NBI/B: A MEAFC-é az utolsó hely

Kialakult a playoff mezőnye, az MTK csúszott le a rájátszásról és a miskolciak szerezték meg az utolsó kiadó helyet. A Zöld csoportban veretlenül nyerte az alapszakaszt a BKG, az Eger úszta meg az alsóházi keresztjátékot, Pápa-Kaszások a bennmaradásért.

Piros csoport

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 74-105 (10-24, 21-28, 18-29, 25-24)

Az egyik oldalon Gombás és Nárai, a másikon Helmeczi és Hegedűs ülte ki az alapszakasz utolsó mérkőzését, de ebben a házigazdáknak volt kevesebb köszönet. 0-13-mal nyitott ugyanis a Kovács (25/15 pont, 7 lepattanó, 7 gólpassz), Pavlovic (27/9 pont, 12 lepattanó, 4 gólpassz), Körtélyesi (17 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz) trió vezette Veszprém, amely szigorú védekezésével és kombinatív támadójátékával hamar dűlőre vitte a kevésbé motivált győriek elleni fellépését. Folyamatosan nőtt a különbség a sötét mezesek javára, egyedül az ex-veszprémi Puszta (23/6 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda) tudott értékelhető teljesítménnyel előrukkolni hazai oldalon, ez pedig nagyon kevésnek bizonyult a helyenként közönségszórakoztató kosárlabdát bemutató Mérész-legénységgel szemben. Az egyetlen ”pozitívum” a kisalföldiek számára, hogy a Bonyhád vereségével pályaválasztóként kezdhetik a kiesés elleni párharcot a tolnaiak ellen.

Legjobb dobók:

Győr: Puszta 23/6, Nagy T. 11/9

Veszprém: Pavlovic 27/9, Kovács S. 25/15, Körtélyesi 17, Bodó 11

Budapesti Honvéd SE - Knipl Kft. Bonyhádi KSE 86-64 (18-15, 33-8, 11-13, 24-28)

A második negyedben lerendezte a tét nélküli derbit a Honvéd gárdája, a kissé fáradó Bonyhád ellen ekkor tudott ritmust váltani és gyorsindításokkal megalapozni a sikerét. A házigazdák úgy nyerték nagy arányban, 46-34-re a lepattanóharcot, hogy a Stefán-Kováts duó mindössze hét lecsorgót kaparintott meg, míg a túloldalon Somogyfoki Szabolcs (10/3 pont, 7 lepattanó) és Lazic (16/3 pont, 7 lepattanó) próbálták tartani a lépést velük, de a 25-tel több fővárosi mezőnykísérletet nem tudták kompenzálni. Szalay (13 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz) jól mozgatta a társakat irányító poszton, a Mucza-Tóth páros 14-14 ponttal terhelte meg a tolnai gyűrűket, míg Bea Bence 14 perc alatt hozott össze hibátlan dobóteljesítménnyel 11 egységet, 4-4 lepattanó és gólpassz mellé. A Honvéd maradt a tizedik helyen, mivel előtte a MEAFC is nyerni tudott, a Bonyhád pedig készülhet a bennmaradásért vívandó ütközetre a Győr ellen.

Honvéd: Tóth B. 14/6, Mucza 14/6, Szalay 13, Bea B. 11/3

Bonyhád: Lazic 16/3, Csobán 14/12, Somogyfoki Sz. 10/3

MEAFC - Calle Pubfood Békés 108-72 (31-22, 30-13, 22-23, 25-14)

Nem bízta a véletlenre a rájátszásba jutásról döntő fellépését a MEAFC együttese, a borsodiak valósággal átgázoltak az első félidőben a békésieken, 61 pontot tettek fel a táblára. Cole-Brinson (27/12 pont, 6 lepattanó, 9 gólpassz) elemében volt a házigazdáknál, de a Drahos-Szögi páros is összelapátolt 30 pontot és 8 gólpasszt együttes erővel, ezen kívül őrült tempót diktáltak a társaknak. A Krstic (21/9 pont, 4 gólpassz), Koma (21/6 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda), Kertész (8/3 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz, 6 gólpassz) trió nem is tudott lépést tartani velük, hamar nagy különbség alakult ki a vendéglátók részére, a második negyedtől már csak a hazai győzelem mértéke volt az egyetlen nyitott kérdés. A miskolciak duplán örülhettek a végén, nem csak pazar játékkal zárták a reguláris szakaszt, de az MTK vereségével meg is csípték a nyolcadik helyet a rájátszásban, míg a Békés a Vásárhely ellen kezdi az alsóházi élet-halál harcot.

MEAFC: Cole-Brinson 27/12, Drahos 15/12, Szögi 15, Lippai 14, Takács D. 11/9, Béres 10

Békés: Krstic 21/9, Koma 21/6

Nyíregyháza Blue Sharks - Vasas Akadémia 85-72 (27-20, 14-21, 24-11, 20-20)

A második félidő elején vitte dűlőre a Vasas elleni rangadót a Nyíregyháza, ekkor Nagy Krisztián (29/12 pont, 5 lepattanó) pontos távolijaival meg tudtak lépni a házigazdák, előnyüket pedig a lefújásig őrizték. Stojanovic is berámolt 22 pontot a fővárosiaknak, de csapatszinten is jól dobott a nyírségi alakulat, az 53%-os mezőnymutatójuk pedig még a lepattanóharc elvesztését (25-37) is elbírta. A Moravcsik (20/6 pont, 3 lepattanó, 3 gólpassz), Völgyi (12 pont, 11 lepattanó, 2 blokk), Katona (13/6 pont, 4 lepattanó) trió tett a legtöbbet a Vasas helytállásért, de a győzelemhez kevés volt hármójuk jó játéka, viszont visszavágásra lesz lehetőségük, a két fél ugyanis egymás ellen kezdi a rájátszást.

Nyíregyháza: Nagy K. 29/12, Stojanovic 22/12, Bus 12, Czura 10/6

Vasas: Moravcsik 20/6, Katona 13/6, Völgyi 12

OSE Lions - MTK Törökbálint 90-49 (24-15, 17-10, 22-6, 27-18)

Elmaradtak a várt izgalmak Oroszlányban, a házigazdák betonvédekezést előhúzva hamar szertefoszlatták az MTK rájátszásba jutásról szőtt álmait. Mohay három hónap kihagyás után visszatért ugyan a pályára a vendégeknél, de hórihorgas centerük, Szabó Tibor továbbra sem állt a társak rendelkezésére, így pedig a palánk alatt esélytelen volt a Törökbálint (46-27), de a 24%-os dobásmutatójukat sem tehetik ki az ablakba. Spagnolo (15 pont, 12 lepattanó) így kedvére ficánkolhatott a gyűrű közelében, hátvéd posztokon a Kovács-Illés páros 32 pontja volt számottevő, de nagy fegyver volt az OSE számára, hogy minden pályára lépő játékosuk feliratkozott a pontszerzők közé. A vesztes félnél Jakab (15 pont, 5 szerzett labda), Boinitzer (14/6 pont, 7 lepattanó) és Bihari (12 pont, 4 lepattanó) küzdöttek leginkább az MTK szezonjáért, de a dobással nekik is meggyűlt a bajuk, így kicsúszott a legjobb nyolcból Bódi Ferenc együttese, az OSE pedig készülhet a MEAFC elleni negyeddöntőre.

OSE: Kovács G. 16/3, Illés 16/3, Spagnolo 15

MTK: Jakab P. 15, Boinitzer 14/6, Bihari 12

Tehetséges Fiatalok Basketball Players - PVSK-Kronosz Kiadó 67-83 (18-22, 22-16, 15-24, 12-21)

Az előzetes információk ismeretében nem volt problémamentes a TF felkészülése a bajnokira, ezen kívül Mehmedovics mester bővebb rotációt próbálgatott már a rájátszásra készülve. Nem is volt elég éles a hazai együttes, a PVSK a második félidőben meglépve elorozta a győzelmet a fővárosiak orra elől, ezzel kivívta, hogy a nyolc között is Beákékkal kerüljenek össze az egyenes kieséses szakaszban. Dragasevic (22/12 pont, 4 eladott labda, 4 gólpassz), Krnjajski (19/3 pont, 6 lepattanó) és Benke (16/6 pont) is remekeltek a pécsieknél, míg a túloldalon csak Kerkai (24/6 pont, 5 lepattanó) és Buzás (12/12 pont, 4 lepattanó, 6 gólpassz) hoztak kiegyensúlyozottabb teljesítményt, de mivel a Nyíregyháza nyert odahaza, így győzelem esetén sem változott volna a TF pozíciója.

TF: Kerkai 24/6, Buzás 12/12

PVSK: Dragasevic 22/12, Krnjajski 19/3, Benke 16/6, Bíró 10

Vásárhelyi Kosársuli - Nagykőrösi Sólymok KE 67-90 (13-27, 14-21, 23-23, 17-19)

Bár Szabó (18 pont, 5 lepattanó) visszatért sérüléséből a záró körre, így is rengeteg hiányzója akadt a házigazdáknak, akik nem is bírták el ezt a terhet a több lábon álló Nagykőrössel szemben. Már az elején nekiesett vendéglátójának a Sólymok gárdája, Tóth (20/6 pont, 8 lepattanó, 6 szerzett labda), Candido (10 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz) és Dobos (14 pont, 7 lepattanó, 4 blokk) remeklése mellett a Molnár-Lakosa-Kovács tengely is berámolt 37 pontot a csongrádi gyűrűbe, ami Vas Petiék (10/3 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) szellősebb védekezése mellett könnyed győzelmet eredményezett a Pest megyeieknek. A Vásárhely a Békéssel kezd a kiesés elleni párharcban, míg a Nagykőrös a hetedik helyig felküzdve magát a Veszprémmel mérkőzik az első körben.

Vásárhely: Szabó P. 18, Gajic 15/6, Vas P. 10/3

Nagykőrös: Tóth V. 20/6, Molnár M. 16/3, Dobos 14, Kovács S. 11/9, Lakosa 10/3, Candido 10

Zöld csoport

Alba Fehérvár - Ford Ivanics-Budafok 80-65 (18-12, 16-15, 16-25, 30-13)

Wehnert leszámítva minden kulcsember hadra fogható volt a Budafok keretében, de a szintén legerősebb összeállításában pályára lépő Fehérvár gárdáján így sem tudott kifogni Károly Máté együttese. A Keller (20/6 pont, 11 lepattanó, 6 gólpassz), Brbaklic (18/3 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 gólpassz), Nshimba (16/3 pont, 13 lepattanó, 3 szerzett labda) trió fémjelezte házigazdák a vendégek harmadik negyedbeli rohamától sem illetődtek meg, 10-2-vel nyitva a záró etapot fordítottak és egy 64-63-nál levágott 14-0-al döntötték el végleg az összecsapást. Varga dupla-duplája (13/3 pont, 13 lepattanó, 4 eladott labda), valamint Horváth Marci (12 pont, 9 lepattanó, 2 blokk) palánk alatti játéka mellett a Turics-Lados hátvédpáros 30 pontja tolta előre a budafokiak szekerét, de talán a motiváció hiánya is eredményezte a meglepő vereséget. A Fehérvár ezzel együtt is rosszabb helyzetből kezdi a Falco elleni (tét nélküli) alsóházi párharcot, míg a Budafok a SMAFC-al mérkőzik a negyeddöntőben.

Fehérvár: Keller I. 20/6, Brbaklic 18/3, Nshimba 16/3

Budafok: Tursics 18/15, Varga D. 13/3, Lados 12, Horváth M. 12

Bajai Bácska FKE - Motax-Pápai KC 86-64 (24-17, 25-12, 24-10, 13-25)

Ha az Eger botlott volna Sopronban, akkor még ez a nagy arányú vereség is belefért volna a Pápának, mert négyes holtversenyből is ők jöttek volna ki jobban, de a hevesiek nem tették meg ezt a szívességet. Cook és Kálmán sem tudott igazán csapata vezére lenni ezen a sorsdöntő találkozón, a Baja 6/22-es mezőnymutatón tartotta a vendégek ászait, így hiába Schveighoffer (12 pont, 8 lepattanó) és Keller (13/3 pont, 3 lepattanó) hasznos játéka, átütő egyéni performansz nélkül csak egy negyedig volt jó a Pápa. Vukicevic (25/3 pont, 15 lepattanó, 5 szerzett labda) ugyanis továbbmentette remek formáját, a még csak 16 esztendős Goldring (16/6 pont, 7 lepattanó) szezonbeli legjobbját hozta, Ágfalvi (11/3 pont, 7 lepattanót) régi önmagát idézte, míg Pongó (12 pont, 6 lepattanó, 6 gólpassz) és Délity (15/12 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 gólpassz) rendkívül aktív mezőnymunkával segítették csapatukat. A Baja maradt az ötödik helyen és mérkőzhet a Tiszaújvárossal, míg a Pápa így ki-ki párharcban dönti el a Kaszásokkal, hogy ki marad jövőre is a másodosztály tagja.

Baja: Vukicevic 25/3, Goldring 16/6, Délity 15/12, Pongó 12, Ágfalvi 11/3

Pápa: Keller V, 13/3, Schveighoffer 12, Hadnagy 11/3

Falco KC Szombathely U23 - MAFC II. 107-92 (31-26, 23-25, 21-21, 32-20)

Nem sokszor maradt eddig alul dobópárbajban a MAFC gárdája, Szombathelyen mégis megesett ez a félelmetes tűzerővel bíró fővárosi fiatalokkal, a Durázi (33 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda) vezette Falco 87-84-es vezetésnél hozott össze egy 11-2-es kettő perces etapot, ami után az addig fej-fej mellett haladó felek eldöntötték az összecsapás sorsát. Katona (36/3 pont, 5 eladott labda, 4 gólpassz), Bordács (20 pont, 12 lepattanó) és Peringer (20 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda) játékára ezúttal sem lehetett panasz, de a vasiaknál négyen is elérték a 19 pontos határt (Hódi, Németh, Kucsora, Durázi), amivel nem tudott versenyezni a MAFC együttese. Bordácsék a vereség ellenére is maradtak a hatodik pozícióban és utazhatnak Salgótarjánba, míg a Falco a már említett Fehérvárral vív tét nélküli presztízscsatát az alsóházban.

Falco: Durázi 33, Kucsora 20/6, Hódi 19/15, Németh 19/3

MAFC: Katona 36/3, Bordács 20, Peringer 20

Óbudai Kaszások - DEAC U23 79-104 (14-27, 17-28, 24-21, 24-28)

Vámos hiányában Kutrovich (16/6 pont) és Varga (11 pont, 5 lepattanó) igyekezett támogatni az óbudaiak vezérét, Prophetet (30/3 pont, 9 lepattanó, 7 eladott labda, 11 kiharcolt fault, 4 gólpassz, 2 blokk), de egyedül nem sokra ment a DEAC több lábon álló gárdájával szemben a Kaszások légiósa. Folyamatosan növelte előnyét az első félidőben az ezúttal Tóth Bence (26/18 pont, 4 lepattanó, 9 gólpassz) extrájára építő hajdúsági együttes, de Tisza is beszórt szezoncsúcsot jelentő 18 pontot a 13 triplát értékesítő vendégeknél. A DEAC pihen az első körben, miután a kilencedik helyen végző gárda ellenfélre vár alulról, míg a Kaszások a Pápával küzd meg a B csoportban maradásért.

Kaszások: Prophet 30/3, Kutrovich 16/6, Varga I. 11

DEAC: Tóth B. 26/18, Tisza 18/9, Kozák B. 15, Asszú 12, Kozák M. 11

Salgótarjáni KSE - BKG-Príma SE 65-77 (21-22, 16-22, 13-16, 15-17)

Bár megszorította a listavezetőt, hibátlan mérlegébe nem tudott belerondítani a Salgótarján, így a BKG elképesztő produkcióval, veretlenül nyerte a Zöld csoport alapszakaszát. Joó (13 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda, 2 blokk) és Rackley (9 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda) vezetésével látótávolságon belül tudott maradni az első félidőben a házigazda, ám már ekkor is inkább a szigetszentmiklósiak akarata érvényesült. Nagy Botond (14/9 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 7 eladott labda, 8 gólpassz) és Benedek (17/15 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) újabb agilis játékára alapozva mindig tudott újítani és ritmust váltani a vendég gárda, ráadásul Tanács (12 pont, 8 lepattanó) és Khakonov (10/3 pont, 5 lepattanó) is a legjobbkor találtak be, a stabilitás pedig újabb – sorrendben 26-ik – győzelmet ért az éllovasnak. Nagy Ágoston legénysége így a Sopron ellen kezdi a rájátszást, míg a Salgótarján a MAFC-al néz farkasszemet.

Salgótarján: Joó 13, Sonyák 9/6, Burai 9/3, Rackley 9

BKG: Nagy Be. 17/15, Nagy Bo. 14/9, Tanács 12, Khakonov 10/3

Sopron KC-Sportiskola - EKE Eger KOK 67-77 (19-21, 18-16, 10-18, 20-22)

Az eredmények szerencsés alakulása folytán az Egernek a győzelem elegendő volt a bennmaradás kiharcolásához, bár ezt az egy időben lejátszott mérkőzések miatt akkor még nem tudhatták a hevesiek. A félidőben egállal fordultak a felek Sopronban, majd a Bagó (11 pont, 14 lepattanó, 4 eladott labda), Werner (8 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz) duó vezette házigazdák kapták el jobban a rajtot. Örömük nem tartott sokáig, ez Eger ezúttal nem aludt bele a harmadik negyedbe, és a túl sok egyéni megoldást választó soproniak ellen megfordította a találkozót, sőt, tíz pont körüli előnyét a lefújásig tartotta is. Varga (12/3 pont, 13 lepattanó, 4 eladott labda), Papp (13/9 pont, 3 szerzett labda, 4 gólpassz), Csákvári (9/3 pont, 8 lepattanó), Szicsák (8 pont, 9 lepattanó), Ungi (12/3 pont) és Mészáros (11/3 pont, 4 gólpassz) is jó formát fogott ki a győztes oldalon, csapatként múlta felül riválisát Váczi Péter együttese, ami egyben bennmaradást is ért a gárdának. Buzsáki (14/12 pont) és a mérkőzés végén súlyos sérülést szenvedő Kántor (13 pont, 4 lepattanó) pontjai segíthettek volna a hazai alakulaton, bár eredménytől függetlenül a BKG ellen kezdik a rájátszást, míg az egriek ellenfélre várnak az alsóházból.

Sopron: Buzsáki 14/12, Kántor 13, Bagó 11

Eger: Papp B. 13/9, Varga I. 12/3, Ungi 12/3, Mészáros B. 11/3

Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub - SMAFC 98-54 (25-22, 23-14, 27-5, 23-13)

A MAFC szombathelyi vereségével esély nyílhatott volna a SMAFC-nak az előrelépésre, de nem tudtak élni a lehetőséggel a soproniak, két vezérük, Berneczei és Kovács is a kipontozódás sorsásra jutott, a Tiszaújváros pedig átgázolt rajtuk a harmadik negyedben. A Rátvay testvérek (Tamás 21/9 pont, 5 lepattanó; Balázs 10 pont, 7 lepattanó, 5 eladott labda) próbálták menteni a menthetőt, de nem volt elég átütő erő ezen a játéknapon a vendégekben, míg a borsodiaknál gyakorlatilag minden pályára lépő játékos hozzá tudott tenni a sikerhez. A Tiszaújváros a Bajával kezdi a negyeddöntőt, míg a SMAFC-ra a Budafok gárdája vár.

Tiszaújváros: Pongrácz 18/9, Piukovics 16/6, Jackson 13, Endrész 11

SMAFC: Rátvay T. 21/9, Rátvay B. 10

Fotó:  meafc.hu