NBI/B: A Veszprémé a rangadó, de az OSE az alapszakasz bajnoka

Hosszabbításba torkolló drámában győzte le legfőbb riválisát a Veszprém, de ezzel együtt is az oroszlányiak nyerték az alapszakaszt. Rájátszásban a Nagykőrös, míg a Zöld csoportban a BKG másodszor is legyőzte a Budafok együttesét, ezzel övék az első kiemelés a döntőig.

Piros csoport

Nyíregyháza Blue Sharks - MEAFC 79-73 (16-23, 17-11, 29-15, 17-24)

Jól kapta el a rajtot a Drahos (6/6 pont, 10 lepattanó, 7 gólpassz), Szögi, Máté trió villanásaival operáló Miskolc, a Nyíregyháza sokáig csak kereste a dobását, ezt kihasználva pedig a nagyszünetre is előnnyel fordulhatott a borsodi együttes. A térfélcsere után azonban belelendültek a Kék Cápák, 9-0-al nyitották a harmadik negyedet, az ifjú Sitku (16/3 pont), a légiós Stojanovic (14/3 pont, 5 gólpassz) és a villámléptű Czura (13/12 pont) is kivette a részét a ponttermésből, a különbség pedig szép lassan 19 egységig kúszott fel a házigazdák javára. Akadozott is ekkor a vendégek támadójátéka, a második és a harmadik etap 26 miskolci pontjából 24-et Cole-Brinson (32/9 pont, 3 szerzett labda) egyéni megmozdulásainak köszönhettek, viszont a végén is az amerikai irányító fújt még egy utolsó riadót a társaknak. 74-70-re vissza is jött a MEAFC a meccsbe kicsit belekényelmesedő Nyíregyháza nyakára, de az idő már kevés volt a fordításhoz, a büntetőknél pedig amennyit kellett, a helyére küldtek a végjátékban a hazai játékosok.

Legjobb dobók:

Nyíregyháza: Sitku 16/3, Stojanovic 14/3, Czura 13/13, Bus 11

MEAFC: Cole-Brinson 32/9, Szögi 9/3, Máté B. 9

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - OSE Lions 88-87 (22-23, 20-15, 22-20, 15-21, 9-8) – hosszabbítás után

Ha minden marad a papírforma szerint és a bajnokság első két helyezettje küzd majd meg a feljutásért, akkor remek propagandát csináltak a felek a B csoportos fináléhoz. Egy végig kiegyenlített, támadó és védőoldalon is a közönséget kiszolgáló rangadónak tapsolhatott a teltházas publikum a Vetési Albert Gimnáziumban, ahol kétszer volt sansza a házigazdáknak életben tartani az alapszakasz elsőségről szőtt álmaikat. 68-61-nél el is tüntették a hét pontos oroszlányi vereségből adódó differenciát, majd a végjátékban 77-71-nél is nagyon közel jártak hozzá Pavlovicék (25/3 pont, 16 lepattanó, 11 kiharcolt fault). Viszont a hajrá az OSE-é lett, a végig parádésan játszó Illés (30 pont, 5 lepattanó) vezette sötét mezeseknek még labdájuk is volt a mérkőzés megnyeréséhez, de Madár triplája lecsorgott a gyűrűről, épp Spagnolo kezébe, aki visszapöcizve azt hosszabbításra mentette a derbit. A ráadásában már csak az eddigi legjobb bakonyi teljesítményét nyújtó Helmeczi (25/12 pont, 3 szerzett labda, 2 blokk) fémjelezte vendéglátók akarata érvényesült, a végén is csak büntetőkből állította be az OSE a minimális különbségű végeredményt, amivel megnyerte az alapszakaszt, a Veszprém pedig biztosan a második helyen zár.

Veszprém: Helmeczi 25/12, Pavlovic 25/3, Kovács S. 10

OSE: Illés 30, Spagnolo 12, Madár 10/9, Kiss K. 10/6

Budapesti Honvéd SE - Vasas Akadémia 66-74 (18-17, 11-15, 19-18, 18-24)

A remek hangulat és a csaknem teltház a Dózsa György úton is egy jó meccset hozott össze a két fővárosi rivális között, ahol szintén csak az utolsó percekben jutottak dűlőre a felek. Ahogy az várható volt, roppant kiegyensúlyozott csapatteljesítménnyel rukkolt elő mindkét gárda, így Moravcsik (15 pont, 5 szerzett labda, 4 eladott labda, 8 gólpassz) klasszis irányító performansza jelentette a győzelemhez szükséges pluszt a Vasasnak, aki ha kellett betörésből, ha kellett a társak kiszolgálásával juttatta előre csapatát. Andrássy (12/6 pont) és Boros (16/3 pont, 4 gólpassz) is a legjobbkor találtak be vendég szempontból, a junior korú Kelenföldi dupla-dupla közelében pattogtatott (9/3 pont, 8 lepattanó), és még azt is elbírták, hogy centereiknek folyamatosan faultproblémáik voltak. Mert, hogy Stefán (12 pont, 6 lepattanó) és Kováts (11/3 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda) őrzése okozott némi zavart a Vasas magasembereinek, ám a 21 hazai részről eladott labda jól tükrözi, hogy ezt az előnyt nem tudták kihasználni a Honvéd játékosai.

Honvéd: Mucza 12/6, Stefán 12, Kováts R. 11/3, Tóth B. 10/3

Vasas: Boros 16/3, Moravcsik 15, Andrássy 12/6

Knipl Kft. Bonyhádi KSE - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 68-63 (15-16, 13-15, 24-12, 16-20)

A 3-11-es győri kezdés nem sejtett sok jó a felújított csarnokát avató Bonyhád számára, de a tolnaiak ezután összekapták magukat és mérkőzést csináltak az ijesztő kezdés ellenére az alsóházi találkozóból. Ebben elsősorban a Jilling (19/12 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz), Tömösváry (15 pont, 8 lepattanó), Somogyfoki Szabolcs (19/9 pont, 6 lepattanó) triónak volt érdeme, vezérletükkel olyannyira megfordult a játék képe, hogy a hajrára már ők tudtak bemenni 12 pontos fórral. A Puszta (21/15 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) fémjelezte vendégek azonban nem tették még ekkor fel a kezüket, 63-60-ra visszakapaszkodtak a 38. percben, sőt, támadhattak is az egyenlítésért, de nem tudtak élni a lehetőséggel, a Bonyhád pedig büntetőkből lehozta a végjátékot.

Bonyhád: Jilling 19/12, Somogyfoki Sz. 19/9, Tömösváry 15

Győr: Puszta 21/15, Horváth Á. 13/9, Ruják 12/3

Calle Pubfood Békés - Tehetséges Fiatalok Basketball Players 63-75 (25-17, 8-22, 12-16, 18-20)

0-7-es rajtot követően 12-14-nél állt meg a TF Békésen, a házigazdák remek támadójátékkal fordítottak az első negyedben és úgy tűnt, lendületük kitart a folytatásban is. Ugyanis Koma (16/3 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda) és Kertész (14/3 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) triplájával nyitottak a második felvonásban, 31-20-nál viszont ők váltak tanácstalanná, 19 fővárosi pontra csak kettő érkezett válaszul Krsticéktől (17/6 pont). Ezután már nem engedett a szorításából a TF, stabilan tíz ponton kívül tartotta a házigazdákat, a dupla-duplázó Debreceni (13 pont, 11 lepattanó), Filipovic (19/3 pont, 10 lepattanó) páros vezetésével uralta a palánk alatti területet, de Szobi (8 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz) és Beák (13/9 pont, 7 lepattanó) is besegítettek a lecsorgók begyűjtésében. A Békés így biztosan alsóházat játszik, míg a TF-nek maradt némi esélye a harmadik kiemelési pozícióra.

Békés: Krstic 17/6, Koma 16/3, Kertész 14/3

TF: Filipovic 19/3, Beák 13/9, Debreceni 13, Kerkai 12/6

MTK Törökbálint - Nagykőrösi Sólymok KE 68-72 (11-18, 17-17, 26-23, 14-14)

A tavalyi bravúros bennmaradás után újabb csodát tett a nagykőrösi együttes, törökbálinti győzelmével ugyanis az utolsó fordulótól függetlenül megváltotta jegyét a felsőházi rájátszásra! Az utolsó negyedig még az idegenbeli sikere sem forgott igazán veszélyben az ihletett formában pattogtató Lakosa (18/6 pont, 14 lepattanó, 3 szerzett labda) vezette Sólmyoknak, ott azért összekapta magát az etap derekán a feledhető dobóformát (35 %) kifogó Bódi legénység. 64-62-nél mutatott hosszú idő után újra hazai vezetést a tábla, de örömük tiszavirág életűnek bizonyult, a Nagykőrös néhány pontos akcióval fordított, majd az eladott labdákkal és rontott dobásokkal tarkított végjátékot lehozva behúzta a roppant értékes győzelmet az MTK otthonában.

MTK: Horváth B. 13/9, Bihari 12, Bognár 11/9, Nagy Sz. 11/3

Nagykőrös: Lakosa 18/6, Molnár M. 16/6, Tóth V. 12/6, Dobos 10

PVSK-Kronosz Kiadó – Vásárhelyi Kosársuli 87-72 (33-16, 14-14, 19-15, 21-27)

Szabó és Miletic nélkül esélytelen volt a pécsi fiatalok ellen a Vásárhely alakulata, Demeterék (21/6 pont, 5 lepattanó) gyakorlatilag tíz perc alatt lerendezték a bajnokit. Hazai oldalon túl sok opciója volt Juhász Olivér vezetőedzőnek, Krnjajski (14 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) és Kővágó-Laska (12 pont, 10 lepattanó) is elemükben voltak, de mind a tíz pályára lépő játékosa ponttal és hasznos percekkel járult hozzá a magabiztos pécsi sikerhez. A csongrádiaknál a Vas (23/6 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz, 2 blokk), Molnár (18 pont, 6 lepattanó), Varga (19/6 pont, 5 lepattanó) alkotta hármasfogat igyekezett menteni a menthetőt, de érdemben nem tudták egyszer sem megközelíteni a hátul végig koncentráltan és jól záró házigazdákat.

PVSK: Demeter 21/6, Krnjajski 14, Bíró 13/9, Kővágó-Laska 12

Vásárhely: Vas P. 23/6, Varga Z. 19/6, Molnár B. 18

Zöld csoport

SMAFC - Salgótarjáni KSE 70-97 (19-19, 16-27, 14-26, 21-25)

Másfél negyedig tartotta magát a Salgótarján ellen a Kovács Benedek (15 pont, 11 lepattanó), Rátvay Balázs (24 pont, 5 lepattanó) duó fémjelezte SMAFC, az ekkor zóna védekezésre váltó nógrádiak innentől vették kézbe a mérkőzés irányítását. Rackley (13/3 pont, 5 lepattanó, 8 szerzett labda, 4 eladott labda, 12 gólpassz), Jakab (16 pont, 13 lepattanó) és Sonyák (20/6 pont) is nagyon éltek a több gyors támadáshoz vezető védekezésváltásban, a soproniak pedig tanácstalannak bizonyultak ellene, az izgalmak el is maradtak a folytatásban.

SMAFC: Rátvay B. 24, Kovács B. 15, Rátvay T. 12/6, Füzi 10

Salgótarján: Sonyák 20/6, Csapai 17, Jakab P. 16, Rackley 13/3, Burai 12, Joó 10/3

Motax-Pápai KC - EKE Eger KOK 73-69 (17-19, 17-8, 22-27, 17-15)

Sokba kerülhet a második negyed rövidzárlata Váczi Péter együttesének, 21-23-as vezetés után ugyanis belealudtak egy 13-0-s hazai rohamba, amit végig üldözniük kellett a pápai rangadón. Kálmán (23/9 pont) és Cook (9 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 gólpassz) mellé ezúttal Schveighoffer (17 pont, 4 lepattanó) és Keller (12 pont, 9 lepattanó) is felzárkóztak a nagy téttel bíró derbire, vezetett is sokáig biztosan Molnár István alakulata, de a záró etapban sikerült magához ragadnia (ismét) a kezdeményezést az Egernek. Fej-fej mellett haladtak ezután a csapatok, a hevesieknél Mészáros (22/15 pont, 8 lepattanó) és Szicsák (21 pont, 8 lepattanó) villogtak leginkább, a végjátékban azonban a fontos támadásokat gólra tudta váltani a rutinosabb Pápa, így már csak a különbségre kellett figyelnie. Nyolc pontos hátránynál Mészáros hat egysége teremette meg az esélyt a jobb egymás elleni mérleg elérésre a hevesieknél, de Keller még válaszolt az utolsó pillanatokban, így az összevetésben egy ponttal jobb lett a pápai gárda, ami akár döntő is lehet a hétvégi zárófordulón.

Pápa: Kálmán 23/9, Schveighoffer 17, Keller 12

Eger: Mészáros B. 22/15, Szicsák 21

Sopron KC-Sportiskola - Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub 78-83 (21-27, 16-20, 14-13, 27-23)

Derekasan tartotta magát a negyedik helyet célba vevő Tiszaújváros ellen a Sopron fiatal gárdája, Kántor (29/12 pont, 8 lepattanó, 7 eladott labda, 9 gólpassz) és Polgárdy (25/12 pont, 6 lepattanó) vezérletével megszorongatták a szinte végig vezető borsodiakat. A vendégeknél Jackson 17 pont, 9 lepattanóval tért vissza, de Pöstényi 22 egysége, valamint Piukovics sokoldalú játéka (14/6 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 gólpassz) is kellett a sikerhez, amely a végeredménytől eltérően annyira nem forgott veszélyben, két perccel a vége előtt 19-el is ment a Tiszaújváros, innen kozmetikázott a Sopron.

Sopron: Kántor 29/12, Polgárdy 25/12, Bagó 13/3

Tiszaújváros: Pöstényi 22/12, Jackson 17, Piukovics 14

DEAC U23 – Falco KC Szombathely U23 88-67 (20-21, 27-21, 23-11, 18-13)

Kozák Márton (30/3 pont, 4 lepattanó, 5 eladott labda) és Kósa Tamás (26/9 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda) ismét összehoztak egy parádés meccset a DEAC színeiben, a nagyszünet után pedig le is játszották a pályáról a Durázi (19 pont, 4 lepattanó), Kucsora (15/9 pont) páros vezette szombathelyieket. A sérült Omenaka nélkül is uralta a lepattanózást a hajdúsági gárda (37-26), amely győzelmével életben tartotta a rájátszásba jutási reményeit.

DEAC: Kozák M. 30/3, Kósa 26/9, Opre 13

Falco: Durázi 19, Kucsora 15/9

Óbudai Kaszások – Bajai Bácska FKE 62-85 (11-26, 14-26, 15-17, 22-16)

Hamar eldőlt az óbudai derbi a negyedik helyért küzdő Baja javára, a házigazdáknál Prophet (29/3 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz) gyakorlatilag egymaga maradt, van der Meertől (15 pont, 5 lepattanó) kapta még a legtöbb segítséget, a többiek viszont nem tudtak érdemben hozzászólni a találkozóhoz. A Vukicevic (27/3 pont, 7 lepattanó), Pongó (20 pont, 10 lepattanó, 12 gólpassz) páros ellentmondást nem tűrően lépte le a sereghajtó fővárosiakat, a Kovács-Ágfalvi páros pedig együttes erővel összehozott 30 ponttal segítette vezéreit.

Kaszások: Prophet 29/3, van der Meer 15

Baja: Vukicevic 27/3, Pongó 20, Ágfalvi 17/9, Kovács B. 13/9

MAFC II. – Alba Fehérvár 105-91 (31-28, 30-19, 14-16, 30-28)

A védekezésre nem sok hangsúlyt fektettek a felek, a támadásra annál inkább, ebben pedig a három kulcsembere is 30 pont körül dobó MAFC volt egy fokkal eredményesebb. A 12 triplája tartotta versenyben a Fehérvár együttesét, melyben Nshimba (26/6 pont, 10 lepattanó), Varga (16/6 pont, 7 lepattanó), Polster (17/15 pont) és Papp (12 pont, 8 gólpassz) vitték a prímet, de 42 lepattanóval nem tudták megnyerni a palánk alatti különcsatát, a házigazdák félelmetes magas párosa ugyanis túltett rajtuk 59-el. Bordács (30 pont, 16 lepattanó, 4 gólpassz) és Peringer (27 pont, 16 lepattanó) ellenszerét sem találták ugyanis, mellettük Katona is beszórt 31-et a 9 lecsorgója mellé, és egészen félelmetes, 89 dobáskísérletük volt a találkozón.

MAFC: Katona 31/6, Bordács 30, Peringer 27

Fehérvár: Nshimba 26/6, Polster 17/15, Varga M. 16/6, Papp 12

BKG-Príma SE – Ford Ivanics-Budafok 99-85 (29-22, 23-20, 22-23, 25-20)

Rangadóhoz méltó színvonalas csatát hozott a két feljutásra esélyes gárda találkozója, melyen a végig vezető és kiegyensúlyozottabb BKG megérdemelten őrizte meg veretlenségét. A Budafok a negyedik negyedben került a legközelebb a fordítás lehetőségéhez, ekkor három pontos hátrányban technikait ítéltek a hazaiak vezetőedzője, dr. Nagy Ágoston ellen, de sem a büntetőből, sem a következő támadásból nem sikerült pontokat feltenni a táblára vendég részről, a BKG pedig kihasználva ezt újabb ritmusváltással eldöntötte az alapszakasz elsőség sorsát. Nem szűkölködött kiugró egyéni teljesítményekben sem a mérkőzés, Nagy Botond (27/15 pont, 7 lepattanó, 9 gólpassz) és testvére, Benedek (15/9 pont, 6 szerzett labda, 8 gólpassz) a rangadón sem lassítottak, míg a Khakonov-Tanács-Kaluha trió 43 ponttal segítette őket. A vesztes félnél Varga (18 pont, 7 lepattanó) és Horváth (13/3 pont, 6 lepattanó) igyekezett a palánk alatt előnyt kovácsolni magassági fölényükből, a mezőnyben pedig az agilis Lados (16 pont, 6 eladott labda, 6 gólpassz) és a rutinos Wehner (15/9 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda) hoztak stabilabb meccset, de a kevesebb hibával játszó BKG ellen így sem tudtak győzedelmeskedni.

BKG: Nagy Bo. 27/15, Tanács 16, Nagy Be. 15/9, Khakonov 14/3, Kaluha 13/3

Budafok: Varga D. 18, Lados 16, Wehner 15/9, Horváth M. 13/3, Tursics 12/9

Fotó: oselions.hu