NBI/B - (újra) OSE-Vasas párharc a döntőben

Nem hibázott egyik fél sem hazai pályán, így kisebb meglepetésre, de az OSE és a Vasas vívja a másodosztály bajnoki döntőjét. A kiesés elleni csata is két résztvevőre redukálódott, a sereghajtó MAFC-on kívül már csak a Fehérvárnak van izgulnivalója a hátralévő fordulókban.

Elődöntők:

OSE Lions - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 98-61 (18-16, 30-23, 21-12, 29-10)

A remek hangulatról gondoskodtak a szurkolók a lelátón, míg a feszültségkeltésről a játékosok a pályán. Egyik csapat sem találta ugyanis a ritmust sokáig, érződött az idegesség mindkét oldalon, a védekezés nem is állt össze sokáig egyik félnél sem, inkább a támadások domináltak. Az OSE tudott kétszer is rohamot indítani, amiből a második, 13-0-s szakaszra már nem érkezett válasz bakonyi részről, így a nyugati első hátrányban zárta az első félidőt. A fordulást követően az oroszlányiak védekezése állt össze hamarabb, jól használták ki a hosszabb kispadukat, így nem egyszer egész pályán is képesek voltak meghajtani a veszprémieket. Az eredmény nem is maradt el, a záró etap elejére gyakorlatilag össze is omlott a vendég együttes, és húszpontos hátrányban már kissé hitehagyottan kosárlabdáztak, míg hazai oldalon szinte minden összejött. A Takács-Kámán pároson kívül senki nem tudott előrukkolni a meccs fontosságához mérhető produkcióval, Körtélyesi, Vertetics, Simon és Novák sem hozták a szezonban tőlük megszokott teljesítményt. Ezzel szemben az oroszlányiaknál minden pályára lépő hozzátette a magáét, Gorzsás 21 ponttal vitte a prímet, de jól mozgott a 14-et szóró Burai és a dupla-dupla közelben pattogtató Vujovic (12 pont, 9 lepattanó) is. Az OSE megnyerte a lepattanóharcot (42-26), 19 eladott labdába és 36%-os dobóteljesítménybe kergette bele a vendégeket, amíg ők maguk 52-vel tüzeltek a mezőnyből, és minden játékosuk elért legalább két pontot úgy, hogy egyikük sem játszott 23 percnél többet! A két mérkőzés alapjáén megérdemelten jutott a döntőbe az Oroszlány, ahol visszavághat a Vasasnak a Hepp-kupa fináléban elszenvedett vereségért!

A két győzelemig tartó párharc végeredménye: 2-0 az OSE javára.

Vasas Akadémia - Konecranes-Salgótarjáni KSE 67-60 (21-12, 15-20, 8-10, 23-18)

A teltház a másik ágon is garantált volt, a tarjáni fanatikusok mellett illusztris társaság tekintette meg a mérkőzést, Báder Márton és Vajda Anna is a helyszínen foglalt helyet, de több neves szakember is kilátogatott a derbire. A roppant feszült hangulat rányomta bélyegét a mérkőzésre is, mindkét csapat játéka messze volt a tökéletestől, a tarjániak nem is nagyon találták a ritmust, gyéren dobtak távolról (5/33 - 15%), és kulcsembereik közül csak Helmeczi és Szabó Domokos igyekezete volt dicsérhető. Utóbbi triplájával vették át először és egyben utoljára a vezetést a nógrádiak a negyedik negyed elején, de a Vasas fordítani tudott, elsősorban Garamvölgyi masszív palánk alatti teljesítményének (17 pont, 14 lepattanó, 7 kiharcolt fault), valamint a Kozma-Andrássy páros remek védekezésének köszönhetően. A végjátékban már faultolniuk kellett a vendégeknek, de a Faragó-Garamvölgiy-Andrássy trió keze nem remegett meg a fontos pillanatokban, és hazai sikerével kivívta a döntőbe jutást a Vasas együttese.

A két győzelemig tartó párharc végeredménye: 2-0 a Vasas javára.

Rájátszás az 5-8. helyért:

Óbudai Kaszások - Békési SzSK 94-108 (18-27, 25-32, 29-24, 22-25)

Komára (25 pont, 5 lepattanó, 9 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Kertészre (11 pont, 9 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 11 gólpassz) és Krsticre (28/21 pont, 6 kiharcolt fault, 5 gólpassz) nem volt válasza az óbudaiaknak, a fantasztikusan dobó békésiek végig kézben tartva a mérkőzést, magabiztosan hozták el a fővárosból is a győzelmet és jutottak tovább az 5. helyért vívandó párharcba. A feldobás után még tudta tartani a lépést ellenfelével a hazai együttes, de utána beindult a békési gólgyár, és a félidőig 60%-os hatékonysággal termeltek 59 pontot! Tóth Bence (13 pont, 5 lepattanó, 9 gólpassz), Mondzinger Márk (15/3 pont, 6 lepattanó) és a fiatal Van der Meer Lóránd (11 pont) vezetésével még próbált zárkózni egy védekezésváltással a Kaszások gárdája, de hét pontnál közelebb nem tudtak férkőzni, így a bravúrral nyolcba jutó óbudaiak a 7. helyért folytatják a rájátszás küzdelmeit.

A két győzelemig tartó párharc végeredménye: 2-0 a Békés javára.

MTK Törökbálint - DEAC Kamilla Gyógyfürdő 95-62 (29-11, 16-16, 25-17, 25-18)

Egy kiütés itt, egy kiütés ott. Csak úgy, mint az MTK Debrecenben, a DEAC sem tudott Törökbálinton méltó vetélytársa lenni riválisának, és két könnyed hazai győzelem után jöhet a mindent eldöntő harmadik összecsapás a cívisvárosban. A vendégek pocsék dobóformát fogtak ki ezen a találkozón, mindössze 28%-kal lőttek mezőnyből és óriási különbséggel, 47-26-ra bukták el a lepattanóharcot. Ez utóbbiban nagy szerepet játszott hazai részről Bihari Máté, aki dupla-duplával (23 pont, 13 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 6 gólpassz) és 45-ös teljesítményindexel zárta a mérkőzést, de rajta kívül még öten értek el legalább tíz egységet, egytől egyik legalább 50%-os dobóteljesítménnyel (csapatszinten 61% volt a mutatójuk). Egy sima, egy fordított, reméljük, a harmadik meccsen már az izgalmak sem maradnak el a párharcból.

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-1.

Rájátszás a 9-12. helyért:

Metal-Work Bonyhádi KSE - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 97-86 (30-23, 27-20, 20-14, 20-29)

Közel járt a 31 pont ledolgozásához a Bonyhád alakulata, 85-60-as vezetésüknél úgy tűnt, a negyedről negyedre növő előnyük beérik a lefújásra és továbbjuthatnak a párharcból. Tömösváry (25/3 pont, 6 lepattanó) és Hegedűs (19/3 pont, 13 lepattanó) tarthatatlan volt a palánk alatt, míg Jilling (21/18 pont, 5 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Papp (15/9 pont, 7 gólpassz) és Kovács (13/6 pont) a mezőnyben dolgoztak nagyot, de 25 pontos tolnai vezetésnél még időben kapcsolt a győri csapat, elsősorban irányítójuk, Márkus Tamás. Az egykoron a bonyhádiak sikeréért küzdő játékmester ugyanis az ismerős palánkra beemelt gyors egymásutánban négy triplát (19/15 pont, 4 gólpassz), amit Nárai (12/3 pont, 7 lepattanó, 5 kiharcolt fault) megfejelt még eggyel, a különbség így pedig hamar visszakúszott tíz körülire, ami már elég volt a győriek továbbjutásához. Az ismét kevés cserével dolgozó vendégeknél most is a rutinosabb játékosoknak köszönhető a szűk vereség, Ruják (21/3 pont, 5 kiharcolt fault, 6 gólpassz), Kovács (21/6 pont, 4 lepattanó, 5 kiharcolt fault) és Gombás (13/9 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 gólpassz) újra jó teljesítményt tettek le az asztalra.

Továbbjutott: a Győr 181-161-es összesítéssel.

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK - Tehetséges Fiatalok-Budapest 62-69 (7-19, 13-16, 15-19, 27-15)

Kiváló védekezéssel szinte megfojtotta egy félidőn keresztül a Tiszaújvárost a Beákot nélkülöző TF gárdája (20 pontot engedélyeztek 20 perc alatt), sőt még a harmadik negyed után is a fővárosiak álltak továbbjutásra 20 pontos előnyük birtokában. Csakhogy a Főnix feltámadt hamvaiból, és a 25 pontig, valamint 7 lepattanóig jutó Osnach vezérletével varázslatos záró etapot produkáltak, ledolgozták nagy hátrányukat, a hétpontos vereség pedig elegendő volt a továbbjutás kiharcolásához. Szobi (20/12 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 kiharcolt fault), Kerkai (15/12 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda) és Franczva (14 pont, 4 lepattanó) mindent megtettek a párharc megnyerésért, de a végére a pályán töltött 40 játékperc megbosszulta magát és kipukkadt a TF.

Továbbjutott: a Tiszaújváros 145-141-es összesítéssel.

Rájátszás a 13-16. helyért:

MEAFC - Bajai Bácska FKE 111-85 (39-23, 18-21, 25-16, 29-25)

Csapatkapitánya, Tóth Gábor nélkül és egy limitált Drahos Gáborral (négy perc a parketten) a soraiban is roppant magabiztosan intézte el a bajai gárdát az újonc miskolci együttes, a 26 pontos hazai siker pedig több mint elegendő volt a tízpontos bácskai fiaskót követően a továbbjutáshoz. A könnyed győzelemben több borsodi játékos is kulcsszerepet játszott, a legfigyelemreméltóbb teljesítményt Tóth Tamás nyújtotta, aki első nyolc dobását a helyére küldte! A triplavonal mögül… Máshonnan nem is kellett betalálnia, az első kísérletét a negyedik negyedben hibázta el, végül 80%-os mezőny (és tripla) mutatóval fejezte be a találkozót. Egyedül azonban kevés lett volna még a győzelemhez, kellett Szojka masszív dupla-duplája (23 pont, 12 lepattanó), valamint az egyaránt 20 pontot elérő Szepesi-Orosz duó ponterős játéka is, nem beszélve Endrész 12 egységéről és Galló 11 lepattanójáról. A vesztes félnél Mánditynak (29 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 7 kiharcolt fault, 2 blokk) ezúttal társa is akadt Katyanszki (30/18 pont, 4 szerzett labda) személyében, sőt Nagy is (16 pont, 8 lepattanó) szépen támogatta őket, de rajuk kívül senki nem tudott érdemben hozzászólni a mérkőzéshez.

Továbbjutott: a MEAFC 192-176-os összesítéssel.

Rájátszás a 17-24. helyért:

SMAFC-NYME - KTE-Duna Aszfalt 94-86 (24-24, 16-18, 28-24, 26-20)

Kölcsönkenyér visszajár, a 30 pontos kecskeméti vereség után, ha nem is hasonlóan nagy arányú, de biztos győzelemmel vágott vissza riválisának a SMAFC gárdája. A hazai siker elsőszámú letéteményese a 29 pontig jutó Nagy Gergő volt, de a Berneczei-Füzi-Balogh trió is szép terméssel (47 pont összesen) járult hozzá a soproni diadalhoz. Vendég oldalon hárman is elérték a 20-as határt, de közülük csak Keller tudta ezt jó hatékonysággal megtenni (20/9 pont, 70% mezőny, 4 lepattanó, 8 kiharcolt, 5 gólpassz), a Kovács-Jakab duó a 44 pontját alig több mint 30%-al érte el.

PVSK-Kronosz Kiadó - MAFC II. 87-51 (21-13, 20-22, 20-12, 26-4)

Pápai (12 pont, 11 lepattanó, 2 blokk) és Siklós (10 pont, 9 lepattanó, 7 kiharcolt fault) mellett csak Szanyi 11 pontja volt dicsérhető a vendég fővárosiaknál, a 20 eladott labda, a 32%-os mezőnymutató és a 47-29-re elveszített lepattanócsata már jóval kevésbé. A 19 esztendős horvát Dragasevic 23 pontja, Popgyákunik 12 pont, 13 lepattanós dupla-duplája, valamint Czukor tripla-dupla közeli (18/6 pont, 8 lepattanó, 10 gólpassz) teljesítménye önmagában elég lett volt a győzelemhez, de ezt még megfejelte Kővágó-Laska 7 pont, 10 lepattanós produkciója, amihez hasonlót nem tudott felmutatni a vesztes oldal.

Concordia Motax KC Pápa - EKF-Eger-KOK SE 67-49 (21-10, 13-13, 18-13, 15-13)

23 pontot hozott össze egy félidő alatt a MEFOB ezüstöt követően fáradtan és kulcsembere, Máté Balázs nélkül pályára lépő hevesi együttes, ami meg is pecsételte az előzetesen rangadónak induló derbi sorsát. A Keresztes-Horváth-Kutasi trió hozta ezúttal a meccset a Pápának, Pusztától és Szanatitól most egy szolidabb teljesítmény is belefért, ráadásul igazi tétje már nem volt a találkozónak, maximum az alsóház legjobb helyezésének megszerzése, amire a rájátszásban még veretlen veszprémieknek a büntetőpontjaik ellenére egyre nagyobb esélyük van.

MAFC II. - PVSK-Kronosz Kiadó 69-66 (13-20, 15-23, 24-7, 17-16)

Pár nap alatt itt is fordult a kocka, csakúgy, mint a SMAFC-Kecskemét párharcban, a MAFC a kiütéses pécsi vereség után összekapta magát, és az A-csoprotos ifjak segítségével (Misek, Kovács, Pápai) megszerezte idei negyedik győzelmét, életben tartva a bennmaradás halvány reménysugarát. A baranyaiak ugyanazzal a kerettel vágtak bele a mérkőzésbe, mint a három nappal korábbi hazai mérkőzésen, ám a fővárosiak bevetették ”rutinosabb” játékosaikat is, akik le is hozták nekik a szorosan alakuló derbit. Pápai egy 22 pont, 15 lepattanós dupla-duplával volt a mezőny legjobbja, mögötte Kovács Ádám 15 ponttal és 9 lepattanóval követte őt, míg Misek 12-őt tett hozzá a közöshöz, ami a gyengén dobó PVSK ellen (32% mezőny) elég is volt a hazai sikerhez.

SMAFC-NYME - Microsec-BUDAFOK 63-56 (21-7, 13-10, 18-17, 11-22)

Egy félidő alatt eldöntötte a találkozót a SMAFC gárdája, a gyenge napot kifogó Budafok 17 pontra volt képes 20 perc játék alatt, és csak az utolsó negyedben tudott kozmetikázni az eredményen. Mivel nem akadt átütő erő a vendégek keretében, így nem is kellett extra produkció senkitől hazai részről, Vesztergom (9 pont, 15 lepattanó) és Berneczei (8 pont, 13 lepattanó) uralták a palánk környékét, míg Karácsonyi jó dobószázalékkal összegyűjtött mellettük 16 pontot, amivel az egész mezőny legeredményesebbje tudott lenni a gólszegény összecsapáson.

Alba Fehérvár-DKKA - KTE-Duna Aszfalt 104-64 (25-16, 28-10, 25-17, 26-21)

Minden negyedet megnyerve, a játék minden elemében felülmúlva riválisát, könnyedén hozta a Kecskemét elleni fellépését a Fehérvár gárdája. Brbaklic (24/3 pont, 10 lepattanó, 7 gólpassz) és Filipovics (14/3 pont, 11 lepattanó, 5 gólpassz) is dupla-duplával zárt, de közel járt ehhez Czirbus (7/3 pont, 14 lepattanó) és Fülöp (19 pont, 7 lepattanó) is, míg a vendégeknél ismét Keller Iván igyekezete dicsérhető leginkább, ő a 23 pontját 50%-os dobóteljesítménnyel hozta össze. A Fehérvár van már csak veszélyben a MAFC-on kívül a kiesés elől menekülő csapatok közül, a képlet egyszerű, legalább egy meccset még nyerniük kell, hogy ne kelljen izgulniuk a fővárosiak szereplése miatt.

Fotó (slide): facebook.com - Mester Botond Photography
Fotó (1.): oselions.hu
Fotó (2.): facebook.com - Mester Botond Photography
Fotó (3.): meafc.hu