Salgótarján javára.

Vasas Akadémia - DEAC Kamilla Gyógyfürdő 80-61 (22-18, 21-20, 18-13, 19-10)

A végére a másik három mérkőzésig húzódó párharc is sima csatává avanzsált, a Vasas végig koncentráltan és összességében magabiztosan hozta a pasaréti derbit és harcolta ki az elődöntős szereplését. A Takács Danit amúgy is nélkülöző debreceniek a palánk alatt voltak sebezhetőek nagyon, a lepattanócsata elvesztése mellett (39-29) Patkovicot és Vas Viktort is jól semlegesítették a házigazdák, így a munka nagy része a kisemberekre maradt, de a 28%-os triplamutatóval nem lehetett meccset nyerni idegenben. Hazai oldalon nem nagyon akadt gyenge pontja a Vasasnak, szinte minden pályára lépő játékos hozzá tudott tenni a gárda teljesítményéhez, Garamvölgyi használta ki legjobban a DEAC palánk alatti gyengélkedését, ő dupla-duplával (16 pont, 12 lepattanó) lett a győztes fél legjobbja. A párharcot – a sírból – idegenben visszahozó fővárosiaknak az elődöntőben is szükségük lesz egy vendégként aratott bravúrra, mivel a pályaelőnyben játszó Salgótarjánnal mérkőznek.

A két győzelemig tartó párharc végeredménye: 2-1 a Vasas javára.

Rájátszás a 9-16. helyért:

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK - Bajai Bácska FKE 94-95 (22-23, 23-21, 19-27, 19-16, 11-12) – hosszabbítás után

Elmaradt a biztos borsodi továbbjutás, a Tiszaújváros vért izzadva tudta csak átverekedni magát az Ágfalvi nélkül csatába álló bajai seregen, melyben a meccset pihenő nélkül végigjátszó Mándity játszotta a főszerepet. A bácskaiak agilis centere 39 pontot hozott össze kiváló dobszázalékkal (67% mezőnyből, 70% büntetőből), mindamellett, hogy lekapkodott 14 lecsorgó labdát. Az ismét szűk rotációval dolgozó vendégek négypontos vezetéssel zárták a rendes játékidőt, de mivel Baján is éppen ennyivel tudott győzni Brunyánszky István legénysége, így jöhetett a hosszabbítás. Ebben már nem hibázott a 28 pontos Czura és a 20-ig jutó Varga Ádám vezette Tiszaújváros, és ha a győzelmet nem is, de a továbbjutást sikerült megszereznie és csatázhat tovább a TF-el a 9-12. helyért.

Továbbjutott: a Tiszaújváros 187-184-es összesítéssel.

Metal-Work Bonyhádi KSE - Vásárhelyi Kosársuli 101-79 (26-17, 28-19, 28-22, 19-21)

Ötpontos hátrányát kettő perc alatt ledolgozta a 22 pontos Jilling vezette bonyhádi alakulat, és csak egyszer, 16-12-nél állt ezután továbbjutásra a Vásárhely gárdája, a meccs nagy részében az történt, amit a kétszeres címvédő eltervezett. A Czibere-Vas-Kelemen trió ugyan összehozott együttes erővel 50 pontot vendég részről, de a dobószázalékuk hagyott kívánnivalót maga után, csak úgy, mint az egész csapaté, amely 35%-kal tüzelt mezőnyből. A palánk alatt nem is kellett ezúttal extra teljesítmény a Tömösváry-Hegedűs duótól, mind a ketten kevés időt töltöttek a parketten, a Kovács-Baki-Jilling hármas remeklése elég volt így is a biztos továbbjutáshoz.

Továbbjutott: a Bonyhád 168-151-es összesítéssel.

Budapesti Honvéd SE - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 60-101 (20-28, 10-22, 10-27, 20-24)

A 21 pontos hátrány ledolgozása önmagában is embert próbáló feladat lett volna a Honvéd fiatal együttese számára, pláne egy többre hivatott Győrrel szemben. Az első negyedig pislákolt csak a remény a fővárosiak számára, innentől azonban csak a 11 triplát elsüllyesztő és mezőnyből 60% felett dobó vendégek akarata érvényesült, élen a 21-ig jutó Barutával és a 20-nál megálló Náraival, de rajtuk kívül Gombás is remekelt, dupla-duplával (10/3 pont, 10 lepattanó) zárva a találkozót. A Honvéd a Vásárhellyel mérkőzik a 13-16. helyért, míg a kettős győzelemmel továbblépő Győr a Bonyháddal került párba.

Továbbjutott a Győr kettős győzelemmel.

Tehetséges Fiatalok-Budapest - MEAFC 90-63 (29-18, 18-13, 23-14, 20-18)

A miskolciak rutinos játékmesterük, Drahos Gábor nélkül voltak kénytelenek megpróbálni a lehetetlent, azaz a hazai vereség után idegenben legyőzni a TF gárdáját és továbbjutni. A bravúr elmaradt, a Mehmedvoics legények magabiztosan hozták a kötelezőt, elsősorban a Buzás-Beák-Szobi-Franczva négyesfogatnak köszönhetően, illetve hogy sikerült 21 eladott labdába kergetniük a bajnokság újoncát. Szojka (15 pont, 6 lepattanó) és Endrész (14 pont, 7 lepattanó) igyekezete dicsérhető a túloldalon, de negyedről negyedre fogyott el a borsodiak lendülete a fizikálisan az egyik leginkább toppon lévő gárda otthonában.

Továbbjutott: a TF kettős győzelemmel.

Rájátszás a 17-24. helyért:

Microsec-BUDAFOK - Concordia Motax KC Pápa 69-79 (16-16, 13-23, 21-15, 19-25)

Keresztes és Puszta irányításával hozta a fontos idegenbeli derbit a Pápa együttese, amelynek a pontlevonások miatt minden győzelemre égető szüksége van a bajnokság ezen szakaszán. Nem adta könnyen magát a Budafok, a Mészáros-Fehér-Drevenka trió szállította a pontokat, amivel a harmadik negyedben még vissza is tudtak jönni a mérkőzésbe, nem beszélve a palánk alatt nagyot melózó Vajda Peti (12 lepattanó, 2 blokk) hathatós segítségéről, de a záró etap ismét a jobban célzó pápaiaké volt, Horváth és Németh is fel tudott lépni a két rutinos vezér mögé.

KTE-Duna Aszfalt - PVSK-Kronosz Kiadó 68-79 (20-26, 13-17, 17-16, 18-20)

Sokadszor dobja körbe a hárompontos vonalat a Kecskemét együttese, és bár a 11 értékesített tripla egyáltalán nem rossz eredmény, a 34 kísérlet azért már árnyalja ezt a képet. A pécsiek ehelyett a szigorítotton belül próbáltak inkább meccset nyerni, Kővágó Laska vezetésével (14 pont, 10 lepattanó) megnyerték a lepattanócsatát (24-42), és sokkal pontosabban és többször céloztak a gyűrű közeléből (22/31 71%). Antóni hozzátett még ehhez 26 egységet, Czukor tripla-dupla közelben járt (9/3 pont, 9 lepattanó, 7 gólpassz), és nem hibáztak büntetőt a baranyaiak (9/9), amivel szemben a 20 pontos Jakab Péter is tehetetlen volt hazai oldalon.

Concordia Motax KC Pápa - Microsec-BUDAFOK 82-74 (22-14, 18-17, 28-18, 14-25)

Sok idő nem volt az első derbi tapasztalatait megemészteni, öt napon belül másodszor is megmérkőzött a két fél, a helyszín ezúttal azonban Pápa volt. A házigazdáknál ezúttal is dominált Puszta (20/3 pont, 6 kiharcolt fault, 5 gólpassz) és Keresztes (14 pont, 16 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 2 blokk), de Szanati is hasznosnak bizonyult a pálya mindkét végében (10 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 8 kiharcolt fault, 4 gólpassz), csak úgy, mint Németh a maga 14 pontjával. Három negyed alatt el is döntötte a meccset a hazai alakulat, a Drevenka-Mészáros páros csak szépíteni tudott a záró etapban budafoki részről.

Alba Fehérvár-DKKA - MAFC II. 78-73 (13-21, 21-21, 25-17, 19-14)

Sima fehérvári győzelemnek indult a mérkőzés, de 8-4-es hazai vezetésnél kivágott egy 3-16-os rohamot az utolsó helyen kullogó MAFC, amivel sikerült is nagy csatára kényszerítenie a házigazdákat. A Molnár-Siklós-Hegyi trió mellett Wendler 9 pont, 10 lepattanós produkcióját is érdemes megemlíteni vendég oldalon, akik a végjátékba is vezetésről tudtak menni, de 72-73 után már képtelenek voltak a gyűrűbe találni, a Brbaklic fémjelezte (27 pont, 11 lepattanó, 9 kiharcolt fault, 4 gólpassz) Fehérvár pedig egy 6-0-val behúzta a találkozót.

EKF-Eger-KOK SE - SMAFC-NYME 101-63 (22-15, 20-21, 36-20, 23-7)

Egy félidőig volt partiban a soproni csapat, utána tudott még eggyel feljebb kapcsolni támadógépezetén az egri együttes, amivel elsőként biztosította be a bennmaradását az alsóházi gárdák közül. Tóth Zoltán (21/15 pont, 4 szerzett labda, 4 gólpassz) és Máté Balázs (25/3 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz) megállíthatatlan volt hazai részről, de a Nagy-Berneczei páros (22, ill. 17 pont) sem maradt el sokkal velük szemben a vendégeknél, a különbséget az jelentette, hogy a hevesi duónak akadt segítsége is Jakab és Szabó személyében. A végére a védekezése is összeállt Váczi Péter legénységének, így egy nagyarányú győzelemmel vívhatta ki a bennmaradást az alsóház listavezetője.

Fotó: Vasas Facebook