NBI/B: döntős a DEAC, egyenlített a Veszprém

Oroszlányi sikerével a Keleti bajnok DEAC jutott be elsőként a másodosztály fináléjába, míg a másik ágon a Veszprém idegenben egyenlített ki a MEAFC ellen. Tiszaújvárosi győzelmével benn maradt a jövő évi szűkített bajnokságban a Nagykőrös, a Békés-Pápa csatában azonban harmadik meccs dönt.

Elődöntők:

OSE Lions - DEAC Kamilla Gyógyfürdő 65-81 (9-21, 18-19, 20-13, 18-28)

A percekig beálló kosárcsend után a DEAC kapta el jobban a fonalat az első negyedben, főleg az etap hajrájában tudott meglépni a hajdúsági alakulat, az előnyt pedig sokáig őrizte is Berényi Sándor együttese. A fordulás után ébredt az OSE, a hazaiaktól igazán kiugró egyéni teljesítmény ugyan nem érkezett, de a teltházas publikum előtt hatalmasat küzdve visszajöttek a meccsbe, kettő pontra zárkózva a debreceniek nyakára. Az egy támadásnyi különbség egy darabig mozgott a felek között, a záró felvonásban azonban ismét a vendégek voltak pontosabbak, kulcsembereik a fontos pillanatokban léptek elő egy-egy jó gólpasszal, labdaszerzéssel, lepattanóval vagy éppen kosárral. A helyzeteit sorra elpuskázó OSE nem is tudott már újra felállni innen, a DEAC magabiztosan masírozott be a másodosztály fináléba és várhatja ellenfelét a Veszprém-MEAFC párharcból.

Legjobb dobók:

OSE: Burai 13/6, Horváth M. 12, Zsíros 11/9
DEAC: Jones 21, Velkey 16/6, Farkas 15/6, Molnár A. 12/3

A két győzelemig tartó párharc végeredménye: 2-0 a DEAC javára.

MEAFC - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 61-74 (15-16, 10-25, 17-13, 19-20)

61 ponton tartva a házigazda miskolciakat, rendezett védekezésével visszavette a pályaelőnyt a Veszprém gárdája. A második negyedben szerezte meg a győzelmet jelentő előnyét a bakonyi gárda, onnantól végig kézben tartotta a mérkőzést, a végig jól záró hátsó alakzat mellett Körtélyesi (27/18 pont, 7 lepattanó) és Pavlovic (19 pont, 5 lepattanó) diktálták leginkább az iramot támadásban. A borsodiak vesztét a 35%-os dobóteljesítményük okozta, egyedül Price tudott hatékony lenni a tíz pont fölé jutó hazai játékosok közül, nála viszont a három lepattanó tűnik vékonynak. Pénteken jön a harmadik meccs, a MEAFC-nak ismét idegenben kell kivívnia a továbbjutást, vagy a Veszprém győzelmével a két csoportelső küzd meg a feljutásért.

MEAFC: Price 13, Szögi 12/3, Takács D. 10/6
Veszprém: Körtélyesi 27/18, Pavlovic 19

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-1.

Rájátszás az 5-8. helyért:

Vásárhelyi Kosársuli - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 120-84 (28-29, 24-13, 32-19, 36-23)

Brutális dobóteljesítmény mindkét támadó felfogású csapat részéről, 48%-os mezőnymutatóval és 84 dobott ponttal kevés helyen nem lehet nyerni a másodosztályban. A Győrnek azonban nem sikerült, mert a Vásárhely erre is rátett egy (vagy inkább két) lapáttal, 24 gólpassz kíséretében rámoltak be 120 pontot, 63%-os hatékonysággal. A harmadik negyedig bírta a csongrádi tempót a Győr, a Szabó (28/9 pont, 5 gólpassz), Vas (24/12 pont), Kelemen (19/3 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 gólpassz) trió megfékezése azonban lehetetlen feladatnak bizonyult ezen az estén, így itt is harmadik meccs dönt a hétvégén.

Vásárhely: Szabó P. 28/9, Vas P. 24/12, Kelemen 19/3, Pavlovic 13, Molnár B. 12
Győr: Gombás 21/12, Nárai 13, Kovács S. 11/3, Ruják 10

Rájátszás a 9-12. helyért:

PVSK-Kronosz Kiadó - Tehetséges Fiatalok-Budapest 59-83 (21-20, 10-24, 10-17, 18-22)

Második találkozójukon sem hagyott sok kérdést a TF-Budapest, egy jól megnyomott második tíz perccel el is döntötte a továbbjutás sorsát idegenben. Hazai oldalon ezúttal elmaradtak a friss U20-as bajnoktól a jobb egyéni teljesítmények, Demeter (10/3 pont, 9 lepattanó) és Popgyákunik (7/3 pont, 10 lepattanó) igyekezett leginkább, de a dobás nekik sem ment. A fővárosiaknál ezzel szemben Franczva (18 pont, 4 lepattanó, 2 blokk) és Beák (18/9 pont) is a mezőny legjobb dobójaként zártak, a Buzás (11/9 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 gólpassz), Kerkai (11 pont, 6 lepattanó) páros pedig sokoldalú játékukkal segítették könnyed sikerhez a Mehmedovics-legénységet.

PVSK: Demeter 10/3, Popgyákuni 7/3, Dragasevic 7/3
TF: Beák 18/9, Franczva 18, Buzás 11/9, Kerkai 11

A két győzelemig tartó párharc végeredménye: 2-0 a TF-Budapest javára.

Bonyhádi KSE - Budapesti Honvéd SE 70-62 (15-15, 20-12, 18-17, 17-18)

Tömösváry helyett ezúttal a fiatalok, Sömenek (16/12 pont, 11 lepattanó) és Gulyás (26/12 pont, 4 eladott labda) vitték a hátukon a bonyhádiakat, akik szoros csatában tudtak kiegyenlíteni a tartalékos Honvéd ellen. A vendégeknél a centerposzt bizonyult a leghatékonyabbnak, Kováts (16 pont, 7 lepattanó) és Stefán (18 pont, 7 lepattanó) próbálták ellensúlyozni a tolnai mezőnyembereket, de hátvéd poszton Tóth Bence (12/3 pont, 9 gólpassz) és bedobóban Pintér Dávid (6 pont, 14 lepattanó, 4 gólpassz) is jól mentek a fővárosiaknál, de a szűk rotáció a dobószázalék rovására ment, mezőnyből, és büntetőből is 50% alatt maradtak.

Bonyhád: Gulyás 26/12, Sömenek 16/12, Dumic 10/6
Honvéd: Stefán 18, Kováts R. 16, Tóth B. 12/3

Budapesti Honvéd SE – Bonyhádi KSE 58-64 (18-15, 11-18, 12-15, 17-16)

Két nappal a bonyhádi (illetve paksi) derbi után le is zavarták a felek a harmadik találkozót, ahol a főleg a fáradtság játszotta a főszerepet. Pontszegény találkozón végül a kevesebb sebből vérző tolnai alakulat ment tovább jobb dobószázalékkal, jobban sáfárkodtak a büntetőikkel és a helyzeteikkel, a sérültekkel felálló Honvédtól pedig csak egy becsületes küzdés tellett hazai pályán.

Honvéd: Tóth B. 17/15, Pintér 16/9
Bonyhád: Gulyás 19/3, Dumic 10/9, Tömösváry 10/3

A két győzelemig tartó párharc végeredménye: 2-1 a Bonyhád javára.

Rájátszás a 13-16. helyért:

Motax-Pápai KC - Calle Pubfood Békés 57-65 (9-26, 15-12, 16-12, 17-15)

Beragadt a rajtnál a Kálmán nélkül felálló Pápa, előbb 0-7-re lépett el a Koma (18/3 pont, 7 lepattanó), Krstic (16/12 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) duó fémjelezte Békés, majd a hazaiak zárkózása után (8-10) 1-16-ra hozta a negyed második felét a vendég gárda. Ezután sokáig látótávolságon kívül tartotta házigazdáját a Békés, a végjátékra viszont visszakapaszkodott Szanati (16 pont, 4 lepattanó) és Keresztes (12 pont, 9 lepattanó, 5 blokk) vezetésével a Pápa. Egylabdás meccs lett a találkozóból, Krstic azonban hidegvérrel szerzett kosarakat a fontos pillanatokban, kiegyenlítve ezzel a jövő évi B-csoportos tagságról döntő párharcot.

Pápa: Szanatai 16, Keresztes 12
Békés: Koma 18/3, Krstic 16/12, Nagy B. 10/6

Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub - Nagykőrösi Sólymok KE 65-79 (16-12, 17-30, 16-17, 16-20)

A forduló és a bajnokság egyik legnagyobb meglepetése: az újonc Nagykőrös idegenbeli győzelemmel kvalifikálta magát a jövő évi, 14 csapatos bajnokságba. Tették mindezt egyik legjobbjuk, Mácsai Károly nélkül, de a csapategységet dicsérendő, ez sem okozott problémát a Sólymoknak, a kevés meccset vállaló Candidóval (11 pont, 5 lepattanó) a belső posztot is meg tudták erősíteni, Molnár Miklós elemében volt (25/12 pont, 7 lepattanó), Tóth Viktor is hozta sokoldalú játékát (12/3 pont, 5 lepattan, 4 gólpassz) és Jurászik is hozzátett 13 pontot az összterméshez. A hazaiaknak a második negyedben kezdett elúszni a hajó, Hill (19 pont, 10 lepattanó) és Papp (19/15 pont) próbálták menteni a menthetőt, de túl sok hiba csúszott a játékukba, így a borsodiak búcsúznak a másodosztálytól.

Tiszaújváros: Papp B. 19/15, Hill 19
Nagykőrös: Molnár M. 25/12, Jurászik 13/6, Tóth V. 12/3, Candido 11

A két győzelemig tartó párharc végeredménye: 2-1 a Nagykőrös javára.

Rájátszás a 17-24. helyért:

Alba Fehérvár - EKE Eger KOK 44-115 (12-33, 9-23, 7-28, 16-31)

Egy MEFOB döntőre készülő Eger gázolt át a fiatal fehérvári együttesen, a játék minden elemében fölényben volt a hevesi együttes. Heten zártak dupla számjegyű terméssel, Illés, Csabák és Varga is dupla-duplát ért el, összességében pedig 60%-kal tüzeltek mezőnyből a vendégek, hazai oldalon megközelítőleg sem akadt hasonló teljesítmény.

Fehérvár: Bakos 17/9, Csernavölgyi 11/3
Eger: Fülöp 22/9, Csákvári 21/3, Tóth Z. 17/15, Illés 14, Ungi 14, Csabák 13/3, Varga I. 10

BUDAFOK – MAFC 81-86 (20-18, 25-30, 14-23, 22-15)

Drevenka (24/15 pont, 11 lepattanó, 5 szerzett labda, 5 eladott labda, 4 gólpassz) és Fehér (13/3 pont, 7 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 gólpassz) vezérletével zárkózott az utolsó negyedben a Budafok, de másodszor sem tudta legyőzni fiatal fővárosi riválisát, főleg a lepattanózásban maradtak jobban alul. Merthogy Bordács (23 pont, 15 lepattanó) és Pápai (16 pont, 11 lepattanó) is dupla-duplát szállított a palánkok alatt, Molnárnál pedig ismét kiszakadt a zsák, a MAFC hátvédje 27 ponttal fejezete be a találkozót.

Budafok: Drevenka 24/15, Fehér 13/3, Tóth Sz. 10
MAFC: Molnár M. 27/6, Bordács 23, Pápai 16, Siklós 10

Bajai Bácska FKE – Óbudai Kaszások 93-99 (20-22, 25-22, 20-26, 28-29)

Rendezte sorait a Kaszások, és remek dobóteljesítménnyel idegenben is bezsebelt egy győzelmet az alsóházban. Korona nem tudott hibázni a 6,75-ön túlról (23/21 pont, 7/10 tripla), egy negyed végi félpályás tripla is belefért Baján, de a többiek sem tétlenkedtek, heten jutottak el legalább kilenc pontig, nem mellesleg 22 eladott labdába kergetve a házigazdákat. Az óbudai végig uralták a mérkőzést, a hajrában próbált közelebb férkőzni a bácskai együttes, de fordítani nem tudott a végjátékban.

Baja: Mándity 31, Nagy D. 21/9, Délity 17/15, Vukicevic 13
Kaszások: Korona 23/21, Vámos 16/3, Lakosa 15, Sebők 11/6, van der Meer 10

Fotó (1., slide): oselions.hu, Karácsony Tamás
Fotó (2.): honvedkosar.hu