NBI/B: Az OSE nyerte a rangadót, botlott a Veszprém

A Vasas csapatáé a forduló bravúrja, a pasaréti együttes a feljutásra pályázó Veszprém győzelmi szériájának vetett véget. Az OSE Miskolcon nyújtotta tovább veretlenségi sorozatát, míg a Zöld csoportban biztosan hozták a ”kötelezőket” a bajnokesélyesek.

Piros csoport

Tehetséges Fiatalok Basketball Players - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 84-75 (16-18, 25-15, 22-24, 21-18)

A kezdés még a győrieké volt, a Gombás (13/6 pont, 6 lepattanó, 2 blokk), Gáll (17/3 pont, 4 gólpassz) duó fémjelezte vendégek gyors időkérésre sarkallták Mehmedovic mestert, de rendezni tudta sorait a TF, és a második negyedtől kézben is tartotta a mérkőzést. A 19 esztendős Filipovic Stefan nagyon szépen zárkózik az utóbbi hetekben mutatott teljesítményével a rutinos Beák, Szobi duó mellé, ezen a meccsen is a dupla-duplát ostromolta (23 pont, 9 lepattanó, 2 blokk), de ez említett trión kívül Buzás (17/9 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 gólpassz) sokoldalúsága is kellett a sikerhez. A végjátékban a házigazdák csapatkapitánya egy korábbi sportszerűtlen hibája után begyűjtött egy technikait is, amivel nem csak a kiállítás sorsára jutott az új szabályok értelmében, de automatikus eltiltást is kapott a következő meccsre, ami még megbosszulhatja magát az amúgy is igencsak szűk rotációval dolgozó fővárosiaknál.

Legjobb dobók:

TF: Filipovic 23, Beák 22 /9, Buzás 17/9, Szobi 16
Győr: Gáll 17/3, Gombás 13/6, Ruják 13, Nagy T. 10/6

MTK Törökbálint - Knipl Kft. Bonyhádi KSE 75-56 (29-14, 13-8, 20-16, 13-18)

10-10-ig tartotta magát a bonyhádi együttes, ezután az MTK átrohant vezérét vesztett ellenfelén (Tömösváry sérüléssel bajlódik), és egy félidő alatt lezongorázta a találkozót. A harmadik etapban már a 30 pontot ostromolta a különbség, ám a záró felvonásban még magához tért egy 14-2-es roham erejéig a tolnai alakulat, higgadt tudott maradni azonban a Törökbálint, és magabiztosan behúzta a mérkőzést. Nem kellett extra senkitől hazai oldalon, Boinitzer jutott el dupla-dupláig (10 pont, 14 lepattanó), de legjobb dobójuk így is a 11-et szóró Jakab lett, míg a vendégeknél a Somogyfoki testvérek próbáltak aktívabbak lenni.

MTK: Jakab P. 11/3, Boinitzer 10, Szabó T. 10
Bonyhád: Somogyfoki Sz. 10/3, Fazekas 9

MEAFC - OSE Lions 64-75 (19-15, 7-14, 21-28, 17-18)

Kőkemény csatát hozott a két éremesélyes ütközete, a Miskolc meglepte agresszív védekezésével az első percekben az oroszlányiakat, amiből Drahos (21/6 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz) és Szögi (13/3 pont, 7 gólpassz) irányításával a támadások is gördülékenyebben mentek hazai oldalon, így tíz perc játékot követően még a borsoidak jártak előrébb. Az OSE előbb a palánk alatt mutatott életjelet magáról Spagnolo (19 pont, 9 lepattanó) és Zsíros (13 pont, 10 lepattanó) által, majd rendezte a hátsó alakzatát is, megfordítva a nagyszünetre a találkozót. A térfélcserét követően a mezőnyök is megvillantották magukat a sötét mezeseknél, a harmatos büntetőszázalékukat (15/33, 45 %) szívós védőmunkával kompenzálták, és tovább tudtak távolodni az egyre idegesebbé váló miskolciaktól, Szögi nem is bírta cérnával, és Kovács fellökéséért a kiállítás sorsára jutott. A vége ”sima” vendég győzelem lett egy roppant fizikális mérkőzésen.

MEAFC: Drahos 21/6, Szögi 13/3, Béres 13, Lippai 10
OSE: Spagnolo 19, Kovács G. 13/3, Zsíros 13, Kiss K. 10/3

Calle Pubfood Békés - PVSK-Kronosz Kiadó 96-81 (22-22, 25-18, 27-17, 22-24)

Antóni Csanád hiányzott a kulcsemberek közül a pécsi kispadon, de valószínűleg ő sem tudott volna segíteni a lepattanóharc kiegyenlítettebbé tételében (37-22), amivel talán tovább meccsben maradhatott volna a PVSK. A második negyedben engedték el a házigazdákat Krnjajskiék (19/9 pont, 4 lepattanó), ekkor kilenccel is ment már a Krstic parádés dobóformájára (32/21 pont, 79% mezőny, 5 lepattanó) építő Békés, de a térfélcsere után még visszakapaszkodtak 55-53-ig a baranyai fiatalok. Itt főtt le azonban az a bizonyos fekete, Krstic és Nagy Balázs (11/3 pont, 4 lepattanó) ketten repesztettek egy 17-2-es etapot, amivel el is dőlt a találkozó. Kertész ismét elképesztően sokoldalú játékot hozott, megint közel volt a tripla-duplához (11 pont, 7 lepattanó, 9 gólpassz), Koma pedig a pontokat szállította biztos kézzel, 18-nál állt meg a rutinos center.

Békés: Krstic 32/21, Koma 18, Nagy B. 11/3, Kertész 11
PVSK: Krnjajski 19/9, Demeter 14/3, Kővágó-Laska 13, Berkics 11/3

Vasas Akadémia - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 84-80 (19-10, 17-17, 18-23, 30-30)

A végére maradt a forduló bombameglepetése: az alsó régióban tengődő Vasas megállította a menetelő veszprémi expresszt! Katona (25/6 pont, 13/13 büntető, 4 gólpassz) és Moravcsik (18/6 pont, 4 lepattanó, 6 gólpassz) hátvédposzton vitték előre a pasaréti együttest, kulcsjátékokat bemutatva hazai szempontból kritikus szituációkban, míg Völgyi 11 pont, 13 lepattanós dupla-duplával és hibátlan mezőnymutatóval tolta meg a Vasas szekerét a palánkok alatt. A Veszprém bevetette minden rutinját, de a Körtélyesi-Hegedűs-Cook trió vezette bakonyiak csak futottak az eredmény után, egyetlen egyszer tudtak csak vezetni a mérkőzésen, akkor sem sokáig. Logár igyekezete (13/6 pont, 8 lepattanó) dicsérhető még a vendégeknél, a végjátékban azonban hiába hajrázott és próbált meg mindent a tavalyi döntős, a Vasasnak mindenre volt válasza, és megszakította a bakonyi gárda hétmeccses győzelmi szériáját.

Vasas: Katona 25/6, Moravcsik 18/6, Völgyi 11
Veszprém: Cook 18/6, Körtélyesi 16, Logár 13/6, Hegedűs 13/3

Zöld csoport

Motax-Pápai KC - SMAFC 49-91 (17-27, 14-24, 2-28, 16-12)

28%-os mezőnymutatóval, hazai pályán 22-vel kevesebb leszedett lepattanóval és kiugró egyéni teljesítmény nélkül kínos pofonba szaladt bele saját közönsége előtt a Pápa, amely a harmadik negyedben mindössze kettő pontra volt képes.. A SMAFC kihasználta házigazdája gyengélkedését, Berneczei dupla-duplát (17/3 pont, 13 lepattanó, 3 blokk), Kovács 24 pontot, Füzi 17 egységet tett be a közösbe, csupán hármójuk termése elég lett volna a Veszprém megyeiek legyőzéséhez, de ott volt még Czukor tripla-dupla közeli produkciója (8/6 pont, 7 lepattanó, 7 gólpassz) és Rátvay Balázs palánk alatti munkája (12 pont, 9 lepattanó). A soproniak megszilárdították helyüket az élbolyban közvetlenül a három bajnokesélyes mögött, míg a Pápa közelebb csúszott a kieső helyen álló Egerhez.

Pápa: Horváth A. 13/3
SMAFC: Kovács B. 24, Berneczei 17/3, Füzi 17/3, Rátvay B. 12

Falco KC Szombathely U23 - Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub 75-85 (17-15, 17-24, 17-22, 24-24)

A mérkőzés nagy részében a Tiszaújváros uralta a találkozót, a Gáspárra (24/3 pont, 8 lepattanó, 7 gólpassz) és Jacksonra (19 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda) építő borsodiak a második félidő elején állították be a tíz pont körüli differenciát, amiből már nem is engedtek a lefújásig. A Falco leginkább az ipari mennyiségű, 29 eladott labdáját és a 11 kihagyott büntetőjét bánhatja ezen a találkozón, mert az 50%-os dobóteljesítmény mezőnyből abszolút vállalható kategória, a lepattanókban is versenyben voltak, csak a labdákra nem vigyáztak eléggé Körömiék (11 pont, 11 lepattanó)

Falco: Durázi 14, Kucsora 13/3, Kovács Bence 11/3, Körömi 11, Kovács Benedek 10
Tiszaújváros: Gáspár 24/3, Jackson 19, Kiss B. 10

Óbudai Kaszások – Salgótarjáni KSE 59-92 (11-19, 10-26, 24-32, 14-15)

Ezúttal nem tudta nagy erőbedobásra késztetni esélyesebb ellenfelét a Kaszások gárdája, a lényegi kérdések gyakorlatilag 20 perc alatt eldőltek, és edzőmeccsé avanzsált az összecsapás. Jakab 22-vel szórta meg az óbudaiakat, a debütáló Rackley 15-nél állt meg szolid dobóforma mellett, míg Surmann Péter ezúttal inkább a mezőnymunkában jeleskedett (4 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 8 gólpassz). A házigazdák legjobb dobója, Vámos László csak a második félidőben talált magára (17/12 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda), így dicséret leginkább a fiatalokat illeti, Kutrovich (12 pont, 2 blokk) és Keresztesi (14/9 pont, 6 lepattanó) iparkodtak legjobban, de nem volt elég tűzerő a Salgótarján megállításához.

Kaszások: Vámos 17/12, Keresztesi 14/9, Kutrovich 12
Salgótarján: Jakab P. 22/6, Rackley 15, Surmann G. 12/3, Sonyák 10/9

EKE Eger KOK - Alba Fehérvár 89-83 (25-23, 17-27, 18-16, 29-17)

Megizzadt a sereghajtó ellen az Eger együttese, de egy jól időzített tripla zuhatagnak köszönhetően végül behúzta a kötelező hazait Váczi Péter legénysége. Pedig a fehérvári fiatalok mindent megtettek vendég oldalon, Brbaklic parádézott (24 pont, 16 lepattanó, 4 szerzett labda), rajta kívül még négyen értek el legalább 13 pontot, a nyolc elpuskázott büntetőt bánhatják leginkább, no meg hogy a Pomázi (11/9 pont) vezette triplarohamot nem állították meg időben. A hazaiaknál is akadt extra teljesítmény, ott Csákvári (27/3 pont, 11 lepattanó) bizonyult tarthatatlannak, de Szicsák 18 pont, 9 lepattanós estéje is kellett a roppant fontos, de a vártnál nehezebb hevesi sikerhez.

Eger: Csákvári 27/3, Szicsák 18, Pomázi 11/9, Mészáros B. 11/6
Fehérvár: Brbaklic 24, Balsay 14/6, Takács M. 13/6, Varga M. 13/3, Lukács 13/3

Bajai Bácska FKE - Ford Ivanics-Budafok 65-80 (21-25, 13-24, 15-14, 16-17)

A Kecskemétről hazatérő Pongó Martin szolid produkcióval mutatkozott be a bajai közönség előtt (11/3 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda), a bácskai együttes azonban főleg Vukicevicre (18/6 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 gólpassz) és Mándityra (16 pont, 7 lepattanó) támaszkodott a listavezető elleni derbin. A második tíz perc volt döntő a Budafok javára, azt az etapot egy 2-11-es szakasszal nyitották Tursicsék (20/6 pont, 4 lepattanó, 8 gólpassz), és innen már csak egyszer engedték tízen belülre a házigazdákat, de 45-54-nél is rá tudtak tenni egy lapáttal, és egy gyors 0-9-cel minden bajai reménysugarat szertefoszlattak. A kulcsemberek mind hozták magukat az éllovasnál, Varga (12 pont, 13 lepattanó, 4 szerzett labda), Fehér (14/6 pont), Wehner (9 pont, 4 lepattanó) és Horváth (4 pont, 11 lepattanó) mellett az ifjú Lados (13/3 pont) is szépen termelt, nem is forgott veszélyben a Budafok sorozatban kilencedik győzelme.

Baja: Vukicevic 18/6, Mándity 16, Pongó 11/3
Budafok: Tursics 20/6, Fehér 14/6, Lados 13/3, Varga D. 12

BKG-Príma SE - Sopron KC-Sportiskola 109-88 (27-19, 25-24, 32-20, 25-25)

Óriási dobópárbaj Szigetszentmiklóson, amiből az első negyedben egy rövid ideig még a vendégek jöttek ki jobban, de utána érvényesítette rutinját és a papírformát a BKG-Príma SE. Az eddig mindenki ellen jól lepattanózó soproniak alulmaradtak a játék ezen szegmensében (37-24), és a zónájuk sem sült a második félidő elején, a harmadik negyed első öt percében döntötte el végleg a találkozót a vendéglátó együttes. Nagy Benedek (15/9 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda, 16 gólpassz) és Nagy Botond (17/12 pont, 11 gólpassz) is dupla-duplával zárta a találkozót, míg a vesztes félnél a hibátlan büntetőzés mellett (15/15 a vonalról!) Kántor 20 és Buzsáki 18 pontja emelkedett ki.

BKG: Nagy Bo. 17/12, Nagy Be. 15/9, Tanács 15/3, Reizer 12
Sopron: Kántor 20/12, Buzsáki 18/12, Polgárdy 11

Fotó (1.): mtkbasket.com
Fotó (2., slide): oselions.hu
Fotó (3.): primabasket.hu